SPIS TREŚCI
W dzisiejszych czasach folia stretch to produkt, który chyba zaraz po folii bąbelkowej jest równie chętnie wykorzystywany do pakowania różnego rodzaju przedmiotów. Folia stretch to produkt o dość szerokim spektrum zastosowania. Możliwości mamy naprawdę wiele, zarówno te, które przewidział producent, jak i inne, które możemy wdrożyć wg naszej wyobraźni. Ze względu na to, że chyba wszystkim nam zależy na dbaniu o naszą planetę, warto się pochylić nad wszystkimi tymi aspektami związanymi z folią stretch i ekologią.
Czy produkcja folii stretch jest szkodliwa dla środowiska?
Folia stretch produkowana jest z polietylenu, który z kolei należy do grupy surowców ropodobnych. Ten polimer etenu jest tworzywem sztucznym, a więc sam z siebie nie pochodzi z organizmów biologicznych (tak jak np. papier z drzewa). Folia powstaje poprzez nagrzewanie i wytłaczane, co wiąże się ze żużyciem odpowiedniej dozy energii. Nie można więc zaliczyć samego procesu produkcyjnego do zjawiska przyjaznego naszej przyrodzie. Jakkolwiek współcześnie producenci starają się zmniejszać ilość odpadów, powstałych w trakcie całego procesu, a także wykorzystywać żródła energii tak, by nie odciskało się to piętnem na środowisku. Poza tym coraz częściej możemy spotkać na rynku ekologiczną folię stretch, która również na etapie produkcji spełnia najwyższe, światowe standardy.
Do czego wykorzystuje się folię stretch? Jakie są jej główne zalety?
Oczywiście nie będzie tajemnicą, jeśli napiszemy, że folia stretch jest głównie wykorzystywana w logistyce. To bardzo tani materiał, dzięki któremu wielu producentów, jak i firm transportowych jest w stanie zabezpieczyć szeroką gamę produktów na czas transportu. W dużej skali folia stretch jest wykorzystywana do zabezpieczania opakowań zbiorczych, kartonowych pudełek, najczęściej na paletach. W mniejszej skali, podczas pojedynczych kurierskich wysyłek najczęściej zabezpiecza się zarówno sam towar, jak i kartonowe opakowanie. Wszystko to dzięki zaletom folii stretch, a mianowicie:
- Bardzo dobrze zabezpiecza przed rozerwaniem opakowania, kilka warstw folii stretch zapewnia skuteczną ochronę przed rozcięciem, rozerwaniem czy innym uszkodzeniem opakowania.
- Pod odpowiednim opakowaniu towaru, czy też samego pudełka, wszystko, co znajduje się wewnątrz, jest zabezpieczone przede wszystkim przed wilgocią i wodą, a także zanieczyszczeniami, które mogłyby się dostać do środka w czasie transportu.
- Elastyczność folii stretch sprawia, że nawet najbardziej wymagające towary można zabezpieczyć z dużą łatwością. Jest ona odporna na rozerwanie zarówno w trakcie pakowania, jak i w czasie transportu.
- Konstrukcja i cechy folii stretch sprawiają, że nie potrzebujemy dodatkowego zabezpieczania w postaci taśmy pakowej, choć taka zawsze daje nam większe przekonanie o bezpieczeństwie paczki. Folia stretch, bardzo dobrze przylega do innych powierzchni, a warstwowo nałożona, praktycznie nie wymaga taśmy pakowej.
- Folię stretch możemy wykorzystać do wielu nietypowych zadań takich jak zabezpieczenie roślin w ogródku przed niekorzystnymi warunkami, zabezpieczenie garderoby, która ma być przez dłuższy czas nieużywana. Kreatywne wykorzystanie folii stretch to coraz częstszy fenomen w dzisiejszych czasach.
Czy użytkowanie folii samo w sobie jest szkodliwe?
Kiedy mamy już w ręku gotowy produkt, jakim jest folia stretch, to samo jej odwijanie, zawijanie, pakowanie weń różnych rzeczy czy przygotowywanie przesyłek nie jest w żaden sposób szkodliwy. Folia nie emituje żadnych gazów tudzież innych substancji, które mogły negatywnie wpłynąć na środowisko. Obecność produktu w codziennym życiu nie rodzi też żadnych zagrożeń dla użytkowników, osób postronnych, roślin czy zwierząt. Bardziej istotne jest to, co tak naprawdę dzieje się z folią już po jej wykorzystaniu.
Czy folia stretch szkodzi ludzkiemu życiu lub zdrowiu?
Na powyższe pytanie możemy odpowiedzieć jednym słowem – NIE – folia stretch, jest bezpieczna. Została ona wykonana z takiego materiału, który odpowiednio używany nie zagraża w żaden sposób ani człowiekowi, ani środowisku naturalnemu. Poddana odpowiedniemu recyklingowi nie wpływa negatywnie na środowisko i można ją ponownie przetworzyć. Jeśli chodzi o zdrowie ludzkie, warto podkreślić, że na rynku są dostępne folie stretch, stworzone specjalnie do kontaktu z żywnością, czyli tak zwana popularna folia spożywcza.
Oczywiście nieodpowiednio stosowana folia stretch może spowodować wiele problemów, jednak jeśli stosujemy jakikolwiek produkt niezgodnie z jego przeznaczeniem, to sami się prosimy o kłopoty.
Co zrobić, by folia na pewno nie zagrażała środowisku?
Folia może zagrażać środowisku naturalnemu, jeśli zostanie najpierw użyta w bardzo dużych ilościach, a następnie wyrzucona byle gdzie, kompletnie bez wyobraźni. Aby temu zapobiec należy zawsze pamiętać o recyklingu tego produktu. Wyrzucając folię do odpowiednich kontenerów zyskamy nie tylko ochornę środowiska, ale też distarczymy materiałów do produkcji innych produktów i opakowań.
Gdzie i za ile można kupić folię stretch?
Szeroką gamę różnej długości i szerokości folii stretch znajdziemy w każdym większym sklepie. Najtańsze Minirapy (czyli specjalne małe wersje folii stretch) możemy kupić już za niecałe 10 złotych. Warto pamiętać i podać jako ciekawostkę, że folia stretch nie ma podanej długości, a swoją wagę.
Bardzo szeroki wybór pod względem szerokości, grubości, wagi, kolorystyki i wielu innych cech znajdziemy na naszej stronie internetowej sklepu neopak.pl.