Przeprowadzka – jak się spakować i nie zwariować

Zorganizowanie przeprowadzki może być o wiele trudniejsze niż się wydaje. Nie czekaj do ostatniej chwili, aby przygotować swój plan działania. Dla optymalnego komfortu zacznij przygotowanie przeprowadzki z wyprzedzeniem. Podpowiadamy jak się dobrze się spakować i o czym należy pamiętać, aby Twoja przeprowadzka przebiegła sprawnie.

-Przeprowadzka--jak-si-spakowa-i-nie-zwariowa

Jak się przygotować do przeprowadzki?

W zależności od Twojej sytuacji osobistej i zawodowej, podczas przeprowadzki nie będziesz mieć takich samych potrzeb i obowiązków. Rodziny z dziećmi zwykle mają więcej rzeczy do spakowania niż osoby przeprowadzające się w pojedynkę. Jednak niezależnie od ilości rzeczy, każda przeprowadzka wymaga starannego zorganizowania, przygotowania kartonów i innych potrzebnych przyborów oraz wynajęcia odpowiednio przestronnej ciężarówki do przeprowadzki. 

Pakowanie kartonów wymaga organizacji i ważne jest, aby postępować krok po kroku. Po pierwsze, dobrym pomysłem może być sporządzenie listy rzeczy do spakowania i potrzebnych kartonów. Klasyfikuj je według objętości, siły i ewentualnie ceny. Dzięki temu poznasz swoje potrzeby dotyczące pudeł przeprowadzkowych. Nie wahaj się również rozpocząć pakowania z dużym wyprzedzeniem, aby uniknąć dodatkowego stresu podczas przeprowadzki. Już możesz spakować rzeczy, których nie używasz zbyt często, a także drobne meble. Jeżeli odpowiednio wcześniej zaczniesz pakowanie, w przeddzień wyprowadzki zostaną Ci do zabezpieczenia duże meble, sprzęt AGD i przedmioty codziennego użytku.

Każde pakowanie powinieneś rozpocząć od skompletowania najpotrzebniejszych przyborów. Kartony, taśmy, folia bąbelkowa, pianka oraz wypełniacze. Dobrym pomysłem jest również zakup kolorowych taśm oznaczeniowych, którymi oznaczysz pudła według pomieszczenia. Na przykład niebieski do kuchni, czerwony do salonu, żółty do łazienki itp. Dzięki temu od razu będziesz mógł umieścić je w odpowiednim pomieszczeniu w nowym domu. Zmniejszy to obciążenie pracą po przeprowadzce. Napisz również krótkie podsumowanie zawartości każdego z pudełek. To lepsze niż szukanie i próbowanie zapamiętania tego, co wkładasz do każdego z nich.

Jakie są rodzaje kartonów przeprowadzkowych

 

Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę przeprowadzkową, czy planujesz przeprowadzkę prywatnie, kartony przeprowadzkowe są ważną i praktyczną pomocą. Kartony przeznaczone do przeprowadzki mają zwykle podwójne dno i są impregnowane z zewnątrz specjalną powłoką, która w pewnym stopniu odpycha wodę i wilgoć. Dzięki temu są odporne na uszkodzenia i świetnie nadają się do transportu, przenoszenia i przechowywania.

Zazwyczaj kartony przeprowadzkowe posiadają wzmocnione uchwyty po bokach, które są szczególnie praktyczne, wygodne i bezpieczne do przenoszenia. Kartony przeprowadzkowe standardowo wykonane są z dwuwarstwowej tektury falistej i mają pojemność od 50 do 60 litrów, a udźwignąć mogą do 40 kg. Dla szczególnie ciężkich przedmiotów, dostępne są pudła z trójwarstwowej tektury falistej, która zapewnia większą stabilność. 

Co więcej, na rynku dostępne są kartony przeprowadzkowe specjalnie przeznaczone do pakowania różnych przedmiotów. Możesz kupić pudła wielofunkcyjne, pudełka na książki lub bieliznę, kartony na laptopa oraz na naczynia czy specjalne pudełka na talerze i butelki. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i budżetu, którym dysponujesz. Pudełka z tektury falistej czterozaworowe dostępne są w różnych rozmiarach (6, 18, 20, 38, 45, 69, 96, 125, 175 litrów). Pojemność i maksymalne obciążenie zależą od wielkości kartonu. Duże pudła wytrzymują ciężar do 50 kg i slużą do transportu sprzętu domowego i biurowego.

-Przeprowadzka--jak-si-spakowa-i-nie-zwariowa-1

Bardzo przydatne mogą też być kartony z wieszakami na ubrania. Występują w dużych i małych rozmiarach. Ubrania na wieszakach zapinane są na fałdę z otworami na pokrywie lub na poprzeczce mocowanej między ścianami. Często mają wycinane uchwyty ułatwiające przenoszenie. Są bardzo praktyczne, ponieważ podczas transportu rzeczy nie marszczą się i pozostają na swoim miejscu. 

W przeprowadzce mogą również pomóc Ci specjalne kartony do przewozu przedmiotów kruchych takich jak obrazy, lustra i innych płaskie rzeczy oraz do pakowania obrazów, luster i innych płaskich przedmiotów. Te pierwsze kartony są wzmocnione przekrojami i przetłoczeniami. Sekcje w takim kartonie mogą przybierać kształt w zależności od konkretnego rodzaju pakowanych przedmiotów. Te drugie natomiast to arkusz tektury falistej zagięty do rozmiarów obrazu, zwykle trójwarstwowy. Opakowanie zapewnia ochronę obrazu czy lustra podczas transportu, gdyż każdy taki płaski i delikatny przedmiot pakowany jest w indywidualne pudełko.

Ostatnim rodzajem pudeł, które mogą Ci bardzo ułatwić przeprowadzkę, są kartony do archiwizacji. Jest to wygodne w użyciu pudełko z wieczkiem, które można zdejmować. Służą do umieszczania dokumentów, książek, papierów w teczkach p, a także różnych innych rzeczy w przypadku przeprowadzki mieszkania. Mimo swojej nazwy świetnie sprawdzą się również jako ochrona dla innych Twoich przedmiotów. Ich uniwersalny charakter sprawia, że są niezastąpione podczas zmiany mieszkania.

Ile kartonów przeprowadzkowych jest potrzebnych?

 

Ile boksów przeprowadzkowych jest potrzebnych, zależy od rodzaju gospodarstwa domowego, wielkości mieszkania, a także liczby osób, lat życia i pokoi. Każdy, kto posiada dużą liczbę dokumentów i książek, szklanek i ubrań musi liczyć się z zaopatrzeniem się w odpowiednią ilość kartonów. Powinieneś również wziąć pod uwagę nośność kartonów przeprowadzkowych, ponieważ pudła i transportery mają swoje ograniczenia.

Nie ma sensu ładować pudeł do ich maksymalnego limitu wagi, ponieważ ostatecznie szkodzi to plecom i zdrowiu użytkownika. Karton przeprowadzkowy może udźwignąć średnio 40 kg, a specjalne trójwarstwowe pudła nawet do 50 kg. Mogą one pomieścić książki, ubrania i inne ciężkie przedmioty. Biorąc pod uwagę przeznaczenie i wielkość skrzynek ruchomych można przyjąć następujące limity obciążenia:

  • Standardowe pudełko o wymiarach 55 x 30 x 35 może pomieścić do 40 kg

  • Pudełko na dokumenty o wymiarach 47 x 36 x 50 może pomieścić do 30 kg

  • Pudełko na pościel o wymiarach 65 x 37 x 40 można załadować do 50 kg

Planując liczbę pudeł możesz przyjąć szacunkowo, że potrzebne jest 20 pudełek dla osoby dorosłej i 10 dla dziecka. Po prostu pomnóż odpowiednią liczbę pudełek przez liczbę osób w twoim gospodarstwie domowym. Na przykład dla pary z dwójką dzieci potrzeba około sześćdziesięciu standardowych pudełek.

Jak spakować obrazy i szklane przedmioty?

 

Podczas przeprowadzki będziesz musiał spakować wiele delikatnych i kruchych przedmiotów. Szklanki, talerze, wazony i obrazy wymagają szczególnej uwagi podczas pakowania. Dobrze znana i dość niedroga folia bąbelkowa świetnie sprawdza się do ochrony szklanych przedmiotów i obrazów. Pamiętaj, aby bąbelki były od wewnątrz, a gładka strona na zewnątrz. Dodatkowo porządnie zaklej folię taśmą klejącą. Twoje szklane przedmioty powinny bezpiecznie dotrzeć do nowego domu.
Jeżeli pakujesz obrazy, możesz użyć kartonowych kątowników.Ten system ochrony doskonale zabezpiecza rogi Twojego obrazu. Każdy obraz również owiń folią bąbelkową i po prostu włóż do kartonu. Do spakowania lustra czy obrazów możesz również użyć kartonów specjalnie do tego przeznaczonych. Są to płaskie i szerokie pudełka składające się z dna i pokrywy, aby lepiej dopasować się do zawartości. Posiadają również płytki dystansowe do układania przedmiotów jeden na drugim. Są one stworzone z myślą o przenoszeniu płaskich obiektów, takich jak obrazy, ramy, lustra, a nawet płaskie ekrany.

Pamiętaj, że najważniejsze przy pakowaniu delikatnych i szklanych przedmiotów jest prawidłowe napełnianie kartonu. Twoje kartony będą układane na sobie w ciężarówce. Oznacza to, że pudełko, które nie jest wystarczająco wypełnione, może zostać zmiażdżone przez ciężar innych pudeł, a jego zawartość może zostać uszkodzona. Należy jednak uważać, aby nie przekroczyć maksymalnego obciążenia kartonu, dlatego warto zaopatrzyć się w lekkie wypełniacze, które dodatkowo nie obciążą kartonu.

-Przeprowadzka--jak-si-spakowa-i-nie-zwariowa-2

Jak zabezpieczyć meble przy przeprowadzce

Odpowiednie zabezpieczenie mebli podczas przeprowadzki jest również bardzo ważne, gdyż mogą zostać one uszkodzone podczas transportu. W przypadku małych mebli nie trzeba ich demontować, pod warunkiem, że można je łatwo przenosić. Jednak te duże i nieporęczne muszą być zdemontowane, a każda część owinięta pianka czy folią bąbelkową. Aby łatwiej transportować meble, możesz wyjąć szuflady, a następnie zablokować to, czego nie da się zdemontować, grubą taśmą klejącą, aby po drodze nie zgubić szuflad czy półek. Pamiętaj, też, że otwierające się drzwiczki komody bardzo utrudniają przenoszenie, dlatego dokładnie je posklejaj, jeżeli ich nie demontujesz.

Stół i krzesła wymagają dodatkowej ochrony, jeżeli nie są demontowane. Owiń nogi swojego stołu i krzeseł folią bąbelkową lub kocami. Jeśli oparcie krzeseł i siedzisko są delikatne, nie wahaj się również owinąć je folią czy pianką. Tak samo postępuj ze wszystkimi innymi delikatnymi przedmiotami. W przypadku lamp wyjmij żarówki, aby lampa nie pękła podczas ruchu. Zabezpiecz nóżkę folią bąbelkową, zdejmij abażur i przechowuj w kartonie o odpowiednim rozmiarze.

 

Jak zabezpieczyć sofę przy przeprowadzce?

Aby Twój ulubiony mebel dotarł nieuszkodzony do Twojego nowego domu, powinieneś oczywiście spakować swoją kanapę lub jej poszczególne części. Ważne żeby zrobić to odpowiednio. Dostępnych jest kilka opcji:

  • Pokrowce ochronne na sofę: praktyczne w ruchu i dostępne za niewielkie pieniądze. Ich zaletą jest to, że dobrze chronią przed wilgocią i kurzem, a pokrowce można wykorzystać ponownie lub przekazać dalej.
  • Folia stretch: Inna możliwość, która świetnie sprawdzi się do zabezpieczenia kanapy. Należy jednak pamiętać, że folia plastikowa nie jest zbyt przyjazna dla środowiska i nie nadaje się do recyklingu.
  • Stare koce lub prześcieradła: prawdopodobnie najbardziej zrównoważona alternatywa. Jeśli nie masz wystarczającej liczby koców, możesz również kupić tani polar malarski w sklepie z narzędziami.

Narożniki Twojej sofy możesz przykryć arkuszami tektury i zacisnąć materiał taśmą.
Nogi zaleca się zdemontować, a jeżeli nie ma takiej możliwości to zabezpiecz je dodatkowo tkaniną, folią piankową czy tekturą. Zdejmowane artykuły dekoracyjne, spakuj osobno w kartony, a puste przestrzenie wypełnij materiałem lub papierem. Na koniec szczelnie szczelnie zamknij pudełko taśmą. Tak zabezpieczona kanapa powinna dotrzeć na nowe miejsce bez żadnych uszczerbków. Skuteczna izolacja elementów konstrukcyjnych zmniejsza również ryzyko uszkodzeń po drodze, podczas załadunku i rozładunku.

Jak zabezpieczyć sprzęt AGD przy przeprowadzce?
 

Urządzenia kuchenne, takie jak lodówka, zamrażarka i zmywarka musisz wcześniej zapakować w materiał amortyzujący. Poduszki i koce nadają się do owijania, lepiej jest jednak zastosować folię bąbelkową. Dzięki niej wrażliwe i delikatne rzeczy, takie jak telewizor lub akwarium, mogą być również dobrze chronione. Podczas pakowania upewnij się, że nie ma pustej przestrzeni, zabezpiecz narożniki i krawędzie dla bezpieczeństwa dodatkową warstwą folii i specjalnymi zabezpieczeniami krawędzi. Unikaj papieru gazetowego jako materiału opakowaniowego, ponieważ farba drukarska może pozostawiać plamy, które są trudne do usunięcia. 

Aby chronić telewizor, możesz ponownie użyć jego pudełka z dostarczonymi piankami ochronnymi lub użyć dużego kartonu przeprowadzkowego i ochraniać go kocami, aby był amortyzowany podczas podróży. Pamiętaj, aby odłączyć i usunąć przewody elektryczne z urządzeń gospodarstwa domowego. Jeśli pakujesz urządzenia, umieść przewody na górze pudełka, a nie na dole, aby nie zostały zgniecione.

Transport kartonów i mebli

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, która pomoże Ci spakować i przewieźć Twoje rzeczy. Jeśli nie chcesz jednak tego robić, musisz sam załadować furgonetkę. Prawidłowy załadunek jest niezwykle ważny, ponieważ to jedyny sposób, aby bezpiecznie i wygodnie przetransportować swoje rzeczy do nowego domu. Aby upewnić się, że Twoja przeprowadzka przebiegnie bezproblemowo, zwróć uwagę na następujące kwestie:

1. Zapakuj poprawnie swoje pudełka. Załadunek furgonetki zaczyna się od właściwego przygotowania. Pakowanie pudeł przeprowadzkowych to podstawa. Pamiętaj, aby odpowiednio je zapakować i nie pozostawiać wolnych przestrzeni. Twoje rzeczy nie mogą się przesuwać w kartonach.

2. Najpierw załaduj największe pudła. Dzięki jednolitej wielkości pudełek, przestrzeń furgonetki może być optymalnie wykorzystana. Połóż ciężkie kartony na podłodze, a lekkie na górze. Wykorzystaj całą wysokość pojazdu.

3. Przymocuj płaskie lub długie przedmioty po bokach. Oszczędza to miejsce i zapewnia bezpieczny transport.

4. Wykorzystaj całą przestrzeń do ładowania. Jeśli ładujesz meble do przeprowadzki, możesz również wykorzystać przestrzeń w szafach lub pod krzesłami lub stołami na mniejsze przedmioty i/lub kartony.

5. Załaduj urządzenia gospodarstwa domowego jako ostatnie. Dzięki temu możesz je rozładować w pierwszej kolejności, gdyż będą znajdować się na samym początku furgonetki. Rozładunek będzie znacznie łatwiejszy, ponieważ na drodze nie stoją żadne inne przedmioty, kartony czy pudła. 

6. Zabezpiecz swój ładunek. Chroń swoje meble kocami przed ich załadowaniem. Następnie zabezpiecz ładunek pasami. Wszystkie przedmioty potrzebne do zabezpieczenia ładunku możesz wypożyczyć od lokalnej firmy przeprowadzkowej.

Przeprowadzka to nie tylko pakowanie, ale również transport. Nie zaniedbuj tego ostatniego kroku, żeby Twoje wysiłki przy zabezpieczaniu rzeczy nie poszły na marne. Najlepiej, żeby Twoje kartony przeprowadzkowe i meble nie dotarły na miejsce uszkodzone i pogniecione. Dzięki właściwemu załadowaniu busa będziesz mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

-Przeprowadzka--jak-si-spakowa-i-nie-zwariowa-3

Ile kosztuje przeprowadzka?

Na pewno i Ty zastanawiasz się ile kosztuje przeprowadzka i czy lepiej zrobić to samemu czy przez firmę. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną przeprowadzkę  Twoje koszta mogą ograniczyć się do wynajęcia busa oraz zaopatrzenia się w odpowiednie kartony i folie do pakowania. Jednak zajmie Ci to zdecydowanie więcej czasu i będziesz musiał poprosić przyjaciół, rodzinę czy sąsiadów o pomoc w noszeniu mebli. Jeżeli natomiast chciałbyś skorzystać z firmy przeprowadzkowej, musisz indywidualnie się z nią skontaktować i poprosić o wycenę. NAwet jeżeli zaczerpniesz wiedzy u znajomych to różnica między podaną przez nich ceną, a tym co faktycznie zapłacisz  może sięgać kilkuset złotych.

Przyczyna leży w wyłączności każdego przypadku. Wyobraź sobie, że jedna osoba ma zamiar przeprowadzić się z ogromnego domu do jeszcze bardziej luksusowej rezydencji. Kolejna zamienia jednopokojowe mieszkanie na dwupokojowe w tej samej dzielnicy mieszkalnej. Czy w tych dwóch przypadkach może to być ta sama cena? ​​Nie da się porównać usług przewozu rzeczy z lokali o różnej wielkości i ilości mieszkających w nim osób, dlatego najlepszym wyjściem jest zwrócenie się do profesjonalistów. Jeśli zadzwonisz do firmy przeprowadzkowej i powiesz szczegółowo, ile masz rzeczy, czym one są, jakimi usługami jesteś zainteresowany itp., wtedy koszt przeprowadzki stanie bardziej klarowny. A jeśli zamówisz specjalistę do swojego domu, kwota stanie się prawie ostateczna.

 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Kartony przeprowadzkowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *