SPIS TREŚCI
Jakie są rodzaje tektury falistej?
Papierowe opakowania, takie jak kartony, opakowania tekturowe czy torebki papierowe to produkty, które coraz bardziej stają się znowu popularne, a wszystko to ze względu na proekologiczne podejście, które coraz częściej możemy zauważyć wśród społeczeństwa. We wcześniejszych wpisach tłumaczyliśmy, na czym polega różnica pomiędzy kartonem a tekturą, to pojęcia często ze sobą mylone, a wręcz stawiane na równi, jednak w fachowej nomenklaturze są to dwa zupełnie różne produkty, których nie powinniśmy mylić.
Niemniej jednak tektura falista to produkt, dzięki któremu jesteśmy w stanie bezpiecznie wysyłać sprzedane przez internet (portale ogłoszeniowe, czy portale aukcyjne) przedmioty. Odpowiednio zapakowany przedmiot w opakowanie wykonane z tektury falistej o właściwej ilości warstw, praktycznie w 99,99 procentach przypadkach pozwala na bezpieczne dotarcie przesyłki do odbiorcy.
Czym jest tektura falista? Jednym z wielu papierowych produktów, który wykorzystywany jest następnie do dalszej produkcji opakowań różnego rodzaju. Jakie rodzaje opakowań można produkować z tektury falistej? Jakie zalety posiada tektura falista? Jakie konkretne rodzaje tektury falistej możemy wyróżnić? Pytań, jak zawsze jest wiele, ale odpowiedzi nie zabraknie w dalszej części tego artykułu, do którego czytania, chętnie zapraszamy.
Czym jest tektura falista, jakie ma zalety?
Tektura falista, podobnie jak tektura lita jest produktem wykonanym z papieru lub też pisząc bardziej profesjonalnie z masy papierniczej. Może to być makulatura, ścier drzewny, a także często domieszka szmat, dlatego też śmiało możemy powiedzieć, że tektura jest produktem w 100 procentach ekologicznym, który możemy poddać ponownemu przetworzeniu, a mówiąc w skrócie, recyklingowi. Tektura falista występuje najczęściej w postaci arkuszy, w zależności od tego z ilu warstw się składa.
Tak więc skoro wiemy, czym jest i z czego jest zrobiona tektura falista, przejdźmy do zagadnienia, dotyczącego zalet, które posiada tektura falista. Jest ekologiczna, wiemy to już z wcześniejszej części tego artykułu, ponadto tektura falista jest niesamowicie łatwa w produkcji, a dostępność niezbędnych do jej produkcji surowców jest stale na wysokim poziomie. W formie nieprzetworzonej tektura falista dwuwarstwowa idealnie sprawdzi się jako dodatkowe zabezpieczenie w postaci materiału do owijania przedmiotów. O ilości warstw i falach napiszemy w dalszej części.
Do niewątpliwych zalet tektury falistej trzeba zaliczyć również wytrzymałość i ochronę produktów przed uszkodzeniami mechanicznymi (poziom takiej ochrony zależny jest oczywiście od ilości warstw w wyprodukowanej tekturze falistej). Ponadto tektura w arkuszach, a nawet gotowe, jednak niezłożone jeszcze opakowania tekturowe nie zajmują wcale dużo miejsca, ich składowanie jest niezwykle proste, a dzięki stosunkowo niewielkiej wadze, można ją składować na regałach.
Jakie rodzaje tektury falistej są produkowane?
Tekturę falistą możemy podzielić przede wszystkim ze względu na ilość warstw papieru zastosowanego do jego produkcji. Poniżej znajduje się podział, ze względu na ilość zastosowanych w produkcji warstw:
- 2-warstwowa tektura -to najprostszy rodzaj tektury, który jako jedyny nie wykazuje się dużą sztywnością, jednak nadal chroni przedmioty przed uszkodzeniami i idealnie sprawdzi się jako zabezpieczenie od owijania na czas transportu różnego rodzaju towarów.
- 3-warstwowa tektura – to tektura falista, która posiada dwie warstwy gładkie (płaskie) oraz wewnętrzną pofalowaną warstwę. Jest jedną z najczęściej wykorzystywanych tektur do produkcji opakowań.
- 5-warstwowa tektura – to swego rodzaju ulepszenie poprzedniczki, z tym że posiada ona 3 warstwy płaskie oraz dwie pofalowane. Wykorzystywana jest do produkcji naprawdę wytrzymałych fizycznie opakowań, do pakowania ciężkich przedmiotów włącznie.
Istnieje również tektura siedmiowarstwowa, jednak ta, jest już mniej popularna. Warto również wspomnieć o tekturze czterowarstwowej, która totalnie nie ma dużego zainteresowania, przede wszystkim ze względu na to, że falą w kształcie X (połączenie grzbietów dwóch pofalowanych warstw) jest opatentowana i żeby ją wykorzystać, trzeba wyłożyć dodatkowe pieniądze.
Jak możemy podzielić fale w tekturze falistej?
Każda tektura falista posiada dodatkowe oznaczenia, informujące klienta o tym, jaki rodzaj fali został użyty w procesie jej produkcji. Określa to odpowiednia norma, według której oznaczenia fali wyglądają następująco:
- G fala – najmniejsza fala, w której rozstaw fali to mniej niż 1,8 milimetra, a wysokość to mniej niż 0,55 milimetra.
- F fala – rozstaw fali do 1,9 do 2,6 milimetra, wysokość fali od 0,6 do 0.9 milimetra
- E fala – rozstaw od 3,0 do 3,5 milimetra, wysokość od 1,0 do 1,8 milimetra.
- D fala – rozstaw od 3,8 do 4,8 milimetra, wysokość od 1,9 do 2,1 milimetra.
- B fala – rozstaw od 5,6 do 6,5 milimetra, wysokość od 2,2 do 3.0 milimetra.
- C fala – rozstaw od 6,8 do 7,9 milimetra, wysokość od 3,1 do 3,9 milimetra
- A fala – rozstaw od 8,0 do 9,5 milimetra, wysokość od 4,0 do 4,9 milimetra.
- K fala – rozstaw powyżej 5 milimetrów, wysokość powyżej 10 milimetrów.
Gdzie kupić tekturę falistą?
Tektura falista to swego rodzaju półprodukt, z którego dopiero później powstają konkretne opakowania. Jednak tektura falista w arkuszach może być wykorzystana jako przekładka do innych opakowań zbiorczych. Gdzie jednak możemy kupić tekturę falistą trójwarstwową lub tekturę falistą dwuwarstwową do owijania przedmiotów?
Serdecznie zapraszamy do naszych sklepów internetowych pod adresami neopak.pl i opako.com.pl, gdzie znajdziecie szeroki wybór tektury falistej oraz gotowych produktów z takiego materiału, jakimi są opakowania, pudełka składane, automatyczne, a także wiele innych produktów.