Przewodnik po automatyzacji pakowania dla małych firm

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą nieduże działalności gospodarcze, coraz częściej szukają sposobów na automatyzację procesów wewnątrz firmy. Głównym celem takiego działania jest usprawnienie najważniejszych obszarów działalności, co ma prowadzić do zwiększenia zysków w przyszłości. Jeśli prowadzisz sprzedaż wysyłkową, albo wykorzystujesz w swojej firmy kartony oraz opakowania zbiorcze, to możesz znacząco podnieść wydajność realizacji działań sprzedażowych. Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu dowiesz się – etap po etapie – na czym polega automatyzacja pakowania dla małych firm.
 

Co to jest automatyzacja pakowania w przedsiębiorstwie?

 

Pod pojęciem automatyzacji można rozumieć szereg mechanizmów, które wyręczają człowieka w różnorodnych pracach. Jeśli weźmiemy pod lupę obszar automatyzacji pakowania, uzyskamy wówczas zespół działań, który jest częścią skutecznego oraz wydajnego zarządzania. Najczęściej tego rodzaju terminy wiąże się z komputeryzacją firmy, szczególnie jeśli mowa o nieco większych działalnościach. W przypadku podmiotów zajmujących się wysyłką towarów lub takich, w których skład działań wchodzi szeroko rozumiana logistyka, to możemy mówić także o nieco innych obszarach. Mogą to być wdrożenia w postaci maszyn do pakowania, tworzenia etykiet czy paletowania. 

automatyzacja-poradnik-pakowanie
 

Cele automatyzacji pakowania w firmie

Możemy wyróżnić kilka podstawowych celów takiego działania. Nie jest to lista zamknięta, a jedynie zestawienie najczęściej wyróżnianych korzyści:
  • oszczędzenie czasu potrzebnego na realizację zadania;
  • odciążenie pracowników od najbardziej powtarzalnych prac;
  • zmniejszenie ilości błędów w wyniku zastosowania zaawansowanych maszyn;
  • redukcja kosztów, a co za tym idzie, możliwość zwiększenia wolumenu sprzedaży;
  • poprawa jakości działań oraz zwiększenie zadowolenia odbiorców.
     

Automatyzacja pakowania szansą dla rozwoju firmy

Automatyzacja procesów pakowania pozwala na zmniejszenie zaangażowania zbyt dużej liczby pracowników w tym obszarze. Daje to wiele ciekawych perspektyw, m.in. związanych z możliwością przeniesienia zatrudnionych do innych obszarów, w których potrzebne jest zasilenie kadr. Przedsiębiorcy, których biznesy intensywnie się rozwijają, często stają przed dylematem związanym z rozszerzeniem kadry. Wzrost liczby zamówień, ilość przygotowywany paczek i ruch w magazynie – to wyzwania, na które receptą jest automatyzacja procesów pakowania. Należy jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób automatyzacja zostaje wdrażana. Częstym błędem jest np. wykorzystywanie niedostosowanych do potrzeb produkcji maszyn, które finalnie nie są tak wydajne, jak byśmy tego chcieli.
 

Przydatne zasady automatyzacji pakowania

Automatyzacja procesów w firmie może być złożonym przedsięwzięciem, które wymaga sięgnięcia fachowej porady. Tak jest w przypadku zaawansowanych inwestycji. Nierzadko nie obędzie się bez skorzystania z usług zewnętrznej firmy, która zajmie się integracją oraz automatyzacją procesów w przedsiębiorstwie. Większość działań jest wdrażanych w oparciu o ogólne, dobre praktyki automatyzacji pakowania. Korzystając z doświadczeń przedsiębiorców, można wyróżnić pięć obszarów, które sprawdzają się w kontekście także niewielkich firm.
  1. Idea. Istnieje wiele rodzajów automatyzacji, które różnią się od siebie m.in. stopniem zaawansowania czy skalą. Trzeba zorientować się, jakie posiadamy możliwości oraz która opcja będzie w przypadku naszej działalności najlepsza.
  2. Planowanie. Na początku warto również określić plan automatyzacji, który obejmuje zagadnienia związane z integracją zakupionych maszyn, testowaniem urządzeń oraz szkoleniem kadry pracowniczej.
  3. Bezpieczeństwo. Po etapie testów istotne jest utrzymywanie kompetencji pracowników na wysokim poziomie. W tym przypadku niebagatelne znaczenie ma również zapewnienie odpowiednich narzędzi pracy, w tym ubioru ochronnego. Zatrudnieni muszą wiedzieć, jakich procedur przestrzegać.
  4. Monitorowanie. Wydajność działu pakowania musi być sukcesywnie monitorowana, tak aby określić bilans zysków i strat związanych z nowymi wdrożeniami. Celem tego etapu jest sprawdzenie, czy zrealizowane zadania są w stanie realizować wytyczone cele.
  5. Dopasowywanie. Polega na eliminowaniu błędów i unowocześnianiu infrastruktury przedsiębiorstwa. Tak, aby maszyny do pakowania mogły działać w sposób skuteczny i wydajny. To także krok, który pomoże w przypadku dalszego rozwoju firmy.

przedsiebiorstwo-magazyn

Jak wygląda automatyzacja pakowania w praktyce?

To działania, które mają na celu wykorzystanie różnego typu maszyn i systemów pomocnych w kontekście zadań związanych z pakowaniem, zabezpieczaniem, magazynowaniem czy przenoszeniem towarów. Mogą one dotyczyć np. przyspieszenia raportowania produkcji czy zwiększenia wydajności pracy magazynierów. Głównym celem takiego przedsięwzięcia jest przyspieszenie pracy. Automatyzacja w praktyce polega m.in. na wykorzystaniu nowoczesnych maszyn. Ogólnie jednak po tym pojęciem kryje się znacznie więcej. Każde usprawnienie pracy, które odciąża pracownika i pomaga mu wykonywać zadania efektywniej, posiada znamiona automatyzacji.

Przykłady prostej automatyzacji procesów pakowania w niewielkiej firmie

Należy zaznaczyć, że automatyzacja pakowania nie oznacza z miejsca wielomilionowych inwestycji. Działania te mogą zostać bowiem wdrażane małymi krokami, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Wystarczy, że poszczególne produkty służące do tworzenia opakowań będą posiadały rozwiazania, które usprawniają pracę. Jeśli nie mamy potrzeby wysyłania tysięcy paczek dziennie, to również te bardziej niepozorne sposoby na automatyzację sprawdzą się w przypadku naszej firmy. Wśród prostych metod automatyzacyjnych można wyróżnić wykorzystanie:
  • kartonów z gotowym paskiem klejącym;
  • zaklejarek oraz dyspenserów;
  • podajników do etykiet;
  • metody tworzenia przesyłek za pomocą kartonów automatycznych;
  • zszywaczy, gilotyn czy bindownic grzebieniowych.

Kiedy opłaca się inwestować w automatyzację?

Najczęściej decyzję o konieczności wdrożenia automatyzacji podejmuje się ze względu na rosnące zainteresowanie wśród konsumentów. Warto zaznaczyć, że już kikanaście wysyłanych paczek dziennie to dobry moment, aby poczynić pierwsze zakupy narzędzi ułatwiających ten proces. Często zwraca się uwagę także na charakter sprzedaży. Przykładowo, pierwsze duże zamówienia łatwiej pakować w wytrzymałe kartony, które są łatwe w składaniu. Wymagane będzie zatem np. zainwestowanie w stół obrotowy czy mechaniczną zaklejarkę. Praktycznie w każdym przypadku działaności przyda się drukarka termiczna, która ułatwi przyklejanie etykiet kurierskich na karton.

Automatyzacja pakowania nie musi być straszna!

Niewielkie firmy, które są dopiero na starcie swojej działalności, bardzo rzadko cechują się rozwiniętym obszarem automatyzacji. Dużą obawą wśród przedsiębiorców jest mit dotyczący konieczności poniesienia bardzo dużych kosztów. Jak pokazaliśmy wyżej, automatyzacja pakowania nie musi od razu oznaczać zakupu całej linii produkcyjnej. Należy zacząć od najmniejszych szczegółów, czyli wytrzymałych kartonów, które będą np. wyposażone w gotową taśmę do zaklejania. Takie rozwiązanie usprawni proces pakowania wysyłek w firmie.

reczne-pakowanie

Przewodnik po automatyzacji pakowania dla małych firm – podsumowanie artykułu

W powyższej treści przybliżyliśmy temat związany z automatyzacją pakowania dla małych firm. Główną myslą płynącą z przewodnika jest to, że całe przedsięwzięcie nie musi oznaczać gigantycznych kosztów dla przedsiębiorcy. Małymi krokami można unowocześniać obszar magazynowy, pakowania – czy ogólnie rzecz biorąc logistyczny – wewnątrz swojej firmy. Do tego celu służą chociażby użyteczne narzędzia, produkty do pakowania i same kartony, które charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi. Dzięki temu można stosunkowo łatwo zwiększyć wydajność działu pakowania, bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z rozbudową kadr czy linii technologicznych.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Akcesoria magazynowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *