Ściółkowanie kartonami, czyli tektura i gazety w ogrodzie

Piękny i zadbany ogórd to marzenie każdego wielu miłośników odpoczynku na łonie natury. Wbrew pozorom nie trzeba inwestować w specjalistyczne akcesoria, ani drogie narzędzia, aby cieszyć się bujną roślinnością i udanymi uprawami. W wielu przypadkach doskonale sprawdza się ściółkowanie tekturą. Kartony zabezpieczają ziemię przed wysychaniem oraz nagrzewaniem. To jednak nie wszystko.Tektura i gazety to materiały, które można wykorzystac w ogrodzie również do innych celów.

Tektura i karton w ogrodzie

Prace w ogrodzie to dla ich posiadaczy zwykle przyjemne i odprężające zajęcie. Szczególnie duże ogrody, obfitujące w sporą ilość roślin wymagają wiele pracy. Ważna jest systematyczność, ale także znajomość wymagań poszczególnych roślin, aby móc cieszyć się pięknym otoczeniem. Obcowanie z naturą i roślinami skutecznie wycisza, pozwala oderwać się do problemów, a także może stać się przyjemnym hobby, szczególnie wtedy, gdy zauważymy efekty swojej pracy. Aby ogród pięknie się prezentował niezbędna jest nie tylko wiedza i zakupienie odpowiednich roślin, ale także ich systematyczna pielęgnacja. Warto mieć świadomość, że prace w ogrodzie trwają praktycznie przez cały rok i nie sposób jest ograniczyć się w nim jedynie do skoszenia trawy. Drzewka i krzewy wymagają regularnego przycinania, a kwiatowe rabaty zimowania, nawożenia, podlewania i ściółkowania np. przy pomocy tektury i kartonów. A na czym polega ściółkowanie wymienionymi materiałami? 

jabłka w kartonie

Na czym polega ściółkowanie kartonami?

Kartony w różnych rozmiarach i gazety to elementy, które z powodzeniem można wykorzystać w domowym ogrodzie. To doskonały sposób na oszczędności, a także wdrażanie ekologicznych rozwiązań. To, co dla niektórych może być odpadem, w rękach ogrodnika zyskuje drugie życie. Kartony w różnych rozmiarach i gazety to doskonałe elementy nadające się do ściółkowania. Ze względu na swoją specyfikę nie dopuszczają do nadmiernego nagrzewania gleby i wyparowywania wody, a jeśli już podlejemy rośliny, to doskonale zatrzymują wilgoć. Warstwa złożona z kartonów i gazet stanowi doskonały materiał izolacyjny dla roślin. Ponadto skutecznie zabezpiecza wypielęgnowany ogród przed kiełkowaniem chwastów. Ściółkowaniu przy pomocy wymienionych materiałów można poddawać zarówno uprawy warzywne, jak i rabaty kwiatowe.

Warto przygotować sobie wcześniej do pracy zapas gazet i pociętych kartonów różnego rozmiaru, aby prace postępowały szybciej. Wokół warzyw czy kwiatów rozkłada się następnie gazety np. w 3-4 warstwach, które warto dodatkowo zwilżyć spryskiwaczem. W przypadku tektury falistej już jedna warstwa wystarczy do skutecznego zabezpieczenia roślin. Jeśli natomiast nie mamy za wiele kartonów i gazet, to możemy je pociąć na drobniejsze kawałki i wymieszać np. z korą lub słomą.

roślina do wsadzenia do ogrodu

Ciekawym rozwiązaniem jest rozłożenie kartonu np. w miejscu, gdzie planujemy posadzić sadzonki truskawek, wycięcie w nim otworów i wsadzenie krzaczków w owocami w otwory z ziemią. W miejsca gdzie znajduje się karton można rozsypać np. skoszoną trawę, aby ten nie był zbyt widoczny. Karton zabezpieczy rośliny przed pojawieniem się chwastów, a także znacznie ułatwi zbieranie owoców, które będą bardziej czyste niż po kontakcie z ziemią. Na karton lub gazety można spokojnie wyłożyć skoszoną trawę, wysypać korę lub przysypać te materiały ziemią, słomą lub przykryć gałęziami, aby ogród wyglądał bardziej estetycznie.

jabłka w kartonie

Co daje tektura w ogrodzie?

Dobrej jakości tektura sprawdzi się do zrobienia specjalnych doniczek do przechowywania rozsady. Mogą do tego posłużyć małe pudełka kartonowe, warto jednak wybierać jak najmniejsze modele, bo sadzonki kwiatów są zwykle niewielkie. Powstałe doniczki można swobodnie włożyć do większego pojemnika z wodą, aby rośliny miały do niej dostęp. Karton to wspaniały produkt do pracy w ogrodzie, ponieważ to materiał oddychający, który po odpowiedniej utylizacji nie będzie zaśmiecał ogrodu. Sprawdza się zdecydowanie lepiej niż mało estetyczne plastikowe doniczki. Szary karton doskonale wtapia się w otoczenie.

kwiaty w ogrodzie

Tektura to również materiał, który doskonale wchłania wodę. Warto wykorzystać go szczególnie na podmokłych terenach. Stojąca woda w ogrodzie np. w alejkach nie tylko źle wygląda, ale także znacznie obniża komfort podczas przechadzania się po ogrodzie. Rozłożony karton skutecznie wchłonie jej nadmiar. Następnie karton można rozłożyć na słońcu i użyć ponownie, albo osuszyć i spalić. Popiół powstały z kartonów bardzo dobrze nadaje się do użyźnienia gleby.

Do czego przydadzą się gazety w ogrodzie?

Z gazet można również stworzyć ogrodowe doniczki. W tym celu dobrze jest wykorzystać papier o nieco twardszej fakturze i większym formacie niż A4. Gazety można nawinąć np. na butelkę i owinąć je kilka razy. Dno wystarczy pozaginać do środka i skleić za pomocą taśmy do pakowania klejącej albo zszywkami. Gazety są mniej wytrzymałe od kartonu, dlatego jest to rozwiązanie przystosowane bardziej dla roślin, które nie wymagają intensywnego podlewania.

Gazety w ogrodzie przydadzą się także do zabezpieczenia owoców i warzyw. Po zbiorach można wyłożyć nimi skrzynki i owijać pojedynczo np. jabłka lub wyłożyć ich dno, aby zbiory nie łapały wilgoci. Zarówno kartony, jak i gazety można wykorzystać na otwartej i zamkniętej przestrzeni – w szklarniach czy tunelach foliowych, gdzie stworzą doskonały mikroklimat, szczególnie dla roślin lubiących wilgoć. W tunelach kartonem można wyłożyć także same alejki, aby wygodniej się po nich poruszać lub wykorzystać je np. do sadzenia truskawek czy poziomek jak już wspominano wcześniej.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Tektura

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *