SPIS TREŚCI
Rękawiczki robocze, wampirki, skórzane czy nylonowe?
Rękawiczki, są częścią odzieży ochronnej wykorzystywaną do ochrony dłoni przed wszelkimi uszkodzeniami, które mogą powstać podczas pracy ręcznej. W zależności od wykonywanej pracy istnieją różnego rodzaju rękawice. Rękawiczki ochronne używane są w zakładach przemysłowych, obróbczych, medycznych oraz wszędzie tam, gdzie przewidują ich użycie przepisy BHP. Wykorzystywane są też w przydomowych pracach między innymi w ogrodzie. Istnieje różnica między rękawiczkami roboczymi i ochronnymi. Robocze zapobiegają głównie zabrudzenia oraz otarciom dłoni podczas nieskomplikowanych prac, natomiast ochronne definiują normy BHP i ich różne rodzaje przeznaczone są do konkretnych prac. Wśród najbardziej powszechnych rękawiczek możemy wymienić:
- wampirki
- Skórzane
- Nylonowe
Rękawiczki potocznie zwane wampirkami
Wampirki to komfortowe rękawiczki, na których wewnętrzna strona powleczona jest gumą. Najczęściej wykonane z mieszanki bawełny i poliestru. Mieszanka takich tkanin powoduje, że skóra może swobodnie oddychać, przez co zmniejsza się potliwość. W części nadgarstkowej znajdują się ściągacze, dzięki czemu cała rękawica przylega idealnie do dłoni, oraz się z niej nie zsuwa. Rękawiczki wampirki, są jednymi z najpopularniejszych tego typu odzieży ochronnej używanych między innymi w ogrodnictwie, budownictwie, oraz w przydomowych pracach porządkowych. Wpływ na to ma czynnik ekonomiczno- jakościowy.
Dlaczego warto wybrać rękawice robocze tzw. wampirki?
Za niewielkie pieniądze, można kupić produkt chroniący przed zabrudzeniami, otarciami i skaleczeniami podczas codziennej ręcznej pracy. Jedynym minusem jest ich podatność na uszkodzenia mechaniczne i przemakalność ze względu na użytą tkaninę w produkcji, przez co eliminuje je to z użytku przy pracy z różnymi substancjami płynnymi np.: olejami i smarami.
Rękawiczki skórzane
Rękawiczki skórzane przeznaczone są do cięższych prac w odróżnieniu od wampirków. Używane przy ciężkiej pracy, gdzie dłonie narażone są na różnego rodzaju zagrożenia między innymi na skaleczenia i oparzenia. Rękawiczki skórzane charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością, dzięki czemu służą przez długi czas. Skóra nie uczula i doskonale przepuszcza powietrze, przez co dłonie się nie pocą. Rękawice skórzane, również występują w wersji ocieplanej, co pozwala na pracę przy niskich temperaturach. Najczęściej spotykane w dwóch odmianach ze skóry licowej lub dwoiny.
Rodzaje skór, z których powstają rękawice robocze – skórzane
Skóra licowa – wykonana ze skóry bydlęcej lub cielęcej. Pozwala na dobry chwyt najmniejszych przedmiotów. Jest częściowo wodoodporna.
Skóra dwoinowa – wykonana ze skóry świńskiej lub bydlęcej. Jest odporna na wyższe temperatury, przetarcia, oraz nie pyli. Wchłania wodę, przez co nie może pracować w warunkach wysokiej wilgotności.
Rękawice nylonowe
Rękawiczki nylonowe produkuje się z przędz nylonowych. Charakteryzują się cienką budową, dzięki czemu użytkownik może kontrolować każdy ruch. Idealnie sprawdzają się przy pracach manualnych oraz do sortowania produktów. Cechują się dużą elastycznością, dzięki temu sprawdzają się w warsztatach samochodowych. Rękawiczki nylonowe można prać, bez ryzyka, że się skurczą.
Jak klasyfikować rękawice robocze?
W Polsce przepisy regulują ustanowione normy. W przypadku rękawic roboczych klasyfikacja jest trójstopniowa. Czyli podzielona na trzy klasy.
I klasa – Do tej grupy zaliczają się wampirki. Podstawowa ochrona przed zabrudzeniami, otarciami i drobnymi skaleczeniami. Wykorzystywane do prac ogrodniczych, porządkowych lub niewymagających prac budowlanych.
II klasa – Rękawiczki ogólnie stosowane w pracach przemysłowych. Muszą spełniać normy BHP. Chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Charakteryzują się odpornością na płyny. Do tej kategorii zalicza się rękawiczki skórzane i nylonowe.
III klasa – Rękawice, które zapobiegają ciężkim urazom. Używane kiedy występuje zagrożenie utraty dłoni lub życia. Używane między innymi przy pracy ze szkodliwymi substancjami chemicznymi lub podczas pracy przy wysokim napięciu.
Jakie wybrać rękawiczki robocze?
Odpowiedni dobrana odzież robocza ma na celu ochronę wrażliwych części ciała. W największym stopniu narażone na uszkodzenia są dłonie. Nimi wykonujemy wszystkie prace ręczne i fizyczne. Dlatego warto zainwestować w odpowiednią ochronę. Każde rękawiczki mogą służyć innemu przeznaczeniu. Wszystko zależy od wykonywanej pracy, oraz przepisów BHP. Do prac porządkowych i ogrodowych wystarczą tak zwane wampirki.
Natomiast w przypadku pracy przy silnikach zaleca się użycie rękawic nylonowych. Skórzane, są bardzo trwałe i używane w przemyśle spawalniczym. Ceny rękawic, są bardzo różne. Do najtańszych można zaliczyć te powlekane gumą, a najdroższe, są wykonane ze skóry. Różnica polega na ścieralności materiału, jego elastyczności, oraz podatności na uszkodzenia mechaniczne. Istnieją również rękawice specjalistyczne między innymi do cięcia mięsa. Chronią użytkownika przed skaleczeniami podczas pracy.