SPIS TREŚCI
Z jakiego materiału wykonana jest folia stretch?
Folia stretch to materiał, który powszechnie uznawany jest za idealny do usztywniania między innymi ułożonego towaru na palecie. Folia stretch powszechnie jest wykorzystywana również w zabezpieczaniu przesyłek kurierskich. To bardzo świetny materiał do zabezpieczania paczek przed wpływem negatywnych warunków zewnętrznych.
Folia stretch jest obecna w wielu branżach na całym świecie, z czego jednak dokładnie jest wykonana? Jakie ma zalety oraz właściwości? Czy folia stretch jest bezpieczna dla człowieka? Wszystkich informacji możemy szukać w dalszej części tego tekstu. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie z nich.
Z czego wykonana jest folia stretch, jak powstał ten materiał?
Folia stretch swój początek miała jeszcze w XIX wieku. Wtedy to, dokładnie w roku 1898, pewien niemiecki chemik, o nazwisku Pechaman, zupełnie przez przypadek, pracując z diazometanem, odkrył substancję o nazwie polietylen. W wyniku wywołanej reakcji diazometan wytrącił woskową, białą substancję. Pierwotnie ze względu na skład tej substancji, otrzymała ona nazwę polimetylen. Dopiero w roku 1933, dwóch brytyjskich naukowców, Fawcett oraz Gibson, pierwszy raz dokonali syntezy polietylenu na dużą skałę. Pracę nad tym, by udoskonalić ten proces i sprawić, by stał się on ekonomicznie zasadny, trwały około dwóch lat. Od tamtego momentu polietylen stał się coraz szerzej rozpoznawalny i używany w różnych branżach.
Wiemy więc już, z czego wykonana jest folia stretch, jest to nic innego jak polietylen, poddany odpowiedniemu procesowi produkcyjnemu, dzięki czemu istnieje możliwość otrzymania folii stretch. W jaki dokładnie sposób produkuje się folię stretch?
Folia stretch to produkt, który klasyfikuje się jako tworzywo sztuczne, jego produkcja jest oparta praktycznie w stu procentach na surowcu LDPE, czyli liniowym polietylenie o niskiej gęstości. Obecnie możemy wyróżnić dwie metody produkcji folii stretch, które są najpopularniejsze i najczęściej stosowane.
Pierwsza z nich to metoda BLOWN. Tłumacząc prościej, na nasz język, jest to metoda, która wykorzystuje rozdmuch do ukształtowania finalnej wersji folii stretch. Metoda jest niezwykle prosta, surowiec, a więc żywicę polietylenową najpierw poddaje się odpowiednimi ogrzaniu, by ją rozpuścić, a następnie rozdmuchuj w dwóch kierunkach, tak by otrzymać właściwą grubość folii. Ostatnim etapem takiej produkcji jest schłodzenie folii. Folia stretch, produkowana w ten sposób znajduje swoje zastosowanie w rolnictwie oraz branży spożywczej.
Druga metoda polega na maszynowym wylewaniu żywicy, jej popularna nazwa to metoda CAST. Żywica rozgrzana w głowicy jest wylewana i szybko rozciągana przez wytłaczarki. Następnie taką folię się schładza. Folia wyprodukowana w ten sposób jest najczęściej wykorzystywana do owijania palet.
Jakie właściwości i zalety posiada folia stretch?
Dziś możemy kupić różnego rodzaju folie stretch, od tych, do owijania palet, poprzez folię stretch, dopuszczoną do kontaktu z żywnością, kończąc na małych rolkach folii stretch nazywanych MiniRapami. Każda z tych folii ma swoje właściwości oraz zastosowanie. Jednak poniżej wymienimy cechy wspólne, dla praktycznie wszystkich rodzajów folii stretch, dostępnych obecnie na rynku.
- Rozciągliwość – jeśli ktoś z nas miał kontakt z folią stretch, na pewno dobrze zdaje sobie sprawę z jej ogromnej rozciągliwości. Pudełko owinięte folią stretch jest prawie niemożliwe do rozpakowania bez nożyka lub znalezienia początku folii stretch.
- Odporność na przebicia – dzięki wcześniej wymienionej cesze, folia stretch jest niezwykle odporna również na przebicia, na przykład poprzez krawędzie opakowań kartonowych.
- Właściwości ochronne – folia stretch jest bardzo odporna na wilgoć, wodę, brud, kurz i inne zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na zawartość naszej paczki.
- Przyczepność – folia stretch praktycznie każdego rodzaju ma to do siebie, że przylega do każdej swojej poszczególnej warstwy, sprawia to, że przy pakowaniu, nie potrzebujemy praktycznie żadnych dodatkowych materiałów, takich jak taśma pakowa.
- Idealne dopasowanie – dzięki swojej elastyczności i rozciągliwości, folia stretch idealnie dopasowuje się do kształtów standardowych, jak również niestandardowych, jednocześnie nie poddając się żadnym uszkodzeniom.
- Bezpieczna dla środowiska i człowieka – folia stretch jest bezpieczna zarówno dla środowiska (choć to tworzywo sztuczne), jak i również dla człowieka, choćby dlatego, że istnieje rodzaj folii, która jest dopuszczona do kontaktu z żywnością. Skład chemiczny tego produktu nie zagraża zdrowi człowieka.
Gdzie kupić folię stretch?
Folię stretch, różnego rodzaju, do żywności, do pakowania małych paczek, do owijania palet, w różnych kolorach, w różnych rozmiarach i długościach (choć długość podaje się w wadze), możemy kupić na stronie internetowej branżowego sklepu neopak.pl oraz opako.com.pl. Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszego asortymentu. Przy zakupach hurtowych możliwa negocjacja ceny!