Tektura falista – historia, podział, zastosowanie

Tektura falista to produkt, który wykorzystywany jest w bardzo wielu branżach i współcześnie stał się niezbędnikiem w chyba każdej firmie. Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie firm kurierskich oraz placówek pocztowych bez tektury. Również przedsiębiorstwa, które często sprzedają swoje produkty w sposób zdalny również muszą korzystać z najwyższej jakości tektury falistej. Ten niepozorny na pierwszy rzut oka produkt posiada bogatą historię, a współcześnie nie każdy potrafi docenić wyjątkowość oraz wysoką praktyczność tektury.
 Tektura-falista--historia-podzia-zastosowanie

Zarys historyczny tektury falistej

 
Tektura falista jak wiele innych produktów dostała szansę, aby szerzej zaistnieć w świecie w XIX wieku – wieku wynalazków oraz rozwoju wszelkich gałęzi przemysłu. Podobnie jak w przypadku innych wielkich dokonań niepozorna tektura weszła na salony właściwie w drodze przypadku. W 1871 roku amerykański producent papierniczy Albert Jones, przeprowadzając eksperymenty w domowych warunkach przypadkiem odkrył wspaniałe właściwości tektury falistej. Zobaczył, że otoczona tekturą szklana butelka nie zbiła kiedy, kiedy spadła nie ziemię. Normalnie bez tej osłony butelka roztrzaskałaby się w drobny mak. Tego dnia Albert Jones zrozumiał jak przydatne może stosowanie pofalowanego papieru. Opatentował on tekturę jako opakowanie dla kruchych towarów. W 1874 roku otrzymał drugi patent do produkcji wytrzymalszej tektury, składającej się z dwóch warstw.
 
Czy zatem Alberta Jonesa możemy nazwać pionierem tektury falistej? Z całą pewnością jego odkrycia stały się przyczynkiem do rozkwitu branży pakowniczej w latach 80-tych XIX wieku (o tym nieco więcej za chwilę), ale to nie on jako pierwszy w ogóle opatentował tekturę falistą. Kilkanaście lat wcześniej, w 1856 roku w Londynie dwóch Anglików – Edward Allen i Edward Healey – otrzymało patent na produkcję tektury. Jednakże oni stosowali tekturę w… branży odzieżowej. Pofalowany papier chociażby służył do wyścielania wnętrza kapeluszy. Allen i Healey nie zdawali sobie sprawy z działania tektury jako opakowania, co odkrył Jones. Wkrótce jego dokonania miały mieć niemały wpływ na rozwój przemysłu w USA.

Tektura-falista--historia-podzia-zastosowanie-1

Po Jonesie patent przejęło paru producentów, między innymi Richard H. Thompson. Miało to miejsce w 1881 roku, a już w 1882 roku Thompson wytwarzał tekturę trzywarstwową. Pracował on na maszynach znacznie nowszych niż te, które posiadał Jones (pierwsze maszyny do produkcji opatentowanej tektury były w istocie przetopionymi lufami armat z czasów wojny secesyjnej). Jak możemy zauważyć pojawiła się tendencja do produkcji coraz grubszych, wielowarstwowych, a co za tym idzie wytrzymalszych tektur. Tendencja ta utrzymywała się jeszcze przez jakiś czas. Tymczasem Thompson otworzył swój pierwszy zakład produkcji pofalowanego papieru w Europie. Nastąpiło to w 1883 roku.
 
Kolejną, jeszcze grubszą tekturę amerykańscy producenci uzyskali w 1916 roku. Była to tektura pięciowarstwowa. W 1955 roku ruszyła produkcja tektury o siedmiu warstwach. Współcześnie w produkcji tektury falistej liczy się nie tylko liczba warstw, ale też jakość surowca, z którego wykonana jest tektura. Producenci starają się wybierać komponenty tak, aby tektura nie była tylko wytrzymała, ale też odporna na różne czynniki zewnętrzne, jak i mogła posłużyć klientowi wielokrotnie, a nie tylko jeden raz.
 

Podział tektury falistej

 
W dzisiejszych czasach w podstawowym użytkowaniu funkcjonują takie rodzaje tektury, co do których sposobu wytwarzania producenci nie toczą ze sobą wojen na to, kto wypuści tekturę z największą liczbą warstw. Jak już zdążyliśmy wspomnieć liczba warstw nie musi być wcale najważniejsza. Wielką rolę odgrywa tu bowiem rodzaj zastosowanego surowca oraz sposób wykonania. Jeżeli chodzi o różnego rodzaju pudełka czy kartony tekturowe, które posłużą jako opakowania w transporcie to tutaj swoją rolę w zupełności spełni tektura dwuwarstwowa. Taka tektura jest wystarczająco wytrzymała, a przy okazji lekka i praktyczna w zastosowaniu. Z kolei tektura trójwarstwowa służy to produkcji różnego rodzaju arkuszy oraz przekładek. Takie produkty sprawdzają się świetnie jako amortyzatory zawartości naszych przesyłek.
 
Jeżeli chodzi o tektury trójwarstwowe to tutaj wyróżniamy również bardziej profesjonalny podział. Tektura o fali B charakteryzuje się grubością, która wynosi od 2,5 mm do 3 mm. Nieco grubsza jest tektura o fali C, której grubość oscyluje w granicach od 3 mm do 3,7 mm, natomiast tektura o falii E jest najcieńszą tekturą spośród tych trzech. Jej grubość waha się pomiędzy 1,1 mm do 1,7 mm.
 
Dalej mamy tekturę, zbudowaną z pięciu warstw. Jest to tektura, rzecz jasna grubsza od swoich poprzedniczek, a co za tym idzie znajdzie ona swoje zastosowanie już w bardziej niszowych branżach. Wyróżniamy jej dwa podtypy. Pierwszy z nich to tektura typu BC. Papier falowany tego rodzaju posiada grubość od 6 do 7 zmm. Natomiast drugi typ, czyli tektura typu BE jest gruba w zakresie od 3,7 do 5 mm. Ostatnim rodzajem tektury jest rzadko używana tektura siedmiowarstwowa.
 Tektura-falista--historia-podzia-zastosowanie-2

Zastosowanie tektury falistej

 
O tekturze falistej można dużo pisać ze względu na jej wysoką praktyczność, a także mnogość cech, które powodują, że dziś właściwie każdy, kto tylko tego produktu potrzebuje, sięga po niego chętnie i bez żadnych wątpliwości. Można rozróżniać poszczególne typy produktów powstałych przy użyciu tektury falistej. Warto jednak przy tym pamiętać, że niezależnie od tego, jakiemu produktowi tekturowemu się przyjrzymy to na zawsze będzie on miał cechy łączącego z innymi produktami wykonanymi z tektury. Mowa tu o wytrzymałości, solidnym wykonaniu, ale też o taniości oraz ekologiczności tego wyrobu.
 Tektura-falista--historia-podzia-zastosowanie-3

Tuby tekturowe

 
Jednym z podstawowych produktów wykonanych z tektury dostępnych w naszym sklepie są tuby tekturowe. W branży transportowej i przesyłkowej służą one przede wszystkim do transportowania podłużnych produktów, bądź takich, które można zwinąć w rulon. W taką tubę zapakujemy więc bez żadnego problemu butelki szklane czy wyroby ceramiczne. Idealnie tuby nadadzą się do transportowania różnego rodzaju wyrobów papierowych: map, prac studenckich, rysunków, prac technicznych i architektonicznych, plakatów itp. Co jeszcze ważne to fakt, że jest to produkt wielokrotnego użytku. O ile nie ulegnie poważnym uszkodzeniom w transporcie (na które zresztą tuba wykazuje sporą odporność) to potem może z powodzeniem jeszcze przez długi czas służyć jako skuteczne oraz wygodne opakowanie.
 Tektura-falista--historia-podzia-zastosowanie-4

Rulony i arkusze tekturowe

 
Jak już zdążyliśmy sobie powiedzieć rulony i arkusze tekturowe z powodzeniem sprawdzają się w zadaniach amortyzujących w trakcie transportu. Niwelują one wstrząsy jakie mogą zdarzyć się w trakcie transportu, a także zapobiegają obijaniu się poszczególnych zawartości paczki o siebie. Arkusze i rulony mają to do siebie, że znakomicie posłużą także jako przegródki, oddzielające jedną część paczki od drugiej. Dzięki temu w jednym pakunku możemy zmieścić różne elementy w dwóch, trzech i w większej liczbie części – w zależności od tego jak bardzo złożona jest nasza przesyłka.
 Tektura-falista--historia-podzia-zastosowanie-5

Kartony tekturowe

 
Kartony tekturowe to produkt wręcz niezbędny na wyposażeniu placówek pocztowych oraz firm wysyłkowych. Idealnie posłuży także na magazynie firm, które swoją sprzedaż opierają w dużej mierze na wysyłce towaru do klienta. Karton jest podstawowym rodzajem opakowania, które będzie chroniło zawartość naszej paczki w transporcie. Ten produkt ma to do siebie, iż jest wysoce odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne z zewnętrz. Jeśli więc w trakcie transportu wystąpią niepożądane zjawiska, takie jak: uderzenia, upadki z wysokości, naciski innych przedmiotów o większej wadze czy wstrząsy – to możemy być absolutnie spokojni. Karton zapewni nam 100% gwarancji bezpieczeństwa. Dzięki temu mamy pewność, że nasza paczka trafi do adresata dokładnie w takim stanie w jakim ją nadaliśmy. Ale to nie wszystko.
 
Często zdarza się, że w trakcie transportu na paczkę oddziałują niekorzystne warunki atmosferyczne. Karton wykonany z tektury z pełnym powodzeniem chroni paczkę przed deszczem, śniegiem czy też szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Poza tym opakowanie jest odporne na wilgoć, a także chroni zawartość naszej paczki przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami.
 Tektura-falista--historia-podzia-zastosowanie-6

Liczne zalety tektury falistej

 
To wszystko otrzymujemy dzięki surowcowi jakim jest tektura falista. A to nie wszystkie plusy tego produktu, które zdążyliśmy wymienić. Czyli może być jeszcze lepiej? Jak najbardziej! Dostępne w naszym sklepie produkty powstałe przy użyciu tektury falistej są produktami w 100% ekologicznymi. W praktyce oznacza to, że ulegają one pełnej biodegradacji. Korzystając z nich działamy zatem absolutnie w przyjaźni do środowiska. Kiedy już nie będziemy chcieli korzystać z danego produktu albo gdy zwyczajnie nie będzie on już nadawał się do użytku to możemy bez żadnych obaw oddać go do recyklingu.
 
Zanim jednak zdecydujemy się pozbyć naszego produktu, to zastanówmy się dobrze czy aby na pewno chcemy nasz produkt wyrzucać. Dlaczego? Otóż z tego powodu, że kolejnym plusem wyrobów tekturowych jest fakt, iż znajdą one swoje zastosowanie nie tylko jako opakowanie paczek w transporcie. Każdy z nich może nam też posłużyć w codziennym, domowym funkcjonowaniu. Przykładowo zużyta tuba kwadratowa może świetnie służyć jako pojemnik na przedmioty sypkie, nakrętki, nieduże tekstylia czy też inne opakowania – foliowe. Czy podobnie będzie w przypadku kartonów? Oczywiście! Jeżeli ktoś ma kota, to wówczas karton będzie idealnym legowiskiem dla naszego puszystego przyjaciela. Rodzice mogą zaś zaproponować dziecku karton jako podstawę do wykonania pracy na zajęcia szkolne – np. karton będzie podstawą domku dla lalek czy też garażu wozów strażackich.
 
Bardzo ważna w tym wszystkim jest także ekonomia. W dobie rosnących cen każdy zapewne się martwi czy wydatek na opakowania nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Spokojnie! Nasz sklep oferuje najprawdopodobniej najniższe ceny opakowań. Zarówno tuby, arkusze, rulony jak i kartony tekturowe kosztują wręcz grosze. Wobec tego każdy klient może je zakupić bez znacznych nakładów finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Tektura

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *