Zastosowania folii bąbelkowych, o których nie wiesz!

Folia bąbelkowa, na pierwszy rzut oka, jest niczym niewyróżniającym się materiałem. Przeznaczona jest do zabezpieczania różnych produktów, przede wszystkim pod kątem wysyłki towarów. Można nawet stwierdzić, że to wszechobecny produkt, którego spotkać możemy w bardzo wielu sytuacjach. Folia bąbelkowa służy do ochraniania niewielkich przedmiotów, np. telefonów komórkowych czy tabletów. Z drugiej zaś strony może być stosowana z dużym rozmachem – choćby do zabezpieczania palet magazynowych i dużych paczek logistycznych.

Folia bąbelkowa – czy tylko do wysyłki?

Mimo swoich oczywistych zalet i zastosowań, folia bąbelkowa może być używana także do innych celów. I to przede wszystkim takich, które kompletnie nie są związane z procesami wysyłkowymi. Okazuje się, że sposobów na spożytkowanie tego materiału jest całkiem sporo. W poniższym artykule wziąłem na tapet najbardziej zaskakujące i nieoczywiste zastosowania charakterystycznej folii z bąbelkami. Może ona służyć zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wymieniam jej zastosowania, o których wiele osób mogło sobie nawet nie zdawać sprawy. Zapraszam!
 

Różne zastosowania folii bąbelkowych – dlaczego warto je znać?

Folia bąbelkowa wykonana jest z syntetycznej mieszanki plastiku. Ma znakomite walory sprężystości. Dzięki specjalnym bąbelkom nadaje się do amortyzowania różnych przedmiotów, w tym także urządzeń elektrycznych. Jest chętnie wykorzystywana jako materiał do pakowania ceramiki czy porcelany. Stosuje się ją do opakowywania delikatnych produktów, które są szczególnie narażone na uszkodzenia podczas przewożenia. Folia bąbelkowa ma wypukłą strukturę i jest przezroczysta. Chroni przed nieoczekiwanymi wibracjami i wstrząsami, a zatem spełnia swoje zadania np. w przypadku przewożenia paczek samochodami kurierskimi.

zabezpieczanie-folia-z-babelkami

Jest znacznie bardziej wytrzymałym i odpornym na zniszczenia materiałem, niż tradycyjna folia stretch. Wśród głównych zastosowań tego produktu można wymienić m.in. używanie folii bąbelkowej do:

  • wytwarzania specjalnych kopert elastycznych, czyli tzw. kopert bąbelkowych;
  • owijania wszelkiego rodzaju przedmiotów;
  • wypełniania niezagospodarowanych przestrzeni w kartonie;
  • izolowania termicznego posiłków;
  • ochraniania roślin i drzew przed mrozem.
To najbardziej oczywiste sposoby na jej wykorzystanie. Pomysłowość ludzka sięga jednak znacznie dalej, dlatego do tej pory opracowano trudną do oszacowania liczbę zastosowań. Poniżej wyróżniam te, które są najbardziej praktyczne, jeśli chodzi o użycie jej w warunkach domowych. Przedstawiam także sposoby na użycie folii bąbelkowej w plenerze, a także w kontekście majsterkowania i motoryzacji.
 

Nieoczywiste pomysły na folię bąbelkową – wykorzystanie jej w przestrzeni domowej

Wydawałoby się, że folia bąbelkowa to zbędny przedmiot, który jest traktowany jako produkt uboczny po rozpakowywanych przesyłkach. Nic bardziej mylnego. Z folii możemy zrobić znakomity użytek, dzięki czemu ograniczymy swoje wydatki domowe i sprawimy, że najmłodsi odkryją w sobie nowe wspaniałe pasje. Według psychologów folia bąbelkowa może mieć… niezwykle pozytywny wpływ na pracę naszego układu nerwowego. Wyróżniam 8 przykładów niestandardowych zastosowań folii bąbelkowej w domu.


 

1. Zabezpieczenie wieszaka na ubrania

Jeśli zmagasz się z nieustannym problemem pogniecionych ubrań, to folia bąbelkowa może uratować Twoje starania. Wystarczy zastosować ją jako owijkę na wieszak. Stosujemy ją zabezpieczając belkę wieszaka, przez którą wieszamy spodnie. Tym samym unikniemy zagnieceń materiału, szczególnie w przypadku trudnych do prasowania spodni materiałowych. Aby efekt był skuteczny, warto owinąć wieszak kilkukrotnie, tak aby warstwa naniesionej folii miała przynajmniej trzy centymetry grubości.
 

2. Wypełnienie obuwia

Jeśli kupujemy nowe buty, to najczęściej w ich wnętrzu znajdziemy zgnieciony papier. Ma on funkcję wyścielającą, która zabezpiecza przed odkształceniami. Po pewnym czasie papier nie nadaje się do ponownego użytku, choćby ze względu na pochłanianie wilgoci. Oznacza to, że taką wkładkę papierową musimy po prostu wyrzucić. Zamiast niej możemy zastosować zgnieciony kawałek folii bąbelkowej, która znakomicie wypełni wnętrze buta. To świetna ochrona przed zniekształceniem materiału, dzięki czemu nasze obuwie będzie dłużej nam służyć.
 

3. Izolacja żywności

Folia bąbelkowa może posłużyć nam do zabezpieczania pojemników z lunchem, czy też butelek szklanych. Jeśli chcemy bezpiecznie przetransportować np. wino w butelce, warto owinąć je folią. W przypadku wstrząsów, a nawet w momencie, kiedy opakowanie wyślizgnie nam się z rąk, butelka pozostanie w całości. Oprócz walorów zabezpieczających, folia bąbelkowa spełnia funkcję izolacyjną. Jeśli więc mamy ciepły obiad, schowany w szczelnym pojemniku plastikowym, to dodatkowe owinięcie go folią bąbelkową utrzyma określoną temperaturę przez kilka godzin.

sposoby-na-folia-babelkowa
 

4. Zabawka odstresowująca

Praktycznie każdy uwielbia "strzelać" bąbelkami znajdującymi się na powierzchni folii. O ile zwykle robimy to okazjonalnie, to systematyczne wykonywanie takiej czynności jest w stanie pozytywnie wpłynąć na nasz organizm. Gniecenie bąbelków przyczynia się do rozładowania stresu. Wielu osobom pomaga w rzuceniu nałogu tytoniowego, ponieważ takie działanie "zajmuje ręce". To także znakomita rozrywka dla dzieci, ponieważ folia wydaje z siebie charakterystyczny, strzelający dźwięk.
 

5. Wyścielenie szuflad i lodówki

Drewniane i plastikowe elementy różnych obiektów w naszym domu łatwo ulegają niszczeniu. To sprawia, że szuflada w naszej szafce kuchennej po kilku latach użytkowania staje się mocno zniszczona. Aby unikać zarysowywania powierzchni, warto zastosować folię bąbelkową, która wyścieli płaską powierzchnię w szafce. Możemy ten sposób zastosować szczególnie tam, gdzie składujemy ciężkie i ostre przedmioty, np. w szufladzie narzędziowej. W podobny sposób chronimy wnętrze lodówki, chroniąc nie tylko przed uszkodzeniami, ale także przed niehigienicznym brudem. W razie zużycia folię wymieniamy i wkładamy nową.

6. Ochrona szyb samochodowych folią pęcherzykową

Folię pęcherzykową możemy wykorzystać również do ochrony szyb samochodowych przed dwoma rodzajami zjawisk atmosferycznych. Po pierwsze – folia bąbelkowa położona na przedniej szybie zmniejszy ryzyko jej wybicia w przypadku spodziewanych opadów gradu. Można ją również ułożyć na dachu naszego pojazdu w celu zmniejszenia ryzyka powstania wgnieceń. Pamiętajmy, że skuteczność ochrony naszego samochodu przed gradobiciem będzie zależała od wytrzymałości użytej folii pęcherzykowej, intensywności opadu i wielkości gradowych kulek. Warto wybrać materiał o dużej gramaturze jak folia bąbelkowa B3 lub folia bąbelkowa B4. Folia pęcherzykowa pomoże nam również oszczędzić czas na odśnieżaniu i odszranianiu szyb samochodowych. Parkując pod gołym niebem w jesienny lub zimowy dzień wystarczy przykryć szybę folią bąbelkową i przycisnąć ją wycieraczkami. Kolejnego dnia rano zaoszczędzone minuty będą bezcenne. Do tego zastosowania wystarczy materiał o mniejszej gramaturze – przykładowo folia bąbelkowa B1.

7. Folia pęcherzykowa jako płótno artysty

Folia bąbelkowa może stać się płótnem dla artysty. Przykładowo – w dniu 27 października 2021 roku w Londynie wykonano przy użyciu 100 litrów farby obraz na folii pęcherzykowej o całkowitej powierzchni 16 m2. Czterech artystów – Chirag Patel, Yash Patel, Jignesh Patel i Akshay Pandya przy udziale 45 wolontariuszy połączyło akcję malowania obrazu ze zbieraniem pieniędzy dla rodzin dotkniętych skutkami pandemii Covid-19.

8. Folia pęcherzykowa jako okładka na książkę

Innym, prostszym sposobem na upcycling folii bąbelkowej może być wykonanie z niej okładki na książkę. Najprostszym rozwiązaniem byłoby oczywiście przyklejenie na oryginalną zniszczoną okładkę folii bąbelkowej samoprzylepnej. Jeżeli jednak książka jest w dobrym stanie i chcemy jedynie zabezpieczyć ją przed zniszczeniem, można wykonać okładkę w inny sposób.

Folię pęcherzykową przytnijmy na wielkość nieco większą niż obwoluta na książkę. Po obłożeniu książki, wystające krawędzie folii można zgrzać zgrzewarką impulsową lub skleić biurową taśmą klejącą.

Folia bąbelkowa w warsztacie i samochodzie – jak może zostać użyta?

Tworzenie użytecznych zabezpieczeń, a także kreatywnych sposobów na ochranianie żywności to nie jedyne sposoby na zużycie zalegającej w naszym domu folii. Z plastikowej struktury zrobimy także użytek w kontekście naszego pojazdu oraz przestrzeni warsztatowej. Wyróżniam 5 fajnych pomysłów, które dają zdumiewający efekt praktyczny. Są one przydatne szczególnie w zimę, kiedy pogoda zdecydowanie daje w kość nie tylko ludziom, zwierzętom i roślinom, ale i przedmiotom nieożywionym.
 

1. Folia przeciw pękaniu rur

Piwnica, warsztat czy garaż to obiekty, które bardzo często nie są dostatecznie zabezpieczone przed wpływem skrajnie niskich temperatur. Jednocześnie w takich przestrzeniach prowadzone są ważne elementy instalacyjne, takie jak rury kanalizacyjne czy gazowe. Aby zapobiegać niekorzystnemu zjawisku rozszczelniania się czy też pękania rur, warto owinąć je folią bąbelkową. Chronimy tym samym ciągi instalacyjne przed negatywnymi zjawiskami pogodowymi, dzięki czemu zapobiegamy groźnym sytuacjom. Co ważne, jest to wysoce budżetowy sposób, znacznie tańszy niż izolowanie rur innymi sposobami.

relaks-z-folia-babelkowa
 

2. Większy komfort podczas majsterkowania

Jeśli uwielbiasz remontować urządzenia czy sporządzać różnego rodzaju dzieła w swoim warsztacie, to folia bąbelkowa wielokrotnie pomoże wyjść Ci z opresji. Jeśli wykonujemy pracę w niewygodnej pozycji, np. na kolanach, to wystarczy, że zastosujemy kilka warstw folii, kładąc ją na posadzce. Uchronimy się w ten sposób przed zdartą skórą i zwiększymy swój komfort wykonywania obowiązków. Folia bąbelkowa może być także rozłożona na większej przestrzeni, dzięki czemu zrealizujemy – w znacznie wygodniejszy sposób – wszelkie czynności w pozycji leżącej.
 

3. Izolacja termiczna obiektu

Folia bąbelkowa, rozłożona na wewnętrznej powierzchni okien, działa jak izolator. Blokuje chłód, odseparowując go od przestrzeni w środku. Jeśli więc mamy nieocieplony warsztat lub garaż, ale chcemy zapobiec skrajnie niskiej temperaturze panującej wewnątrz, możemy rozłożyć folię na powierzchni szyb. Zaoszczędzimy tym samym na ogrzewaniu obiektu, co jest szczególnie istotne w kontekście wysokich cen energii. Ten sam sposób możemy wykorzystać w domu, choć folia bąbelkowa nie będzie dodawać naszej przestrzeni uroku. Plusem jest jednak to, że możemy ją w każdej chwili zdjąć.
 

4. Folia jak materac

Wycieczki plenerowe mogą wiązać się z koniecznością spania w różnych miejscach. Jeśli jesteśmy fanami wypadów outdoorowych, to zdecydowanie warto przemyśleć użytkowanie folii bąbelkowej jako… alternatywnego materaca. Jest ona wygodna w transporcie – bez problemu zmieści się do naszego samochodu, ponieważ zwiniemy ją w niewielką rolkę. Później wystarczy folię odwinąć i umieścić np. w rozłożonym namiocie. Komfort spania na materacu foliowym jest zdumiewająco wysoki. Co ważne, nie musimy brać na biwak niewygodnego materaca do pompowania, gdyż plastikowe bąbelki (nazywane także pęcherzykami) są równie wygodne.

folia-babelkowa-i-majsterkowanie
 

Pozostałe, nieoczywiste sposoby na folię z bąbelkami

Dziesięć powyższych metod na ponowne wykorzystanie folii bąbelkowej to zaledwie niewielki wycinek możliwości. Folia nadaje się nie tylko do izolowania, ale także może przyczynić się do powstawania dzieł sztuki. Poniżej wymieniam garść pozostałych sposobów, dzięki którym zdecydowanie inaczej spojrzymy na walory użytkowe – wydawałoby się niewiele znaczącej – folii bąbelkowej. Możemy ją zastosować jako:
  1. stempel do dekorowania ciast;
  2. podkładkę pod wycieraczkę, która powiadomi nas o intruzie;
  3. wypełniacz do syfonu WC, dzięki któremu zaoszczędzimy wodę;
  4. etui na telefon wykonany w myśl DIY;
  5. warstwę zabezpieczającą rośliny w ogrodzie;
  6. narzędzie artystyczne do odciskania wzorów;
  7. zabezpieczenie przestrzeni przed malowaniem, jako alternatywa dla folii malarskiej.

Jeśli znasz inne ciekawe sposoby na folię bąbelkową, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Oceń artykuł

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 4

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Folia bąbelkowa

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *