Tektura falista – interesująca, ale niedoceniana

Tektura falista jest aktualnie jednym z najbardziej popularnych materiałów. Znajduje ona zastosowanie między innymi w gospodarce, czy w handlu. Jest to bardzo niedoceniany materiał, który pomaga wszystkim w codziennym funkcjonowaniu. Tworzy się z niej na przykład całkiem solidne opakowania produktowe. Skąd w ogóle wzięła się tektura falista? Jakie są jej rodzaje i zastosowania? Czym się ona różni od standardowej tektury?

Tekstura falista

Co to jest tektura falista?

 

W tej części tego tekstu wspomnimy parę słów na temat pochodzenia tektury falistej, o tym, jak się ją produkuje i jakie są jej najważniejsze zalety. Co to tak naprawdę jest ta tektura falista?

Tektura jest to materiał produkowany z wytrzymałej pulpy papierowej. Z tego materiału tworzy się na przykład opakowania płatków do mleka lub kartony klapowe do przeprowadzek. To tylko jedne z bardzo wielu jej zastosowań.
Tektura falista

Tektura falista standardowo składa się z kilku warstw materiału. Najczęściej są to trzy warstwy. Możemy wśród nich wymienić: dwie warstwy zewnętrzne oraz warstwę środkową. Ta ostatnia występuje w postaci tekturowej fali przypominającej harmonijkę. Chociaż konstrukcja tektury falistej może Ci się wydawać banalna, to tak naprawdę właśnie dzięki niej ma ona unikatowe właściwości. Na pewno nie raz w życiu przydały Ci się kartony wyprodukowane właśnie z tego rodzaju tektury. Tektura falista charakteryzuje się następującymi zaletami:

  • Jest o wiele bardziej wytrzymała niż ta tradycyjna;
  • Jest wyjątkowo lekka (ma odpowiedni stosunek wytrzymałości do wagi materiału);
  • Bardzo dobrze zabezpiecza produkty przed zabrudzeniami oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  • Jest stosunkowo tania;
  • Jest ekologiczna i przyjazna dla środowiska naturalnego.
Gdy weźmiesz pod uwagę wszystkie te jej atuty, to stwierdzisz szybko, że tektura falista była skazana na sukces na rynku opakowań. Jeżeli szukasz wytrzymałego kartonu fasonowego, to najlepszym wyborem będzie taki wyprodukowany właśnie z tektury falistej.
 

Jak wygląda tektura falista?

 

Tektura falista w bardzo dużym stopniu przypomina tę tradycyjną teksturę. Najczęściej tektura występuje w brązowym kolorze. Na drugim miejscu jest biała tektura. Pudełka z tego rodzaju tektury mogą być w bardzo wielu rozmiarach i kształtach.

Tekstura karbowana

Właśnie to powoduje, że karbowaną tekturę możesz wykorzystywać do tworzenia naprawdę skomplikowanych konstrukcji. Stanowi ona również duże pole do popisu dla osób zajmujących się grafiką, czy designem. Co ciekawe, z tej tektury, co odważniejsi wykonywali nawet…meble do swoich domów lub mieszkań. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie głupie rozwiązanie, bo łóżko zrobione z kilkunastu warstw tektury falistej może być naprawdę wytrzymałe. Na pewno będzie unikatowe i designerskie. Będzie też zgodne z trendem ekologicznym i ponownego wykorzystywania już posiadanych w domu przedmiotów. Nikt nie powiedział, że musi to być nowa tektura falista.

Tekstura falista jest materiałem niezwykle elastycznym, jeżeli chodzi o projektowanie rozmaitych przedmiotów. Gdy dodasz do tego jeszcze fakt, że jest ona niezwykle wytrzymałym materiałem i że jest atrakcyjna pod względem cenowym, to na pewno będziesz chciał poznać ją o wiele bliżej.

Na sam koniec tej części chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o tym, że tektura falista może występować w bardzo różnych rozmiarach, kształtach oraz kolorach. Jednak najczęściej pojawiającą się barwą jest oczywiście brąz. Tektura standardowo składa się z kilku warstw. To dwa zdania to tak tylko tytułem podsumowania. Zresztą te informacje przydadzą Ci się również przy dalszym czytaniu tego artykułu o tekturze falistej.
 

Kto wynalazł tekturę falistą?

 

Papier falisty opatentowano w 1856 roku w Wielkiej Brytanii. Na samym początku ten materiał był wykorzystywany do usztywniania wysokich kapeluszy i cylindrów. To tak w ramach ciekawostki. Jednak jeszcze bardziej interesujący jest fakt, że dopiero dwadzieścia lat później. Albert Jones z Nowego Jorku opatentował stosowanie tektury falistej, jako materiału opakowaniowego. Początkowo używał on tektury falistej do zabezpieczania butelek oraz lamp naftowych.

Natomiast pierwszą maszynę, która była przeznaczona do produkowania hurtowych ilości tektury falistej, wybudowano w 1874 roku. W tym samym roku Oliver Long zajął się ulepszeniem pierwotnego pomysłu. Tym samym spowodował on, że kartony usztywniające tekturę falistą zostały umiejscowione po obu stronach tektury falistej. Właśnie z takiej tektury falistej korzysta obecnie większość z nas. Jednak nie możemy tutaj zapominać o tym, że dopiero pod koniec XIX wieku, drukarz Robert Gair wynalazł papierowe pudełka. Na samym początku XX wieku, za sprawą tak ogromnej popularności tektury falistej, zaczęto produkować takie opakowania, jakie znamy do dzisiaj. 

Pudełka z tektury falistej na samym początku wykorzystywano do pakowania szkła oraz ceramiku. W latach pięćdziesiątych znaleziono jeszcze więcej praktycznych zastosowań dla tego rodzaju opakowań. Warto wspomnieć przykładowo tylko o tym, że rolnicy rozpoczęli dostarczanie w kartonach tekturowych owoców i warzyw do swoich klientów. Myślimy, że tyle na temat samej historii tektury falistej już Ci wystarczy.

Znasz również jej budowę, podstawowe zastosowania oraz zalety. Teraz przyszła pora na omówienie procesu technologicznego jej produkcji. Spokojnie! Postaramy się go opisać w jak najbardziej przystępny sposób, aby dalsze czytanie tego artykułu było dla Ciebie równie przyjemne, jak na samym początku. To co, chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób produkuje się tekturę falistą? Jeżeli tak, to serdecznie zapraszamy do dalszej lektury.
 

Jak powstaje tektura falista?

 

Cały proces produkcji tektury falistej opiera się na tym, w jaki sposób jest ona skonstruowana. Chcemy tutaj przypomnieć Ci tylko, że tektura jest materiałem składającym się z kilku warstw. Musisz wiedzieć również o tym, że do produkcji tektury falistej bardzo często wykorzystuje się między innymi takie materiały, jak włókna drzewne, czy makulatura. Ta ostatnia jest bardzo ważną i dobrą wiadomością. Oznacza to, że część obecnie dostępnych na rynku pudełek ozdobnych na prezenty jest produkowana z tektury pochodzącej z recyklingu.

Na pewno dzięki temu całe środowisko naturalne chociaż trochę odetchnie. Jednak wróćmy jeszcze do samego procesu produkcyjnego tektury falistej. Na dalszym etapie materiał trafia do tekturnicy. W jeszcze dalszej kolejności dostaje się on do specjalnych cylindrów. Następnie w wysokiej temperaturze materiał zaczyna się samoistnie falować.
 

Czym różni się tektura dwuwarstwowa od tektury trójwarstwowej?

 

Teraz przychodzi pora na zrealizowanie procesu klejenia. Musi się ono odbywać przy zachowaniu właściwych temperatur. Do dostarczenia optymalnej ilości ciepła wykorzystuje się kotły opalane na przykład gazem. W postaci kleju może występować na przykład klej skrobiowy. Jest on bardzo popularny, ponieważ wyjątkowo dobrze sprawdza się właśnie w takiej roli. Następnie na pofalowaną tekturę dokleja się warstwę papieru. Jest to tak zwany liner. Właśnie w ten sposób tworzy się dwuwarstwową tekturę falistą.
To jeszcze nie koniec.
Tekstura falista

Dlatego musimy teraz przejść do kolejnego etapu produkcji tektury falistej. Polega on na nakładaniu kolejnej warstwy papieru. Jest to, jak możesz się domyślić drugi liner. Tym razem umieszcza się go po płaskiej stronie pofalowanej tektury. Do wykonania tego etapu produkcji tektury falistej niezbędna jest sklejarka podwójna. Następnie sklejona w ten sposób tektura trafia na stół grzewczo-klejący. Właśnie w ten sposób tworzy się tekturę falistą trójwarstwową. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że aby można było naklejać kolejne warstwy do tektury, to potrzebna jest tekturnica wyposażona w odpowiednie oprzyrządowanie.
 

Sztancowanie tektury falistej

 

Następnym niezwykle istotnym krokiem w produkcji jest sztancowanie, czyli wykrawanie tektury. Za pomocą odpowiedniego ostrza, tektura jest wyjątkowo cięta na poszczególne arkusze. Dzięki takim nożom, nie ma również problemu z wykrawaniem w tekturze falistej okienek lub otworów. To wszystko sprawia, że każde pudełko automatyczne lub innego rodzaju można bez problemu dopasować do indywidualnych oczekiwań każdego klienta.
 

Czym jest bigowanie tektury falistej?

 

Kolejnym etapem jest następnie bigowanie, czyli „wgniatanie” tektury w miejscach zagięć. Ten etap produkcji umożliwia tworzenie z tektury falistej estetycznych i praktycznych pudełek oraz kartonów.
Ostatni już etap produkcji to kaszerowanie tektury falistej. Polega on na tym, że nakłada się dodatkowe warstwy zadrukowanego papieru na tekturę. To wszystko sprawia, że druk jest dokładny i wyraźny. Taka tektura falista jest też bardziej przyjazna do późniejszej ewentualnej obróbki graficznej.

Poniżej znajdziesz podsumowanie, czyli kolejne etapy powstawania tektury w punktach:

  • Zdobycie materiału lub materiału z recyklingu do produkcji;
  • Przeniesienie materiału do tekturnicy i jego pofalowanie;
  • Klejenie i nakładanie linera;
  • Nakładanie kolejnych warstw;
  • Sztancowanie, czyli wykrywania tektury;
  • Bigowanie, czyli tworzenie miejsc zagięcia;
  • Kaszerowanie, czyli nakładanie warstwy papieru z nadrukiem.

Jaka jest standardowa waga tektury falistej?

 

To ciekawe pytanie, chociaż trudno jest znaleźć na nie odpowiednio precyzyjną odpowiedź. W przypadku tektury falistej niezwykle ważna jest jej gramatura, a nie sama waga. Gramatura to waga na metr kwadratowy materiału.

Tektura karbowana

Tektura falista będzie się między sobą różniła gramaturą w zależności od zastosowanego do jej produkcji materiału i liczby warstw. Właśnie z tego powodu gramtury tektury mogą być naprawdę różne. Od gramatury zależy waga samego opakowania tekturowego i jego wytrzymałość.

Podsumowując, proces produkcji tektury falistej jest znany od bardzo dawna. Jest rozbudowany i dosyć skomplikowany. Choćby dla samego siebie warto go znać, w szczególności, jeżeli korzystasz na co dzień z opakowań kartonowych. Tektura falista ma bardzo wiele zastosowań. Taka w rolce bardzo Ci się przyda na przykład w czasie remontu, a przekładki kartonowe są idealne do segregowania dokumentów i do ich archiwizowania.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Bez kategorii

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *