SPIS TREŚCI
Kartonowe roboty na korbkę i gumkę? Czy bardziej skomplikowane maszyny z tektury falistej i strzykawek? A może konstrukcje z tektury i układów scalonych, sterowane smartfonem i komponentami Arduino? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się najbardziej inspirującym sposobom tworzenia kartonowych wynalazków. Zaczynajmy!
Wielu słynnych inżynierów już w dzieciństwie fascynowało działanie maszyn. Najpierw patrzyli z fascynacją jak porusza się ramię dźwigu. A potem zastanawiali się, czy da się odtworzyć ten ruch w mniejszej skali? A potem próbowali. Jak sprawić, żeby mały, kartonowy model dźwigu poruszał się tak jak prawdziwy dźwig? No i jak nim sterować?
Etap przygotowywania modelu działającego w taki sam sposób jak finalna maszyna nazywamy prototypowaniem. A karton i tektura to wręcz idealne materiały do prototypowania. Jakby zostały stworzone specjalnie dla wynalazców i inżynierów – nie tylko tych początkujących!
Z kartonowych opakowań połączonych z kilkoma prostymi komponentami można tworzyć niedrogie i bardzo efektowne prototypy maszyn. Tekturowe spychacze i koparki, kartonowe skrzynie biegów i maszyny sortujące. A nawet kartonowe roboty! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poświęcić jedno popołudnie i spróbować stworzyć własną, niepowtarzalną maszynę z kartonu. A do tego natychmiast ją przetestować, czyli dokładnie sprawdzić czy i jak działa.
Przyjrzymy się dzisiaj różnym kartonowym wynalazkom, od tych dziecinnie prostych, po takie wymagające nieco więcej wprawy. Zacznijmy od znanych i efektownych maszyn budowlanych. Czy da się je wymodelować używając kawałków zwykłego pocztowego pudła i kilku dodatkowych elementów?
Koparka z tektury
Co powiecie na projekt koparki sterowanej hydraulicznie? Ta niewielkich rozmiarów tekturowa koparka z pewnością zachwyci niejednego wynalazcę i konstruktora.
Części koparki
Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie tylko wygląda, ale też pracuje jak prawdziwa koparka. A efekt możemy uzyskać składając maszynę z takich oto elementów:
- gruby, 3 lub 5 warstwowy karton – taki, w jaki zwykle pakowane są zabawki i urządzenia elektroniczne, na przykład kartony na laptopy
- porządne nożyczki i bezpieczny nożyk do tapet
- 8 strzykawek z gumowymi tłoczkami
- 4 rurki – na przykład takie z apteki, które są zwykle wykorzystywane do kroplówek
- klika patyczków do lodów
- klika patyczków do szaszłyków– takich dłuższych wykałaczek
- puszka – najlepiej sprawdzi się opakowanie po napoju gazowanym o pojemności 330 ml lub mniejszej
- klej w pistolecie do klejenia na gorąco
- woda – jeśli chcecie, żeby sterowanie hydrauliczne było bardziej efektowne, przygotujcie jeszcze po odrobinie farby wodnej w czterech kolorach, żeby zabarwić ciecz
- cierpliwość
Tak prezentuje się finalny efekt w wykonaniu autora projektu, czyli Creativity Buzz.
Źródło: instructables.com
Precyzja wykonania koparki wydaje się nieco onieśmielająca! Jednak nie poddawajmy się. Stworzenie kartonowej koparki jest warte włożonego w model wysiłku. Zatem do dzieła!
Żeby lepiej wyobrazić sobie sposób działania kartonowej koparki, najlepiej zobaczyć film w całości. Dzięki temu dowiemy się nie tylko, jak wygląda tekturowy model. Przekonamy się też, jak działają razem wszystkie komponenty tekturowej maszyny.
Nam najbardziej fascynujące wydało się działanie gąsienic wykonanych z tektury falistej. Na szczęście sposób ich wykonania jest dokładnie pokazany na filmie.
Stacjonarna kartonowa koparka
Jeśli jednak chcecie nieco ułatwić sobie życie i zbudować tekturową koparkę operującą z jednego miejsca, skorzystajcie z tego filmu instruktażowego.
Zasada działania jest tutaj identyczna. Prostszy model koparki z kartonu jest po prostu pozbawiony możliwości jeżdżenia.
Tektura napędzana technologią
Bardzo zależy wam na mobilnym modelu, ale nie macie głowy do hydrauliki? Wasz kartonowy model koparki może być również napędzany za pomocą najnowocześniejszej technologii.
Widoczna na filmie koparka z tektury wyposażona jest w model bluetooth i sterowana ze smartfona! Do jej skonstruowania potrzebne będą nieco większe nakłady finansowe. Myślimy jednak, że efekt może sprawić, że niejedna osoba szeroko otworzy usta ze zdumienia.
Kartonowy robot
Jeśli bardziej niż tekturowe koparki przekonują cię futurystyczne technologie, może przekonamy cię do stworzenia kartonowego robota?
Jakiś czas temu pisaliśmy już o tym, jak wyczarować z kartonu karnawałowy strój robota. Czasem jednak wystarczą same tekturowe ręce, aby uzyskać pożądany efekt.
Źródło: thisiswhyimbroke.com
Zrobienie kolosalnych robotycznych rąk jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Najważniejsze będzie zgromadzenie niezbędnych materiałów: kartonów o odpowiedniej wielkości i tekturowych tub o równej średnicy.
Źródło: zygotebrowndesigns.com
Gdy zasada działania jest już zrozumiała, możemy przystąpić do działania. Jak dokładnie wykonać chwytną i straszną robotyczną łapę z kartonu? Tę kwestię przybliża film przygotowany przez Zygote Brown:
Jeśli mimo uroku kartonowej ręki wolisz, żeby robot był sterowany mechanicznie, czytaj dalej!
Karton i sznurki
Chyba najprostszym sposobem, żeby zbudować niemal samodzielną postać z kartonu, jest użycie do jego budowy kartonu i sznurka. Dzięki takim poszukiwaniom możemy poznać mechanikę stawów i zgięć. A także poćwiczyć szalone tańce.
Źródło: tenor.com
Jeśli zdecydujemy się na prostą kartonową marionetkę, do jej zrobienia wystarczy arkusz sztywnego kartonu, cztery śrubki z nakrętkami, nóż do tapet i kawałek sznurka.
Źródło: ucandostuff.com
Jeżeli do kolekcji możemy dodać kartonowe tuby i złóżmy do kompletu takiego oto kartonowego psiaka:
Źródło: hoglets.org.uk
Jeśli jednak prostota kartonowych marionetek nie zadowala naszych inżynierskich aspiracji, przyjrzyjmy się technologii kryjącej się we wnętrzu innych tekturowych robotów.
Boxie, czyli kartonowy pracownik MIT
Najbardziej skomplikowanym kartonowym robotem, jakiego dziś wam przedstawimy będzie Boxie. Jest on kartonowym pracownikiem MIT, czyli Massachusetts Institute of Technology.
Źródło: mit.edu
Boxie jest mobilną, interaktywną kamerą robotyczną. Został zaprojektowany, żeby brać udział w życiu instytutu MIT. I aktywnie dokumentować wydarzenia odbywające się w jego otoczeniu i ludzi biorących w nich udział.
Boxie nie tylko wygląda słodko. Sprawia również, że pracownicy instytutu chętnie opowiadają mu swoje historie.
Tekturowy spacerowicz
Samodzielnie możemy wykonać nieco prostszego robota. Wykorzystuje on do przemieszczania się moduł Arduino. Doskonale radzi sobie z omijaniem przeszkód dzięki wbudowanej kamerze. Jest maleńki i kartonowy. A wygląda niemal tak słodko, jak Boxie:
Do jego wykonania potrzebna będzie dość spora ilość elektronicznych elementów. Jednak cała jego obudowa wykonana jest z kartonu. Sprawia to, że mógł znaleźć miejsce w naszej kolekcji kartonowych wynalazków!
Kosmiczny łazik z tektury
Innym rodzajem efektownego kartonowego robota jest łazik. Wzorowany na amerykańskich kosmicznych technologiach prezentuje się naprawdę ciekawie.
Można powiedzieć, że to chodzący odpowiednik popularnych dronów. Jeśli więc macie w sobie żyłkę wynalazcy, może spróbujecie podjąć wyzwanie i skonstruować kartonowego Quadrupeda z użyciem Arduino, zamiast przeznaczać pieniądze na gotowy sprzęt?
Sprytne maszyny z kartonu
Jednak kto powiedział, że kartonowe wynalazki muszą przybierać formę pojazdów lub upodabniać się ludzi? Przyjrzyjmy się przez chwilę nieco bardziej abstrakcyjnym konstrukcjom z kartonu.
Maszynka bez prądu
Czy wiecie, jak zrobić z kartonu sprytne pudełko do sortowania monet? Może zaoszczędzić sporo czasu, gdy w końcu zdecydujemy się rozbić świnkę skarbonkę. Będziemy mogli spędzić znacznie więcej czasu na rozmyślaniach, na co wydać zgromadzone oszczędności.
Żeby nasza maszynka działała, kluczowe będzie bardzo dokładne zmierzenie monet. A potem wycięcie otworów odpowiedniej wielkości. To od precyzji zależy, czy monety wpadające do naszego kartonowego wynalazku trafią do właściwej szufladki! Pewnie niezbędna okaże się też pewna doza eksperymentowania z kątem umieszczenia pochylni. Ale na tym właśnie opiera się piękno wynalazków z kartonu!
Siedmiobiegowa skrzynia biegów
Czy wiecie, jaki jest najbardziej skomplikowany mechanizm zbudowany z kartonu? W naszych poszukiwaniach natrafiliśmy na niesamowicie złożony tekturowy model. Jest to działająca siedmiobiegowa skrzynia biegów.
Źródło: thekidshouldseethis.com
Składa się z piętnastu zębatych kółek zrobionych z falistej tektury. Resztę konstrukcji stanowią karton, papier, klej i śrubki. Wykonanie, tak jak w przypadku wielu kartonowych wynalazków, zaczyna się od narysowania cyrklem kółka na zwyczajnym grubym kartonie.
Fantastyczna skrzynia biegów zrobiona z kartonu to naprawdę poważna sprawa! Dlatego chcemy pokazać wam jeszcze jeden kartonowy wynalazek.
Ruchomy labirynt
A na koniec coś dla zabawy: sterowany elektronicznie labirynt z kartonu! Tym razem nie będziemy podpowiadać, jak wykonać tą skomplikowaną zabawkę. Jednak chcielibyśmy podzielić się z wami istnieniem takich fenomenalnych kartonowych wynalazków.
Źródło: hackster.imgix.net
Podsumowanie
Czy kartonowe wynalazki pobudziły waszą wyobraźnię? Czy obudziły w was żyłkę wynalazcy i inżyniera? Nam bardzo się podobała podróż w świat kartonowych robotów i tekturowych prototypów maszyn. Na pewno bez kartonu świat Makers'ów, czyli domorosłych wynalazców, byłby o wiele uboższy!