Rozmiar arkusza A4, kto i kiedy stworzył normę formatu?

Rozmiar arkusza A4, kto i kiedy stworzył normę formatu?

Każdy z nas miał styczność z kartkami papieru rozmiaru A4, czy to jako dziecko malując pierwsze arcydzieła niczym Picasso lub w późniejszych latach pisząc przeróżne prace naukowe. Obecnie nie wyobrażamy sobie dokumentów w innym formacie niż A4.

Formaty papieru w Ameryce i Azji 

Ciekawostką jest, że np.: w Stanach Zjednoczonych nie używa się takich oznaczeń. Popularne w Europie rozmiary papieru mają inne nazewnictwo w innych częściach świata między innymi w USA, Kanadzie, czy Japonii.  W Polsce obowiązuje normalizacja papieru wprowadzona przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, czyli ISO. Norma ISO 216 standaryzuje formaty papieru A i B oraz C używane do oznaczeń kopert. Format A4 to standardowy rozmiar arkusza stworzony przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Mierzy on 297 mm x 210 mm lub 8,27 cala x 11,69 cala. Jest to najbardziej rozpowszechniony i popularny format papieru używany do druku w Europie.

Papier do drukarek A4
 

Czym jest Międzynarodowa Organizacja Normalizująca ISO?

ISO jest nazwą własną wywodzącą się po burzliwych obradach przedstawicieli kilkunastu państwa podczas konferencji w 1946 roku w Londynie. Konferencja zwołana przez Brytyjski Instytut Standaryzacji będący najstarszą tego typu placówką. Podczas obrad przyjęto nową nazwę i ustalono szczegóły działalności organizacji na terenie całego świata. I tak w roku 1947 ISO na dobre rozpoczęło swoją działalność, która wciąż tworzy normy dotyczące wszelkich aspektów życia codziennego. Obejmują one zakres od żywności i napojów po oprogramowanie komputerowe. Powstała również norma ISO 216, która bezpośrednio dotyczy standaryzacji formatów papieru.
 

Co to jest ISO 216 i jaki ma wpływ na format papieru?

ISO 216 jest międzynarodowym standardem dotyczącym formatów papieru. Został on opracowany przez International Organization for Standardization (ISO) w 1975 roku i pierwszy raz ujęty w oficjalnym dokumencie w 1977 roku. Norma określa 8 standardowych formatów papieru: A0, A1, A2, A3, A4, A5, A6 oraz A7. Formaty te zostały wyprowadzone z kryterium 2:3, co oznacza, że każdy kolejny format jest o połowę mniejszy od poprzedniego. Ponadto wymiary poszczególnych formatów są obliczane tak, aby ze sobą prawidłowo się składały. Przykładowo format papieru A4 można złożyć na pół i uzyskać dwa arkusze formatu A5.

Papiery o formacie ISO 216 stanowią około 70% całego produkowanego na świecie papieru – bardzo często spotykamy się z nimi np. podczas codziennych zakupów czy też prowadzenia biura. Należy jednak pamiętać, że standard ten obecnie nie jest już aktualizowany ani rozszerzany – aktualne wersje to ISO 21712-1 oraz ISO 21712-2, które określają również kryterium 2:3, lecz ich gama jest nieco większa niż we wcześniejszych standardach ISO 216.

Kartka papieru A4

Po co stosuje się standaryzację formatu papieru?

W normalnym życiu jesteśmy już przyzwyczajeni do kupowania zeszytów, drukowania na drukarce. Wszechobecne są broszury i ulotki, rozdawane na każdym rogu. Każdy z tych arkuszy papieru ma swój rozmiar. Istnieje wiele powodów, dla których stosuje się standaryzację formatu papieru. Jednym z powodów jest to, że pozwala na spójne pomiary w różnych markach i rodzajach papieru. Ułatwia to ludziom porównanie cen i wybór papieru, który jest najlepiej dostosowany do ich potrzeb. Innym powodem stosowania standaryzacji formatu papieru jest zapewnianie, że dokumenty mogą być odczytywane przez maszyny takie jak skanery i drukarki. Ta kompatybilność może zaoszczędzić czas i pieniądze podczas drukowania lub kopiowania dokumentów. Ogólnie rzecz biorąc, standaryzacja formatu papieru zapewnia wiele korzyści, które ułatwiają nasze życie. Pomaga nam zaoszczędzić czas i pieniądze oraz upewnić się, że nasze dokumenty mogą być odczytywane przez maszyny, których używamy na co dzień.

Kartka papieru format A4

Rozmiar arkusza papieru A4

Niewątpliwie format A4 jest najbardziej popularnym rozmiarem arkusza papieru, który przestrzega międzynarodowej normy ISO 216. Wymiary formatu to 210 mm x 297 mm. Format A4 miał ogromny wpływ na produkcję opakowań z papieru. Wiele globalnych firm oraz zakładów produkcyjnych wysyła codziennie masę dokumentów za granicę swojego państwa. Dzięki standaryzacji na popularnych kartonowych paczkach można było zacząć umieszczać rozmaite nadruki reklamowe, ponieważ dzięki standaryzacji przyjęto, że takie dokumenty są w rozmiarze A4, co znacznie ułatwiło pracę producentom opakowań. 
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Biuro

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *