Sznurek jutowy – jak wykorzystać go w życiu codziennym?

Sznurek jutowy – jak wykorzystać go w życiu codziennym?

Są takie produkty, które charakteryzują się wytrzymałością, jakością, a do tego są biodegradowalne. Można je wykorzystywać do wielu zadań, działań i prac twórczych. Są wręcz niezastąpione i niezbędne w szkole, domu i miejscu pracy. Jednym z takich produktów są sznurki jutowe. Można znaleźć dla nich dziesiątki, jak nie setki różnych zastosowań. Każdy choć raz trzymał w ręku ten delikatny wyrób stworzony z materiałów naturalnych. Sznurki jutowe tworzone są z juty (jak sama nazwa wskazuje) – wytwarza się ją z rośliny juty, co sprawia, że produkt jest ekologiczny. Sznurki tego rodzaju w dotyku, jak i wyglądzie przypominają wyroby tworzone z mieszanki bawełny i polietylenu. Produkty te znaleźć można w wielu sklepach; nawet sklepie internetowym Neopak. 

Makrama

Juta poniekąd odporna jest na wilgoć, właśnie dlatego stosowana jest w przemyśle żeglarskim, meblarskim, a nawet rękodzielniczym. Bardzo dobrze sprawdza się, jako wsparcie metalowych okuć. Juta ma naturalny wygląd doceniany przez klientów.  Może być ona wykonana w postaci sznurów, które są tak cienkie lub grube, jak tylko życzy sobie zamawiający. Co warto wiedzieć o sznurkach stworzonych z juty? Jak wykorzystać je w życiu codziennym. 
 

Jakie właściwości ma sznurek jutowy? 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że sznurek jutowy jest delikatny i łatwy do przerwania. W praktyce jest zupełnie inaczej. Materiał, jakim jest juta, charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami technicznymi. Ciężko rozerwać produkt stworzony z włókien wyżej wymienionej rośliny. Czasem trudności może sprawiać nawet chęć przecięcia – do tego celu należy użyć wyjątkowo ostrych nożyczek. Jedną z największych zalet juty jest nie tylko wytrzymałość, ale ekologiczność – sznurki są biodegradowalne i nie wpływają negatywnie na otaczającą nas naturę, co w obecnych czasach jest wyjątkowo ważne. Warto zaznaczyć, że juta ulega szybkiemu procesowi rozkładu. Coraz więcej produktów życia codziennego produkowanych jest z naturalnych materiałów. Juta szczególnie mocno zdobyła serca przedsiębiorców. Można używać jej na wiele sposobów – w domu, w biurze, w szkole lub w przedszkolu. Warto poznać bliżej ten materiał, na przykład poprzez poznanie jego właściwości. 

Juta

Sznurki jutowe są niezwykle wytrzymałe – jak już wyżej zostało powiedziane, nie da się ich rozerwać (chyba że użyje się do tego celu naprawdę dużo siły). Cechują się estetycznym wyglądem, a wszystko to za sprawą swojej naturalności. Często używana jest podczas dekorowania sali weselnej, szczególnie kiedy szykowana jest impreza w stylu rustykalnym. Jutę można barwić, co pozwala uzyskać wiele pięknych barw – od zieleni po czerwienie, na różach kończąc. Kolorowe sznurki używane są do tworzenia przeróżnych ozdób, jak i dekoracji. Jakie jeszcze właściwości ma produkt wyrabiany z juty? Jest on elastyczny, rozciągliwy, a w dotyku dość miękki, choć wielu osobom może wydawać się szorstki. I oczywiście trzeba wspomnieć o szerokich możliwościach zastosowania; ciężko jest znaleźć branżę, w której nie używa się sznurków – jeśli nie jutowych, to chociaż bawełnianych. Nawet w branży tapicerskiej są one wręcz niezastąpione. 
 

Czym są makramy i co mają wspólnego ze sznurkiem jutowym? 

Makramy podbijają rynek rękodzielniczy. Oznacza to, że kupić można je prawie wszędzie, ale nie są one produkcją maszynową – wręcz przeciwnie. Tworzą je kobiety, mężczyźni, a czasem nawet dzieci, które dorobić chcą do kieszonkowego. Czym są makramy? Dlaczego cieszą się one, aż tak dużą popularnością? Słowo makrama pochodzi z języka arabskiego i oznacza dekorację wiązaną. Była ona już znana w czasach starożytnych – to właśnie wtedy zapoczątkowana została sztuka plecenia sznurków. Nie używa się do tego celu drutów czy szydełek. Są one całkowicie zbędne. Wystarczy właściwie wykorzystać swoje palce oraz całe dłonie.  Makramy to sztuka wręcz niesamowita, niespotykana i często niezrozumiała przez kupujących – bo przecież, w jaki sposób tak pięknie zapleść dekorację, torebkę czy specjalną narzutę tylko i wyłącznie przy użyciu swoich rąk? Jeszcze wcześniej makramy były wykonywane na specjalne potrzeby króla. Zdobyły one szaty monarchów i innych dostojników. Dzisiaj są bardziej formą rozrywki lub źródłem dodatkowego zarobku. 

Linka jutowa, sznurek jutowy

 

Ozdoby z makramy – co stworzyć można ze sznurka jutowego?

Wiadomo już, czym jest makrama, ale co tak właściwie ma ona wspólnego ze sznurkiem tworzonym z juty? Można by powiedzieć, że bardzo dużo, ponieważ sztuka plecenia wymaga odpowiednich produktów, z których tę makramę można stworzyć – a które sznurki są najbardziej wytrzymałe? Oczywiście te jutowe. Być może znalazłby się produkt bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale mało prawdopodobne by był on tak samo estetyczny i elegancki. Właśnie dlatego do tworzenia makram używa się sznurków jutowych. Sprawia to, że własnoręcznie tworzone kwietniki, bransoletki czy plecionki zdobiące ciało są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. W stworzonej przez siebie samego plecionce, na przykład na szyję, można wejść do morza (nawet tego najbardziej zasolonego) bez obawy, że z makramy nie zostanie dosłownie nic. Makramy tworzy się niezwykle prosto. Są oczywiście różne stopnie zaawansowania. W internecie dostępnych jest wiele poradników, instruktaży, a nawet dokładnych opisów, co należy zrobić, by stworzyć profesjonalną, ładną makramę. 
 

Sznurki jutowe, a branża opakowań 

Naszych czytelników może zastanawiać fakt, dlaczego sklep internetowy Neopak, który specjalizuje się w opakowaniach, sprzedaje sznurki jutowe. Szybko śpieszymy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości – szczególnie osób wątpiących, że juta może mieć coś wspólnego z opakowaniami. A ma i to naprawdę dużo. Wystarczy pomyśleć sobie o zdjęciach prezentów – szczególnie tych ekologicznych, które pakowane są przez sklepy sprzedające produkty BIO lub osoby żyjące w zgodzie z naturą. Wszystkie podarunki są, w jakiś sposób ozdobione. Zazwyczaj do tego celu używa się jutowy sznurek. Jest on estetyczny, ekologiczny i prezentuje się wyjątkowo. Jest to również świetny sposób na zapakowanie paczek z przedmiotami, które ruszą do klientów. Dekorowanie przy pomocy sznurka stworzonego z juty można również zauważyć w kwiaciarni. Róże wyglądają niesamowicie jeśli otulone zostaną różnymi dodatkami. Bardziej skomplikowane kompozycje kwiatowe wymagają dobrego filaru, który je połączy – właśnie tym będzie jutowy sznurek. 
 

Inne produkty produkowane z juty – czy torby jutowe są wytrzymałe? 

Z juty tworzy się nie tylko wytrzymałe, jedyne w swoim rodzaju sznurki, ale również inne produkty, które idealnie sprawdzą się w firmie, jak i domu. Mowa tutaj o specjalnych torbach ekologicznych. Efektywnie zastępują one foliowe torebki przeznaczone na zakupy – szczególnie teraz, kiedy trzeba za nie płacić, a ekologia jest na pierwszym miejscu. Torby stworzone z juty to świetny sposób na zwiększenie rozpoznawalności swojej marki, ponieważ są to produkty wielorazowego użytku, co oznacza, że klient będzie używał ich do innego celu, na przykład przynoszenia książek z ulubionej biblioteki. Zaraz, zaraz. W jaki sposób torba jutowa przyczyni się do pozyskiwania nowych klientów? Wystarczy nadrukować na niej ciekawe logo i symbole firmy. Kreatywnie skonstruowane napisy, mocne kolory czy też wyrazista czcionka – to właśnie sprawi, że torba będzie przyciągała wzrok. Ludzie zainteresują się nadrukami (które można zrobić w sklepie internetowym Neopak). Gdyby sklepy zastąpiły foliowe torebki jutowymi, świat wyglądałby o wiele lepiej! Plastik nie byłby unoszony przez wiatr, nie zatruwałby oceanów ani mórz. 

Ile kosztuje sznurek jutowy? 

Cena jest zazwyczaj kluczowym czynnikiem, który decyduje o popularności przedmiotu oraz chęci zakupu ze strony zainteresowanego. Wiemy, że oczekuje się od produktów zazwyczaj dobrej jakości i niskiej ceny. I właśnie tak jest w przypadku sznurków jutowych. Są one wytrzymałym materiałem, a przy tym ekonomicznym. Dostępne są one w opakowaniach po 100, 250, 500 lub nawet 1000g. Większe opakowanie to oczywiście większa oszczędność, ponieważ jeden metr produktu wychodzi o wiele taniej. Warto również mieć na uwadze, że w sklepie internetowym Neopak dostępne są korzystne rabaty – naliczane do zamówień hurtowych. Skupmy się jednak na poszczególnych cenach. Średnia cena sznurka jutowego o grubości 2 mm wynosi kilka groszy za metr bieżący. Natomiast cena linki jutowej o grubości 3 mm jest nieco wyższa. Dokładne ceny, rodzaje produktów oraz specyfikacja dostępne są na stronie, w zakładce danego produktu. Warto się z nimi zapoznać, zanim dokona się zakupu. 

Zielony sznurek jutowy

Jak wykorzystać sznurek jutowy w ogrodnictwie? 

Sznurki jutowe można wykorzystać prawie wszędzie i to naprawdę niezliczonej ilości czynności, ale mało kto wie, że sprawdzą się one równie dobrze w ogrodzie. Tylko do czego mogą one służyć jeśli o rośliny chodzi? Niektóre warzywa z domowego ogródka wymagają specjalnego podwiązania, bo są za ciężkie, źle rosną czy też z innego powodu. Sznurek jutowy (ten dostępny w kolorze zielonym) będzie świetnym rozwiązaniem wyżej wymienionego problemu. Wystarczy zawiązać kwiaty, warzywa czy też owoce i będą one rozwijały się prawidłowo – nie będą opadać, ani podążać za słońcem. Sznurek jutowy przyczyni się do poprawy estetyki w każdym ogrodzie – tym małym, jak i tym większym. 

Sznurek jutowy to świetne rozwiązanie wszystkich problemów. Jest ekologiczny, biodegradowalny i przede wszystkim ładny w swojej prostocie. Sprawdzi się podczas przeprowadzki, szukania sposobu na dodatkowy zarobek, a nawet w ogrodzie. Nieocenione są jego możliwości. Tworzy się z niego ubrania, dekoracje, makramy, torby, a nawet biżuterię. I co jeszcze? Tkanina jutowa jest zazwyczaj nieobrobiona, co sprawia, że doskonale nadaje się do wiązania łodyg suszonych kwiatów i tworzenia wieńców. Można z niej również zrobić torebki i akcesoria modowe, takie jak paski czy bransoletki. Juta jest również bardzo popularna w przemyśle zoologicznym do produkcji obroży, smyczy i uprzęży

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Sznurki jutowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *