Papiery pakowe zastosowanie, rodzaje, historia

Jednym z najprostszych, a jednocześnie bardzo rozpowszechnionych rodzajów opakowań jest papier pakowy. Ma wiele zalet, a jego historia jest niezwykle długa i ciekawa. W poniższym artykule postaramy się przedstawić bliżej możliwości zastosowania papieru pakowego, jego rodzaje, a także nawiążemy do jego historii. Dostępny zwykle w formie arkuszy lub rolek papier pakowy może być wykończony na różne sposoby oraz mieć różne właściwości.

Papier pakowy

Na czym polega fenomen papieru do pakowania? Jest tani i ekologiczny, a przy tym samo pakowanie odbywa się w sprawny sposób i nie wymaga szczególnych umiejętności i narzędzi. Co można zapakować w papier pakowy? Niemal wszystko!
 

Pakowanie prezentów – nie zawsze tak było

Nie zawsze prezenty posiadały swoje opakowanie. W przeszłości po prostu je wręczano, bez dodatkowego zdobienia ich. Czyniono tak w przypadku wszystkich przedmiotów i przy okazji każdej okazji. Warto podkreślić, że zdecydowana większość społeczeństwa jeszcze sto lat temu żyła dość skromnie, a prezent był czymś wyjątkowym, nie mówiąc już o jego dodatkowym pakowaniu.

Szare papiery kraft makulaturowe do pakowania kartonów. Jakie?

Jednym z pierwszych krajów, w którym pojawiła się tradycja pakowania prezentów była Japonia. To tam w okresie Edo, czyli między XVII, a XIX wiekiem pojawiło się ozdobne płótno do pakowania – furoshiki. Było dość drogocenne, a mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni stosowali go wielokrotnie, wraz z przekazywaniem kolejnym osobom prezentów. W Korei praktykowano natomiast pakowanie niektórych prezentów w bojagi – kwadratowy kawałek materiału.

Papier do tworzenia tekstów

W Europie zwyczaj pakowania prezentów rozpoczął się około połowy XIX wieku. W epoce wiktoriańskiej stosowano w tym celu dekoracyjny papier, wstążki, a nawet koronki. Było to jednak praktykowane jedynie w najzamożniejszych kręgach – prezenty zapakowane w ten sposób były oznaką luksusu i przepychu. Zwyczaj ukrywania prezentów aż do momentu ich rozpakowania rozpowszechnił się na początku XX wieku. Wtedy to stosowano w celu pakowania prezentów stosowano różnokolorowe bibuły – rodzaj cienkiego papieru, zwykle w kolorach zielonym, czerwonym i białym.
 

Początki stosowania papieru pakowego

Prezenty zapakowane w ozdobny papier pakowy dziś nikogo nie dziwią, jest to dość powszechne i spotykane w niemal każdym kręgu kulturowym na świecie. Taki sposób, w miejsce wspomnianej wcześniej bibułki, pojawił się natomiast w 1917 roku w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, historia rozpowszechnienia papieru jako opakowania dla prezentów jest dość dobrze opisana. W rzeczonym 1917 roku w mieście Kansas City (stan Missouri) dwóch braci prowadziło sklep papierniczy. Rollie i Joyce Hall sprzedawali w nim między innymi ozdobne bibułki do pakowania prezentów świątecznych. W szczytowym okresie zainteresowanie było jednak tak duże, że zabrakło ich.

Papier pakowy

Bracia Hall postanowili wtedy zastąpić bibułki, których zapas się wyczerpał, francuskim papierem, używanym zwykle do wyściełania kopert. Sprzedawali go jako papier do pakowania, a arkusz kosztował 10 centów. Jak się okazało, nowy produkt bardzo dobrze się przyjął, a bracia w następnych kilku miesiącach dorobili się na nim niemałej fortuny. Po kilku latach zaczęli nawet produkować własny papier do pakowania prezentów, który był odtąd dostępny w wielu wzorach.
 

Pakowanie przedmiotów w papier to do niedawna bardzo kosztowny proces

Jeszcze kilkaset lat temu produkcja papieru była dość czasochłonna i skomplikowana. W związku z tym pakowanie czegokolwiek w papier byłoby zbyt kosztowne. Do XIX wieku papier wykorzystywany był niemal wyłącznie do tworzenia dokumentów, ksiąg, czy listów. Samo słowo “papier” w wielu językach wywodzi się natomiast od papirusu. Protoplasta dzisiejszego papieru był jednocześnie bardzo cenny i delikatny, Tym bardziej nie nadawał się więc do pakowania czegokolwiek. Być może kilkaset lat temu ozdobne wersje papieru (na przykład ręcznie zdobionego, malowanego) papier był stosowany jako forma opakowania, lecz mogło to mieć miejsce tylko w najzamożniejszych rodzinach, królewskich i książęcych rodach, czy najbardziej uprzywilejowanych klasach społecznych.

Popularyzacja papieru nastąpiła dopiero w XIX wieku. Wtedy zaczęto stosować do produkcji papieru ścier drzewny, co zrewolucjonizowało proces wytwarzania papieru. Pojawiły się przy tym pierwsze masowo dostępne, niedrogie gazety. Z pewnością to właśnie wtedy wciąż ubogie społeczeństwa przedwojennej Europy i innych zakątków świata zaczęły stosować papier do pakowania różnych przedmiotów, przesyłek, itp. Być może to właśnie przeczytane już gazety były pierwszym rodzajem papieru pakowego, którego używali nasi przodkowie.

Papier pakowy

W późniejszym czasie producenci opakowań rozpoczęli produkcję papieru pakowego na masową skalę. Gdy nie miał dodatkowych zdobień, czy nadruków był jeszcze tańszy w produkcji, przez co bardziej dostępny. Prawdziwym przełomem w kwestii zastosowania papieru pakowego, jaki stosujemy do dziś, był wybuch pierwszej wojny światowej. Wtedy nagle pojawiła się potrzeba taniego i szybkiego pakowania wielu przedmiotów na czas ich przechowywania i transportu. Brązowy papier stał się nieodłączną częścią takich przesyłek, niezależnie od tego, czy owijano nim broń, amunicję, przedmioty codziennego użytku, czy jedzenie.
 

Papier pakowy dziś – jakie ma zastosowanie?

Dziś, po wielu latach od zastosowania papieru jako rodzaju opakowania, ten stał się jednym z najtańszych sposobów na pakowanie dowolnych rzeczy. Papier pakowy występuje w wielu odmianach. Różnią się sposobem wykończenia, grubością, a przy tym właściwościami. Cienki papier wykończony w elegancki sposób jest dziś stosowany niemal wyłącznie jako papier ozdobny. Im lepszej wytrzymałości oczekujemy, tym papier staje się grubszy. Zwiększona gramatura poprawia właściwości ochronne papieru – staje się sztywny, odporny na rozerwanie i dobrze chroni zapakowaną w niego zawartość.

Wśród wielu rodzajów papieru pakowego jednym z najpopularniejszych jest brązowy papier. Jest wykorzystywany do pakowania przesyłek, ale także zakupów, czy produkowanych w fabrykach towarów. Jest bardzo popularny ze względu na swoją dużą wszechstronność i niski koszt zakupu. Papier pakowy występuje dziś zwykle w formie rolek które pozwalają na pakowanie niemal dowolnych przedmiotów – dużych, małych, czy tych o nieregularnych kształtach.

Sprawdź naszą ofertę z papierami pakowymi:

Opakowania wykonane z papieru pakowego – usprawnienie pakowania na miarę XXI wieku

Dziś często stosujemy opakowania wykonane z papieru także w formie gotowych torebek, worków, czy kopert. Dzięki temu sam proces pakowania jest uprawniony do maksimum, a to ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie zysków firmy. Pakowanie z wykorzystaniem tradycyjnego papieru pakowego w rolce albo w formie arkuszu wymaga bowiem często jego wycinania, a następnie zabezpieczania przy użyciu taśmy pakowej. Korzystając z gotowych kopert, worków lub papierowych pudełek można ominąć te czasochłonne etapy. Wystarczy wtedy umieścić zawartość wewnątrz opakowania i zamknąć je. Często w tym celu  używamy dziś wbudowanego zamknięcia, na przykład paska z klejem.

Najbardziej uniwersalny jest jednak papier do pakowania w rolce. Pozwala na owijanie niemal dowolnych produktów, na przykład sprzedawanych w sklepie.  Papier pakowy jako opakowanie zabezpiecza przed zabrudzeniem, porysowaniem, a także przed niewielkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo, co istotne, pozwala po prostu schować przedmiot. To bardzo ważne, kiedy pakujemy bardziej wartościowe towary – biżuterię, czy elektronikę.
 

Rodzaje papieru pakowego

Ze względu na możliwości zastosowania w wielu sytuacjach, papier pakowy występuje w wielu odmianach. Każda z nich posiada swoje unikalne właściwości, które wyróżniają dany wariant. Do najbardziej popularnych rodzajów papieru pakowego, które są dostępne w sklepie internetowym Neopak należą:

  • papier makulaturowy;
  • papier w rolce;
  • papier kraft (papier pakowy kraftowy);
  • papier natronowy;
  • papier ozdobny;
  • papier siarczanowy;
  • papier półłpergaminowy;
  • papier celulozowy;
  • papier świąteczny;
  • papier nacinany;
  • i inne odmiany.

Każdy rodzaj charakteryzują inne właściwości, inny sposób wykonania i najczęstsze zastosowanie.

Papier pakowy

 

Papier ozdobny, papier świąteczny – najtańszy sposób na zapakowanie prezentów

Każdy z nas choć kilka razy pakował prezenty przy użyciu ozdobnego papieru. W zależności od wybranego wzoru można go używać przy wielu okazjach. Jedną z najpopularniejszych odmian papieru ozdobnego jest papier świąteczny. Służy z powodzeniem do przygotowywania prezentów na święta Bożego Narodzenia. Charakteryzują go wzory w choinki, bombki, śnieżynki, a czasem wizerunek Mikołaja.

Papier ozdobny jest świetną alternatywą dla papierowych torebek ozdobnych, a także ozdobnych pudełek. Jest zdecydowanie najtańszym spośród tych produktów. Trzeba jednak przyznać, że samo pakowanie jest też najbardziej wymagające i czasochłonne. Aby zapakować estetyczny prezent z wykorzystaniem papieru ozdobnego do pakowania trzeba mieć nieco zdolności manualnych i zachować staranność. W przeciwieństwie do woreczków na prezenty lub pudełek musimy też użyć dodatkowych narzędzi i produktów – co najmniej nożyczek i taśmy klejącej. Warto dodatkowo ozdobić prezent owinięty w ozdobny papier kokardą lub wstążką.

Dla wielu osób to właśnie wkład własnej pracy włożony w przygotowanie takiego prezentu okazuje się bardzo istotny i oddaje zaangażowanie twórcy prezentu.

 

Papier makulaturowy – ekologiczny sposób na pakowanie

Jednym z najbardziej ekologicznych wariantów papieru pakowego jest ten wykonany z makulatury. W pełni można go też poddać ponownej przeróbce. Pochodzący z recyklingu papier makulaturowy jest także bardzo tani. W zależności od jego grubości można osiągnąć dodatkowe właściwości – ochronę przed uszkodzeniami pakowanego produktu.

Papier makulaturowy występuje najczęściej w formie rolki. Aby zapakować w niego produkt wystarczy odciąć odpowiedni fragment, a całość zabezpieczyć taśmą pakową. Ten sposób pakowania często jest spotykany w dużych sklepach. Papier makulaturowy jest bardzo uniwersalny. Poza możliwością pakowania w niego różnych towarów, można także pociąć go w drobne ścinki lub zgnieść w formę kulek. Takie pozaginane fragmenty bardzo dobrze sprawdzają się w roli wypełniacza do paczek. Amortyzują wstrząsy i uderzenia, dlatego warto umieścić tak przygotowany papier makulaturowy wewnątrz przesyłki, np. w kartonowym pudełku.

Papier pakowy z makulatury

Wykonany z recyklingowanej makulatury papier może być bardzo użyteczny podczas różnych prac plastycznych. Wiele dzieci korzysta właśnie z tego typu papieru. Jest tani, można po nim pisać i malować, a dzięki swojej sztywności świetnie sprawdzi się do tworzenia przeróżnych konstrukcji, czy domków.

 

Papier kraftowy

Papier KRAFT jest pewną odmianą papieru makulaturowego. Zwykle jest gładki i nieco połyskujący, przez co wygląda niezwykle estetycznie i elegancko. To z tego rodzaju papieru często wykonywane są torebki na prezenty i inne opakowania, a także koperty ozdobne. Można go jednak kupić także w formie ekonomicznej rolki papieru kraftowego i samodzielnie obcinać odpowiedniej wielkości arkusze

Kraftowy papier jest sztywny dzięki swojej podwyższonej gramaturze. Z tego względu zapewnia niezłą ochronę zawartości pakunku. Ze względu na swoją wytrzymałość papier kraftowy czasem jest stosowany przez firmy przeprowadzkowe, a także w przemyśle meblarskim. Niski koszt zakupu i niezła solidność sprawiają bowiem, że dobrze sprawdza się do osłaniania mebli przed zniszczeniem w czasie przenoszenia i transportu, a także składowania na magazynie.

 

Papier natronowy

Papier natronowy jest nieco zbliżony w swojej budowie do papieru typu KRAFT i ma takie same właściwości. Jako twardy i odporny na rozdarcie produkt świetnie sprawdza się w roli papieru osłonowego. Występuje jako rolki z papierem natronowym, a także w formie arkuszy. Bez przeszkód można po nim pisać, a także nanosić dowolne nadruki, co wiele firm wykorzystuje jako miejsca do umieszczenia reklamy lub swojego logo. Często powierzchnia tego papieru jest dodatkowo laminowana, przez co opakowanie staje się wodoodporne. Wtedy można z niego wykonać pudełko lub mocną torbę.

 

Papier celulozowy

Zwykle jest używany do pakowania przesyłek. Jest bardzo mocny, a jednocześnie dość wszechstronny. Ten dość nietypowy rodzaj papieru pakowego sprawdza się zarówno w biznesie, jak i zastosowaniach osobistych. Zwykle służy do pakowania delikatnych przedmiotów – rękodzieła, dekoracji, ceramiki lub rzeczy ze szkła. Świetnie nadaje się do drukowania, co wykorzystuje wielu producentów różnych towarów. Nadaje się także do druku laserowego, który jest dość tani i bardzo szybki. Papier z celulozy w formie rolek lub gotowych arkuszy jest niezwykle ekologiczny. Z łatwością poddaje się kompostowaniu biodegradacja następuje dużo szybciej, niż w przypadku innych rodzajów papieru pakowego.

 

Papier półpergaminowy

Estetyczny i wytrzymały papier półpergaminowy sprawdza się do owijania i zabezpieczania produktów. Nadaje się doskonale także do transportu i przechowywania żywności. Z tego względu korzysta z niego wiele firm dostarczających jedzenie, a także rolnicy. Powierzchnia papieru nie wchodzi w reakcje chemiczne. Jest przy tym na tyle przewiewna, że nie powoduje wysychania lub zaparzania się produktów. Nadaje się więc bardzo dobrze do pakowania owoców, warzyw i pieczywa.

Wykonany w 100% z celulozy papier półpergaminowy jest bardzo przyjazny dla środowiska. Ten uniwersalny rodzaj papieru świetnie sprawdzi się do pakowania jedzenia, dlatego korzysta z niego wiele sklepów, w tym duże supermarkety. Nadaje się do zawijania serów oraz wędlin.

 

Papier nacinany

Po co ten typ papieru pakowego ma nacięcia? Odpowiadają za poprawę właściwości ochronnych. Nieregularne powierzchnia papieru nacinanego jest bowiem świetna w amortyzowaniu uderzeń mechanicznych i wstrząsów. Sam papier jest przy tym dość lekki, co jest istotne w przypadku większych przesyłek. Daje niezłe zabezpieczenie zapakowanej tak zawartości, nie zwiększa przy tym kosztów wysyłki.

Papier nacinany jest dostępny zwykle w formie rolek. Można go zastosować jako ekologiczną alternatywę dla innych form zabezpieczenia – folii bąbelkowej lub jako wypełniacz do paczek.

Jeżeli w Państwa biznesie jest potrzeba przygotowywania wielu przesyłek i wysyłania ich, a zawartość stanowią delikatne przedmioty, warto rozważyć zaopatrzenie się właśnie w nacinany papier.

 

Jaki rodzaj papieru wybrać?

Ze względu na dużą ilość dostępnych w naszym sklepie internetowym Neopak papierów pakowych, każdy z Państwa z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Odpowiednie do potrzeb, spełniające postawione im wymagania – takie właśnie są papiery pakowe w Neopaku.

Papier pakowy ozdobny

Niezależnie od tego, czy potrzebują Państwo zabezpieczyć transportowane przedmioty o dużych gabarytach (meble, palety z towarem, itp.), czy chcą Państwo zapakować prezent, z pewnością znajdą Państwo odpowiedni papier pakowy.

Dostępne w Neopaku papiery pakowe są jednymi z najbardziej ekologicznych rodzajów opakowań na rynku. Dla wielu klientów to bardzo ważne, by prowadzenie biznesu i zabezpieczanie przedmiotów szły w parze z troską o środowisko naturalne.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Papier pakowy

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *