Zero waste i ekologiczne pakowanie paczek – jak pakować eko?

zero waste co to jest Większość z nas zetknęła się już nie raz z ideą zero waste. Głosi ona, że aby żyć w sposób etyczny i pełen szacunku do przyrody, należy ograniczać ilość produkowanych przez nas odpadów. Odpady warto eliminować poprzez zmniejszanie ich liczby, objętości, a także przetwarzać i odzyskiwać to, co może zostać poddane recyklingowi. Aby żyć w duchu zero waste należy nieco przekształcić swój styl życia, zmienić codzienne nawyki i sposób, w jaki robimy zakupy. Miliony ludzi zachwyciły się takim sposobem życia. 
 
Zero waste to mniej śmieci, a więcej oszczędności i szacunku do natury. Dziś przyjrzymy się bliżej tej idei i przedstawimy Ci sposoby, jak w ekologiczny sposób pakować towary do wysyłki. 

Zero waste w życiu codziennym 

 

ekologiczne opakowania

Najłatwiej wprowadzić w życie ideę zero waste w gospodarstwie domowym. Wówczas najczęściej rezygnujemy z foliówek jednorazowych, pakujemy zakupy do własnych materiałowych toreb, nie kupujemy produktów pakowanych w zbędną folię, pijemy wodę z kranu (o ile jest zdatna do spożycia) zamiast butelkowanej. Podobnie wygląda wdrażanie idei zero waste do swojej firmy. Sięgnij po ten trend, który docenia już bardzo wielu klientów na całym świecie. 
 

Zero waste w Twoim e-sklepie 

 

Wprowadzenie zasad zero waste to wyzwanie, które decyduje się podjąć coraz więcej firm z branży ecommerce. Dzieje się tak, ponieważ przynosi korzyści finansowe i wizerunkowe. Jeśli masz własną markę i platformę sprzedaży on-line, spróbuj wprowadzić w niej ekologiczne zmiany. Nie skacz na głęboką wodę – jeśli do tej pory nie przejmowałeś się tym, ile tworzyw sztucznych wykorzystujesz do pakowania lub ile odpadków produkujesz, zmiany wprowadzaj małymi krokami. W tym artykule podpowiemy jakie nieduże, ale bardzo korzystne zmiany możesz wprowadzić do procesu pakowania i wysyłania zamówień.
 

Pakowanie wysyłek zero waste i zasada 6R

idea zero waste Ideę zero waste można rozwinąć do zasady 6R:
  • Refuse – zrezygnuj na przykład z niepotrzebnych elementów pakowania, lakierowanego papieru, dużych ilości folii itp.,
  • Reduce – ograniczaj ilość tworzyw sztucznych i nierycklingowalnych wykorzystywanych do pakowania zamówień (np. zamiast foliowych wypełniaczy do paczek, możesz wybrać wypełniacze ekologiczne),
  • Reuse – używaj wielokrotnie, dopóki kartony lub wypełniacze do paczek są w dobrym stanie, nie obawiaj się korzystania z nich ponownie, 
  • Recycle – recyklinguj wszelkie elementy, które nie nadają się do ponownego użycia, wyrzucaj je do odpowiednich pojemników na odpady segregowane,
  • Rot – kompostuj na przykład surowy karton,
  • Repair – naprawiaj, zamiast kupować nowe.
Każdą z tych zasad możesz wdrożyć do swojej firmy na różnych jej szczeblach. Niżej przeczytasz o tym, jak z troską o środowisko pakować i wysyłać zamówienia do swoich klientów. 

Jaki karton wybrać?

 

kartony ekologiczne Żeby być bardziej eko, staraj się unikać lakierowanego i farbowanego kartonu. Wygląda bardzo efektownie i może dodać opakowaniu uroku, jednak bardzo trudno oddzielić foliowe tworzywo sztuczne od tektury. Podobnie jest z kartonem wybielonym – aby uzyskać biały kolor używa się dużo środków chemicznych. Postaw na surowy, beżowy karton. Nie oznacza to oczywiście że musisz rezygnować z ozdobnych pudełek. Znajdź dostawcę opakowań, który oferuje ozdobione ekologicznie pudełka lub zrób je sam używając stempli lub naklejek. Pierwsze wrażenie klienta jest bardzo istotne, ale możesz go zachwycić na wiele różnych sposobów. Jeśli chcesz zastosować się do zasady zero waste, korzystaj z surowego kartonu z odpowiedzialnych źródeł. Klientowi łatwo będzie wyrzucić niepotrzebny odpad do odpowiedniego pojemnika, dzięki czemu zostanie zrecyklingowany i ponownie trafi do obiegu. 
 
Czy wiesz, że…

Podarty na mniejsze kawałki karton można kompostować, to jego dodatkowa zaleta. Podczas składania zamówienia na surowy karton, pamiętaj o tym, aby wybierać takie z certyfikatem FSC. To oznaczenie świadczy, że tektura została wykonana z surowca pochodzącego z odpowiedzialnych i etycznych źródeł. 

 

Nie bój się mówić, że wprowadzasz rozwiązania eko 

 

Jeśli prowadzisz sklep sprzedający produkty ekologiczne i zero waste jest jedną z Twoich głównych wartości podkreślaj to wyraźnie na swojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z użytych już raz opakowań, które dostarczyli Ci producenci lub oddały sklepy. Osoby, którym zależy na środowisku docenią ponownie użyty karton o wiele bardziej niż ten zupełnie nowy ekologiczny.  
 

Ekologiczne wypełniacze i redukcja folii 

 

wypełniacze ekologiczne do paczekW poprzednim punkcie stawiamy na karton surowy, czyli w kolorze od beżowego do szarego, szorstki i sztywny w dotyku. Powstaje on zwykle jako materiał odzyskany podczas recyklingu. Drugą istotną kwestią są stosowane wypełniacze. W zależności od tego, jakie produkty chcesz zabezpieczyć możesz owinąć je papierem makulaturowym, a puste przestrzenie w pudełku wypełnić zgniecionymi arkuszami. Szary papier bardzo łatwo pozginać na różne sposoby, więc dopasuje się do potrzebnego kształtu. 

Ekologiczne rozwiązanie na wypełnienie paczki to także tektura falista, która skutecznie zabezpiecza nawet bardzo delikatne produkty, a także karton nacinany. Podobnie jak papier są dostępne w surowej formie, która łatwo podlega recyklingowi i może wrócić do obiegu. Interesującym rozwiązaniem są biodegradowalne pianki skropak, które przypominają chrupki kukurydziane albo kawałki kartonu. Nie ma w nich jednak żadnego tworzywa sztucznego i szybko rozpuszczają się w wodzie. 
 

Wykorzystuj to, co kiedyś wyrzucałeś
 

Pozytywne rozwiązanie dla marek, które chcą wyjątkowo podkreślić przywiązanie do zero waste, to wypełnianie paczek niemal czymkolwiek, co zapewni bezpieczeństwo. Mamy tutaj na myśli pocięte kartony od producentów, podarte gazety, papier z niszczarki, użyte już raz folie bąbelkowe i inne materiały z tworzywa sztucznego, które już zostały wprowadzone do obiegu. To rozwiązanie dla firm, które bezpośrednio komunikują klientom, jakich opakowań używają i jakie powody za tym stoją. Koniecznie poinformuj o tym klientów kiedy składają zamówienie, nie każdy ma świadomość czym jest zero waste i może być zaskoczony nietypowymi materiałami.
 

Zero waste, a zabezpieczenie opakowania – z czego zrezygnować? 

 

Plastikowa folia ma mnóstwo zalet – chroni na przykład przez zamoczeniem i wilgocią. Wyjątkowo rzadko zdarza się jednak, że paczka w drodze do klienta ma kontakt z wodą czy innymi płynami. Firmy kurierskie dbają o swój wizerunek, dlatego nie dopuszczają do takich sytuacji. Jeśli więc nie jest to konieczne ze względu na produkty w opakowaniu, nie decyduj się na owijanie pudełka folią stretch. 

Kolejne duże źródło plastikowych odpadów to taśma klejąca, często używana w nadmiarze. Dużo zależy od tego jak ciężka jest wysyłana przez Ciebie paczka. Jeśli nie wymaga szczególnego zabezpieczenia, możesz zdecydować się na alternatywne sposoby klejenia pudełka. Najpopularniejszy i najbardziej dostępny sposób, to kupienie papierowej taśmy klejącej. Jest mocna, wyprodukowana z szarego papieru i ekologicznego kleju bez rozpuszczalników. 
 

Czy wiesz, że…

Na rynku funkcjonują firmy, które w duchu eko i zero waste zabezpieczają swoje paczki jutowym sznurkiem – wystarczy że ściśle zostanie przewiązany przez paczkę i zawiązany na mocny supeł. Jeśli wysyłasz ciężkie produkty i konieczne jest mocne zabezpieczenie przesyłki, zrezygnuj z folii stretch i zdecyduj się na bandowanie kartonów albo kartony automatyczne. Zużyjesz o wiele mniej tworzywa sztucznego, a paczka zniesie równie duże obciążenia. 

Zero waste i ekologiczne pakowanie paczek – podsumowanie

Zero waste to trend, na który warto się zdecydować. Troska o środowisko jest sama w sobie cenną wartością, ale wpłynie również na postrzeganie Twojej marki jako odpowiedzialnej i etycznej. Informuj klientów o sposobie pakowania zamówień i wytłumacz z czego to wynika. Dzięki temu osoby, które nie znają zasad zero waste, nie będą zdziwione nietypowym wyglądem przesyłki, a może same wprowadzą wartościowe zmiany do swojego życia.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Produkty Ekologiczne

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *