SPIS TREŚCI
Oznaczenia na opakowaniach, symbole
W dzisiejszej rzeczywistości ilość codziennie przygotowywanych wysyłanych i otrzymywanych paczek jest niezliczona. Ze względu na rosnące zainteresowanie sprzedażą internetową i kupowaniem rzeczy z odległych zakątków świata, pojawia się coraz więcej nowych sposobów na usprawnienie procesów wysyłki.
Na rynku możemy obserwować coraz więcej sposobów na zapakowanie produktów, więcej materiałów wypełniających, nowe sposoby zabezpieczania paczek czy chociażby powstające
oznaczenia
, które mają ułatwić dostarczenie paczki. To właśnie na tym ostatnim elemencie skupimy się w naszym tekście. O ile wybór odpowiedniego wypełniacza czy sposobu zapakowania przesyłki jest dosyć łatwe do dopasowania, do znalezienia skutecznego oznaczenia nie zawsze jest takie oczywiste. Dlatego właśnie dla wszystkich zainteresowanych postanowiliśmy stworzyć opis przybliżający znaczenie symboli na opakowaniach.
Oznaczenia na przesyłkach – po co i dla kogo?
Oznaczenia na przesyłkach to rodzaj uniwersalnych symboli, które mają przekazać prosty i jasny komunikat. Korzystają z nich tak właściwie zarówno nadawcy jak i odbiorcy. Nadawca, nadając oznaczenie swojej paczce dba o to, aby każda osoba, która będzie miała z nią styczność wiedziała, jak postępować z nią w prawidłowy sposób. Dzięki temu pierwotny właściciel, wie, że zadbał o to, aby paczka miała możliwość dotarcia w bezpiecznych warunkach do celu.
Jeżeli chodzi o odbiorców to oczywistą kwestią jest to, że oznaczenia na przesyłkach mają poinformować ich o tym w jaki sposób należy się z nimi obchodzić. O ile osoba przygotowująca przesyłkę ma świadomość co znajduje się w środku i wie jak należy traktować całe opakowanie, ta osoba, np. kurier, nie wiem co znajduje się w środku, przez co może nieopatrznie przyczynić się do uszkodzenia zawartości. Dlatego właśnie odbiorcy chętniej korzystają z informacji w postaci symboli, które podpowiadają, czy paczka jest wrażliwa na wstrząsy, w jaki sposób należy ją ustawiać oraz czy wymaga innych specjalnych warunków w trakcie podróży.
Jakie rodzaje znaków są najczęściej stosowane?
Ze względu na to, że obecnie można przewieźć prawie wszystko, to każda paczka będzie wymagała innego oznaczenia. Z tego powodu symbole przeznaczone do opisywania przesyłek są podzielone na kilka kluczowych kategorii. Oto rodzaje znaków, z którymi możemy się dzisiaj najczęściej spotkać:
- Znaki niebezpieczeństwa – ta kategoria oznaczeń jest szczególnie istotna wtedy, gdy zawartość paczki może stanowić potencjalne źródło zagrożenia. Przykładem takich przesyłek mogą być takie, które zawierają szkodliwe środki chemiczne, materiały biologiczne, ostre narzędzia i inne podobne przedmioty.
- Znaki informacyjne – ten rodzaj znaków jest najpopularniejszy, ponieważ, to właśnie one mają za zadanie informować o tym, ile waży paczka i jakie są jej dokładne wymiary. Zawartość umieszczana na znakach informacyjnych zależy od tego, co umieści na nich nadawca.
- Znaki manipulacyjne – ten zbiór oznaczeń to forma zwięzłej instrukcji, która nakazuje, w jakiś sposób należy traktować paczkę podczas transportu. Zwykle znaki z tej kategorii informują o tym, jak należy przechowywać paczkę lub w jaki sposób ją przenosić.
- Znaki zasadnicze – ta kategoria znaków spełnia główne zadanie przy informowaniu o tym skąd i dokąd przesyłana jest paczka. Dzięki nim kurier może łatwiej zorientować się, co jest przewożone i do kogo powinno zostać dostarczone.
Wymienione kategorie znaków są jedynie podstawową formą podzielenia ich na konkretne przykłady. Dzięki temu szukając konkretnego oznaczenia, możemy łatwiej to dotrzeć do odpowiedniej puli symboli.
Często używane oznaczenia na opakowaniach
Różnorodność znaków stosowanych do oznaczania paczek jest równie wysoka, co zróżnicowanie wysyłanych produktów. Mimo to znaczna część symboli jest dosyć uniwersalna, dzięki czemu sprawdzają się one do określenia znacznie różniących się paczek. Dlatego właśnie, warto wiedzieć, jakie symbole są często stosowane i jakie jest ich konkretne znaczenie. Dzięki temu będziemy wiedzieli na przyszłość, jak rozumieć oznaczenia na paczce, którą odbieramy lub jak sami możemy przygotować naszą przesyłkę do bezpiecznego transportu.
Oto lista przykładowych oznaczeń na opakowaniach:
- Uwaga szkło! – zwykle mające za zadanie poinformować o tym, że zawartość przesyłki stanowią, np. szklane lub porcelanowe przedmioty, mają postać kieliszka. Symbol ten kojarzy się z kruchym przedmiotem, który wymaga specjalnego traktowania. Dzięki temu każdy wie, że paczka powinna być chroniona przed wstrząsami lub upadkami.
- Nie przewracać! – to oznaczenie znajdziemy w postaci strzałek skierowanych w konkretnym kierunku. Ich zadaniem jest poinformowanie o tym, że paczka powinna być ułożona w określonym położeniu, ponieważ w przeciwnym razie może ulec uszkodzeniu.
- Chronić przed wilgocią! – oznaczenie to znajdziemy pod postacią parasola, na który spadają krople deszczu. Taka grafika informuje o tym, że paczka powinna być zabezpieczana przed warunkami wilgoci lub zalaniem.
- Limit piętrzenia – być może nie każdy zna ten symbol, ale jest on dosyć często stosowany na opakowaniach. W tym przypadku chodzi o to, że firmy kurierskie bardzo często składają paczki w stosach po kilka sztuk. W sytuacji, gdy mamy do przesłania delikatną paczkę, która powinna być chroniona przed naciskiem, skorzystanie z oznaczenia limitu piętrzenia będzie informowało o tym, że paczka nie powinna znajdować się pod znacznym obciążeniem.
- Tu chwytać – ten przekaz wskazuje na miejsce, w którym warto chwycić przesyłkę podczas przenoszenia jej. Informacja ta ma szczególne znaczenie, ponieważ osoba nie wiedząca co znajduje się w środku, nie może przewidzieć, w jaki sposób warto podtrzymywać paczkę przy przenoszeniu.
- Środek ciężkości – to oznaczenie również nie jest dobrze znane prywatnym osobom i z jego zastosowaniem spotkamy się bardziej w przemyśle. Zadaniem grafiki informującej o środku ciężkości jest wskazanie na to, że może znajdować się on w nieco innym niż standardowe, miejscu. Symbol ten jest też stosowany do oznaczania paczek, które są wysokie.
- Nie toczyć – oznaczenie to informuje głównie pracowników firm kurierskich o tym, że paczka nie może być przesuwana poprzez toczenie, ponieważ może ulec uszkodzeniu.
- Oznaczenia informujące o tym jakich tworzyw powstało opakowanie – ta kategoria znaków jest nieco bardziej rozbudowana i trudniejsze do zrozumienia, ponieważ każdy tworzył ma swoje określone symbole. Zwykle informacje takie znajdziemy je w postaci grafiki, która składa się ze strzałek ułożonych figurę trójkąta. Poniżej takiego rysunku zwykle znajduje się liczba informująca o tym, z jakiego materiału powstało opakowanie. Warto zatem wiedzieć, co oznaczają konkretne symbole.
Przytoczone przykłady są jedynie wskazówkami informującymi o tym, z jakimi typami symboli na opakowaniach możemy się spotkać. Nie zawierają one wszystkich możliwości, dlatego w celu zidentyfikowania nieco bardziej skomplikowanych oznaczeń, warto poszukać informacji w internecie.
Oznaczenia na opakowaniach a recykling
Niewiele osób wie, w jaki sposób należy bezpiecznie zutylizować pozostałe pudełka. Bardzo często opakowania takie nie są odpowiednio segregowane i lądują na przypadkowych zbiorowiskach śmieć. Aby problem globalnego zanieczyszczenia przestał być dla nas wszystkim zagrożeniem, starajmy się rozpoznawać co oznaczają na opakowaniach. Grafiki takie są umieszczane po to, aby odbiorcy mogli zidentyfikować materiał, z którego zostały stworzone, np. materiały do pakowania. Dzięki temu każdy ma szansę przyłożyć się do bezpiecznej utylizacji wykorzystanych już przedmiotów.
Od czego zatem warto zacząć i jak rozumieć symbole na opakowaniach? Jeżeli chodzi o znaczenie dotyczące materiału, z jakiego wykonano opakowania są one zwykle podane postaci sekwencji liter i liczb. Znając te kody będziemy doskonale wiedzieli, jaki materiał one opisują. Zanim przejdziemy do tłumaczenia ich znaczenia przypomnijmy jeszcze, że znajdziemy w towarzystwie grafiki w kształcie trójkąta, który jest stworzony z trzech strzałek.
Oto lista przykładowych zapisów:
- GL 70/GL 71/GL 72 – taki zapis informuje nas o tym, że mamy do czynienia ze szkłem bezbarwnym/zielonym/brązowym,
- PAP 20/PAP 21/PAP 22 – pod tym zapisem znajdziemy informację, że jest to tektura falista/tektura inna niż tektura falista/papier,
W przypadku symboli dotyczących tworzyw sztucznych spotkamy się z nieco większym zróżnicowaniem:
- PET lub PETE – produkty pod tym oznaczeniem wykonane zostały z tworzywa PET, czyli politereftalanu etylenu – bardzo często są to plastikowe butelki, włókna sztuczne i plastikowe materiały jednorazowego zastosowania,
- HDPE – to inaczej polietylen o wysokiej gęstości, który jest stosowany do produkcji foliowych opakowań i pudełek na żywność,
- LDPE – podobnie jak wyżej, jest to polietylen, z tym, że o niskiej gęstości – często stosowany do produkcji opakowań na żywność i leki,
- PCV lub V – materiał stanowiący opakowanie to polichlorek winylu, który jest stosunkowo niebezpieczny dla środowiska – znajdziemy go w opakowaniach na produkty budowlane,
- PP – inaczej polipropylen – materiał ten jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia opakowań na żywność,
- PS – polistyren – materiał ten tworzony jest w procesie spieniania, dając nam produkt znany pod postacią styropianu – często używany jako opakowanie amortyzujące lub izolacyjne.
Jak widać, oznaczenia na opakowaniach to szereg symboli, które mają do przekazania kluczowe komunikaty. Ich główną rolą jest poinformowanie o tym, w jaki sposób należy traktować paczkę, jakie warunki powinno mieć zapewnione. Oprócz tego symbole zwracają naszą uwagę także na to, w jaki sposób powinniśmy postępować z opakowaniami. Dzięki temu wiemy, że plastikowe opakowanie z
naklejką kieliszka
i symbolem trójkąta z podpisem PET, to paczka zawierająca delikatne przedmioty, będące jednocześnie produktem wykonany z tworzywa sztucznego.
Świadomość na temat tych oznaczeń jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna, ponieważ ułatwia bezpieczne postępowanie z odpadami. Warto zatem interesować się tym, jakie oznaczenia na opakowaniach możemy spotkać i jaki komunikat niosą one ze sobą.
Osoby szukające naklejek z oznaczeniami lub opakowaniami, które sprawdzą się do przygotowania przesyłki zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie sklepu pod adresem neopak.pl
Zachęcamy także do zapoznania się z innymi artykułami blogowymi poruszającymi ciekawe kwestie.