Wypełniacze ekologiczne: rodzaje i zastosowanie

Wypełniacze ekologiczne do paczek – dowiedz się, dlaczego warto ich używać

Wypełniacze ekologiczne do paczek to sposób na skuteczne zabezpieczenie przesyłki. Spośród jakich rodzajów wypełnień możemy wybierać oraz kiedy i dlaczego warto ich używać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście.
 

Wypełniacze ekologiczne i estetyczne

Ekologiczne wypełniacze do paczek umownie można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczymy wypełniacze papierowe, do drugiej natomiast wypełniacze do paczek eko wykonane z innych biodegradowalnych materiałów. Warto też podkreślić, że na rynku pojawiają się coraz to nowe pomysły dotyczące sposobów zabezpieczania przesyłek od środka. Dzięki temu zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne przesyłające dowolny towar mają coraz większy wybór i mogą znaleźć produkty odpowiadające swoim potrzebom.
Niezależnie od tego, czy należysz do pierwszej, czy do drugiej grupy, możesz skorzystać z materiałów, które oprócz funkcji zabezpieczającej będą pełnić także rolę atrakcyjnej ozdoby.

pudelka ekologiczne, wypełniacze ekologiczne
Fot. Pixabay.com

Ten ostatni element ma ogromne znaczenie na przykład w przypadku tzw. przesyłek personalizowanych, pełniących rolę prezentów świątecznych, press packów itp. W większości tego typu przypadków do zapakowania wysyłanej rzeczy wybieramy opakowania i produkty ozdobne. Nie wolno wówczas zapominać o dopasowaniu do nich wypełnienia. Jeśli nie przemyślimy dobrze tej kwestii i pozostawimy ją przypadkowi, ten jeden detal może zepsuć efekt końcowy.
 

Wypełniacze papierowe do paczek

Kwestie estetyczne to jeden z powodów dla których warto postawić na ekologiczne wypełniacze do paczek. Oczywiście nie jedyny. Zanim jednak przejdziemy do kolejnych, chcemy pokazać, jak duża różnorodność panuje wśród takich wypełnień. Na początek krótki przegląd najpopularniejszych wypełniaczy papierowych do paczek.
 

Wypełniacze typu SizzlePak naturalne

To drobne papierowe zygzaki wykonane z posiadającego właściwości antystatyczne papieru kraftowego (który sam w sobie jest materiałem ekologicznym). Dokładnie wypełniają one każdą szczeliną opakowania, a dzięki właściwościom antystatycznym można ich używać również do pakowania sprzętu elektronicznego. Nadają się także do odseparowywania poszczególnych artykułów wkładanych do paczki. Dzięki naturalnej barwie, przywołującej na myśl tradycyjny papier pakowny, pasują niemal do wszystkiego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że są bardzo lekkie, dzięki czemu nie zwiększają wagi przesyłki.
Naturalne, papierowe wypełniacze SizzlePak można kupić m.in. w opakowaniach 1 kg. Po ich otwarciu wypełnienie zwiększa swoją objętość.
 

Wypełniacze typu SizzlePak kolorowe

Ten rodzaj eko wypełnień zachowuje wszystkie właściwości naturalnych SizzlePaków, ale oprócz tego wyróżnia się wielością barw. Dla przykładu, w naszym sklepie oferujemy SizzlePaki w kolorze niebieskim, pomarańczowym, złotym, lila czy czerwonym. Dzięki tej różnorodności można dobrać kolor wypełnienia do koloru opakowania, koloru wysyłanego przedmiotu czy innych detali znajdujących się w przesyłce.

SizzlePak, wypełniacze ekologiczne, SizzlePAK żółty
Fot. Pixabay.com

Kolorowy SizzlePak to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na wysyłkę  w ozdobnym kartonie świątecznym czy innym opakowaniu, które ma nie tylko chronić, ale również cieszyć oko.
 

Poduszki powietrzne papierowe

Ekologiczne poduszki powietrzne papierowe to przyjazna dla środowiska alternatywa dla poduszek powietrznych air bag zrobionych z folii. Papierowe poduszki są tak samo wytrzymałe jak foliowe, ale szybciej ulegają biodegradacji. Można je rozdzielać i dopasowywać do rozmiaru przesyłki. Eko poduszki powietrzne sprzedajemy w opakowaniach różniących się między sobą długością ryzy z poduszkami (podawaną w metrach bieżących). Inaczej mówiąc – można wybrać opakowanie z mniejszą, bądź większą liczbą poduszek.
 

Wypełniacz papierowy Rolpak

Funkcję wypełnienia z powodzeniem mogą pełnić również arkusze papieru. W naszym sklepie proponujemy rozwiązanie dzięki któremu ich stosowanie jest wygodniejsze niż do tej pory. Rolpak to kartonowe pudełko w którym znajduje się długi arkusz papieru. Pudełko posiada otwór przez który można wyciągać i odrywać odpowiadające nam fragmenty. Taki system oprócz wygody ma jeszcze jeden plus: jest łatwy w przechowywaniu i wygląda estetycznie. Pudełko Rolpak można po prostu postawić na półce – bez obaw, że pomieszczenie zacznie wyglądać na zabałaganione. Co też ważne, oferowane przez nas Rolpaki różnią się między sobą pojemnością – dzięki temu bez problemu można wybrać taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Wypełniacz papierowy PAK

To wypełnienie ma kształt drobnych, papierowych wiórków i pod względem wyglądu i właściwości jest zbliżone do wypełnienia SizzlePak (SizzlePaki są bardziej zgięte i zygzakowate). Również w tym przypadku mamy do wyboru różne wersje kolorystyczne. Od naturalnej, przez róż, seledyn, biel, limonkę i wielu innych.

wypełniacze ekologiczne, PAK, eko wypełnienia do paczek
Fot. Pixabay.com
 

Wypełniacz papierowy HairPAK

Ten rodzaj wypełniacza ekologicznego do paczek złożony jest ze skrawków papieru przypominających np. włosy anielskie na choinkę. Papierowy HairPAK dostępny jest w wielu kolorach (również naturalnym). Jest lekki, estetyczny i doskonale spełnia swoją rolę. Ma podobne właściwości co wypełniacz PAK i SizzlePack.
 

Wypełniacz tekturowy z nacinanego kartonu

Ten rodzaj wypełniacza papierowego wykonany jest z naciętego kartonu który został wyprofilowany w celu uzyskania lepszych właściwości amortyzacyjnych. Tak przygotowane arkusze mogą pełnić zarówno rolę wypełniacza, jak i owijki czy maty na której kładziemy przesyłany przedmiot.
Podobnie jak pozostałe wypełnienia z papieru, cechuje się niską masą własną, dzięki czemu jego użycie nie zwiększa ciężaru przesyłanej paczki. 
 

Wypełniacz Eko Flupis

To wypełniacz wykonany z brykietu zrobionego z rozdrobnionego i spienionego papieru. Eko Flupis kształtem przypomina chrupki kukurydziane. Ma właściwości antystatyczne i pochłaniające wilgoć. Jest lekki, nadaje się do wielokrotnego użytku, ulega biodegradacji.
 

Wypełniacze do paczek eko z materiałów biodegradowalnych i kompostowalnych

Oprócz wypełnień wykonanych z papieru, do ekologicznych wypełniaczy do paczek można zalicza się również te, które zrobione są ze specjalnie opracowanych tworzyw naturalnych ulegających szybkiej biodegradacji i podlegających kompostowaniu. Dużą popularnością cieszą się również wypełnienia wykonane z resztek drewna. Oto przykłady takich wypełniaczy.
 

Dekoracyjna wełna drzewna

Ma formę cienkich i długich wiórek. Dostępna jest w wielu kolorach: od naturalnego drewna (w różnych odcieniach), przez neonowe barwy takie jak seledyn czy turkus, aż po spokojne kolory ziemi, takie jak brązy i czernie.
Wełna drzewna, nazywana też wioliną, chętnie wykorzystywana jest do zabezpieczania paczek z żywnością (np. koszy delikatesowych, skrzynek z alkoholem itp.). Znakomicie chroni przesyłane produkty, pełniąc jednocześnie rolę dekoracyjną. Do jej zalet należy również lekkość, różnorodność, możliwość wielokrotnego użycia.

eko eopakowania, wypełniacze ekologiczne, recykling opakowań, opakowania wysyłkowe
Fot. Pexels.com
 

Skropak

Skropak to wypełniacz do paczek wykonany ze składników pochodzenia roślinnego. Jest lekki, wytrzymały, antystatyczny. Znakomicie sprawdzi się jako wypełnienie większych i mniejszych paczek. Skropak swoją formą przypomina chrupki (podobnie jak Flupis) i tak też bywa czasem nazywany (można spotkać się np. z określeniem „wypełniacz do paczek chrupki”). Kolejną cechą charakterystyczną Skropaku jest możliwość rozpuszczania w wodzie. Jest to także materiał nadający się do kompostowania.
Chrupki najczęściej są białe, ale można spotkać się również ze Skropakiem w innych kolorach (np. zielonym).
 

Dlaczego warto inwestować w wypełniacze ekologiczne?

Jeden powód, dla którego warto postawić na wypełniacze ekologiczne do paczek wymieniliśmy już na samym początku. Chodzi o względy estetyczne. Do niektórych rodzajów opakowań wysyłkowych zdecydowanie bardziej pasuje wiolina, SizzlePak czy HairPAK, niż zwykła folia bąbelkowa. Również część przedmiotów lepiej prezentuje się na tle naturalnych wypełniaczy niż wypełniaczy z tworzyw sztucznych. To oznacza, że wybierając którykolwiek z wymienionych przez nas rodzajów eko wypełnień inwestujemy nie tylko w bezpieczeństwo przesyłki, ale również w jej ładny wygląd.
Estetyka to oczywiście tylko jeden z powodów, dla których są tak dobrą opcją. Kolejnym, trochę z tym związanym, są kwestie wizerunkowe.

pudełka, kartony, opakowania ekologiczne, wypełniacze ekologiczne
Fot. Pixabay.com

To właśnie opakowanie wysyłkowe, a nie fabryczne, w wielu przypadkach jest  pierwszym elementem kontaktu konsumenta z zakupionym artykułem. Siłą rzeczy ma więc ono realny wpływ na jego pierwsze wrażenie odnośnie produktu. W dalszej kolejności – na wizerunek marki i produktu, jaki zostanie zbudowany w  głowie kupującego. W pewnym sensie można nawet zaryzykować stwierdzenie, że opakowanie wysyłkowe (a jego częścią są również wypełnienia) przejęło rolę opakowania fabrycznego (lub przynajmniej stało się drugim graczem). Konsekwencje tego mogą być naprawdę dalekosiężne.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej nie sposób nie zauważyć, że stosowanie opakowań i wypełnień przyjaznych środowisku wpływa pozytywnie na sposób postrzegania marki. Działa to również w drugą stronę – owinięcie artykułu w „kilometry” folii może skutecznie zniechęcić do kolejnych zakupów.
 

Eko opakowania i wypełnienia – must have eko produktów

Musimy też wspomnieć o asortymencie, w przypadku którego zastosowanie opakowań i wypełnień innych niż te, które są postrzegane jako ekologiczne może najzwyczajniej w świecie zdyskredytować markę w oczach konsumentów. Mowa o artykułach promowanych jako ekologiczne, przyjazne środowisku, organiczne itp. W ich przypadku trzeba wyjątkowo dokładnie przemyśleć zarówno kwestię opakowania fabrycznego, jak i wysyłkowego. Nic nie może tu być mowy o przypadkowości. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj opakowania zdecydujemy się – powinno być ono przyjazne środowisku.
Na szczęście wybór takich artykułów jest coraz większy. Wbrew pozorom koszty ich zakupu mogą wcale nie być wyższe niż innych materiałów opakowaniowych. Czasem wystarczy zwykły karton dla bezpieczeństwa wypełniony np. wypełniaczem PAK i oklejony taśmą papierową, by bez obaw móc powiedzieć, że opakowanie jest „eco friendly”. Jeżeli jednak zapomnimy o jednym z tych elementów i, dla przykładu, zamiast papierowej taśmy do owinięcia pudełka użyjemy kilku warstw popularnej taśmy akrylowej – istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten rodzaj niespójności klient zauważy. Ryzyko strat wizerunkowych jest wtedy spore.
 

Wypełniacze ekologiczne – z troski o planetę

Pisząc o powodach, dla których do opakowań wysyłkowych warto dodawać wypełnienia ekologiczne nie wspomnieliśmy o jednym, najbardziej oczywistym, ale też najistotniejszym – o realnej trosce o planetę. Kierując się tą wartością w życiu prywatnym i zawodowym nie sposób pominąć wpływu, jaki na środowisko naturalne wywierają opakowania. Warto więc wybierać takie, które będą jak najmniej szkodliwe.
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że podejmując decyzje o zakupie tego czy innego wypełnienia trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, zwłaszcza ekonomicznych. Również odpowiedź na pytanie, co jest bardziej eko, a co mniej, często bywa bardzo skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że nie da się (w miarę swoich możliwości) wykonać choć jednego kroku w celu zmniejszenia negatywnego wpływu, jaki nasza działalność wywiera na planetę. 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Wypełniacze ekologiczne

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *