SPIS TREŚCI
Rozwój internetu w ciągu ostatnich trzydziestu lat jest bezprecedensowy. Służy on do rozrywki, komunikacji, wymiany poglądów oraz nauki. Stwierdzenie, że olbrzymia część wymiany handlowej przeniosła się do globalnej sieci wydaje się być truizmem. Nie da się jednak ukryć, że proces ten postępuje. Zwłaszcza w latach pandemii koronawirusa zakupy przez internet znacznie zyskały na popularności, ze względu na istotne ograniczenia w poruszaniu się i działaniu sklepów stacjonarnych. Wydaje się, że nic już tego trendu nie odwróci.
Wraz z popularyzacją zakupów online pojawiły się liczne zagrożenia. Aby się przed nimi zabezpieczyć należy zachować pewne zasady bezpieczeństw. Bezpieczeństwo kupowania w internecie, co z początku może być zaskoczeniem, nie sprowadza się jedynie do zapewnienia bezpieczeństwa samej transakcji, ale jest uzależnione od pewnych szerszych zasad postępowania, które można ogólnie nazwać „higieną używania internetu”.
Ochrona antywirusowa
Wirusy komputerowe to programy komputerowe które mają zdolność do powielania się (podobnie jak wirus biologiczny – stąd ich nazwa) i modyfikowania innych programów, co może prowadzić do wielu nieporządanych efektów. Potocznie określeniem wirus komputerowy określa się wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie, w tym oprogramowanie ransomware czy spyware. Złośliwe oprogramowanie może skutkować uszkodzeniem danych, spowolnieniem działania komputera, jego zablokowaniem lub wykradzeniem danych osobowych a także haseł, numerów kart kredytowych zapisanych w systemie, itd.
Sposobem ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem jest korzystanie programów antywirusowych, które wykrywają, zwalczają, usuwają lub izolują wirusy tak aby się nie rozprzestrzeniały. Na rynku dostępny jest szeroki wybór zarówno darmowych jak i płatnych programów antywirusowych. Do darmowych zaliczyć możemy przykładowo TotalAV czy Avast. Do popularnych płatnych programów należą Norton 360, McAfee, Bitdefender. Wiele darmowych programów antywirusowych posiada bardziej rozbudowane wersje płatne. Z kolei płatne programy często oferują bezpłatny okres próbny. Warto pamiętać, że należy zabezpieczyć nie tylko komputer ale również urządzenia mobilne – tablety i smartfony.
Unikaj podejrzanych stron internetowych
Ochrona antywirusowa nie będzie nigdy stuprocentowo pewna, dlatego dla swojego bezpieczeństwa należy unikać odwiedzania podejrzanych stron internetowych, zwłaszcza takich oferujących treści niewiadomego pochodzenia i nielegalne. Z tego samego powodu nie należy pobierać nielegalnie oprogramowania, ani w ogóle żadnych nielegalnych treści cyfrowych. Należy również uważać z klikaniem w podejrzane linki na stronach internetowych, których nie znamy. Nie zawsze hiperłącze prowadzi do treści, która wynikałaby z opisu. W wielu przeglądarkach po naprowadzeniu kursora na link na dolnym pasku wyświetli się ścieżka do której dany link nas odsyła. Dzięki niemu możemy upewnić się co do faktycznego miejsca odesłania. Fałszywy link może nas odesłać przykładowo do pliku instalującego oprogramowanie szpiegujące.
SPAM
Niebezpieczne linki możemy również otrzymać w niechcianych wiadomościach mailowych. Ze SPAMem spotkał się z pewnością każdy kto kiedykolwiek korzystał z poczty elektronicznej. Tego typu niezamówione wiadomości oprócz linków mogą zawierać również załączniki w których znajduje się złośliwe oprogramowanie, podszywające się pod popularne formaty plików, np. pdf.
Otrzymując podejrzaną wiadomość email z nieznanego źródła należy ją usunąć bez klikania w linki i bez pobierania załączników. Jeśli po naprowadzeniu kursora myszy na link w pasku informacyjnym przeglądarki lub klienta pocztowego pojawi się dziwna ścieżka (podobnie jak w przypadku linku na stronie) należy zachować szczególną ostrożność.
Nie dajmy się nabrać na różne sztuczki socjotechniczne. Wiadomość może odwoływać się do naszych emocji – tak pozytywnych jak i negatywnych. Wiadomość może również być zakamuflowana jako mail z banku lub w urzędu. Zwrócić warto uwagę na adres mailowy nadawcy czy rzeczywiście jest to wiarygodne źródło. Adres email może być podobny np. do adresu naszego banku, ale występuje w nim trudno zauważalna literówka która oznacza po prostu, że ktoś chce się pod nasz bank podszyć.
Bezpieczeństwo haseł
Prawidłowe zarządzanie hasłami jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa w internecie. Należy pamiętać aby używać różnych haseł do różnych celów. Rejestrując się w sklepie internetowym czy innym serwisie nie należy absolutnie nigdy wykorzystywać takiego samego hasła jak na przykład do banku. Wprowadzając hasło do systemu należy się upewnić, że nikt go nie widzi. Nie należy zapisywać haseł a jeśli już to tylko w takim miejscu gdzie mamy pewność, że nikt ich nie znajdzie. Należy tworzyć silne hasła czyli takie które zawierają kombinację liter, cyfr i symboli. Im dłuższe hasło tym lepiej. Bez względu na to warto okresowo zmieniać hasła.
Uwaga na sieci publiczne
W wielu miejscach można uzyskać dostęp do publicznej sieci Wi-fi. Niestety nigdy nie wiadomo na ile zabezpieczenia takiej sieci są skuteczne, aby uniemożliwić włamanie się do niej nieporządanych osób w celu szpiegowania innych użytkowników. Dlatego nie jest wskazane logowanie się za pośrednictwem tych sieci do sklepów i banku, gdyż może dojść do przechwycenia naszych danych logowania.
Szyfrowane połączenie
Ilekroć logujemy się do sklepu internetowego, dokonujemy zakupów, płacimy kartą przez internet lub logujemy się do banku upewniajmy się, że korzystamy z zaszyfrowanego połączenia. Łatwo to zrobić spoglądając na pasek adresu w naszej przeglądarce internetowej. Poszukać należy tam ikony zamkniętej kłódki tuż przed adresem strony. Już sama obecność zamkniętej kłódki, w przeciwieństwie do ikony otwartej kłódki, wykrzyknika lub innego symbolu ostrzegawczego, jest dobrym znakiem. Jeśli dodatkowo klikniemy na tę kłódkę, to w zależności od używanej przeglądarki, otrzymamy mniej lub bardziej szczegółową informację na temat cyfrowego certyfikatu bezpieczeństwa.
Korzystanie z kart płatniczych
Płacenie za pomocą kart płatniczych w przypadku transakcji zawieranych online jest bardzo wygodne. Aby dokonać płatności za pomocą karty trzeba na etapie płatności za zakupy wprowadzić dane właściciela karty, jej numer, datę ważności oraz znajdujący się na odwrocie numer CVV2/CVC2. Ten ostatni numer to kod służący do potwierdzenia transakcji zdalnych, np. przez internet. Sam numer karty nie pozwoli na dokonanie płatności, ale już komplet danych – tak. Dlatego przede wszystkim powinniśmy za wszelką cenę chronić numer CVV2/CVC2 naszej karty przed niepożądanymi oczami i wprowadzać go w formularzu płatności tylko po wcześniejszym upewnieniu się, że korzystamy z połączenia szyfrowanego.
Jeśli bank, który wydał nam kartę płatniczą oferuje opcję wielostopniowego uwierzytelniania płatności kartą, należy z niej skorzystać. Takie uwierzytelnienie polega najczęściej na przysłaniu wiadomości do zainstalowanej na smartfonie aplikacji naszego banku z prośbą o potwierdzenie transakcji. Może to polegać na zwykłym kliknięciu potwierdź a dodatkowo nawet ewentualnym podaniu numeru PIN, zczytaniu linii papilarnych lub rozpoznaniu twarzy. Ważna uwaga! Bez włączonego dodatkowego uwierzytelnienia, każdy kto pozna dane naszej karty w tym kod zabezpieczający, nawet zauważywszy je w trakcie płacenia przez nas w sklepie stacjonarnym, będzie mógł z wykorzystaniem tych danych dokonać płatności online.
Pewny sprzedający
Na bezpieczeństwo transakcji w internecie wpływa również wiarygodność sprzedawcy. W sieci istniej wiele serwisów aukcyjnych, ogłoszeniowych oraz sklepów internetowych o ugruntowanej pozycji, co do których wiarygodności nie mamy większych wątpliwości, a ewentualne nieudane transakcje stanowią raczej sporadyczne przypadki. Liczba sklepów internetowych jednak stale wzrasta. W czasie pandemii koronawirusa duża część sklepów stacjonarnych przeniosła się do sieci, dlatego w cyberprzestrzeni funkcjonuje dużo podmiotów, co do których nie mamy wiedzy.
Jeśli kupujemy po raz pierwszy w sklepie internetowych dotychczas nam nieznanym, warto poszukać opinii o sklepie w internecie, dowiedzieć się jak długo funkcjonuje, a jeżeli jest sklepem nowym to zorientować się czy wcześniej funkcjonował jako sklep stacjonarny i jak długo. Dane o samym przedsiębiorcy, aby potwierdzić faktyczne jego istnienie, można uzyskać za pośrednictwem ogólnodostępnych baz danych – Krajowego Rejestru Sądowego oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nazwa przedsiębiorcy prowadzącego sklep internetowy powinna być dostępna na stronie – jeśli jej nie ma, bądźmy ostrożni z zakupami. Koniecznie przeczytajmy też regulamin!
Opinie o produkcie
Aby uchronić się przed nietrafionym zakupem warto również dokładnie zapoznać się z opisem produktu oraz poszukać ocen i opinii w internecie. Wiele sklepów internetowych oraz serwisy aukcyjne takie jak Allegro, udostępniają system ocen i komentarzy. W komentarzach tych często można znaleźć informacje o samym przebiegu transakcji i mogą być one źródłem ewentualnych sygnałów ostrzegawczych w zakresie pewności i bezpieczeństwa zakupu u danego sprzedającego lub w danym sklepie.
Sklep Neopak zapewnia wysokie bezpieczeństwo transakcji oraz życzy Państwu bezpieczeństwa w trakcie codziennego korzystania z internetu.