SPIS TREŚCI
Podpowiem Ci, jakie są regulacje i certyfikaty w zakresie materiałów opakowaniowych. Omówię dokładnie ustawodawstwo w Polsce i Unii Europejskiej. Regulacji, praw i obowiązków jest tak wiele, że sam możesz się w tym zwyczajnie pogubić. Doskonale to rozumiem i chcę Ci pomóc. Samodzielnie przedzieranie się przez teksty ustaw, rozszyfrowywanie skrótów i oznaczeń może być sporym wyzwaniem dla początkującego przedsiębiorcy. Nie martw się! Zrobiłam to za Ciebie, aby zaoszczędzić Ci czasu i mnóstwa pracy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że warto postawić na ekologię. Jak to zrobić? Już wyjaśniam!
Czemu warto znać oznaczenia na opakowaniach?
W prosty i przystępny sposób wyjaśnię Ci, wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące prawnych regulacji oraz certyfikacji opakowań. Z tego tekstu dowiesz się, jakie wymogi powinieneś spełnić, aby móc ruszyć na podbój zagranicznych rynków.
Dlaczego staranne przygotowanie sklepu online do wysyłki jest tak istotne?
Jednak, aby nie mieć problemów z prawem, to najpierw powinieneś je bardzo dobrze poznać. Gra jest naprawdę warta świeczki. Mnóstwo Europejczyków kupuje online za granicą. Jeżeli się postrasz, to może Twój sklep stanie się jednym z ich ulubionych. W tym przypadku potencjał biznesowy jest wręcz gigantyczny. Aż żal byłoby go nie wykorzystać.
Młodzi Europejczycy chętnie kupują przez Internet ubrania, elektronikę i książki oraz płyty.
Dlaczego Europejczycy robią zakupy za granicą?
Cena jest pierwszym powodem, dla którego Europejczycy tak często robią zakupy za granicą. Jest jednak jeszcze kilka innych przyczyn. Postaram się omówić je tutaj wszystkie. Może zacznę od tego, że klienci zza granicy mają możliwość kupienia takich przedmiotów, które są niedostępne w ich krajach. Dla każdego państwa będzie to trochę odmienny asortyment, ale taka jest ogólna zasada biznesu. Muszę tutaj również wspomnieć o tym, że dla Europejczyków równie ważne są pozytywne doświadczenia zakupowe oraz pozytywne opinie innych osób kupujących w danym sklepie. Zresztą pod tym względem młodzi Polacy niczym się od nich nie różnią.
Regulacje prawne to pierwszy krok
Właśnie z tego względu w tej jednej części artykułu zebrałam wszystkie najważniejsze certyfikaty i regulacje opakowaniowe, które obecnie obowiązują w Unii Europejskiej.
Przykładowo organizacja FEFCO odpowiada za system oznaczeń podstawowych konstrukcji opakowań.
Oznaczenia na opakowaniach – co musisz wiedzieć?
Oznaczenia na opakowaniach mogą się odnosić zarówno do tego, co znajduje się w środku kartonu, jak i do wymaganiach odnoszących się do logistyki. Do oznaczania służą między innymi taśmy oznaczeniowe. Może to być na przykład Taśma Papierowa samoprzylepna Uwaga Szkło 50mm/50m. Oznaczenia mogą również informować o materiale opakowania i o kwestiach środowiskowych. W tym artykule omówię wszystkie najważniejsze symbole oznaczeniowe. Czytaj dalej!
Symbole dotyczące zawartości opakowania
Znak e – estimated sign
Zawartość opakowania może być również oznaczona symbolem lub znakiem informującym o jakości produktu. W Polsce jest kilka bardzo popularnych oznaczeń. Wymienię je poniżej.
- „Poznaj dobrą żywność” – znak informujący o wysokiej jakości produktów spożywczych.
- „Teraz Polska” to certyfikat oznaczający produkty i usługi o bardzo wysokiej jakości lub wysokim stopniu innowacyjności.
- Q – znak jakości. Pokazuje nie tylko najbardziej wartościowe parametry danego produktu, ale również informuje o tym, w jaki sposób się go przygotowuje.
Jakie symbole odnoszą się do opakowań?
Kolejny bardzo ważnym oznaczeniem jest ,,Ostrożnie! Kruche!”. Może to być na przykład Naklejka NIE UPUŚCIĆ / SZKŁO 100x50mm 100szt. Umieszcza się je na tych przesyłkach, które wymagają szczególnie delikatnego traktowania. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim rzeczy wykonane ze szkła oraz elektronikę. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że taką paczką firma kurierska nie będzie mogła rzucać. W przeciwnym razie będziesz mógł złożyć reklamację lub domagać się odszkodowania.
Następnym niezwykle istotnym oznaczeniem opakowaniowym jest symbol Naklejka GÓRA THIS WAY UP 100x100mm – 100szt. Oznacza on taką pozycję, w jakiej przedmiot może być bezpiecznie przewożony. Przejdę teraz do oznaczeń odnoszących się do materiału, z którego został wyprodukowany dany przedmiot.
Oznaczenia opakowaniowe w zakresie materiału
Prawidłowe oznaczenia w tym zakresie są regulowane przez dyrektywę unijną i rozporządzenie Ministra Środowiska. Pierwsza grupa symboli odnosi się do produktów wytwarzanych z tworzyw sztucznych. System identyfikacji tych materiałów jest złożony z symbolu i kodu numerycznego. Prezentują się one następująco:
- PET 1 – oznaczenie dla politereftalanu etylenu, na przykład do plastikowych butelek.\
- HDPE 2 – oznaczenie dla polietylenu wysokiej gęstości, na przykład pojemniki i folie do pakowania żywności.
- PVC 3 – polichlorek winylu, na przykład rury, folie.
- LDPE 4 – polietylen niskiej gęstości, tworzone są z niego na przykład opakowania spożywcze i farmaceutyczne.
- PP 5 – polipropylen, robione są z niego na przykład pojemniki na żywność.
- PS 6 – polistyren, produkuje się z niego na przykład szczoteczki do zębów.
- PAP 20 – oznaczenie tektury falistej.
- PAP 21 – tektura inna niż falista.
- PAP 22 – papier.
GL 70 – to szkło bezbarwne, GL 71 – szkło zielone, a GL 72 – szkło brązowe.
Pewnie zastanawiasz się teraz nad jeszcze jedną kwestią. Odnosi się ona do tego, co powinieneś zrobić, gdy musisz oznaczyć towar składający się z kilku materiałów. Wtedy musisz zastosować oznakowanie dla opakowań wielomateriałowych. Inaczej nazywa się je kompozytami.
Kilka słów podsumowania