Modelarstwo – sklejanie modeli z kartonów tekturowych

Modelarstwo to niesamowicie kreatywne hobby, dzięki któremu można fantastycznie rozwijać swoje zainteresowania oraz umiejętności manualne. Mogą je praktykować zarówno dorośli, jak i dzieci. W modelarstwie pracuje się na różnych materiałach. Sprawdź zatem, jak wygląda sklejanie modeli z kartonów tekturowych i baw się przy tym dobrze!

Modele kartonowe – hobby dla cierpliwych

Sklejanie modeli z kartonów to kreatywne, ale wymagające hobby. Potrzeba do niego mnóstwo samozaparcia, cierpliwości i koncentracji. Modelarstwo wymaga od każdego adepta doskonałej precyzji, ale gotowy projekt przynosi zawsze mnóstwo satysfakcji.  

Kartonowe modele spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Makiety samolotów, pociągów, okrętów, a nawet statków kosmicznych może składać z wyciętych elementów praktycznie każdy. Z myślą o wszystkich, którzy pragną spróbować swoich sił w modelarstwie, przygotowaliśmy niezbędnik w formie krótkiego artykułu. 

Model z kartonu w kształcie gwiazdy
Zdjęcie autorstwa Jessica Lewis Creative z Pexels

Modelarstwo kartonowe – co jest potrzebne?

Pasja do modelarstwa jest świetnym sposobem zdobywania i pogłębiania wiedzy z historii.  Kartonowe modele z dużą dokładnością mogą odwzorowywać wygląd pojazdów lub stylistykę danej epoki. 

CIEKAWOSTKA: Pierwsze modele kartonowe były formą dziecięcej wycinanki – często przedstawiały bowiem tylko zarysy sylwetek. Dopiero wraz z upływem czasu, modelarstwo nabywało precyzji, aby dojść do poziomu niezwykle wiernych replik. 

Sprawdź na załączonym materiale filmowym, jak krok po kroku wykonać model domku z kartonu. 


Źródło: youtube.com/antiquepencil

Do pracy z modelem kartonowym potrzebna jest nie tylko duża dawka cierpliwości.  Niezbędne mogą się okazać akcesoria, takie jak:

  • dobrej jakości kartony lub tektura,
  • klej na gorąco i akcesoria do niego, 
  • pędzle, 
  • linijka, 
  • nożyk modelarski,
  • cyrkiel tnący.
W kwestii tektury przeważnie używa się tej o grubości około 1 mm. Poza nią można też wykorzystać karton o grubościach 0,5 mm i 0,75 mm. Tektura do sklejania modeli powinna mieć następujące parametry:

  • grubość 1, 0 mm i gramatura 650 g/m2,
  • grubość 0,75 mm – gramatura 500 g/m2,
  • grubość 0,5 mm – gramatura 350 g/m2.

UWAGA! W modelarstwie nie używa się tektury falistej. Taki materiał nie nadaje się do obróbki, ani do podklejania. 

W przypadku nożyków i cyrkli warto zwrócić uwagę na ich jakość. Cięcie precyzyjnych szablonów w kartonie wymaga bowiem użycia specjalistycznych narzędzi, dzięki którym prace będą przebiegały szybko i sprawnie. 

Podstawy sztuki modelarskiej

Znane wśród modelarzy „przykazanie” mówi wyraźnie „trzy razy przymierz, raz klej”. To jedyna droga do uzyskania najlepszych efektów. Nie powinno być odstępstw od tej zasady, dlatego początkujący amatorzy modelarstwa powinni ją sobie przyswoić w pierwszej kolejności. Zanim więc przystąpisz do pracy, zadbaj o właściwe dopasowanie poszczególnych elementów. Wówczas kartonowy model będzie kleił się bez problemu. 

Kobieta wycina model z kartonu
Zdjęcie z Pexels

Etapy prac modelarskich

  • wycinanie

Części modelu należy wycinać zawsze po zewnętrznej stronie linii. Zasada ta dotyczy zarówno wręg, jak i poszycia. Warto się postarać, aby nie było widać białych pozostałości z arkusza z częściami. 

  • kształtowanie 

Kiedy element jest już wycięty, trzeba mu nadać właściwy kształt zgodny z wręgami, lub z liniami gięcia. Jeśli karton jest twardy, można użyć tzw. caponu lub profilować części z użyciem wody.  Aby poprawnie ukształtować wybraną część można ją przeciągnąć po krawędzi stołu. Innym sposobem na właściwe profilowanie jest flamaster lub inny przedmiot o przekroju walca. 

  • trasowanie linii gięcia

Zginanie poszczególnych elementów najlepiej robić to przed wycięciem szczegółów. Wystarczy zaznaczyć cyrklem, szpilką, bądź igłą małe kropki w którym miejscu początku i końca trasowania. Następnie trzeba odwrócić karton i od niezadrukowanej strony przykładając linijkę wykonać linie. 

  • klejenie na zakładkę lub na styk. 

Ta druga metoda jest nieco trudniejsza technika, dlatego w miarę możliwości lepiej wybierać technikę na zakładkę. 

 

W przypadku nożyków i cyrkli warto zwrócić uwagę na ich jakość. Cięcie precyzyjnych szablonów w kartonie wymaga bowiem użycia specjalistycznych narzędzi, dzięki którym prace będą przebiegały szybko i sprawnie. 

Zalety modeli kartonowych do sklejania

Sklejanie modeli z kartonów to doskonały trening koncentracji i motoryki dla młodszych i starszych adeptów tej formy spędzania wolnego czasu. Jednocześnie wybór modeli jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Tworzenie modeli z kartonu to również doskonały wstęp do bardziej zaawansowanego rodzaju modelarstwa i tworzenia coraz mocniej skomplikowanych makiet z innych materiałów. 

Zaczynając przygodę z modelarstwem kartonowym można szybko i w łatwy sposób wypracować własne techniki łączenia elementów, a także nabrać większej wprawy niezbędnej przy nieco bardziej skomplikowanych projektach. Modele kartonowe są także o wiele tańsze niż  te z drewna czy metalu. 

Jeśli chcesz wiedzieć, od czego zacząć tworzenie kartonowych modelu, obejrzyj dodany materiał filmowy.


Źródło: youtube.com/ericstrebel

Czy modele kartonowe można malować?

Pracochłonne klejenie modeli z kartonu sprawia, że gotowe projekty są nierzadko powodem do dumy. Choć precyzyjne konstrukcje często do złudzenia przypominają pierwowzór lub oddają jego najważniejsze szczegóły, często brakuje im nieco koloru. Oryginalne kartonowe modele są bowiem zawsze brązowe. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby je pomalować według własnego uznania. Karton najlepiej malować gęstą farbą, w których nie ma wiele wody. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku wysokiej jakości farby akrylowe.

Modelarstwo kartonowe – podsumowanie

Sklejanie modeli z kartonu to świetna zabawa, ale i ciężka praca. Jeśli lubisz kreatywne formy spędzania wolnego czasu, na pewno spodoba Ci się ten pomysł. Gotowe modele do budowania możesz kupić w sklepie lub wykonać projekt według własnego pomysłu. Wystarczy dobrej jakości karton, odpowiedni klej i ostre nożyczki lub specjalny nożyk modelarski. Wszystko kupisz w sklepie internetowym NEOPAK, a po więcej inspirujących treści zapraszamy na nasz blog firmowy. 

Zdjęcie autorstwa Ron Lach z Pexels 
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Tektura

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *