Trytki – skąd się wzięły opaski zaciskowe?

Trytki to jeden z takich produktów, który – podobnie jak taśma klejąca – sprawdzi się zawsze i wszędzie. Jakiekolwiek uszkodzenie czy problem w domowym remoncie może zostać szybko rozwiązany dzięki temu produktowi, który wyciągnie Cię z każdej opresji. Bez wątpienia opaski zaciskowe są jednym z ulubionych narzędzi do łączenia wszelakich kabli przez amatorów i profesjonalnych majsterkowiczów. Jednak trytka niejedno ma imię! I wcale nie chodzi nam o zmienność jej nazwy, lecz o wszechstronność ich zastosowań. Opaska zaciskowa jest wykorzystywana niemal we wszystkich dziedzinach nauki! . Poniżej możesz znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak:

  • skąd się wzięła nazwa trytka?

  • jak są wykorzystywane opaski zaciskowe?

  • co trytki mają wspólnego z NASA?

  • a także, kto wynalazł ten niezwykle użyteczny dla ludzkości wynalazek!

Co to jest trytka?

Trytka to elastyczna opaska zaciskowa wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu, która wyposażona jest w mechanizm ząbkowo-zapadkowy. Produkt często wykorzystywany jest w celu poprawy mocowania wszelakich kabli czy elementów samochodowych, np. kołpaków.

Kto wymyślił trytki? Historia opasek zaciskowych

opaski zaciskowe trytki

Historia trytki rozpoczyna się 66 lat temu w amerykańskiej fabryce samolotów Boeing. Jeden z pracowników firmy zauważył, że spinanie kabli elektrycznych na pokładach jest niesamowicie pracochłonne. Zajmowało to pracownikom sporo czasu, a i efekty ich poczynań były – delikatnie określając – dość liche. Jak na młodego i pełnego pomysłu człowieka przystało, zdecydował się wymyśleć coś, co pozwoli mu ułatwić to zadanie.

Młody pracownik dość długo zastanawiał się, jak można logicznie połączyć kable. Zadanie było nieproste, gdyż w tamtym okresie kable przyklejano woskowanym sznurkiem do sklejki. Z pewnością nie było to proste zadania, a jeśliby wierzyć notatkom pracowników, to często dochodziło podczas tej czynności do zranienia. Mocowania kabli na samolocie były więc naznaczone krwią i potem – i to w dosłownym znaczeniu.

Bez większych efektów zdały się jego próby odkrycia wspaniałego wynalazku, więc firma zdecydowała zatrudnić do tego zadania inżyniera – Maurusa Logana. I choć może wydawać się to zabawne, biorąc pod uwagę prostotę trytki, to słynny inżynier opracowywał jej projekt przez ponad 2 lata. Wielki moment nadszedł 24 czerwca 1958 roku, gdy inżynier opatentował finalną wersję trytki pod nazwą Ty-Rap.

Pierwsza opaska kablowa nie była jednak wykonana z tworzywa sztucznego, a z metalu. Użycie metalu wpływa na większą odporność fizyczną produktu, jednak nie sprzyja szybkiej produkcji. Proces produkcji produktów był dość trudny, gdyż wymagał zakładania zapadki. Co więcej, metalowe połączenie nie było trwałe, gdyż trytka często ulegała złamaniom czy luzowaniu.

Trytka, jaką znamy dziś, powstała 10 lat później, czyli w 1968 roku. Co prawda, dalej najczęściej była wykonywana z elementów metalowych, jednak jej mechanizm został uproszczony. Towar cieszył się ogromną popularnością w branży lotniczej i motoryzacyjnej, a po niedługim czasie stał się dostępny także na rynku komercyjnym.

W celu obniżenia kosztów produktu opaska kablowa coraz częściej była wykonywana z nylonu, który był znacznie tańszy w produkcji.

Trytka – skąd ta nazwa?

Jeżelo chodzi o produkty opakowaniowe zagranicznego pochodzenia, to oczywiste jest, że polskich wpływów będzie bardzo mało albo w ogóle ich zabraknie. Bardzo często jedyne co pozostaje to nazwa brzmiąca po polsku, oczywiście już po przetułmaczeniu jej najczęściej anglojęzycznego odpowiednika. W przypadku nazwy: opaska zaciskowa nie mamy wątpliwości – jest to termin odpowiedni dla języka polskiego i skierowany do polskiego klienta. Ale co z trytką?

Otóż termin trytka jest jeszcze bardziej polski niż nazwa: opaska zaciskowa. Jak to możliwe? Przecież nie brzmi to podobnie do typowo polskojęzycznego wyrazu. A jednak – nazwa ta wzięcła się od specyficznego dźwięku, który wydaje produkt w momencie jego użytkowania. Mamy więc tutaj do czynienia z oryginalną onomatopeją, której nie powstydziłby się nawet awangardowy poeta. Trytka jako nazwa bardzo dobrze wpada w ucho, więc rozpowszechniła się, w związku z czym bardzo wiele osób zaczęło ją powszechnie stosować. Jednak w codziennej komunikacji w niczym to nie przeszkadza – można używać nazwy zarówno trytka jak i opaska zaciskowa. 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Opaski zaciskowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *