SPIS TREŚCI
Segregacja i recykling. Jak możesz dać drugie życia kartonowym opakowaniom? Na czym polega recykling i segregacja opakowań kartonowych? W dzisiejszej gospodarce recykling nie polega tylko na racjonalnym i ostrożnym wykorzystywaniu zasobów naturalnych. Musisz zwrócić uwagę tutaj również na korzyści ekonomiczne. Nie bez znaczenia są tutaj liczby. Każdy z nas zużywa w ciągu roku kalendarzowego mniej więcej 50 kilogramów papieru. Już widzisz, że jego skuteczna segregacja staje się koniecznością? Jak powinieneś to robić prawidłowo? W jaki sposób możesz dodatkowo chronić środowisko naturalne?
Jak segregować karton i tekturę?
- Gazety i katalogi;
- Opakowania z tektury i kartony;
- Papierowe worki;
- Książki.
- Opakowania z zawartością (na przykład z resztkami jedzenia) i zatłuszczony papier;
- Papier lakierowany (na przykład foldery reklamowe);
- Artykuły higieniczne
- Opakowania po napojach.
Etapy recyklingu opakowań
Pierwszy etap recyklingu to rozwłóknianie. Polega on na tym, że papier miesza się z gorącą wodą. W ten sposób włókna celulozowe zostają rozdzielone. Zależnie od tego, co ma być produktem końcowym, można zastosować różnego rodzaju instalacje rozwłókniające. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim instalacje nisko-lub wysoko stężeniowe i bębny rozwłókniające. Na tym etapie papier jest poddawany wstępnemu oczyszczeniu. Co dalej się z nim dzieje?
Gdy mamy to już za sobą, to wtedy przychodzi czas na mechaniczne likwidowanie zanieczyszczeń. Jeżeli już uda się zlikwidować tak zwane zanieczyszczenia ciężkie, na przykład od piasku lub zszywaczy, to masa dostaje się do sortowników frakcjonatora. W tym miejscu jest rozdzielana na krótkie i długie włókna celulozowe. Następnie poddaje się je procesowi kolejnego oczyszczania. Obie te masy są zagęszczane i magazynowane w odpowiednich miejscach. Jednak to jeszcze nie jest koniec. Mamy za sobą dwa spośród pięciu etapów procesu recyklingu papieru.
Bardzo często stosowanym krokiem w procesie recyklingu jest bielenie masy makulaturowej. Do jej przeprowadzenia niezbędne jest zastosowanie środków chemicznych. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim podsiarczan sodowy oraz nadtlenki.
Tym sposobem, pozostał nam jeszcze do omówienia ostatni etap procesu recyklingu. Polega on na odwadnianiu masy. Wykonuje się to przy użyciu pras ślimakowych lub filtrów tarczowych. Jeżeli jest to konieczne, to wychwytuje się również pozostałe włókna. Tak przygotowany, zrecyklingowany materiał prasuje się. Już jest gotowy do wytwarzania z niego konkretnych produktów. Może to być na przykład nowy, ekologiczny karton lub innego rodzaju opakowanie.
Recykling opakowań a produkcja papieru i kartonu
Niestety produkcja papieru i kartonu wiąże się z wycinaniem ogromnych ilości drzew. Bez nich nie udałoby się uzyskać obu tych surowców. Jednak istnieje sprawdzona metoda na zmniejszenie zapotrzebowania na nowy surowiec. Recykling papieru pozwala również na zmniejszenie jego ilości niepotrzebnie trafiających na wysypiska śmieci.
Jak wykorzystywać surowce?
Na czym takie procesy polegają? Postaramy się wyjaśnić Ci to, w jak najprostszy sposób. Gospodarka o obiegu zamkniętym (z angielskiego circular economy) obejmuje wszystkie działania firmy lub jej łańcucha dostaw, które mają na celu utrzymanie surowców w obiegu tak długo, jak można.
To sformułowanie odnosi się do wszystkich etapów i procesów. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim projektowanie produktów, magazynowanie, jego transport, sprzedaż oraz późniejsze wykorzystania.
W tym przypadku bardzo ważnym elementem w przypadku działań optymalizacyjnych staje się całkowita kontrola nad wytwarzaniem kartonów i wszystkie działania, które polegają na ich ponownym użyciu. Dlatego tak ważny jest tutaj proces recyklingu. Musimy pamiętać o tym, że odpady opakowaniowe powstają na każdym etapie łańcucha dostaw. Musimy tutaj brać pod uwagę przede wszystkim hale produkcyjne, magazyny, transport oraz naszych klientów. W końcu to właśnie oni są finalnymi odbiorcami paczek.
Dlaczego warto wykorzystywać recyklat?
Jeżeli chodzi o materiały opakowaniowe, to w tej kategorii coraz bardziej rozprzestrzeniają się papiery i pudełka wykonane w znacznej części z recyklatu. Czy jest to dobra wiadomość, czy może jednak nie? Jak najbardziej tak. Przede wszystkim z tego względu, że recyklat jest tak samo wytrzymały i praktyczny, jak sam nieprzetworzony papier. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że recyklat jest w stanie spełnić wszystkie wymagania odnoszące się do dobrej jakości opakowania. Na pewno doskonale chroni swoją zawartość przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami. Na recyklacie też bez problemu możesz umieścić wszystkie potrzebne informacje o wysyłanym towarze.
Jakie korzyści płyną z ponownego wykorzystania surowców?
Recykling papieru, czyli lepsze planowanie procesów
Na szczęście to wszystko się powoli zmienia. Coraz więcej przedsiębiorstw zwraca szczególną uwagę na to, ile warstw papieru lub kartonu wykorzystuje się do pakowania towarów. Jednocześnie możemy zaobserwować (chociaż częściową) rezygnację z tworzyw sztucznych. Na ich miejsce wkroczyły opakowania, które możemy poddać procesowi recyklingu lub biodegradowalne. Co ciekawe, ten trend odnosi się nawet do wypełniaczy do paczek. Nie muszą być one nudne i mało kolorowe. W tej kategorii w naszym sklepie internetowym z powodzeniem znajdziesz bardzo wiele dekoracyjnych wypełniaczy do przesyłek. Może to być na przykład wypełniacz SizzlePak różowy – 1kg. Rozkład takich wypełniaczy nie ma negatywnego wpływu na kondycję środowiska naturalnego.
Recykling kartonów i pudełek – podsumowanie