Wystarczy owinąć dany przedmiot kawałkiem włókniny, by taki produkt stał się bardziej atrakcyjny wizualnie. Przykładem dekoracji, która w prosty sposób polepsza odbiór wizualny prezentów, kwiatów czy innych elementów, jest rafia. To wyjątkowy, roślinny produkt, który znajduje swoje zastosowanie w tworzeniu dekoracji manualnych, a nawet aranżacji mieszkaniowych i ogrodowych. Wykorzystywana jest również w przemyśle, branży produkcji dywanów, rolnictwie oraz szeregu innych dziedzin.
Dzięki temu, że stanowi naturalny produkt pozyskiwany z roślin, jest w pełni przyjazna środowisku. Ma charakterystykę biodegradowalną, wobec czego może być poddawana recyklingowi.
W poniższym artykule skupię się na jej spektakularnych właściwościach dekoracyjnych. Wymienię rodzaje rafii oraz ich zastosowanie w praktyce. Okazuje się bowiem, że może być ona znakomitą, ekologiczną ozdobą, która stanie się uzupełnieniem wielu wspaniałych rękodzielniczych wytworów. Więcej informacji na ten temat zamieściłem poniżej. Zapraszam!
Skąd się bierze rafia? Naturalny produkt palmowy
Pod pojęciem rafii kryje się termin, który przede wszystkim kojarzy się ze strzępkami włókniny ozdobnej. W rzeczywistości rafią określa się rodzaj kilkudziesięciu gatunków palm tropikalnych, rosnących przede wszystkim w południowo-wschodniej części kontynentu, z Madagaskarem na czele. Jest to bardzo rozłożysta, wysoka nawet na 25 metrów roślina. Liście palmy mogą być szerokie nawet na 3 metry, co sprawia, że jest to idealny materiał do wytworzenia
ekologicznej włókniny. Warto zaznaczyć, że pędy rośliny obumierają po kwitnieniu, dlatego pozyskiwanie liści jest niejako zabieraniem tego, co i tak roślina odrzuca. Po kwitnieniu palma rafia wypuszcza nowe pędy, a cały proces się zapętla.
Rafia posiada bardzo mocne włókna wewnątrz liści.
Samo drzewko posiada niewysoki pień, który stanowi zaledwie kilkanaście procent wysokości całej rośliny. Z dołu wyrastają pędy, które pną się kilkanaście metrów w górę. Są całe porośnięte liśćmi o wyjątkowo ciekawych walorach dekoracyjnych. Włókno zostaje ściągnięte z liści, a dokładniej z delikatnej błony określanej membraną. Z rafii tworzy się sznurki, opaski ogrodowe, elementy do zawijania, dekoracje i inne przedmioty. Rafia jest szczególnie doceniana w przemyśle tekstyliów. Jej włókna są stosowane do przeplatania dywanów, mat, koszy wiklinowych i innych elementów wystroju pomieszczeń. Poza tym z rafii można wytworzyć:
- obuwie,
- nakrycia głowy,
- podkładki dekoracyjne,
- elementy rękodzielnicze,
- proste narzędzia,
- supły zabezpieczające,
- różnego rodzaju tekstylia,
- ozdobne zabezpieczenia paczek,
- wypełniacze do małych paczek,
- wstążkę do prezentów.
Rafia w dekoracjach. Dlaczego jest taka popularna?
Rafia to niepozorny element dekoracyjny, który całkowicie zmienia oblicze kompozycji kwiatowych. Rafie wykorzystywane są w różnego rodzaju pracach rękodzielniczych, będąc świetnym uzupełnieniem tworzonych dzieł. Ze względu na mnogość sposobów jej wykorzystania, rafia jest bardzo popularnym materiałem ozdobnym. Co ciekawe, jest to ozdoba produkowana z naturalnych włókien listnych, pochodzących ze specjalnego gatunku palmy.
W sprzedaży wielu sklepów, w tym Neopak, znajduje się również rafia syntetyczna – bardziej wytrzymała, tania i możliwa do wielokrotnego wykorzystywania. Każda z nich, zarówno naturalna, jak i syntetyczna, ma szereg zalet i zastosowań.
Nie sposób stwierdzić, która z nich jest lepsza, ponieważ są to produkty nieco różniące się od siebie. W sensie praktycznym z pewnością lepszym wyborem będzie rafia syntetyczna. Jeśli zaś stawiamy na naturalne kompozycje, to warto wybrać produkt pozyskiwany bezpośrednio z liści palmowych. W dobie dzisiejszych technologii wytwórczych jakość obu produktów się praktycznie nie różni. Oznacza to, że rafia sztuczna na tyle dobrze imituje naturalny produkt, iż nie da się na pierwszy rzut oka ich od siebie rozróżnić. Reasumując, wykorzystuje się dwa rodzaje rafii:
- naturalną, pozyskiwaną z wysuszonych liści tropikalnego palmowca,
- sztuczną, wytworzoną w fabryce z syntetycznie wyprodukowanych włókien.
Rodzaje i kolorystyka rafii. Jakie produkty można znaleźć?
Włóknina palmowa jest szczególnie znana profesjonalnym florystom, dla których jest nieodzownym elementem pracy. W tworzeniu efektownych bukietów i kompozycji kwiatowych wykorzystuje się m.in. rafię włoską, cenioną ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie. Naturalna rafia z palmy może być dowolnie dostosowywana do potrzeb użytkownika. Materiał jest bardzo łatwy w farbowaniu i trwały w użyciu. Dzięki procesom technologicznym rafia może być zafarbowana dowolnym pigmentem.
Można też użytkować rafię naturalną, która swoim wyglądem przypomina wysuszone źdźbła trawy. Rafia ma lekko porowatą strukturę. Nie jest jednak ostra w dotyku. Nie posiada żadnych wystających drzazg, które mogłyby zranić użytkownika podczas prac rękodzielniczych.
Wśród najpowszechniej spotykanych rafii na rynku można wyróżnić:
- rafię naturalną w formie warkocza;
- rafię syntetyczną nawijaną w rolce;
- rafię syntetyczną barwioną na zielono, czerwono czy biało;
- rafię naturalną zabarwioną na żółto, zielono czy czerwono.
Dużą zaletą rafii rozwijanej jest możliwość długotrwałego stosowania zakupionego produktu. Włóknina jest sprzedawana w postaci nawiniętej szpulki, z której odwija się jeden fragment nici. Alternatywą dla tego rozwiązania jest rafia w postaci warkocza, np. dostępna w kilogramowych opakowaniach. Ten drugi rodzaj rafii, oprócz celów dekoracyjnych, znakomicie nadaje się także do eleganckiego zabezpieczania wysyłanych rzeczy. Jeśli więc nadajemy paczkę w zawartością premium i nie wiemy za bardzo, w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo przewożonych towarów – rafia jako wypełniacz sprawdzi się wyjątkowo dobrze. Ponadto bardzo ładnie się prezentuje, jest naturalnym składnikiem i nie wpływa np. na zapach przewożonych towarów.
Konkretne przykłady zastosowań rafii. Wiele możliwości dekoracyjnych
Wysuszone wstążki pozyskiwane z liści palmowca mogą być wykorzystywane na różne sposoby. W biedniejszych krajach świata wykonuje się z nich obuwie i elementy ubrań. Z rafii można stworzyć także stylowy kapelusz afrykański lub inne, ozdobne części garderoby. W krajach europejskich rafia jest jednak najbardziej kojarzona z florystyką i kwiaciarniami. To właśnie tam stosuje się ją najczęściej, m.in. do związywania pokaźnych bukietów. Ze względu na swoje walory wytrzymałościowe, rafia znakomicie wiąże poszczególne łodygi i nie pozwala się im wysuwać. Jest przy tym materiałem wyjątkowo ładnym, estetycznym i naturalnym.
Poniżej wyróżniam trzy praktyczne zastosowania rafii.
1. Rafia do dekorowania prezentów
Rafia może być wykorzystana jako element dekoracyjny, którym owiniemy pudełeczko z prezentem. Bardzo często mamy problem, aby umiejętnie odróżnić pudełko prezentowe, od zwykłego. Jeśli nie mamy pod ręką kartonu dekoracyjnego, specjalnie przeznaczonego do prezentów, to zawsze możemy wykorzystać włókno palmowe. Wystarczy kilka supełków, zawiązana kokarda na czubie i to wszystko – prezent od razu prezentuje się znacznie lepiej. Pakunek może być obwiązany dowolnym rodzajem rafii. Jeśli chcemy, aby wszystko wyglądało jak najbardziej naturalnie – wybierzmy standardową rafię organiczną bez barwienia. Jeśli z kolei chcemy, aby zapakowany prezent mocno się odznaczał – nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć dekoracji w innym kolorze, np. czerwonym lub żółtym.
2. Rafia do tworzenia efektownych bukietów
To najpopularniejszy sposób jej wykorzystania w praktyce. Jest, można powiedzieć, produktem masowym, jeśli chodzi o obecność we wszelkiego rodzaju kwiaciarniach. Praktycznie każdy punkt sprzedaży oferuje bukiety wiązane właśnie za pomocą rafii. Estetyczną wiązankę jesteśmy także w stanie zrobić samemu w domu, bez posiadania jakichś szczególnych umiejętności plastycznych. Zanim zabierzemy się do pracy, przygotujmy kwiaty – jeśli nigdy wcześniej nie robiliśmy bukietu z rafią, to wykorzystajmy zaledwie 3-4 łodygi. Większa liczba sprawi, że trudniej będzie nam zawiązać pętelkę. Tworzymy bukiet łapiąc wszystkie łodygi, np. róży, w jednym, centralnym punkcie. Następnie wykonujemy wiązanie i tworzymy kokardkę na froncie. Gotowe!
3. Rafia do zabezpieczania przesyłek
Pozyskane włókna z liści palmy mogą spełniać zadanie amortyzatora. Wypełnia się nimi paczki, do których wkłada się delikatne przedmioty. Przykładem tak stworzonego zabezpieczenia może być karton, w którym znajdują się owinięte produkty szklane. Dodatkowa warstwa rafii
wypełnia puste miejsca, np. w rogach opakowania, dzięki czemu przesyłka jest bezpieczniejsza, a towar umieszczony wewnątrz – lepiej przygotowany do transportu.
Oprócz funkcji ochronnej rafia spełnia wtedy zadanie ozdobne, zwiększając estetykę w środku kartonu. Z tego też powodu jest to materiał chętnie wykorzystywany do zabezpieczenia przedmiotów wysokiej jakości – przedsiębiorcy chętnie sięgają po tego typu wypełnienie. Rafia ozdobna do pakowania jest dostępna np. w kilogramowych pakunkach. Ze względu na to, że jest to materiał bardzo lekki, to taki produkt starcza nawet na kilkadziesiąt razy. Biodegradowalne wypełnienie może być wykorzystane ponownie, o ile oczywiście nie uległo zawilgoceniu.
Rafia dekoracyjna, rodzaje i zastosowanie – podsumowanie
Istnieją dwa podstawowe rodzaje włókniny nazywanej rafią. Pierwszym z nich jest rafia naturalna, pozyskiwana z
rośliny palmowej o takiej samej nazwie. Drugi typ to rafia sztuczna, tworzona przemysłowo z wytrzymałych i nieprzemakalnych włókien syntetycznych. Głównym zastosowaniem rafii są zadania dekoracyjne – znakomicie sprawdza się jako ozdoba bukietów, wazonów, prezentów, a nawet girland.
Oprócz tego, rafia wykorzystywana jest jako zabezpieczenie paczek, a także jako dekoracyjna poduszka, która ochrania przewożone towary. W skali przemysłowej rafia palmowa używana jest w rolnictwie i tekstyliach. Mogą z niej powstawać ubrania, przedmioty ozdobne oraz maty stołowe i podłogowe. Rafia może być z powodzeniem stosowana w rękodzielnictwie – do przygotowywania ciekawych produktów wytwarzanych za pomocą dłoni.