Pianki wygłuszające i amortyzujące – zastosowanie

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pianek. Nie zawsze jednak wiemy jaką piankę wykorzystać w danym przypadku. Poniższy tekst przybliży Ci rodzaje oraz zastosowania danych pianek.
 

Z jakiej pianki kiedy skorzystać?

Pianki-wyguszajce-i-amortyzujce--zastosowanie

Jak już wcześniej wspomniano, większość z pianek dostępnych na rynku posiada zupełnie różne zastosowania. Aby wybrać rodzaj, który najlepiej sprosta naszym wymaganiom i oczekiwaniom, dowiedz się więcej o najpopularniejszych piankach. Istnieje kilka podstawowych rodzajów pianek, są to: pianki wygłuszające, pianki amortyzujące, pianki tapicerskie, pianki moletowane i piramidki poliuretanowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym różnią się od siebie wymienione rodzaje pianek oraz poznać ich zastosowanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.
 

Pianki wygłuszające

 

Warto zacząć omawianie pianek od pianki wygłuszającej, znanej także jako pianka akustyczna. Jest to rodzaj, który od wielu lat cieszy się największym zainteresowaniem w momencie kiedy chcemy wyeliminować nadmierny hałas. Jak większość pianek również i ten rodzaj posiada kilka różnych grubości i gęstości. Te parametry powinniśmy dopierać pod kątem tego, do czego chcemy je wykorzystać. Pianki możemy również podzielić na takie, które posiadają warstwę samoprzylepną i te bez niej. Każdorazowo przed wykonaniem remontu, bądź termomodernizacji pomieszczenia, powinniśmy określić, co tak naprawdę chcemy dzięki piance uzyskać.

Pianki samoprzylepne są wyjątkowo łatwe w montażu. Poradzi sobie z nim nawet amator! Posiadają bardzo silną warstwę klejącą, dzięki czemu można je przyklejać do różnego rodzaju powierzchni, a w tym do plastiku, metalu, drewna, a nawet ściany pokrytej farbą. Jak już było wcześniej wspomniane, powierzchnia pianki, która pokryta jest klejem, jest wyjątkowo wytrzymała. Taką piankę bardzo trudno jest usunąć z powierzchni, przyda się do tego specjalnie przygotowany do usuwania kleju preparat. Jeśli jesteś osobą, która chce zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas, sprawdź dokładnie, ile pianki potrzebujesz i jeszcze przed montażem odmierz odcinek pianki, który będzie miał optymalną długość. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko na preparacie do usuwania kleju, ale też na materiale, czyli piance samoprzylepnej. Zarówno profesjonaliści, jak i osoby prywatne, określony kawałek pianki mogą uzyskać dzięki pomocy nożyka do tapet i metrówki.

Pianki-wyguszajce-i-amortyzujce--zastosowanie-1

Pianki wygłuszające bez kleju są nieco trudniejsze w montażu od wersji z klejem. Do zamontowania pianki bez kleju konieczny jest zakup i użycie kleju montażowego. Kupienie takiej pianki nie jest więc bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym. Ten rodzaj pianek ma jednak dużą zaletę, bowiem wykorzystanie kleju zamiast silnej warstwy klejącej, pozwala na wyjątkowo precyzyjne ułożenie pianki względem innych fragmentów. Nie jest tajemnicą, że im szczelniejsza jest izolacja, tym mniej hałasu wydostaje się z wyciszonego pomieszczenia, a tym samym pianka lepiej spełnia swoją pierwotną funkcję.

Jeśli komuś zależy na odpowiednim wygłuszeniu jakiegoś pokoju lub innego pomieszczenia, koniecznie musi zwrócić uwagę na gęstość pianki. Przy wygłuszaniu ścian najczęściej stosowaną pianką jest ta o gęstości 140 km/m3. Najlepiej spełnia ona swoją funkcję i daje optymalne rezultaty. Nie każdy wie, że pianki akustyczne działają w dwie strony. Oznacza to bowiem, że nie tylko nie przepuszczają hałasu na zewnątrz, ale również izolują dane pomieszczenie lub lokal od odgłosów dochodzących z zewnątrz. W dobrze wygłuszonym lokalu nie będzie słychać odgłosów przejeżdżających samochodów, nawet jeśli znajduje się on zaraz przy bardzo ruchliwej ulicy.

W przypadku kiedy pianka ma zostać położona w pomieszczeniu lub pojeździe, w którym może panować wysoka temperatura lub może być narażona na działanie światła słonecznego, bądź innych czynników zewnętrznych, można wybrać inny wariant pianki wygłuszającej. Chodzi o piankę wzmocnioną dodatkowo aluminium. Jest ona trwalsza oraz bardziej odporna na czynniki zewnętrzne i rzadziej ulega uszkodzeniom pod ich wpływem.
 

Pianka poliuteranowa, sprawdź naszą ofertę:

 

Zastosowanie pianki akustycznej

 

Piankę akustyczną można stosować w momencie, gdy chcemy wygłuszyć pokoje mieszkalne, sale muzyczne, garaże, studia nagrań, lokale użytkowe, sale balowe lub koncertowe, sypialnie lub biura. Jej zastosowań jest jednak znacznie więcej. Pianki wygłuszające można również wykorzystywać w motoryzacji. Ma ona w tej branży dwa zastosowania. Pierwsze zastosowanie znalazła w przypadku wygłuszania i izolacji akustycznej maszyn i urządzeń. Jak głośny byłby silnik, gdyby nie pianka wygłuszającą? Drugie zastosowania z branży motoryzacji to wykorzystanie jako materiał dźwiękochłonny w obudowach maszyn i samochodów.
 

Pianki amortyzujące

Ten rodzaj pianek, jak sama nazwa wskazuje, służy do amortyzowania, czyli ochraniania tego co otacza. Są one bardzo wytrzymałe na uszkodzenia i wstrząsy. Ten rodzaj pianki może chronić to, co znajduje się pomiędzy jej warstwami lub to, co może ewentualnie w nią uderzyć. Podobnie jak pianka wygłuszające jest to pianka poliuretanowa.

 

Pianki tapicerskie

 

Kto nigdy nie siedział, na wyjątkowo wygodnej sofie lub fotelu marząc o chwili relaksu? Na pewno każdy z nas. Ten błogi spokój i wysoki komfort zawdzięczamy w dużej mierze dobrej jakości piance tapicerskiej, z której wykonany został dany mebel. Pianka tapicerska wysokiej jakości gwarantuje wygodę użytkowania i dużą odporność na uszkodzenia. Odpowiednio dobrana pianka nie powinna zbyt szybko ulec zniszczeniu, a co za tym idzie, mebel będzie nam służył przez długie lata i nie straci na miękkości i sprężystości.
 

Pianki moletowane

Pianki-wyguszajce-i-amortyzujce--zastosowanie-3

Pianki moletowane zarówno dobrze izolują dźwięki jak i stanowią dobrą izolację termiczną, a dodatkowo chronią przed uszkodzeniami. Pianki te mogą być wykorzystywane w wielu różnych sytuacjach. Jedną z nich jest wygłuszanie pomieszczeń. Pianka ta sprawdzi się również w przypadku, pakowania różnego rodzaju produktów.

Produkty zabezpieczone w ten sposób nie zostaną porysowane, połamane i nie dojdzie do ich zniszczenia. Takie właściwości pianki docenianie są zwłaszcza wśród producentów kosztownych bądź wyjątkowo delikatnych produktów. Dzięki tej piance producent może mieć pewność, że jego produkty magazynowane lub podczas transportu do klienta, będą bezpieczne i nie ulegną zniszczeniu. Dodatkowo pianka moletowana w postaci paneli posiada dodatkowe zastosowania. Są one wykonane z pianki EPS, XPS lub PCV. Każda z nich odnajdzie się w innych sytuacjach i posiada własne zalety. Panele piankowe moletowane XPS najczęściej wybierane są przez osoby zajmujące się budownictwem, a panele piankowe moletowane EPS wypadają wyjątkowo korzystnie jeśli chodzi o wygłuszanie pomieszczeń. Sprawdzą się one nie tylko w przypadku wygłuszani podłogi w domu przed innymi mieszkańcami, ale także gdy mieszkamy blisko bardzo ruchliwej ulicy, lotniska, parkingu lub czynnych torów kolejowych.

Ten rodzaj pianki ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Kolejnym z nich jest wykorzystanie pianki moletowanej przy produkcji materacy. Pianka ta stanowi zewnętrzną warstwę takiego materaca, dzięki czemu posiada on dobrą izolację, nie przemaka oraz jest wyjątkowo wygodny i miękki, a co za tym idzie, bardzo komfortowy w użytku.

Pianki-wyguszajce-i-amortyzujce--zastosowanie-4

Montaż pianek moletowanych jest wyjątkowo łatwy, nawet dla osób, które nigdy wcześniej się tym nie zajmowały. Pomimo tego, że nie posiadają one warstwy samoprzylepnej, ich montaż zajmie nam dosłownie kilka chwil. Do pianki wystarczy dobrać wytrzymały klej montażowy, którym pokryjemy produkt i przytwierdzimy go do określonej przez nas wcześniej powierzchni. Warto pamiętać o tym, że wybór odpowiedniego kleju jest bardzo ważny. Kupując gorszej jakości klej, musimy liczyć się z wieloma poprawkami i krótkotrwałym efektem. Nieszczelna pianka może nie spełniać swojej funkcji lub szybko ulec zniszczeniu. Jeśli jednak wybierzemy produkt, jakim jest klej, dobrej jakości, przez bardzo d ługi okres będziemy mogli się cieszyć wspaniałą żywotnością naszej pianki moletowanej. Gwarantuje nam to długotrwały efekt i wiele lat komfortu.
 

Piramidki poliuretanowe

 

Pomimo tego, że pianka poliuretanowa w kształcie piramidy to bardzo tani sposób na wygłuszenie danego pomieszczenia, to jednak najczęściej spotykamy się z nią w przypadku studiów nagraniowych i pokojów odsłuchowych. Jest to związane z tym, że pianka w kształcie piramidy posiada wyjątkowa chłonność akustyczną. Z biegiem czasu, przekonuje się do niej coraz większa liczba użytkowników i staje się coraz popularniejsza. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które pracują w budownictwie, czy w zakładach produkcyjnych.
Piramidki poliuretanowe pozwalają na wyeliminowanie nie tylko pogłosów, odgłosów z zewnątrz i wibracji, ale także uporczywego dudnienia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ piramidki poliuretanowe wyrównują ciśnienie i idealnie wygłuszają każde odgłosy. Dźwiękochłonne piramidki, jak większość tego typu pianek, wykonane są z pianki poliuretanowej. Od zwykłej pianki poliuretanowej odróżnia je wyjątkowy kształt. Nie powinno nikogo dziwić także to, że jest ona bardzo elastyczna oraz łatwa w montażu. Do zamontowania takiej pianki wystarczy zakup kleju montażowego. Warto pamiętać by był on dobrej jakości, co gwarantuje dobre efekty i wygłuszenie pomieszczenia na wszystkie rodzaje dźwięków i wibracji. Akustyczna pianka piramidowa jest bardzo uniwersalna, przez co może być wybierana do montażu przez praktycznie każdego. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla drogich materiałów wygłuszających, przez co bardzo chętnie korzystają z niej osoby prywatne do między innymi do wygłuszenia kina domowego czy pokoju, w którym ich pociechy ćwiczą grę na instrumentach, w tym na gitarze, perkusji czy skrzypcach.

Warto zwrócić uwagę na szeroki wybór jeśli chodzi o pianki akustyczne i izolacyjne. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów i to my musimy zdecydować jakie efekty chcemy uzyskać po jej użyciu. Wybór odpowiedniej pianki nie jest łatwy. Pod uwagę trzeba wziąć różne czynniki takie jak koszt pianki, oczekiwane efekty oraz planowane miejsce jej montażu. Dobrze się zastanów i wybierz piankę, która będzie najlepiej spełniać twoje oczekiwania.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Pianka poliuretanowa

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *