Sztuka pakowania prezentów

Pakowanie prezentów często wiąże się z kłopotami. Cięty papier jest często za mały. Albo jest za duży i marnujesz go dużo z każdym prezentem. Nie możesz zrobić czystych kątów i skończyć przyklejaniem zmiętych papierowych kulek. Nad każdym opakowaniem spędzasz pół godziny, aby było idealnie. Krótko mówiąc, tak naprawdę nie wiesz, jak zrobić opakowanie prezentowe. Nie ma się czego wstydzić, my też nie.

Sztuka-pakowania-prezentw

Jakie opakowanie na prezent wybrać

Zanim wybierzesz opakowanie na prezent, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, a na jaką okazję przygotowujesz prezent? Urodziny? Boże Narodzenie? Ślub, a może Walentynki? Okazja narzuca przede wszystkim styl prezentu i kolor opakowania. Tym bardziej, że na rynku dostępne są papiery ozdobne w niezliczonej ilości wzorów i kolorów, zwykłe, kraftowe, błyszczące, w rolkach lub arkuszach, jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej, swoje prezenty możesz również zapakować w ozdobną torebkę czy pudełko. 
 

Papier pakowy

Papier pakowy jest to  klasyk wśród opakowań. Wiele lat temu ugruntowana została tradycja pakowania małych i dużych prezentów w piękny papier do pakowania dla uzyskania wyjątkowego efektu niespodzianki. Czy to na urodziny, Dzień Matki, ślub, chrzest lub jako drobny prezent w międzyczasie, papier pakowy sprawdzi się zawsze. Bo przy odrobinie zręczności każdy prezent staje się prawdziwym arcydziełem i gwarantuje chwilę szczęścia z dla obdarowanej osoby.

Owinięty w wysokiej jakości papier pakowy, każdy prezent jest piękny. Masz wybór pomiędzy różnymi kolorami i motywami, a także wysokiej jakości arkuszami papieru do pakowania oraz praktycznymi zestawami papieru składającymi się z czterech do pięciu rolek. Więc każdy znajdzie coś dla siebie. W przeciwieństwie do torebek prezentowych, odbiorca nie może bezpośrednio odgadnąć, co znajduje się w środku, co jest niewątpliwą zaletą papieru. Co więcej, misterne pakowanie prezentów w papier do pakowania stało się samodzielną formą sztuki, co zwiększa ciekawość i wyczekiwanie na treść, zwłaszcza wśród dzieci. Decydując się na papier, możesz też wybrać naturalny papier pakowy dla ekologicznych arcydzieł. Papier Kraft składa się prawie w całości z celulozy i dlatego nadaje się do recyklingu. Dzięki temu zapakujesz swój prezent w sposób przyjazny dla środowiska, a udekorowane wstążką czy kokardkami, nadal będzie piękny i dostarczy przyjemności z rozpakowywania.

Sztuka-pakowania-prezentw-1
 

Torebki na prezenty

Torebki na prezenty lub koperty kolorowe to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz w szczególnie prosty i reprezentatywny sposób zapakować swój prezent. Z torbą do pakowania, czy to kolorowa torebka papierowa, torebka z błyszczącego papieru lakierowanego czy przezroczystą folią, dajesz drugiej osobie poczucie uznania. Są one również bardzo łatwe w użyciu i wygodne. Przede wszystkim dlatego, że możesz znaleźć torebki prezentowe w każdym rozmiarze, od małych po duże. Z łatwością więc zastępują papier do pakowania. Bez względu na to, czy są brązowe dla naturalnego wyglądu, czy błyszczącymi torebkami z samoprzylepnym zamknięciem, czy w klasycznych jednolitych kolorach, wzorzyste lub elegancki, sprawdzą się na każdą okazję. Co więcej,  torby na prezenty wykonane z brązowego papieru Kraft są wytrzymałe i odporne na rozdarcie, chronią Twój prezent przed kurzem i jednocześnie są ekologiczne.

Torby prezentowe mają przewagę nad innymi rodzajami opakowań, ze względu na różnorodność rozmiarów i kształtów,  dzięki czemu łatwo jest znaleźć opcję o wymaganych rozmiarach. Możesz do nich włożyć prezent o dowolnym kształcie i rozmiarze, słodycze, sprzęt  AGD, ubrania czy zabawki, a do tego są bardzo funkcjonalne. Dzięki rączką, w łatwy i wygodny sposób przeniesiesz swój prezent. Fakt, że nie musisz rozpakowywać prezentu, aby go obejrzeć, jest bardzo wygodny, w szczególności dla dzieci, i pozwala uniknąć zbierania dużej ilości śmieci, zwłaszcza na imprezach firmowych lub zatłoczonych uroczystościach rodzinnych.
 

Kartonowe pudełko na prezenty

Różnorodność pudełek prezentowych na rynku sprawiła, że opakowania te cieszą się ogromną popularnością. Są one dostępne w różnym kształcie, kolorze, rozmiarze, rodzaju czy materiale. Wygląd prezentowego pudełka sugeruje, że obdarowujący dołożył wszelkich starań, aby je idealnie dopasować do gustu obdarowanej osoby. Dostępne są klasyczne pudełka, kwadratowe lub okrągłe, a także z wieczkiem zamykanym magnetycznie. Możesz dobrać od okazji, na którą jest potrzebne. Opakowania klasyczne mogą służyć do pakowania drobnych pamiątek i upominków. Prezenty urodzinowe są w dobrych rękach w wysokiej jakości opakowaniach, a wyjątkowe okazje, takie jak rocznica ślubu, można uhonorować pięknym magnetycznym pudełkiem.

Papier pakowy to typowy produkt jednorazowy, który kilka sekund po rozpakowaniu osiągnął już kres swojego cyklu życia i znika w koszu na śmieci wraz z innymi skrawkami papieru. Pudełka na prezenty są wytrzymalsze i przy ostrożnym obchodzeniu się nadają się do wielokrotnego użytku. Co więcej, możesz nadać mu indywidualny wygląd dzięki ozdobnym wypełniaczom. No i oczywiście zapakowanie prezentu w już gotowe pudełko trwa kilka minut i nie wymaga specjalnych umiejętności.
 

Drewniane pudełko na prezenty

To najbardziej reprezentacyjny rodzaj pakowania prezentów. Drewniane pudełka służą do pakowania elitarnych alkoholi, zestawów przysmaków (na przykład ręcznie robionej czekolady), księgozbiorów i innych upominków. Dodatkowym atutem takiego opakowania jest możliwość jego dalszego wykorzystania. Rozwiązanie stylistyczne opakowania dobierane jest w zależności od wydarzenia, na które prezentowany jest prezent. Opakowanie w stylu biznesowym stawia na elegancję i powściągliwość. W takim opakowaniu prezentowane są upominki firmowe dla współpracowników czy partnerów biznesowych. Romantyczny styl opakowania nadaje się na ślub, walentynki oraz rocznicę ślubu. Drewniane pudełko tematyczne dedykowane jest do konkretnego święta lub wydarzenia. Jest odpowiednie tylko na wydarzenie pasujące do danego tematu. Styl tematyczny obejmuje również opakowania dla dzieci.

Sztuka-pakowania-prezentw-2

Jak ładnie zapakować prezent

Jeżeli jednak zdecydowanie preferujesz pakowanie prezentów w papier ozdobny, warto poznać odpowiednie techniki. Jak to zrobić poprawnie? Najpierw wytnij odpowiedni kawałek papieru do pakowania. Powinien być wystarczająco długi, aby raz owinąć prezent i wystawać około 2-3 cm. Z pozostałych dwóch stron powinien pokryć nieco ponad połowę boku. Następnie połóż paczkę na papierze i przymocuj jeden z dłuższych boków nad opakowaniem paskiem kleju tak, aby zakrywał tylko około 2-3 cm góry. Teraz owijasz drugi długi bok wokół prezentu i przyklejasz go do pierwszego. Zagnij nadmiar papieru w zewnętrznych rogach opakowania tak, aby powstał trójkąt po obu stronach. Teraz zagnij te trójkąty do wewnątrz i przyklej je do opakowania. Możesz zagiąć krawędź dolnego papieru tak, aby nie było widać obciętej krawędzi. Następnie złóż ostatni róg i przyklej go do paczki. Powtórz kroki po drugiej stronie opakowania. 

Cała subtelność polega na umieszczeniu prezentu na środku papieru. Nie należy go umieszczać na arkuszu prosto w pionie lub poziomie, ale pod kątem. Po zmierzeniu odstępu odpowiadającego szerokości palca na długości i szerokości papieru rozpoczynasz składanie. Ta technika jest również ekonomiczna. Sprawdzi się przede wszystkim do pakowania prostokątnych i kwadratowych prezentów.
 

Okrągłe prezenty

Wytnij odpowiedni kawałek papieru do pakowania: powinien jeden raz owinąć prezent, zachodząc na siebie około 2-3 cm. Powinien wystawać z dwóch krótkich boków. Dołącz jeden długi bok papieru do prezentu. Następnie owijasz prezent papierem do pakowania i przyklejasz go tam, gdzie zachodzi na drugą stronę. Obróć jeden z krótkich boków do siebie. W miejscu, w którym papier pakowy jest podwojony, ostrożnie złóż wewnętrzną warstwę do środka tak, aby powstał mały trójkąt. Powtórz krok z pionową stroną trójkąta. Owiń prezent tak, aby strona była na końcu całkowicie zakryta. Następnie przymocuj go od wewnątrz paskiem samoprzylepnym. Powtórz kroki z drugiej strony. Jeśli chcesz, możesz teraz owinąć wokół niego wstążkę.

Spakuj butelki

Wytnij odpowiedni kawałek papieru do pakowania. Powinna wystawać z dna i szyjki butelki oraz być na tyle długi, aby przy owijaniu butelki zachodziła na 2-3 cm. Teraz przyklej jeden długi bok do butelki i owiń go papierem. Użyj innego kawałka taśmy, aby przymocować go w miejscu, w którym zachodzi na siebie, a następnie złóż spód tak jak w instrukcji robienia okrągłych prezentów. Najpierw od strony z podwójnym papierem do pakowania zagnij wewnętrzną stronę do wewnątrz, tworząc trójkąt. Powtórz ten krok ze stroną trójkąta skierowaną do góry. Obrabiaj dno butelki w ten sposób i przyklej na końcu taśmą samoprzylepną. Owiń wstążkę prezentową wokół całej szyjki butelki. Papier do pakowania, który wystaje poza szyjkę butelki, możesz pociąć na zabawne paski. Jeśli użyłeś zwykłego papieru do pakowania, możesz zacząć dekorować butelkę. Możesz na przykład napisać na nim imię odbiorcy lub powitanie.

Sztuka-pakowania-prezentw-3

Jak ozdobić zapakowany prezent

Prezent jest już zapakowany i możesz go wręczyć. Pozostało tylko zawiązać piękną kokardę. Zawsze możesz kupić w sklepie gotową kokardę na rzep, ale jeśli trochę się wysilisz i zawiążesz pudełko wstążką lub specjalną, ozdobną taśmą, prezent będzie wyglądał bardziej elegancko. Zawiązanie kokardy na pudełku jest łatwe. Kiedy już opanujesz najprostsze wiązanie, możesz wypróbować bardziej nietypowe sposoby, takie jak ukośne wiązanie wstążki lub splecione wstążki. Zacznijmy od podstaw. Owiń wstążkę poziomo wokół górnej części pudełka. Pozostaw jeden koniec o długości 10–20 cm, aby swobodnie zwisał z boku. Nie przecinaj jeszcze wstążki, gdyż lepiej zostawić dużo taśmy niż za mało. Zawsze możesz ją przyciąć później. Następnie przeciągnij taśmę pod pudełkiem i z powrotem do przodu. Nie odwracaj pudełka, ponieważ taśma może wyślizgnąć się z miejsca. Lepiej podnieść pudełko i rozciągnąć taśmę z tyłu. Umieść pudełko z taśmą po drugiej stronie, skręć końce wstążki z przodu pudełka. Ponownie owiń pudełko z tyłu i pociągnij taśmę do przodu. Zawiąż kokardę, dopasuj jej rozmiar i odetnij nadmiar wstążki. Jeśli używasz wstążki na drucie, możesz ładnie wygładzić pętle. Aby uzyskać więcej wyrafinowania, przytnij końce taśmy pod kątem.

Mając na uwadze wyjątkowe sposoby pakowania prezentów, można podkreślić ideę udekorowania opakowania czymś jadalnym. Na przykład lizaki, cukierki czy pierniczki sprawią, że opakowanie będzie nie tylko zachwycające, ale wręcz apetyczne. Oryginalne rozwiązania to dodanie bombek, wstążek z figurami symboli noworocznych czy spersonalizowanego obrazka z życzeniami do dekoracji prezentu. Nie zapominaj również o tym, co daje nam natura, bo naturalne dekoracje zawsze były najlepsze jeszcze zanim eko-styl stał się głównym nurtem. Papier Kraft doskonale sprawdzi się jako baza do takich opakowań, a jako ozdoba posłużą szyszki, wiecznie zielone gałązki, jagody, orzechy, figurki z drewna, a nawet ptasie pióra. Dzieci naprawdę to lubią. Chcesz podarować butelkę dobrego wina? Można go również znakomicie opakować w podobny sposób.
 

Alternatywa: japońska sztuka pakowania prezentów

Furoshiki to tradycyjna japońska technika wiązanie i składany tkaniny do pakowania prezentów. W Japonii przybory toaletowe były tradycyjnie przenoszone do łaźni publicznych w małym wiązanym szaliku. Ten system przekształcił się następnie w sposób pakowania i ozdabiania prezentów za pomocą po prostu złożonych lub zawiązanych kwadratów materiału. Furoshiki to prosty i praktyczny sposób na zastąpienie opakowania prezentowego i plastikowych toreb. Może być wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu i ponownie użyty do woli. Pochodząca z Japonii sztuka polega na pakowaniu prezentów w tkaninę przy użyciu bardzo precyzyjnych technik wiązania i składania. Pierwotnie służył do transportu przedmiotów.
Dzięki tkaninom z recyklingu nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy, aby zrobić furoshiki. Twoje szafki z pewnością są przepełnione materiałami, które można wykorzystać jako opakowanie. Do tego celu mogą posłużyć element garderoby, której już nie nosisz,

szalik lub bandana, chusta, zasłony czy poszewka na poduszkę. Chusty, serwetki i bandany są już kwadratowe, więc wszystko, co musisz zrobić, to tylko zawiązać. Jeśli natomiast wycinasz kwadrat ze skrawka materiału, rozważ wykonanie małych podwinięć. Pamiętaj, że obszycia pochłaniają materiał! Więc jeśli chcesz kwadrat 50x50cm, musisz wyciąć kwadrat 54x54cm i obszyć 2cm z każdej strony. Możliwe jest również zastosowanie nowej tkaniny, zakupionej specjalnie na tę okazję. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć określony kolor lub wzór. Jedwab, len, bawełna, satyna, dżins, wiskoza …. Do pakowania prezentów dozwolone są wszystkie rodzaje tkanin. Wybierz tkaniny, które nie są ani za grube, ani za cienkie. 

Jak ładnie zapakować prezenty techniką furoshiki?

  1.  Połóż tkaninę płasko, jednym z punktów u góry, tak aby kwadrat zmienił się w romb.
  2. Umieść przedmiot na środku tkaniny.
  3. Chwyć górną i dolną końcówkę i zawiąż je na przedmiocie, robiąc pojedynczy węzeł, ale wystarczająco mocno na prezent. Niech kawałki tkaniny zwisają.
  4. Powtórz branie lewej i prawej końcówki i zawiąż je na pierwszym supełku.
  5. Weź końce pierwszego węzła i zawiąż węzeł na drugim.
  6. Ładnie ułóż wystające końce.

Największą zaletą tej techniki jest to, że kolorowe ręczniki Furoshiki nie trafiają do kosza jak zwykły papier do pakowania i same w sobie mogą być prezentem. Po podarowaniu piękne tkaniny można wykorzystać na wiele sposobów. W zależności od rozmiaru Furoshiki może służyć jako obrus, torba na zakupy, a nawet jako dodatek, jak na przykład szalik. Oczywiście materiał można  również ponownie wykorzystać jako opakowanie na prezent. Co więcej, do prezentów Furoshiki nie potrzebujesz nawet taśmy klejącej ani taśmy prezentowej. Sprytna technika składania sprawia, że ​​to wszystko jest niepotrzebne.

Sztuka-pakowania-prezentw-4
 

Dlaczego opakowania prezentowe są ważne 

Każdy kocha prezenty. Ktoś uwielbia dawać, ktoś inny otrzymywać. Jednak wszyscy bez wyjątku uwielbiają proces wyboru prezentu. Wymyślenie tego, co to będzie, a następnie pójście na zakupy w poszukiwaniu właściwej rzeczy. Prezent zostaje zawinięty w papier pakowy, włożony do torby lub pięknego pudełka i wręczony bohaterowi okazji z pięknymi życzeniami. Opakowanie prezentowe jest czasem równie ważne, jak zawartość. Jest to część samego prezentu i jego prezentacji, a przyjemności z rozpakowywania prezentu nic nie zastąpi.

Nie musisz być specjalistą od origami, aby tworzyć ładne prezenty. Pamiętaj, że opakowanie prezentowe ma ogromny wpływ psychologiczny na obdarowaną osobę. Pomaga wyrazić sympatię i miłość, szacunek i uznanie, a nawet wywołać burzę emocji swoimi sentymentalnymi elementami. Nawiasem mówiąc, pakowanie prezentów może również pokazać niezbyt dobre nastawienie, zaniedbanie, a nawet cynizm. Dlatego do wyboru opakowania prezentowego należy podchodzić z największą ostrożnością. Ważne jest, aby na każde święto i okazję przygotować nie tylko wysokiej jakości prezent, ale także doskonałe opakowanie.

 

 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Produkty ozdobne

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *