SPIS TREŚCI
Zapewne nie jest Ci obce pojęcie recyklingu. Każdy orientuje się, że jest to proces, w wyniku którego zużyte przedmioty mogą zostać przetworzone w sposób ekologiczny. Natomiast nie każdy słyszał pojęcie upcyklingu. Można powiedzieć, że jest to wciąż nowość, jeśli chodzi o Polskę, ale zjawisko to powoli się rozpowszechnia. Zarówno recyklingowi jak i upcyklingowi poddać można różnego rodzaju produkty, w tym chociażby opakowania. Zawężając jeszcze bardziej tę kategorię możemy powiedzieć, że różnego rodzaju torby papierowe – które przecież można bez żadnych obaw oddać do recyklingu – mogą zostać z pełnym powodzeniem poddane także upcyklingowi.
Co to jest upcykling?
Jako, że nie każdy o tym jeszcze słyszał, wypadałoby powiedzieć co nieco o samym upcyklingu. Zjawisko to przywędrowało do nas z Zachodu. Obok recyklingu upcykling stał się jedną z metod przetwarzania zużytych towarów. Upcykling działa w ten sposób, że z danego produktu, bądź z surowca pozyskanego z produktu wytwarzany jest nowy produkt, który zyskuje nową, lepszą jakość. Najprościej mówiąc przedmioty, które zostały poddane upcyklingowi otrzymują drugie życie.
Czym upcykling różni się od recyklingu?
Należy też wyraźnie rozróżnić upcykling od recyklingu. Otóż recykling polega na tym, że to, co już się zużyło wykorzystywane jest w produkcji takiego samego lub bardzo podobnego towaru. W przypadku upcyklingu mówimy o przetworzeniu danego produktu tak, aby nowy produkt prezentował wyższą jakość, niż materiał upcyklingowy. Przykładowo z wraku starego autobusu można zrobić przyjemny lokal mieszkalny. Ze starych płyt drewnianych można zbudować pakę samochodu dostawczego, a z wytłaczanek po jajkach wygłuszenie akustyczne pokoju muzycznego. Przykładów można mnożyć. Właściwie upcykling ograniczany jest tylko przez ludzką wyobraźnię lub brak chęci.
Torby papierowe – czy nadają się do upcyklingu?
Torby papierowe to w dzisiejszych czasach bardzo popularny rodzaj opakowania. Torby z papieru spotykamy wszędzie, właściwie większość branż już je stosuje. Wobec tego może się któregoś dnia okazać, że w naszym domu zalega dużo toreb papierowych. Wiemy, że ten produkt znakomicie nadaje się do recyklingu. I jeśli tylko chcemy, możemy w ten sposób go zutylizować. Ale jeśli mamy na to ochotę, chcemy sprawdzić, jak daleko zaprowadzi nas własna moc twórcza, to wówczas warto pomyśleć o upcyklingu.
Jak i jakie torby upcyklingować?
Na dobrą sprawę możemy zastosować upcykling w stosunku do każdej torby papierowej, która wpadnie nam w ręce. Nie ma większego znaczenia tutaj kolor torby, to czy farbowana, czy miała napis bądź nadruk. O wiele trudniejszym zagadnieniem jest to, w jaki sposób dokonywać upcyklingu. Każde nasze podejście do upcyklingu toreb papierowych powinno być poprzedzone głębokim zastanowieniem. Przede wszystkim musimy wiedzieć co i jaką techniką chcemy uzyskać. Odpowiedzmy sobie na pytanie: do czego będzie służył nowo wykonany przedmiot? Prześledźmy to wspólnie na wybranych przykładach.
Upcykling torby papierowej brązowej
Zwykła torba papierowa może być bardzo dobrym materiałem upcyklingowym. Na pewno plusem będzie tutaj to, że ta torba nie posiada żadnych ozdób. Jest materiałem w gruncie rzeczy „czystym”, więc otwierają się przed nami spore możliwości upcyklingu. Jednym z bardziej popularnych pomysłów jest przekształcenie toreb w kalendarz. Gdy stary rok zbliża się do końca, możesz wziąć swoje zużyte torby papierowe i wykorzystać je, jako nośnik do sporządzenia pięknego kalendarza na nowy rok.
Upcykling torby papierowej reklamowej
Białe torby papierowe służą bardzo często jako nośnik reklamy. Dlatego reż może się zdarzyć, że wśród naszych toreb znajdą się takie, które będą miały na sobie logo danej firmy czy też inne napisy. Co można z takich toreb zrobić? Otóż, bywa tak, że dana firma z branży papierniczej używa toreb jako swoich reklam. Możemy mieć w domu inne produkty tej firmy – np. zestaw kredek, ołówków, gumki, spinki czy inne akcesoria biurowe. Wytnijmy z toreb elementy, które potem skleimy na kartonie, tworząc pudełka do tych akcesoriów. Nie dość, że posiadamy markowe produkty, to jeszcze znajdują się one w markowych pudełkach – i to wykonanych przez nas!
Upcykling torby świątecznej
Torby świąteczne służą nam jako opakowanie prezentowe w okresie Bożego Narodzenia. Jak może wyglądać ich upcykling? Może wydawać się to niemożliwe, ale za ich pomocą możemy wykonać świąteczną kreację mody! Jak to zrobić? Wystarczy nieco tkaniny, umiejętności szycia, wyobraźni i staranności. Na zwykłym materiale, nie odznaczającym się kolorystycznie możemy nanieść elementy z naszych toreb papierowych – mikołaje, bałwanki, ośnieżone domy i drzewa, renifery, nocne zimowe niebo i czym tylko jeszcze te opakowania były ozdobione. W ten sposób uzyskamy piękną sukienkę. Jeśli w naszej rodzinie jest dziewczynka, to na pewno sprawi jej to ogromną radość, ale też i dorosła kobieta może się skusić, by posiadać taką sukienkę na swój rozmiar.