Worki na śmieci, rodzaje i zastosowanie.

Worki na śmieci — czyli jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego gospodarstwa domowego


Standardowo jak przy każdym artykule blogowym zacznijmy od spojrzenia wstecz na historie powstania worków na śmieci, samych śmietników oraz ich rozwoju na przestrzeni lat.

Kiedy powstały worki na śmieci? Dlaczego zaczęto ich używać? Ogólnie przyjmuje się, że początek historii worków na śmieci wziął się z wprowadzonego prawa we Francji, które zaczęło regulować kwestie sprzątania i porządku na ulicach niewielkiego miasteczka Seine.

Po dziś dzień ów twór jest nazywany „sacs poubelle”, które jest nawiązaniem do nazwiska pomysłodawcy, a konkretnie Eugene Poubell’a. W ciągu dziesięcioleci XX wieku

worki na śmieci

systematycznie ewoluowały. W roku 1950 stworzono pierwsze worki z polietylenu, materiału, który obecnie jest nam wszystkim naprawdę bardzo dobrze znany. Niedługo potem pojawiły się również worki na śmieci stworzone z HDPE, a więc bardziej wytrzymałe worki, które dzięki swojej większej gęstości wytrzymywały naprawdę dużo. Już dziesięć lat później, można było kupić worki foliowe HDPE, które były wykorzystywane na coraz więcej sposobów. Społeczność z biegiem czasu zaczęła znajdować coraz to ciekawsze zastosowania dla worków na śmieci. Z czasem ergonomia i komfort korzystania z tego rodzaju produktów zaczęły stawać na piedestale, dlatego też zaimplementowano rozwiązanie, chociażby worków na śmieci, które posiadały specjalne taśmy ściągające, które ułatwiały zawiązanie nawet najbardziej wypełnionych worków na śmieci.

Dlatego też w dalszej części tego artykułu dowiemy się przede wszystkim tego, jakie obecnie

worki na śmieci

możemy kupić, jakiego rodzaje zostały wprowadzone w ostatnim czasie w tej właśnie kwestii, a także o tym jakie nietypowe zastosowania dla worków na śmieci możemy znaleźć w internecie i nie tylko.


Jakie rodzaje worków na śmieci obecnie możemy kupić w sklepach stacjonarnych oraz sklepach internetowych?

Jest to temat dość obszerny i naprawdę można by pisać o workach i ich rodzajach naprawdę dużo. Niemniej jednak skupmy się na tych najbardziej podstawowych oraz popularnych rodzajach worków na śmieci, które obecnie możemy kupić w różnego rodzaju sklepach.

Jako ciekawostkę na samym początku trzeba napisać, że naprawdę ogromną rolę w istotności wykorzystania worków na odpady odegrał zakaz darmowego wydawania torebek foliowych na zakupy, które potem zwyczajnie były wykorzystywane jako „worki na śmieci”. Był to ruch proekologiczny, który w znacznym stopniu miał zatrzymać proces, w którym ilość torebek foliowych w śmietnikach był z dnia na dzień coraz większy. Trzeba przyznać, że ten ruch był naprawdę celny, ponieważ znaczna część społeczeństwa już na samym początku przerzuciła się na materiałowe, ekologiczne torby wielokrotnego użytku, które teraz są już naprawdę popularne. Warto też przypomnieć, że w obecnej chwili, w zależności od miasta, torebka foliowa biodegradowalna w sklepie, może kosztować nawet pięćdziesiąt groszy!

W związku z ograniczeniem torebek foliowych oraz wprowadzeniem selektywnej segregacji śmieci, szczególnie na osiedlach z dużą ilością bloków mieszkalnych, mocno na znaczeniu nabrały specjalne worki do segregacji śmieci, aczkolwiek warto przypomnieć, że nie są to jedyne rodzaje worków na śmieci dostępne na rynku.


Worki do segregacji śmieci

— na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Obecnie segregacja śmieci jest wymagana praktycznie wszędzie, jest to narzucone przez przepisy oraz innego rodzaju prawo zapisane w poszczególnych miastach, województwach czy gminach.

Obecnie śmieci można podzielić na kilka odrębnych kategorii, każda z tych „frakcji” powinna być segregowana i wrzucana do śmietników oddzielnie, w końcu segregowanie śmieci to dbanie o przyszłość naszej planety.

Worki do segregacji śmieci dzielą się na pięć różnych kolorów. Każdy z nich oznacza inną kategorię odpadów. Kolory worków na śmieci do segregacji w naszym kraju to:


  • CZARNY

    — do tego worka wrzucamy odpady zmieszane, czyli tak zwane niesortowane, które trafiają na wysypisko śmieci.

  • ZIELONY

    — to worek przeznaczony na szkło, między innymi butelki szklane po piwie, oleju, oliwie i tym podobnych. Możemy do niego wrzucać zarówno szkło białe jak i kolorowe.

  • BRĄZOWY

    — to odpady zielone, które ulegają biodegradacji, na przykład stare kwiatki, chwasty, czy inne zielone rośliny.

  • ŻÓŁTY

    — to worek przeznaczony na tworzywa sztuczne, takie jak butelki po napojach, plastikowe opakowania, ale także na metale, a więc puszki aluminiowe po napojach, inne elementy metalowe.

  • NIEBIESKI

    — w tym worku powinniśmy umieszczać wszelkiego rodzaju makulaturę w postaci ulotek, magazynów, czasopism oraz kartonowe opakowania na przykład po przesyłach zamówionych w sklepach internetowych (bez folii!).

Dokładnie tak samo wygląda kwestia jeśli chodzi o pojemniki, do których powinniśmy wrzucać wyżej wymienione

worki na odpady

, tak by spełniać wymogi segregacji odpadów. Na każdym osiedlu stoją odpowiednie kontenery na śmieci, do których odpowiednia kategoria odpadów powinna zostać wrzucona. W przypadku osiedli domków jednorodzinnych zazwyczaj jest to harmonogram wywożenia odpadów.

Jakie cechy posiadają

worki na śmieci

? Na co zwrócić uwagę?

Chyba jak wszystkie produkty, podobnie też worki na śmieci posiadają konkretne cechy, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas doboru odpowiedniego worka na śmieci. Takiego, który spełni nasze wymagania. Warto wiedzieć, że worki na śmieci posiadają swoje konkretne cechy, które wypływają między innymi na ich wytrzymałość, trwałość, czy zastosowanie.


GRUBOŚĆ

— to jedna z tych cech, worka na śmieci, które sprawia, że jest on wytrzymały. Jeśli mamy pewność, że nasze odpady nie mają ostrych, krawędzi lub tez nie będą ważyły wielu kilogramów, możemy wybrać worek na śmieci, który nie będzie miał grubych ścianek. Jeśli jednak wiemy, że nasze odpady mogą posiadać ostre krawędzie lub ich waga będzie znaczna, to powinniśmy się zainteresować workami na śmieci, które mają grubsze ścianki, są wykonane z grubszej folii, która zwyczajnie będzie bardziej odporna na przebicia, przedarcia czy przerwanie.


POJEMNOŚĆ

— wielkość podobno nie ma znaczenia, w wielu kwestiach w życiu, jednak w przypadku worków na śmieci, wielkość ma naprawdę ogromne znaczenie, w szczególnosci jeśli chodzi o kwestię zastosowania takiego worka na śmieci. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju wielkości worków, podawane one są rzecz jasna w litrach. Kupić możemy worki na śmieci o pojemności od dziesięciu litrów, nawet po dwustu litrowe worki. Wybór odpowiedniej pojemności worki na śmieci zależy od tego czy chcemy go zastosować pod zlewem w domowym śmietniku, czy też w garażu, w którym będziemy mieli większy worek, wystarczający na dłużej.


DODATKI

— worki na śmieci mogą być dodatkowo uzupełnione w wiele pożytecznych i praktycznych cech. Oczywiście klasyczny worek na śmieci nie posiada żadnych dodatkowych rączek, to worek, który zwyczajnie związujemy tak, jak jest. Jako jedno z pierwszych ulepszeń powstały

worki na śmieci z uszami

, które zwyczajnie były większym, torebkami foliowymi. Jednak z biegiem czasu wielu producentów zaczęło produkować

worki na śmieci

, które miały specjalne cztery końcówki, które mogliśmy związać ze sobą, by nasze odpady nie „uciekały”samoczynnie” z naszego worka na śmieci. Najbardziej ergonomiczne są oczywiście worki z taśmą ściągająca, którą wystarczy ściągnąć po zapełnieniu worka i owinąć wokół szyjki worka by ten nie rozsypał się nam po podłodze. Ciekawostką może być również to, że obecnie w sprzedaży znajdziemy również worki na śmieci, które mają dodatki zapachowe. Największym plusem takiej cechy jest to, że zwyczajnie zapobiega to „śmierdzeniu” danego worka, jeśli jest to większy worek i będzie stał z odpadami dłuższy czas. Gama zapachów oraz ich intensywność zależy od producenta.


TWORZYWO

— worki mogą być wykonane z naprawdę wszelkiego rodzaju materiału, możemy nawet spotkać worki na śmieci wykonane z papieru, z makulatury. Najczęściej jednak możemy spotkać się z workami na śmieci wykonanymi z folii, z plastiku, który później może zostać poddany recyklingowi. Nowością jeszcze niedawno były worki biodegradowalne, wykonane z tworzyw, które zwyczajnie są przyjazne środowisku i przypadkowo, nieodpowiednio wyrzucone, nie zagrażają środowisku, ponieważ mają znacznie szybszy czas rozkładu. Z kolei worki ekologiczne to worki na śmieci, które zostały wykonane z wtórnie przetworzonych materiałów, dzięki czemu korzystając z takich worków, mamy pewność, że nie przyczyniamy się do dodatkowej produkcji i wprowadzania w obieg kolejnych ilości plastiku.

Worki na śmieci to nieodzowny element życia każdego z nas

Segregacja śmieci, wyrzucanie tego co jest nam niepotrzebne w mieszkaniu, codzienne odpady, odpady po gotowaniu, odpady po zakupach. Każdy z ans to zna i każdy wie, że gdzieś to musi wylądować. Obecne czasy zmuszają nas do segregacji śmieci i jest to jak najbardziej w porządku, ponieważ, to, w jaki sposób została zaniedbana nasza planeta, jest zatrważające.

Mnogość dostępnych produktów oraz ich różnorodność sprawia, że możemy dosłownie wybierać w szerokim zakresie oferty wielu producentów i rodzajów worków. Zapachowe worki, worki z uszami, worki z taśmami ściągającymi. W naszym kraju mamy ten plus, że sami możemy kupować worki bez dodatkowych narzuceń w postaci podatków. Na zachodzie

worki na śmieci

można kupić jedynie w specjalnie wyznaczonych sklepach, a każdy worek na śmieci może być wykorzystany jedynie do konkretnego celu.

Doceniajmy to i stosujmy się do wyznaczonych procedur segregacji śmieci. Dbanie o środowisko to podstawowa sprawa każdego z nas, wszystkich i z osobna. Stosowanie odpowiednich worków do segregacji śmieci, odpowiednia segregacja śmieci to podstawa tego, by zadbać o przyszłość nasza i naszych dzieci.

Szeroka oferta worków na śmieci jest dostępna w sklepie internetowym Neopak, na stronie neopak.pl znajdziemy szereg różnego rodzaju worków na śmieci, które sprawdzą się praktycznie w każdym zadaniu, a ponadto są w bardzo okazyjnych cenach!

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Worki na śmieci

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *