Różne metody bindowania dokumentów

Termin bindowania z pewnością znany jest niemal każdemu studentowi. Standardem jest konieczność oprawy pracy licencjackiej, magisterskiej czy też dyplomowej. Dzięki temu zabiegowi wszystkie elementy złączone są w jedną całość. Jednak nie tylko studenci mają do czynienia z tego typu czynnościami. Bindowanie dokumentów często wykorzystuje się w mniejszych i większych firmach. A także wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie porządku w papierach. Nie da się ukryć, że wszelkiego rodzaju porozrzucane po biurze kartki i piętrzące się stosy dokumentów nie są synonimem dyscypliny oraz wydajności. Oczywiście, w celu przechowywania dokumentów można wykorzystać teczki, segregatory oraz koszulki na dokumenty. Jednak, jeśli chcesz, aby określone papiery ładnie się prezentowały i tworzyły spójną całość, warto skorzystać z bindowania. Jak się okazuje, do dyspozycji są różne metody. Która z nich będzie najlepsza dla Ciebie?

Otwarty zeszyt - bindowanie
 

Czym jest bindowanie dokumentów?

Bindowanie nie jest niczym skomplikowanym. Jest to technika introligatorska, która polega na łączeniu luźnych kartek przy pomocy bindy. Najczęściej wykorzystuje się tą w formie plastikowego lub metalowego grzebienia. Oprawa dokumentów pozwala na zespolenie ze sobą różnej ilości kartek w jedną konstrukcję, która najczęściej przypomina wyglądem książkę. Tak jak wspomnieliśmy, metoda ta sprawdza się przy oprawie ważnych prac na studiach. Jednak nie tylko. Często wykorzystywana jest także w przypadku fotoksiążek, zeszytów, katalogów, broszur oraz książek.
 

Jakie są metody bindowania?

Zanim zabierzesz się za bindowanie, poznaj kilka sposobów, jak możesz to robić. Dzięki temu wybierzesz najlepszą dla siebie metodę.

Zeszyty leżące na dłoni

  1. Bindowanie termiczne – wyróżnia się przede wszystkim bardzo dobrą trwałością. Tego rodzaju bindowanie, wiąże się z wykorzystaniem gorącego kleju, którym wypełnia się grzbiet dokumentów. Dzięki temu wszystkie kartki tworzą jedną całość A to z kolei sprawia, że wszystko wygląda bardzo estetycznie. Maksymalna ilość łączonych kartek wynosi 500.
  2. Bindowanie grzebieniowe – tradycyjna metoda, polegająca na przedziurkowaniu marginesów kartek przeznaczonych do zespolenia. Następnie przez otwory przeciągana jest plastikowa spirala.
  3. Bindowanie kanałowe – idealne dla wszystkich, którzy nie chcą ani dziurkować kartek, ani ich ze soba sklejać. W takiej sytuacji wykorzystuje się metalowy kanał, który jest w stanie połączyć ze sobą maksymalnie 300 kartek.
  4. Bindowanie drutowe – jedna z trwalszych metod. Charakteryzuje się możliwością otworzenia połączonych kartek pod katem 360 stopni. Maksymalna ilość arkuszy wynosi 115. Warto jednak wspomnieć, że jest to wyjątkowo wygodny sposób. A dla użytkowników połączonego dokumentu również bardzo poręczny.
  5. Bindowanie spiralne – nazywane również bindowaniem zwojowym. Wykorzystuje się w nim wkręcaną spiralę, która pozwala na połączenie maksymalnie 140 kartek.

 

Jakie akcesoria do bindowania mogą być potrzebne?

Jak widzisz, są różne sposoby, których możesz użyć do połączenia ze sobą luźnych kartek, które powinny być ze sobą złączone. Biorąc pod uwagę fakt, że z pewnością chcesz, aby całość wyglądała estetycznie i spójnie, warto wybrać wysokiej jakości akcesoria, które pozwolą na wykonanie owej czynności w precyzyjny i dokładny sposób. Jakie akcesoria mogą być potrzebne podczas bindowania dokumentów? Między innymi:

Otwarta książka leżąca na stosie
 

Gdzie kupić akcesoria do bindowania?

Pamiętaj, że ich wybór może się różnić w zależności od tego, jaką metodę chcesz zastosować. A gdzie można je dostać? Z pewnością znajdziesz je w sklepach papierniczych. Nie mogło też zabraknąć ich w ofercie sklepu Neopak. Warto wspomnieć, że w przypadku zakupu większej ilości jednego produktu, możesz skorzystać z rabatu. Informacje na ten temat znajdują się na kartach produktowych. Masz pytania? Skontaktuj się z handlowcami.
 

Podsumowanie – bindowanie dokumentów

Chcesz zadbać o porządek w biurze? A może potrzebujesz w domu połączyć ze sobą luźne kartki, tak aby tworzyły jedną spójną całość? Najlepszym sposobem na to jest bindowanie. Pozwala na szybkie, łatwe a przede wszystkim skuteczne połączenie większej ilości arkuszy. Wybierz metodę idealną dla siebie.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Akcesoria do Laminowania i Bindowania

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *