Jakie zalety mają metki do metkownic?

Jakie zalety mają metki do metkownic?

Metkowanie produktów to w czasach informatyzacji sklepów oraz powszechnie występujących kodów kreskowych coraz mniej wykorzystywany proces w oznaczaniu produktów w sklepach czy nawet magazynach. Niemniej jednak proces metkowania produktów nadal jest obecny w wielu branżach, w niektórych konkretnych przypadkach jest to nawet proces niezastąpiony, dlatego nadal można kupić metkownice oraz metki do nich.

W tym artykule przyjrzymy się przede wszystkim metkownicom i samym metkom. Sprawdzimy, czym jest metkownica, jak działa metkownica, jakie rodzaje metkownic są dostępne obecnie na rynku, jakie zalety posiada poszczególny rodzaj metkownic. Przyjrzymy się również samym metkom, rodzajom metek dedykowanych do poszczególnych metkownic. Jak zawsze odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tego wpisu, dlatego też już teraz zachęcamy do dalszego czytania naszego wpisu.

metki

Czym są metkownice?

Metkownica to nic innego jak urządzenie, które służy do skutecznego oznaczania towarów w różnego rodzaju sklepach, magazynach, centrach logistycznych czy prosto u producenta w zakładach produkcyjnych. Urządzenia te pozwalają na oznaczenie produktów w różnoraki sposób, na przykład oznaczenie daty, oznaczenie kodu kreskowego, różnego rodzaju numerów, a także cen czy promocyjnych informacji. Obecnie dostępne na rynku są dwa rodzaje metkownic, metkownice zwykłe, pozwalające nadrukować ciąg znaków na naklejce oraz metkownice igłowe, służące stricte do oznaczania produktów tekstylnych (ale nie tylko).

Poniżej przedstawiamy listę najczęściej wykorzystywanych metkownic w różnych branżach, a także pokrótce opisujemy ich najważniejsze zalety:

  • Metkownice jednorzędowe — drukują 10 znaków w jednym rzędzie, zwykle cyfry i znaki walut. Służą do oznaczania cen produktów. Niewątpliwie największymi zaletami tego rodzaju metkownicy jest prostota obsługi oraz bardzo niska cena w porównaniu do bardziej zaawansowanych metkownic.
  • Metkownice dwurzędowe — drukują 11 znaków w dwóch rzędach, zwykle cyfry i litery. Służą do oznaczania cen i kodów produktów, daty lub nazwy produktu. Do zalet można zaliczyć większą ilość znaków, jaką jesteśmy w stanie nadrukować na metkownicy.
  • Metkownice trzyrzędowe — drukują 11 znaków w trzech rzędach, zwykle cyfry i litery. Służą do oznaczania cen, kodów i nazw produktów, daty i wagi. W tego typu metkownicach możemy nadrukować pełną informację, wykorzystując zarówno cyfry, litery jak i znaki specjalne.
  • Metkownice igłowe — nie drukują żadnych znaków, tylko mocują metki za pomocą plastikowych żyłek lub specjalnie do tego przygotowanych nitek. Służą do oznaczania odzieży i tekstyliów. Dzięki nim możemy skutecznie oznaczyć produkty tekstylne bez ich uszkadzania i ryzyka zagubienia takiego oznaczenia, jakby to było w przypadku zwykłej metki samoprzylepnej.

Jednak warto pamiętać o tym, że pomimo tego, że obecnie wybrać możemy spośród czterech głównych rodzajów metkownic tą, która najbardziej nam pasuje, to i tak każda z tych metkownic będzie posiadała swoje wady. Każdy z przedmiotów, towarów zawsze posiada zalety, a obok nich zawsze będziemy mogli wymienić wady. Poniżej wymieniamy najważniejsze wady w uwzględnieniu poszczególnych rodzajów metkownic:

  • Metkownice jednorzędowe: ograniczona ilość informacji na metce, brak możliwości drukowania liter, niska jakość druku.
  • Metkownice dwurzędowe: wyższa cena niż metkownice jednorzędowe, większe zużycie tuszu i metek, trudniejsza obsługa niż metkownice jednorzędowe.
  • Metkownice trzyrzędowe: najwyższa cena spośród wszystkich rodzajów metkownic, największe zużycie tuszu i metek, najtrudniejsza obsługa spośród wszystkich rodzajów metkownic.
  • Metkownice igłowe: brak możliwości drukowania informacji na metce, konieczność używania żyłek lub łączników, ryzyko uszkodzenia towaru igłą.

czerwona metkownica

Jakie zalety mają metki do poszczególnych metkownic?

Na początku artykułu wspominaliśmy o tym, że do każdej metkownicy potrzebne są również metki, dlatego też przyjrzyjmy się w tej części nieco bardziej samym metkom, zarówno tym samoprzylepnym jak i tym, które zaczepiane są za pomocą nitki lub żyłki. Metki dzielą się podobnie jak metkownice, a więc jeśli mówimy o metkach samoprzylepnych, możemy wyróżnić metki jedno, dwu i trzy rzędowe. Ponadto czwartym typem metek są metki igłowe wykorzystywane przez metkownice igłowe. Dodatkowo warto wspomnieć też o metkach zawieszkach lub też często nazywanych jako metki zawieszkowe – są praktycznie bezinwazyjne, jednak mocowanie ich odbywa się ręcznie.

Metkownice i metki, choć nieco wypchnięte przez etykiety samoprzylepne, nadal są chętnie wykorzystywane przez wiele podmiotów. Jakie zalety posiadają metki?

  • Szybkość i łatwość oznaczania towarów — metki można drukować i naklejać za pomocą metkownicy, która jest prosta w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
  • Czytelność i jednoznaczność informacji — metki zawierają podstawowe dane o cenie, kodzie, nazwie lub dacie produktu, które są wyraźnie widoczne dla klienta i sprzedawcy.
  • Oszczędność czasu i kosztów — metki są tanie w produkcji i zużyciu, a także pozwalają na uniknięcie błędów i nieporozumień związanych z ręcznym oznaczaniem towarów.
  • Dostosowanie do potrzeb — metki można wybierać w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, w zależności od rodzaju produktu i metkownicy.

pomarańczowe metki
 

Gdzie kupić metki i metkownice?

W przypadku tego pytania jak zawsze na ratunek przychodzi nasz sklep internetowy znajdujący się pod adresem neopak.pl. Znajdziesz u nas różnego rodzaju metkownice, zarówno jednorzędowe jak i dwurzędowe, podobnie jest z metkami, posiadamy szeroki wybór metek, w różnych kolorach, rozmiarach i „rzędowości”.

Już teraz sprawdź naszą ofertę, ze swojej strony zapewniamy niskie ceny, szybką obsługę zamówień, a także profesjonalne podejście do każdego złożonego zamówienia. Zaufaj naszemu doświadczeniu i wiedzy.
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Metkownice

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *