Sztuka pakowania prezentów i piękne papiery ozdobne PORADNIK

sztuka pakowania prezentów papierSztuka pakowania prezentów to sposób na sprawienie osobie obdarowanej dużej przyjemności. W obecnych czasach mamy mnóstwo możliwości zapakowania upominków. Jedną z nich jest zastosowanie papieru ozdobnego. Jest wiele rodzajów papieru pakowego ozdobnego, o różnej gramaturze, o różnych wymiarach, w całej gamie kolorów. Dziś przyjrzymy się sposobom pakowania i materiałom, które warto przy tym wykorzystywać. 
 

Podstawa pakowania prezentów – wybierz odpowiedni papier ozdobny!

 

Poniżej przedstawiamy Ci ciekawe rodzaje papierów ozdobnych, które warto wybrać do pięknego zapakowania prezentów na różne okazje. 
 

Ekologiczny papier kraftowy do pakowania upominków 

 

prezenty zawinięte w papier

Bardzo popularnym wyborem jest papier ozdobny kraftowy. Wyprodukowany metodą kraft jest ekologiczny, nadający się do recyklingu i ma wysoką jakość, wyższą niż papier standardowy. Jest ponadto bardzo wytrzymały w zakresie rozciągania i rozrywania. W Neopak znajdziesz całą paletę kolorów tego rodzaju papieru. Dodatkowo papier kraftowy ozdobny może być dwukolorowy, co daje dodatkowe możliwości kreatywnego, pięknego zapakowania. Jeśli planujecie pakowanie bożonarodzeniowe to polecamy papier kraft złoto-srebrny lub czerwono-zielony. Jeśli pakujesz prezenty urodzinowe to możesz wybrać papier w ulubionych kolorach solenizanta np. papier kraft zielono-fioletowy lub elegancki czarno-złoty.
 

Papier ozdobny karbowany – postaw na oryginalność 

Kolejnym dobrym wyborem jest papier ozdobny karbowany. To także papier ekologiczny, wysokiej jakości, odporny na wilgoć, wytrzymały i elastyczny, poddający się formowaniu. Sprawia to, że śmiało możesz używać go do pakowania prezentów o nieregularnych kształtach. Charakterystyczna faktura nadaje efektowny wygląd zapakowanego prezentu. Do prezentów bożonarodzeniowych możesz wykorzystać np. czerwony, z kolei na uroczystość ślubną lub komunijną – biały. Karbowana faktura doda upominkowi elegancji. 
 

Inne papiery ozdobne do opakowania prezentu

 

Szukając ciekawych rodzajów papieru do opakowania prezentu, zwróć uwagę na poniższe typy:
 

Jak ozdobić swój prezent, czyli przydatne dodatki ozdobne

 

jak zapakować prezent w papier
  1. Podstawowa ozdoba prezentu zawiniętego w papier to wstążka ozdobna. Masz do wyboru różne kolory, wzory, szerokości i rodzaje np. satynowe albo aksamitne. Jeśli masz problem z ładnym zawiązaniem kokardy, możesz kupić gotowe kokardki czy rozety.
  2. Nici lniane, sznurki konopne, papierowe z drutem to kolejne akcesoria do ozdobnego przewiązania prezentu. 
  3. Pod wstążkę czy sznurek możesz włożyć intrygującą ozdobę np. kwiatek, gałązkę iglastą, owocową, szyszkę, a nawet malutką bombkę świąteczną. 
  4. Poza tym możesz skorzystać z etykiet, na których wpisuje się imię lub życzenia.
  5. Dostępne są również samoprzylepne taśmy dekoracyjne, brokatowe, washi, koronki, Znacznie ułatwią trwałe zapakowanie prezentu w papier. Różnorodność wzorów, kolorów i szerokości pozwoli osiągnąć atrakcyjny efekt końcowy.
Czy wiesz, że…
Możesz równie dobrze samodzielnie zrobić ozdoby z bibuły, flizeliny, kolorowego papieru lub użyć gotowych dekoracji drewnianych, filcowych czy papierowych. Wszystko zależy od Twojej kreatywności.

Sztuka pakowania prezentów w papier – krok po kroku jak owinąć prezent

 

pakowanie prezentówPakowanie prezentów to rzeczywiście prawdziwa sztuka. Jedni mają tę umiejętność, inni niekoniecznie. Ci mniej zdolni, ale chętni i pełni zapału także mogą się pięknie opakować prezent. Znając podstawy pakowania najłatwiej spakujecie prezent o regularnych kształtach. 
  1. Pierwszy krok, bardzo ważny, to docięcie odpowiednio zwymiarowanego papieru. Musi sięgać do ⅔ wysokości krótszych boków. 
  2. Przy jednym z dłuższych boków najlepiej, gdy zachodzi 2-3 cm na górną część pudełka.
  3. Przy drugim dłuższym boku najlepiej, gdy zachodzi na całą powierzchnię plus nadmiar 2-3 cm.
  4. Kolejny krok to składanie papieru. Zawijamy papier na dłuższym boku z zakładką 2-3 cm na górze pudełka, wygładzamy krawędź. 
  5. Drugi bok owijamy cały, wygładzamy krawędzie, a nadmiar papieru podwijamy wzdłuż zagiętej krawędzi i przyklejamy dwustronną taśmą.
  6. Na krótszych bokach zaginamy papier do środka zaczynając od krótkich krawędzi, tworząc trójkąty, a następnie zamykamy boki używając taśmy klejącej.
  7. Tym sposobem uzyskujemy estetycznie zapakowany prezent.

Jak opakować w papier prezent o nieregularnych kształtach? 

Prezent o nieregularnych kształtach stanowi nie lada wyzwanie podczas pakowania. Jest jednak na to kilka patentów. Jeśli chcesz użyć papieru ozdobnego, najlepszą opcją będzie wybranie krepiny, czyli marszczonej bibuły lub papieru karbowanego. Łatwo poddają się przy formowaniu, są elastyczne. Warto użyć kilku warstw, aby uniknąć widocznego rozerwania, a na sam wierzch zastosować celofan, który jest doskonałym zabezpieczeniem opakowania. 
 
Uwaga! 
Papier można  formować na kształt cukierka lub worka-sakiewki. Na koniec zostaje zawiązanie prezentu wstążką i ewentualne ozdobienie. Jeśli chcesz zapakować bluzkę czy t-shirt, warto wykorzystać wykorzystać kilka warstw bibuły gładkiej. Ważne, aby dobrze złożyć ubranie, ściśle i w regularny kształt, a bibułę skleić taśmą dwustronną lub ozdobną. Gładka bibuła nada opakowaniu elegancji. Dobrze jest przenosić tak opakowany prezent w sztywnym opakowaniu, aby zapobiec zagnieceniu bibuły.

Co to jest japońska sztuka pakowania prezentów?

Furoshiki – tak nazywa się japońska technika pakowania prezentów, a w języku japońskim oznacza chustę z materiału. Technika ta jest bardzo stara, ale stosunkowo mało powszechna. Jest ekologiczna, a to sprawia, że staje się coraz bardziej popularna i z pewnością już niedługo zagości u nas na stałe. Do pakowania japońską techniką wykorzystujemy tkaniny, które zastępują nam papier ozdobny. Może to być jedwab, bawełna, wiskoza, nylon i krepa. Mogą to być specjalne chusty, najczęściej kwadratowe lub prostokątne. Ale może to być także materiał, który znajdziecie u siebie w szafie, w postaci niepotrzebnych ubrań czy poszewek. Dostaną od Was drugie życie w postaci zrobionych z nich kawałków materiału do opakowania prezentów.
 
Jak pakować tą techniką?
Na płaskiej powierzchni rozkładamy kawałek kwadratowego materiału tak, aby powstał romb. Prezent kładziemy blisko któregoś z rogów, powstały trójkąt kładziemy na pudełko i owijamy je całym kawałkiem materiału. Utworzone boczne paski materiału zawiązujemy na supeł tworząc piękną kokardę. Przetestuj tę metodę, jest prosta i daje fantastyczne efekty!

Alternatywy do pakowania w papier 

 

Jeśli nie masz czasu lub zdolności do pakowania w papier, to postaw na szybkie alternatywy. Najbardziej powszechne to gotowe torebki prezentowe w niezliczonych rozmiarach, wzorach i kolorach. Pudełka ozdobne  to kolejna alternatywa. Najbardziej przydatne są do kruchych, szklanych, delikatnych prezentów. Pudełko pełni funkcję nie tylko ozdobną, ale i ochronną. Możesz wybrać pudełko kartonowe szare i ozdobić jego według własnego pomysłu. Pudełka wykorzystywane są potem do przechowywania drobiazgów. Zamiennikiem papieru są też woreczki materiałowe, welurowe i te z organzy.
 

Szary papier pakowy zamiast papieru ozdobnego?

 

Szary papier pakowy ma wiele zalet i w związku z tym w ostatnich latach jest chętnie wybierany do pakowania prezentów. Jest przede wszystkim ekologiczny, co mocno wpisuje się w światowe trendy dbania o środowisko i jego zasoby naturalne. Szary papier może być gładki, prążkowany, karbowany, a zawsze jest bardzo wytrzymały. To idealna baza do dalszych twórczych działań, które mogą mile zaskoczyć obdarowaną osobę.
 
UWAGA! 
Możesz związać prezent sznurkiem ozdobnym, wstążką oraz ozdobić go według własnej inwencji twórczej. Całkowicie eko będziesz wtedy, gdy zastosujesz np. sznurek konopny i drewniane ozdoby. Szary papier dostępny jest w rolkach lub w arkuszach. Sztuka pakowania prezentów to także zwrócenie uwagi na materiały, które są przyjazne dla naszego środowiska.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Produkty ozdobne

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *