SPIS TREŚCI
Znaczki pocztowe na listy. Jakie naklejać?
Znaczki pocztowe można kolekcjonować, wykorzystywać do twórczych prac, na przykład prowadzenia dziennika czy korzystać z nich w celu wysłania listu. Kiedy znaczki pocztowe pojawiły się na rynku (było to w Wielkiej Brytanii) przewróciły strukturę funkcjonowania poczty go góry nogami. Miały być częścią nowej reformy. Wysyłanie listów na koszt odbiorców, nie sprawdzało się, więc było trzeba pobierać opłatę w inny sposób – i tak powstały znaczki. Czym one są? Jakie znaczki nakleić?
Czym są znaczki pocztowe?
Znaczki pocztowe zaliczają się do grona papierów wartościowych, a ich głównym przeznaczeniem jest łatwe rozliczanie klientów poczty. W pewien sposób są biletem, który nakleja się na wysyłaną kopertę. Klasyczny znaczek pocztowy swoim kształtem przypomina prostokąt, stworzony jest z papieru, a jego brzegi pokryte są tzw. ząbkami. Na znaczku pocztowym muszą być również nadruki wskazujące na jego nominał oraz kraj. W Wielkiej Brytanii wygląda to nieco inaczej, ale oni mogą mieć swoje zasady, bo to właśnie oni są twórcami znaczków pocztowych. Pierwszy znaczek pocztowy nosi nazwę Penny Black i podczas jego tworzenia w 1840 roku nikomu nie przyszło na myśl, by umieścić na nim oznaczenie kraju. Więc skoro nie zrobili tego na początku, to po co robić to teraz? No właśnie. Pewnie wtedy nikt nawet nie myślał, że zwykły znaczek pocztowy może stać się tak popularny i służyć obywatelom w całej Europie, a nawet poza nią. Co warto wiedzieć o znaczkach pocztowych?
Jak wykonywane są znaczki pocztowe?
Znaczki pocztowe tworzone są przy użyciu technik drukarskich. Mogą być one różne. Właściwą technikę wybiera się w zależności, od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Najpopularniejszą jest litografia, zaraz po niej drzeworyt czy też staloryt. Znaczki powstają na różnych rodzajach papieru i nie zawsze mają kwadratowy kształt. Często wypuszczane są specjalne kolekcje tzw. limitowane – stworzone dla kolekcjonerów lub w celu uczczenia ważnego wydarzenia. Znaczki mogą mieć również kształt trójkąta, owalu i prostokąta. Chociaż teraz, to ciężko przewidzieć, co takiego zaoferuje nam poczta.
Jak znaczek pocztowy pojawił się na świecie?
Znaczek pocztowy miał być używany jako zapłata za wysyłkę listu. Wcześniej, w Wielkiej Brytanii przesyłka wysyłana była na koszt nadawcy. Mógł on odebrać przesyłkę lub nie. A jeśli odbiorca omawiał przyjęcia listu i nie uiścił opłaty pocztowej, to stratna była oczywiście instytucja, a nie wysyłający. Warto zaznaczyć, że usługi wysyłkowe nie kosztowały wtedy tyle, ile płacimy obecnie. Kwota, jaką zapłacić było trzeba za dostarczenie listu do odbiorcy, była dość wysoka. System wymagał szeregu zmian, aby państwo nie było stratne. Właśnie tak pojawiły się znaczki pocztowe. Na pierwszym egzemplarzu widniała podobizna młodej królowej Wiktorii – takie egzemplarze dostępne były do 1901 roku, czyli do końca panowania królowej. Znaczek ten zaprojektował William Wyon.
Jaką grafikę zobaczyć można na znaczkach pocztowych?
Najczęściej spotykanymi znaczkami pocztowymi są te, które przedstawiają monarchów i monarchinie – Tych, którzy nadal panują, ale również tych, którzy są zapisani w historii danego kraju. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii zakupić można kolekcjonerskie znaczki pocztowe przedstawiające słynne władczynie, ale przedstawione przez aktorki, na przykład Cate Blanchet mającą przyjemność grać Elżbietę I w filmie „Elizabeth”. Jeśli kolekcjonujesz znaczki, z pewnością wiesz, że często przedstawiają one historyczne wydarzenia, martwą naturę, światowe budowle, a nawet przedmioty mające ogromne znaczenie dla państwa. Coraz częściej jednak drukowane są znaczki pocztowe przedstawiające rysunki wykonane przez dzieci czy obrazy słynnych artystów.
Który znaczek pocztowy jest najdroższy?
Za najdroższy znaczek pocztowy uważa się 1-centowy znaczek świata pochodzący z Gujany Brytyjskiej. Został on sprzedany w domu aukcyjnym Sotheby’s za kwotę 9,480,000 USD. Sprzedaż odbyła się 17 czerwca 2014 roku. Znaczek pocztowy powstał w 1856 roku.
Gdzie nakleja się znaczek pocztowy?
Znaczek pocztowy ma swoje miejsce i jest nim prawy górny róg. Nie można samemu zdecydować, jaki znaczek zostanie przyklejony, ponieważ wygląd produktu oraz ilość znaczków będzie różniła się w zależności od kwoty, którą zapłacić należy za wysyłkę. Pracownicy poczty wybierają znaczek i przyklejają na Twoją przesyłkę – oni najlepiej wiedzą, jakiego produktu potrzebujesz.
Jak nakleić znaczek pocztowy?
Do tego celu nie potrzebujesz kleju, ani mokrej gąbki. Jeśli wybierasz się na pocztę i martwisz się, jaki znaczek pocztowy wybrać i jak go przykleić, to chętnie Ci doradzimy! Jak się pewnie domyślasz, znaczki pocztowe są wyposażone w system klejący. Jedna ich strona jest kleista – wystarczy odpowiednio ją zwilżyć. Nie musisz robić tego językiem, jak często zdarza się to w filmach. W placówce pocztowej znajduje się specjalna maczałka przeznaczona do zawilgocenia znaczków przed przyklejeniem ich na kopertę. Odpowiednio przygotowany znaczek przyklej na kopertę i puść swój list w drogę! Spokojnie, produkt ten nie odklei się od koperty.