SPIS TREŚCI
Opakowania kartonowe są jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów pudełek do wysyłek zamówień. Producenci – zarówno żywności, ubrań, sprzętów sportowych, chemii itp. wybierają je jako zbiorcze opakowania, w których dane produkty przechowywane na pułkach magazynowych. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku ogromne znaczenie ma to, jakiej jakości są owe kartony. Ich zadaniem jest ochrona przedmiotów znajdujących się wewnątrz. Dlatego jednym z parametrów, które należy wziąć pod uwagę, jest bez wątpienia wytrzymałość tektury falistej. Jak ją sprawdzić? Postaramy się znaleźć odpowiedź i przedstawić ją w poniższym artykule. Zapraszamy.
Wytrzymałość tektury falistej do produkcji kartonów
Kartony niezależnie od tego, czy wykorzystywane są do transportu przesyłek, czy też do magazynowania produktów narażone są na różnego rodzaju warunki zewnętrzne. Kurier może zostawić przesyłkę na dworze, gdy będzie padał deszcz, a na magazynie może być duża wilgoć. Wszystko to, będzie miało duży wpływ na stan kartonu. Oczywiście, można go zabezpieczyć. Doskonale sprawdzi się w tym folia stretch, nie zmienia to jednak faktu, że warto zwracać uwagę na wytrzymałość kartonów, które się wybiera.
Profesjonnalne sposoby sprawdzania wytrzymałości tektury falistej
Wytrzymałość tektury, z której produkuje się opakowania, mierzona może być na wiele różnych sposobów. Wśród nich należy wymienić m.in.:
- Box Compression Test (BCT) – w przeciwieństwie do metod ECT oraz FCT, Box Compression Test przeprowadzany jest na uformowanym pudełku. Umieszczane jest ono pomiędzy dwiema płytami ściskającymi, które zwiększają siłę do chwili, w której pojawią się odkształcenia. Dzięki temu badaniu można określić m.in. maksymalny nacisk, jaki wytrzymać może złożony karton.
- Edgewise Crush Test (ECT) – sposób ten bada wytrzymałość tektury falistej poprzez nacisk na krawędzie. Próbka w kształcie prostokąta ustawiona jest pionowo. Dzięki temu kierunek nacisku podczas testu jest taki sam, jak w przypadku wykorzystania opakowania. Podobnie, jak w przypadku FCT próba przeprowadzana jest do momentu, w którym pojawią się odkształcenia sugerujące utratę wytrzymałości.
- Flat Crush Test (FCT) – jest to metoda, podczas której okrągły kawałek tektury umieszczany jest między płytami ściskającymi. Nacisk owych płyt na tekturę się zwiększa, aż do chwili, w której pojawią się odkształcenia na fali. Metoda ta wykorzystywana jest do badania wytrzymałości tektury dwuwarstwowej i trójwarstwowej.
- Metoda Cobb’a, czyli test pokazujący ile wody wchłonąć może tektura falista, z której wykonano karton. W tym badaniu próbka tektury falistej poddawana jest działaniu przez określony czas. Zanim jednak do tego dojdzie, musi zostać zważona. Podobnie jest po namaczaniu. Tektura musi zostać zważona, gdyż to właśnie różnica pomiędzy pierwszym a drugim ważeniem będzie wyznaczała poziom wchłaniania wody.
- Wytrzymałość na przepuklenie – badanie to pokazuje maksymalną wytrzymałość arkusza tektury na nacisk, który oddziałuje na niego prostopadle do powierzchni.
Wybieraj kartony i materiały opakowaniowe ze sprawdzonych źródeł
Sprawdzenie wytrzymałości kartonów można powierzyć specjalistom. Jak sam widzisz, sposobów na testy jest mnóstwo, z pewnością znajdzie się wśród nich taki, który Cię zadowoli. Powierzenie tego zadania osobom, które nie tylko się na tym znają, ale również mają ku temu odpowiednie warunki, wydaje się rozwiązaniem najlepszym. Takim, które powinno pozwolić Ci na znalezienie produktu, którego szukasz.
W sklepie Neopak znajdziesz zarówno tekturę, jak i kartony różnego rodzaju. Wśród nich są kartony klapowe, kartony fasonowe, czy kartony teleskopowe itp. Przeznaczone do wykorzystywania w różnych warunkach. Jeśli masz pytania, możesz skontaktować się z pracownikami. Pamiętaj też, że sam karton nie wystarczy. Musisz też dobrać do niego odpowiednie akcesoria, takie jak np. taśmy pakowe, wypełniacze do paczek, folia bąbelkowa lub papier nacinany itp. Zapraszamy.