SPIS TREŚCI
Produkcja i używanie opakowań to olbrzymia gałąź gospodarki. Prawie każdy nabywany przez nas produkt i przedmiot wymaga opakowania. Nic więc dziwnego, że różne materiały opakowaniowe stały się obiektem zainteresowania amatorów bicia mniej lub bardziej zwariowanych rekordów. W tym artykule pragniemy przedstawić Państwu kilka ciekawych rekordów związanych z branżą opakowań i materiałów piśmienniczych.
Czym jest rekord?
Rekord to ekstremalny wynik w sporcie lub innej dziedzinie działalności człowieka, potwierdzony pomiarem. Słowo pochodzi od angielskiego słowa „record” oznaczającego rejestr lub zapis. To właśnie zapisywanie wyników pozwala na wskazanie maksymalnej lub minimalnej osiągniętej wartości. Rekord może być mierzony według różnych kryteriów jak ilość, wielkość, szybkość, czas trwania, itp. Równocześnie może być ograniczony przez pewne warunki – np. w sporcie bicie rekordów jest rejestrowane osobno dla mężczyzn i kobiet, a np. w sportach siłowych oceniane według określonych kategorii wagowych.
O co chodzi z księgą Rekordów Guinnessa?
Księga Rekordów Guinnessa jest niewątpliwie najbardziej znanym na świecie zbiorem rekordów. Zbieżność nazwy z marką piwa nie jest przypadkowa. To prestiżowe obecnie wydawnictwo pierwotnie miało być zbiorem rozrywkowych informacji dla bywalców piwiarni i nawiązuje do nazwiska irlandzkiej rodziny Guinness – XIX-wiecznych właścicieli browaru w Dublinie. Inicjatorem powstania zbioru był sir Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru Guinness. Dane do pierwszego wydania zbierane były przy udziale braci Norrisa i Rossa McWhirter – dziennikarzy sportowych i telewizyjnych, którzy następnie przez lata byli współautorami księgi. Pierwsze wydanie ukazało się w 1955 roku w nakładzie 1000 egzemplarzy, a pierwsza polska edycja w 1991.
Folia bąbelkowa w świecie rekordów Guinnessa
Folia bąbelkowa jest wdzięcznym materiałem w świecie bicia rekordów. Czy może chodzić o wielkość bąbla, największą długość rulonu, wielkość lub wagę największego zabezpieczonego nią w transporcie przedmiotu? Nie! Rekord dotyczący folii bąbelkowej jest związany z najważniejszym jej zastosowaniem. Każdy wie, że folia bąbelkowa używana jest na codzień przede wszystkim do redukcji stresu poprzez przebijanie jej pęcherzyków. Właśnie tak postanowiło pobawić się w 2014 roku łącznie 942 uczniów i pracowników szkoły podstawowej Twin Lake w Minnesocie. Poprzedni rekord został pobity w 2013 roku przez 336 uczniów jednego z liceów w New Jersey poprzez zgniecenie 743 m2 bąbelków. Obydwa wydarzenia nie mogą jednak dorównać ustanawianiu rekordu z dnia 19 września 2015 roku przez Radę Rejonu Denver Skautów Ameryki, kiedy to równocześnie folię bąbelkową przebijało 2681 osób. Widać więc, że bicie rekordów związanych z przebijaniem folii bąbelkowej jest w USA bardzo popularne. Należy spodziewać się kolejnych rekordowych wyników.
Inne rekord dotyczący folii bąbelkowej to przykładowo największy wykonany na niej obraz, który w dniu 27 października został wykonany w Londynie. Autorami byli Chirag Patel, Yash Patel, Jignesh Patel i Akshay Pandya przy czym w pracach brało udział również 45 woluntariuszy. Obraz mierzył 16,01 m2 i na jego wykonanie zużyto 100 litrów farby i użyto 90 różnych odcieni kolorów. Malowanie obrazu połączono ze zbiórką pieniędzy na pomoc rodzinom, które ucierpiały w wyniku pandemii Covid-19.
Rekordy z kartonowymi pudełkami w roli głównej
Bardzo popularne jest również bicie rekordów w których głównymi bohaterami są kartonowe pudła. 16 sierpnia 2016 roku w Helmond w Holandii powstało kartonowe pudło o kubaturze 3264,42 m3. Stworzenie pudła miało na celu uczczenie 105 rocznicy funkcjonowania przedsiębiorstwa Smurfit Kappa Van Dam. Jeśli chodzi o rekordy ilościowe, to 25 kwietnia 2015 roku w Pune w Indiach ułożono w tamtejszym centrum handlowym piramidę składającą się z 85853 kartonowych pudełek. Natomiast największa mozaika ułożona z kartonowych pudeł powstała 24 września 2019 roku w Arabii Saudyjskiej i przedstawiała flagę tego kraju. Miała powierzchnię 139,32 m2.
Papierowe rekordy Guinnessa
Trudno wyobrazić sobie piękniejsze i bardziej eleganckie zastosowanie papieru niż składanie origami. Origami to pochodząca z Chin i rozwinięta w Japonii sztuka składania papieru. Szczególnie znane jest składanie origami w formę figurek zwierząt. Do tworzenia tych papierowych dzieł sztuki wykorzystać można specjalny papier do origami, ale nada się również zwykły papier kolorowy lub ozdobny.
Bicie rekordów w składaniu origami może polegać na wykonaniu największych złożonych z papieru różnych gatunków zwierząt. Przykładami mogą być:
- największy leopard z origami znajdujący się w Pekinie w Chinach stworzony 19 grudnia 2017 roku przez Liu Tonga mierzy 3,7 metrów długości, 0,98 szerokości i 1,41 wysokości;
- tego samego dnia ten sam artysta stworzył największego wieloryba o wymiarach 5,15 na 1,75 na 1,18 metrów oraz gołębia o wymiarach 4,64 na 1,90 na 2,92 metrów;
- Liu Tong dzierży również rekord za największego nosorożca z origami o długości 7,83 i wysokości 4,06 metrów;
- z fantastycznych zwierząt przykładem może być papierowy smok z origami stworzony przez Paula Franco i Shrikant Iyer dnia 8 września 2020 w Southampton w USA o wymiarach 3,87 na 1,99 na 1,2 metry.
Inny rodzaj rekordów dotyczących origami to rekordy ilościowe. 6 maja 2015 r. w Wiedniu miała miejsce największa ekspozycja żyraf wykonanych z origami licząca 18490 sztuk. Akcję zorganizowano w związku z tymczasowym zamknięciem na czas renowacji wybiegu dla żyraf w tamtejszym zoo. Do dostarczenia złożonych żyraf zaproszeni byli wszyscy a tak duża liczba eksponatów wynika z dużego odzewu szkół, stowarzyszeń i prywatnych osób. Największy pokaz motyli origami w Kapsztadzie w RPA w dniu 5 grudnia 2019 roku osiągnął rekordowe 29416 sztuk. Za to 24 października 2021 w Szkole Podstawowej nr 127 w Warszawie pobito Rekord Polski organizując największą wystawę żurawi origami. Stworzono z nich niepowtarzalne kompozycje w holu szkoły – instalacji było łącznie ponad 50, przykładowo flagi Polski i Japonii czy kompozycje przedstawiające pory roku. Wykorzystano łącznie 17254 sztuki żurawi.
Rekordy związane z taśmą klejącą
Taśma klejąca to produkt towarzyszący nam na codzień, nic więc dziwnego, że padło wiele rekordów z nią związanych. Jeśli chodzi o rekordy dotyczące właściwości samych taśm, to 6 lipca 2022 roku za najwytrzymalszą taśmę naprawczą uznano taśmę T-Rex Brute Force wyprodukowaną przez Shurtape Technologies z USA. Określono jej wytrzymałość na zerwanie na 273,1 funta na cal czyli blisko 50 kg/cm.
Inne rekordy związane z taśmą naprawczą związane są ze skutecznością jej użycia w praktyce. Przykładowo 9 czerwca 2015 roku w Jamaica w Stanie Nowy Jork w USA Ashira Furman zdołała za pomocą taśmy naprawczej przykleić Aleca Wilkinsona do ściany w ciągu 26,69 sekundy. Przyklejenie samego siebie do ściany trwa nieco dłużej. Ashrita Furman dokonała tego 5 października 2011 roku w Sri Chinmoy Centre w Nowym Jorku w czasie 2 minut i 12,63 sekundy.
Do bicia rekordów można wykorzystywać różne rodzaje taśm klejących. W Louisville w USA 6 maja 2011 roku sklejono z różnych rodzajów taśm kulę o obwodzie 3,89 metra i wadze 907,18 kilograma. Do jej stworzenia użyto m.in. taśm naprawczej, izolacyjnej, maskującej, pakowej i biurowej.
Rekordowa papierowa zastawa
Również papierowe naczynia, takie jak papierowe kubeczki czy papierowe talerzyki były obiektami biorącymi udział w biciu rekordów.
W dniach 2-3 października 2015 roku z inicjatywy Centrum Wolontariatu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali podjęto próbę ustanowienia rekordu ułożenia najdłuższego łańcucha z papierowych talerzyków. Dzięki pracy 111 osób ułożono łańcuch z 5980 talerzyków o długości 1075,78 metrów. Natomiast 6 września 2019 roku we wrocławskim oddziale US Pharmacia ustanowiono oficjalny Rekord Polski na największą mozaikę z papierowych kubeczków. Mozaika mierzyła 39,95 m2 (8,5 metra długości i 4,7 metra szerokości).
Rekordowy łańcuch z trytytek
Pewnie niejednej osobie przyszło do głowy, że trytytki połączyć można w łańcuch podobny do sklejanych z papierowych ogniw łańcuchów świątecznych. Podobny pomysł przyszedł do głowy 23 listopada 2019 roku pracownikom przedsiębiorstwa HellermannTyton North America. Tego dnia, w 50 rocznicę istnienia firmy, połączyli oni w Milwaukee w łańcuch 43 tysiące trytytek.
Skąd można dowiedzieć się więcej o rekordach Guinnessa?
Powyższe rekordy to jedynie kilka wybranych przykładów. Więcej dowiedzieć można się na oficjalnej stronie Księgi Rekordów Guinnessa (www.guinnessworldrecords.com). Aby dowiedzieć się więcej o polskich rekordach polecamy serwis Biura Rekordów (biurorekordow.pl).