SPIS TREŚCI
Rynek pracy cały czas ewoluuje i mimo, że umowa o pracę nadal jest najpopularniejszą i najbardziej popularną formą kontraktu między pracownikiem a pracodawcą, to jednak coraz częstsze stają się również inne formy współpracy. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są różnice między umową o dzieło a zlecenie to ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź najważniejsze informacje i wybierz umowę, która jest najlepsza dla Ciebie.
W czasach, kiedy praca inna niż na etacie nie budzi już zdziwienia, a nawet jest pożądana, coraz powszechniejsze stają się elastyczne formy zatrudnienia. Mimo to pracownik nie zawsze rozumie, jakie konsekwencje niosą za sobą poszczególne umowy. Jeśli zastanawiasz się czym różni się umowa o dzieło od umowy zlecenie to w tym artykule wyjaśniamy najważniejsze różnice między tymi dwiema formami zatrudnienia.
Co to jest umowa o dzieło
Umowa o dzieło inaczej nazywana również umową rezultatu, co oznacza, że przedmiotem umowy jest efekt końcowy wykonanego dzieła. Liczy się rezultat, a nie sam proces tworzenia. Dziełem może być zarówno rzecz materialna taka jak budowa konkretnego mebla, stworzenie strony internetowej, artykuł, piosenka, powieść,czy program komputerowy, jak i niematerialny akt twórczy (organizacja koncertu, naprawa auta czy projekt architektoniczny). Ważne jest, aby “dzieło” było dokładnie opisane w umowie.
Czym jest umowa zlecenie
Umowa-zlecenie to jedna z popularnych form zatrudnienia, którą charakteryzuje większą elastyczność w porównaniu do umowy o pracę. Umowa-zlecenie to umową cywilnoprawna, co oznacza,nie reguluje jej Kodeks Pracy a Kodeks cywilny i to on ma zastosowanie przy rozwiązywaniu wszelkich sporów, a także przy jej zawieraniu, wykonywaniu oraz rozwiązywaniu. Umowę-zlecenie określa zobowiązania jednej osoby (zleceniobiorcy) względem zleceniodawcy. W tego rodzaju umowie zawarte są określone czynności do wykonania, natomiast nie określony jest efekt.
Przeczytaj także: Dofinansowanie wyprawki szkolnej, na czym polega
Kiedy wybrać umowę o dzieło a kiedy zlecenie?
Jeśli zastanawiasz się, która umowa będzie dla Ciebie lepsza, zadaj sobie pierwsze podstawowe pytanie: czy jej przedmiot dotyczy czynności jednorazowej, czy jednak chodzi o wykonywanie czynności przez dłuższy czas. W pierwszym wypadku zazwyczaj zaoferowana zostanie Ci umowa o dzieło. W takim przypadku można to opisać jako zamówienie u wykonawcy konkretnej usługi, np. napisania artykułu czy przeprowadzenia szkolenia. Jeśli natomiast umowa dotyczy czynności powtarzalnej albo pracy którą masz wykonywać codziennie, zaoferowana powinna zostać umowa zlecenie. Za przykład może posłużyć w tym wypadku zarządzanie social mediami i moderacja, gdzie ważna jest bieżąca i ciągła interakcja z użytkownikami.
Umów zlecenie a umowa o dzieło — różnice
1. Odpowiedzialność wykonawcy
Podstawowa różnica pomiędzy umową zlecenie a umową o dzieło to odpowiedzialność za wykonanie pracy. W przypadku umowy o dzieło, jako zleceniobiorca odpowiadasz za rezultat swojej pracy, natomiast w przypadku umowy zlecenia zobowiązujesz się jedynie do należytego wykonania swoich obowiązków zawartych w umowie, ale nie bierzesz odpowiedzialności za jej efekt końcowy.
2. Czas trwania umowy
Jeżeli mowa o czasie trwania umowy, to tutaj występuje znacząca różnica między tymi dwoma rodzajami. Umowa zlecenie może być zawarta z dokładnie określonym terminem jej zakończenia (terminowa) lub na czas nieokreślony (bezterminowa). Umowa o dzieło natomiast nie musi w ogóle mieć ustalonych ram czasowych. W przypadku tej umowy to Ty sam jesteś zobowiązany do określenia, ile czasu potrzebujesz na wykonanie zlecenia. W przypadku umowy zlecenie możesz złożyć wypowiedzenie i zakończyć umowę przed terminem. Nie ma to jednak zastosowania w przypadku umowy o dzieło. Możesz jednak odstąpić od niej, jednak tylko w przypadku, gdy dzieło nie zostało jeszcze ukończone.
3. Minimalna stawka godzinowa
Minimalna stawka godzinowa to kolejny czynnik, który odróżnia umowę zlecenie od umowy o dzieło. W przypadku dzieła nie istnieje żadne minimalne wynagrodzenie, a wykonawca dostaje taką stawkę na jaką umówił się z pracodawcą. Natomiast w przypadku zlecenia obowiązuje minimalna stawka godzinowa w wysokości 19,70 zł. Aby monitorować wynagrodzenie i przestrzeganie powyższej stawki konieczne jest prowadzenie ewidencji czasu pracy. Oznacza to również, że wynagrodzenie zleceniobiorców stanowi iloczyn stawki godzinowej i liczby przepracowanych godzin
4. Dodatkowe świadczenia
Umowa o dzieło i zlecenie różnią się między sobą również ze względu na przysługujące w ramach tych umów świadczenia. Każda umowa zlecenie podlega oskładkowaniu i od każdej umowy odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne do momentu przekroczenia przez zleceniobiorcę miesięcznego przychodu na poziomie wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym roku. Przekroczenie przez zleceniobiorcę kwoty minimalnego wynagrodzenia z wszystkich posiadanych przez niego tytułów do ubezpieczeń powoduje, że kolejna umowa zlecenie obowiązkowo podlega jedynie składce zdrowotnej. Natomiast w przypadku umowy o dzieło nie odprowadzane są składki emerytalne, chorobowe, rentowych, wypadkowe i zdrowotne. Mimo wszystko konieczne jest zgłoszenie zawarcia umowy o dzieło do ZUS na formularzu RUD. Od obu umów należy zapłacić podatek dochodowy.
Przeczytaj także: Nowy profil zaufany — co się zmieniło
5. Koszty uzyskania przychodów
Zarówno w przypadku umowy o dzieło, jak i zlecenie masz możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Stawka podstawowa wynosi 20%, a podwyższona 50%, jeśli umowa zakłada korzystanie z praw autorskich.
6. Obowiązki podatkowe
Stawki podatku regulowane są na takich samych zasadach w przypadku obu umów. Jeśli wynagrodzenie brutto z tytułu umowy cywilnoprawnej nie przekracza 200 zł, to należy zastosować 17% zryczałtowany podatek dochodowy. Jeśli jednak Twoje wynagrodzenie jest wyższe, to konieczne jest zastosowanie opodatkowania na zasadach ogólnych.
7. Okres wypowiedzenia
W tym przypadku występują zasadnicze różnice. Umowa zlecenie może być wypowiedziana w każdej chwili, natomiast umowa o dzieło określa konkretne warunki, w jakich może dojść do nie zrealizowania założonego rezultatu, czyli wypowiedzenia umowy. Umowa o dzieło może również zostać wypowiedziane, jeśli wykonawca wykonuje dzieło w sposób niezgodny z umową bądź nie dotrzymuje określonych terminów