SPIS TREŚCI
Meble to elementy wyposażenia mieszkań, który wcześniej czy później zużywają się a ich wzornictwo wychodzi z mody. Czasami też pojawia się konieczność zwolnienia przestrzeni w mieszkaniu ze względu na zmiany w życiu. Dlatego, czy to ze względu na zużycie czy znudzenie się wystrojem wnętrza, stykamy się co jakiś czas z potrzebą pozbycia się używanych mebli. Po podjęciu decyzji, które meble chcemy usunąć pojawia się pytanie, w jaki sposób to zrobić. Przecież meble nie należą do małych przedmiotów i nie można ich po prostu wyrzucić do kosza na śmieci.
Wywóz przedmiotów wielkogabarytowych
Zgodnie z ustawą o odpadach odpady wielkogabarytowe w tym materace i meble stanowią odpady komunalne, jeśli pochodzą z gospodarstw domowych lub innych źródeł (o ile są podobne pod względem charakteru i składu do tych pierwszych). Nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły, sprawy z zakresu wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, należą do zadań własnych gminy. Dlatego gminy powinny również zajmować się kwestią unieszkodliwiana używanych mebli. W niektórych przypadkach może to polegać na wskazaniu miejsca do którego stare meble powinny być dostarczone. Na szczęście olbrzymia ilość gmin i miast organizuje w określonych terminach wywóz odpadów wielkogabarytowych z poszczególnych dzielnic, ulic lub nawet z terenu poszczególnych nieruchomości. W takim przypadku w określonych terminach wystarczy wystawić używane meble we wskazane miejsce przy ulicy, pod budynkiem lub obok wiaty śmietnikowej.
Aby dowiedzieć się jakie zasady wywozu odpadów obowiązują w danej gminie, najprościej skontaktować się z urzędem gminy lub miasta, poszukać na stronie internetowej urzędu lub zakładu komunalnego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy lub skontaktować się z administratorem budynku, który zapewne taką wiedzę posiada. Gmina powinna również informować mieszkańców na temat właściwego postępowania z odpadami. W niektórych miejscowościach polega to na corocznym dostarczaniu do skrzynki pocztowej biuletynu informacyjnego wraz z terminami wywozu odpadów w tym wielkogabarytowych.
Sprzedaż używanych mebli online
Wiele używanych mebli, których chcemy się pozbyć może być jeszcze w całkiem dobrym stanie i przydać się komuś innemu. Jeśli meble są wciąż w dobrym stanie, można je sprzedać i w ten sposób odzyskać część pieniędzy wyłożonych na ich zakup. Dostępnych jest wiele internetowych serwisów na których można wystawić stare meble na sprzedaż, w tym najpopularniejszy w naszym kraju serwis aukcyjny – Allegro. Pozwolą one dotrzeć do olbrzymiej liczby potencjalnych nabywców. Wystawiając przedmiot na sprzedaż można przewidzieć, że kupujący będzie zobowiązany do odbioru osobistego. W przypadku sprzedaży mebli jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla sprzedającego, ale oczywiście można również zaoferować samodzielne dostarczenie mebli. Ze względu na duże rozmiary tych przedmiotów, transport jest drogi, dlatego najlepiej sprawdzają się transakcje lokalne.
Serwisy ogłoszeniowe z używanymi meblami
Używane meble mogą mieć potencjał do ich dalszego wykorzystania przez kogoś innego. Równocześnie ich charakter może sprawić iż są na tyle niemodne, że sprzedaż będzie mało prawdopodobna. Może być też tak, że bardziej będzie zależało nam na czasie pozbycia się mebli niż na ewentualnym uzyskaniu symbolicznej zapłaty. Z odsieczą mogą nam wówczas przyjść różne serwisy ogłoszeniowe na których można umieścić ogłoszenie o chęci oddania mebli za darmo lub za „symboliczną złotówkę” – przykładowo popularny OLX. Zazwyczaj w przypadku takiego nieodpłatnego przekazania, na nabywcę przenosi się wszelkie obowiązki i koszty związane z odbiorem i transportem mebli.
Komisy z używanymi meblami
W wielu, zwłaszcza większych miastach, funkcjonują duże komisy meblowe. Nie trudno znaleźć je w internecie. Jeśli mieszkamy w zasięgu działania takiego komisu, kwestia pozbycia się używanych mebli może okazać się całkiem prosta. Komisy takie nierzadko oferują wstępną wycenę oraz dysponują swoim własnym wyspecjalizowanym transportem, dzięki któremu same zorganizują przewóz do swojego punktu sprzedaży. Sprzedaż w ramach umowy komisu, to w dużym uproszczeniu sprzedaż na rachunek dającego zlecenie, za określoną cenę, w zamian za zapłatę prowizji komisowi. Najczęściej jest tak, że kwotę ze sprzedaży, oczywiście po potrąceniu prowizji, otrzymamy po zakończonej transakcji. Zdarza się jednak niekiedy, że komisy zapłacą nam od razu.
Sprzedaż mebli do antykwariatu
Jeśli dysponujemy używanymi meblami o zabytkowym charakterze, możemy poszukać lokalnych antykwariatów posiadających w swojej ofercie również meble. Z pewności znajdą się antykwariaty chętne do obejrzenia mebli i być może zaoferują korzystną cenę.
Fora dyskusyjne i serwisy społecznościowe
Internet całkowicie odmienił wymianę informacji i handel. Nie zawsze korzystać trzeba z popularnych serwisów aukcyjnych lub ogłoszeniowych. W internecie dostępna jest olbrzymia liczba forów dyskusyjnych poświęconych niemal każdej tematyce. Nie będzie problemem znalezienie również takiego na którym skontaktować można się z osobami zainteresowanymi kupnem lub wymianą używanych mebli lub chociaż gotowych wypowiedzieć się co do potencjalnej wartości. Również w serwisach społecznościowych takich jak Facebook istnieją grupy poświęcone wymianie mebli.
Transport używanych mebli
Do transportu mebli na odległość raczej potrzebne będzie wsparcie ze strony firmy transportowej lub taksówki towarowej. Mniejsze meble można będzie przewieźć w większym prywatnym samochodzie osobowym typu kombi. Meble trzeba jednak przemieścić w obrębie mieszkania, znieść po schodach lub zwieźć windą i dostarczyć do samochodu. W sklepie Neopak oferujemy Państwu wybór różnego rodzaju wózków, które mogą być w tym pomocne:
- wózki dwukołowe dobrze nadadzą się do przewożenia mebli o regularnych kształtach,
- wózki schodowe pomogą w transporcie mebli po schodach w przypadku braku windy,
- wózki meblowe nadadzą się do transportu niemal dowolnych mebli, nawet dużych i ciężkich.
Pakowanie używanych mebli
Sprzedając, oddając za darmo, lub wyrzucając używane meble nie trzeba zbytnio przejmować się opakowaniem. W przypadku sprzedaży warto zabezpieczyć meble na czas transportu tak, aby nie doszło do dodatkowych uszkodzeń, których meble nie nosiły w chwili sprzedaży. W przypadku oddania za darmo miłe jest zabezpieczenie mebli chociaż w minimalnym zakresie, aby przykładowo nie otwierały się same szafki lub szuflady. Natomiast w przypadku wyrzucenia, zabezpieczenie mebli wystarczy ograniczyć do minimum zapewniającego bezpieczeństwo w trakcie wynoszenia i przeciwdziałające chociażby uszkodzeniom ścian korytarzy. Polecamy takie produkty jak:
- folia bąbelkowa dzięki dostępności w dużych rozmiarach pozwoli na bezproblemowe owinięcie dużych mebli,
- folia stretch jest łatwa w użyciu i doskonale zabezpieczy meble przed zamoczeniem, zabrudzeniem i przed przypadkowym otwarciem szafek i szuflad,
- profile ochronne będą doskonałe do ochrony narożników i krawędzi.
Jak dać meblom drugie życie?
Kierując się w życiu zasadą „zero waste” można jako alternatywę dla pozbywania się używanych mebli, wybrać opcję dania im drugiego życia. Wiele spośród starych mebli można naprawić lub poddać renowacji. Nie potrzeba do tego koniecznie stolarskich umiejętności artystycznych. Wszak starym meblom nie trzeba koniecznie przywracać ich idealnego pierwotnego wyglądu. Można puścić wodze fantazji i eksperymentować z prostymi lecz kreatywnymi technikami. Może to stać się ciekawym hobby a po zdobyciu doświadczenia – źródłem zarabiania dodatkowych pieniędzy.