SPIS TREŚCI
Aktualnie standardowy wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Niektóre osoby są bardziej uprzywilejowane i mają prawo do skorzystania z wieku emerytalnego wcześniej. Bardziej szczegółowe zasady odnoszące się do warunków uzyskania wcześniejszej ustawy są opisane w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zobacz, komu dokładnie przysługuje wcześniejsza emerytura. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc się o nią ubiegać? Zaczynamy!
Co to jest wcześniejsza emerytura?
- mają wiek emerytalny, który zależy od płci oraz rodzaju pracy;
- mają udokumentowane okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;
- mają udokumentowany staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (informacja musi znajdować się na świadectwie pracy);
- nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego OFE lub za pośrednictwem ZUS-u złożą wniosek o przekazanie zgromadzonych na rachunku środków na rzecz budżetu państwa.
Czym jest praca w szczególnych warunkach?
Taka praca przyczynia się do przyspieszenia naturalnego procesu zmniejszania się sił pracownika w wyniku czynników zewnętrznych, które występują w środowisku pracy. Żeby taka osoba mogła się starać o przejście na wcześniejszą emeryturę, to czas pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze powinien trwać 15 lat dla kobiet do osiągnięcia przez nie 55 lat i dla mężczyzn do osiągnięcia przez nich 60 lat. Prace w szczególnych warunkach to między innymi w następujących branżach:
- w górnictwie i energetyce,
- w hutnictwie i przemyśle metalowym,
- w zakładach chemicznych,
- w przemyśle drzewnym i papierniczym,
- w transporcie i łączności,
- w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym,
- w przemyśle poligraficznym,
- w służbie zdrowia i opiece społecznej,
- wykonywane na statkach żeglugi powietrznej i w portach morskich,
- w hutnictwie,
- przy przetwórstwie azbestu, produkcji ołowiu i kadmu.
- wykonywane przez dziennikarzy (pod warunkiem objęcia ich układem zbiorowym dziennikarzy),
- wykonywane w Najwyższej Izbie Kontroli oraz pracowników organów kontroli państwowej i administracji celnej,
- nauczycieli, wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę wymienioną w art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela,
- żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Celnej, Granicznej i Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli nie spełniają warunków lub utracili prawo do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób.
Jeszcze jeden warunek
Czy osobom wykonujących działalność twórczą lub artystyczną przysługuje prawo do emerytury?
Wcześniejsza emerytura należy się także twórcom i artystom, którzy urodzili się po 1948 r. i nie są członkami OFE lub złożą wniosek o przekazanie środków na rzecz budżetu państwa, a którzy osiągnęli wiek emerytalny dla pracowników wykonujących działalność twórczą i artystyczną i do 1 stycznia 1999 r. osiągnęli wymagany staż wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym 15 lat działalności twórczej lub artystycznej.
Ile wynosi wiek emerytalny dla osób, które wykonują działalność artystyczną lub twórczą?
- 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn w przypadku wykonywania zawodu tancerza, akrobaty, gimnastyka, ekwilibrysty, kaskadera;
- 45 lat dla kobiet i 50 lat dla mężczyzn w przypadku wykonywania zawodu solisty wokalisty, muzyka grającego na instrumentach dętych, tresera zwierząt drapieżnych;
- 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn wykonujących zawód muzyka grającego na instrumentach smyczkowych, perkusyjnych lub klawiszowych, a także operatora obrazu filmowego oraz fotografika.