Wysyłka paczki za granice

Prywatnym osobom częściej zdarza się wysyłanie pocztówek z wakacji z zagranicy do rodziny czy znajomych w Polsce, niż nadawanie listów a tym bardziej paczek z Polski za granicę. Przesyłki międzynarodowe częściej są domeną podmiotów gospodarczych prowadzących wymianę handlową z zagranicznymi kontrahentami lub po prostu sprzedaż wysyłkową. Niemniej wobec bogactwa usług na rynku nie jest dzisiaj problemem przesłanie paczki w nawet najodleglejszy zakątek globu.
 

Oferta przesyłek zagranicznych w Poczcie Polskiej

Ponieważ wysyłanie przesyłek za granicę nie jest czymś, co zdarza się często, przeciętny Kowalski zazwyczaj stając przed taką koniecznością kieruje swoje kroki do naszego krajowego operatora pocztowego – Poczty Polskiej. I jak się okazuje nie jest to wcale zły wybór. Poczta Polska jest sprawdzonym doręczycielem, wybór usług jest całkiem szeroki, podobnie jak bardzo szeroki jest zakres kierunków do których naszą przesyłkę możemy nadać – zarówno list jak i paczkę. Dlatego w ofercie Poczty Polskiej dogodną usługę znajdą zarówno osoby prywatne jak i podmioty gospodarczej.

Przesyłkę międzynarodową można nadać na poczcie jako paczkę pocztową. Do wyboru są zarówno przesyłki ekonomiczne jak i priorytetowe. Będą oczywiście różniły się ceną i czasem doręczenia. Przykładowo paczka ekonomiczna dotrze do Australii drogą morską w ciągu 6-8 tygodni. W przypadku przesyłki priorytetowej jest szansa na dostarczenie w terminie 6 dni (nie licząc dnia nadania). Maksymalna waga paczki pocztowej to 20 kilogramów. Dwa największe wymiary nie mogą być mniejsze niż 9×14 cm. Maksymalna długość paczki to 150 cm przy czym długość plus obwód mierzony w innym kierunku niż długość nie może przekroczyć 300 cm.

Poczta Polska oferuje również usługę Paczka UKRAINA PLUS, która jak łatwo się domyślić jest adresowana do naszych wschodnich sąsiadów. Jest to usługa adresowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Limit wagowy jest podobny jak w przypadku podstawowej paczki pocztowej i wynosi 20 kg. Nieco inne są minimalne wymiary wynoszące 16×21 cm. Zaletą usługi jest to, że pola na nalepce adresowej a także specjalny formularz interaktywny na stronie poczty, opisane są cyrylicą.

jak wysłać coś za granicę, paczkę, przesyłkę, paczka, przesyłka, międzynarodowa)

W Poczcie Polskiej dostępna jest również usługa EMS w ramach której istnieje możliwość dostarczenia przesyłki w systemie „od drzwi do drzwi”. Dostarczenie paczki za jej pośrednictwem możliwe jest do ponad 170 krajów świata. Kuriera można zamówić po odbiór paczki do domu zarówno telefoniczne jak i za pomocą formularza kontaktowego. Paczkę można również nadać w wybranych placówkach, które można znaleźć dzięki dostępnej na stronie poczty wyszukiwarce. Minimalne wymiary przesyłki do 15,5×25,5 cm. Maksymalne rozmiary oraz waga są takie same jak dla standardowej poczty. Czas dostawy jest zróżnicowany i zależy od lokalizacji – zaczyna się od 3 dni w przypadku krajów europejskich i od 6 dni do krajów poza naszym kontynentem.

W usłudze EMS oferowane są również dwa specjalne rodzaje przesyłek – Document Pack, do przesyłania dokumentów o masie maksymalnie 0,5 kg oraz Kilo Pack do przesyłek nieprzekraczających 1 kg. Do przesyłek tych oferowane są dwa specjalne rodzaje opakowań. Jeśli chcemy wysłać paczkę w usłudze EMS w formie rulonu, to wymiary oblicza się w następujący sposób: suma długości i podwójnej średnicy nie może być mniejsze niż 17 i większa nić 104 cm; Żaden wymiar nie może być też mniejszy niż 10 i większy niż 90 cm.

Do szybkiego wysyłania za granicę drobnych przedmiotów, dokumentów i korespondencji, przeznaczona jest usługa GLOBAL Expres. Maksymalna waga przesyłki wynosi tutaj 2000 gramów a suma długości, szerokości i wysokości 90 cm. W przypadku wysyłki w formie rulonu suma długości i podwójnej średnicy nie może być większa niż 104 cm a największy wymiar 90 cm. Pocztę i drobne przedmioty można również wysłać za granicę w formie listu zwykłego, poleconego lub wartościowego.

Aby dowiedzieć się więcej na temat przesyłek międzynarodowych, rodzajów usług, limitów wymiarów i wagi, polecamy zapoznać się danymi na stronie Poczty Polskiej. Co nie powinno dziwić, ceny przesyłek w Poczcie Polskiej są zależne od rodzaju usługi, wagi oraz lokalizacji docelowej.

jak wysłać coś za granicę, paczkę, przesyłkę, paczka, przesyłka, międzynarodowa)
 

Przesyłka za granicę za pośrednictwem firm kurierskich

Wiele firm kurierskich działających na polskim rynku oferuje przesyłki międzynarodowe. Przykładowo można wymienić chociażby DHL, GLS, DPD, FedEx czy UPS. Wiele z tych firm udostępnia na swoich stronach internetowych odpowiednie formularze za pomocą których można wygenerować odpowiednie etykiety nadawcze oraz zamówić kuriera po odbiór przesyłki. Niestety dla wielu osób poruszanie się w gąszczu oferty różnych firm logistycznych może być bardzo problematyczne. Samodzielnie trudno przeszukać wszystkie opcje dostawy aby wybrać tą najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb oraz najkorzystniejszą cenowo. Dlatego jednym z możliwych rozwiązań jest wysłanie przesyłki za granicę przez firmę kurierską, ale wyszukanie oferty korzystając z platformy usług kurierskich.

W internecie można znaleźć bez problemu kilka platform usług kurierskich, wymieniając chociażby przykładowo takie serwisy jak Furgonetka albo Epaka – nie jest to oczywiście lista wyczerpująca. Aby znaleźć taki serwis wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „jak wysłać coś za granicę” albo „jak wysłać przesyłkę za granicę”. Za pośrednictwem podobnych serwisów i dostępnych w nich wyszukiwarek można znaleźć na podstawie podanych kryteriów najkorzystniejszą dla nas usługę, a także wypełnić online formularz nadawczy, pobrać list przewozowy, opłacić usługę czy zamówić kuriera.

O czym pamiętać wysyłając paczkę za granicę?

Przede wszystkim wysyłając przesyłkę za granicę należy zawsze zapoznać się z zaleceniami i regulaminem przewoźnika z którego usług chcemy skorzystać. Mogą istnieć różnego rodzaju ograniczenia lub zalecenia w zakresie opakowań. W wielu przepadkach może być wymagane zapakowanie przesyłki w nowy, nieużywany karton. Ograniczenia mogą dotyczyć m.in. zakazu owijania przesyłki w folię stretch, gdyż może ona utrudnić automatyczne sortowanie. Osobną kwestią są limity wagowe i rozmiarowe. Bardzo ważne jest aby przesyłkę zważyć i zmierzyć przed zamówieniem usługi, aby nie było problemu z realizacją usługi opłaconej w niewłaściwej wysokości.

Zawartość przesyłki też nie jest bez znaczenia. Ograniczenia mogą wynikać ze względów bezpieczeństwa, przepisów kraju docelowego przesyłki lub warunków przewozu w danym rodzaju środka transportu. Nie trzeba zapewne przypominać, aby nie wysyłać do danego kraju przedmiotów w nim zabronionych, w szczególności narkotyków, broni, pirackich kopii programów lub utworów audiowizualnych i wielu innych. Do wielu krajów zabronione będzie przesłanie w paczce alkoholu, wyrobów tytoniowych i niektórych produktów spożywczych. Bardzo wiele ograniczeń może pojawić się, jeśli nasza przesyłka będzie dostarczana drogą lotniczą – w szczególności niedozwolone może być przesyłanie przykładowo pojemników pod ciśnieniem itp. 

Do paczki może być konieczne dołączenie odpowiedniego wypełnionego formularza deklaracji celnej (w szczególności do krajów spoza UE) oraz innych dokumentów wymaganych przy odprawie zarówno w Polsce jak i w kraju przeznaczenia np. faktur, pozwoleń, świadectw. Dokumenty najlepiej zamocować na paczce na przykład przy pomocy kangurka. W razie wątpliwości warto skontaktować się z partnerem handlowym za granicą lub właściwymi organami celnymi. A w razie gdyby paczka dotarła uszkodzona? Zachęcamy do przeczytania artykułu na ten temat.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Kartony wysyłkowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *