Papier pakowy – ekologiczne rozwiązania

Papier-pakowy--ekologiczne-rozwizania-

Od kilku lat z coraz większą uwagą przyglądamy się różnym działaniom proekologicznym. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy starają się sprostać współczesnym oczekiwaniom związanym z dążeniem do wykorzystywania ekologicznych rozwiązań w działalności zawodowej i życiu osobistym. Stąd też różnego rodzaju kierunki i trendy proekologiczne mogą mieć znaczny wpływ na nasze codzienne decyzje. Ogrom przedsiębiorstw dąży do zastąpienia przestarzałych i szkodliwych dla środowiska produktów tymi, które będą sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi i nie mają negatywnego wpływu na ekosystem. Dlatego też papier pakowy staje się coraz bardziej popularną formą opakowania, która stanowi świetną alternatywę, chociażby dla jeszcze, niestety dość często spotykanych, „foliówek”.

Dlaczego warto wybrać papier pakowy?

 

Potrzeba ochrony środowiska naturalnego niejako zmusza podmioty gospodarcze i fizyczne do wprowadzania niezbędnych zmian, które mogą w przyszłości przynieść korzyści przyrodzie, a co za tym idzie i nam – ludziom.
W dzisiejszych czasach działania na rzecz ekologii stają się cenionym wyróżnikiem wielu firm. Papier pakowy, powszechnie stosowany w niejednym przedsiębiorstwie może również pozytywnie wpłynąć na jego wizerunek. Może bowiem być utożsamiany z wysokim stopniem świadomości ekologicznej jego właścicieli.
Ekologiczny sposób pakowania z wykorzystaniem odpowiedniego papieru do pakowania niesie za sobą szereg atutów:
  • opakowany w niego towar czy prezent pozytywnie wyróżnia się na tle tych pakowanych w folie plastikowe;
  • firmy stosujące tego typu opakowania zyskują w oczach klientów, dla których ekologia jest istotnym zagadnieniem;
  • może stanowić reklamę dla firmy, która zdecydowała się na wykorzystanie powierzchni papieru do nadruku reklamy czy loga przedsiębiorstwa;
  • papier ulega recyklingowi, dzięki czemu nie zaśmieca dodatkowo otoczenia;
  • jest on stosunkowo tanim rozwiązaniem i świetną alternatywą dla innego rodzaju tworzyw;
  • przesyłka jest solidnie zabezpieczona w trakcie transportu przed różnymi czynnikami.
Zalety te można odnaleźć w różnym stopniu w poszczególnych rodzajach papieru pakowego.
 

Jaki papier pakowy wybrać oraz gdzie i kiedy najlepiej go stosować?

 

Papier-pakowy--ekologiczne-rozwizania--1
Współczesny rynek oferuje nam najróżniejsze rodzaje papieru do pakowania. Aby wybrać ten najlepszy dla nas, dobrze jest zaznajomić się z jego odmianami. A jest ich całkiem sporo. Poniżej wytypowano kilka z nich, które mogą być wykorzystywane w odmiennych celach:
  • papier makulaturowy – jest cennym surowcem stosowanym w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Powstaje z uszkodzonych lub nieaktualnych książek, arkuszy drukarskich, starych gazet i innych resztek papierniczych. To właśnie surowiec źródłowy określa właściwości papieru makulaturowego oraz jego wytrzymałość. Papier makulaturowy jest wykorzystywany m.in. do produkcji papieru toaletowego oraz do pakowania – może stanowić zarówno jego zewnętrzną warstwę ochronną czy też ozdobną opakowania, jak i wypełnienie papierowych kątników i tulei. Ponadto to z niego powstają tektury faliste, które świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie towaru w trakcie transportu, a także podczas różnego rodzaju prac budowlano-remontowych. W obecnych czasach drewno, które dawniej wykorzystywano do wyrobu papieru, zostało w znacznej mierze zastąpione makulaturą. Dzięki temu to samo włókno może być wykorzystywane 5-7 razy! Jeśli zatem chcemy prawdziwie dbać o środowisko, warto tym rozwiązaniom przyjrzeć się bliżej.
  • Papier kraft, inaczej nazywany siarczanowym wytwarzany jest z makulatury lub włókien pierwotnych. Nabyć go można w najróżniejszych gramaturach, kolorach i fakturach. Z racji swoich szczególnych właściwości, a w tym przede wszystkim wytrzymałości i nieprzezroczystości względem światła, doskonale sprawdza się jako materiał na opakowanie. Po odpowiednim wzmocnieniu jego struktury staje się odporny nawet na większe obciążenia. Jest produktem, na którym chętnie wprowadza się nadruki. Ponadto jego powierzchnię można poddać naniesieniu dodatkowej warstwy poprzez laminowanie, metalizowanie, gumowanie czy powlekanie. Szerokie spektrum tych możliwości sprawia, iż znajduje on zastosowanie w wielu branżach, a w tym m.in. w:
  1. produkcji ekologicznych toreb dla przemysłu spożywczego;
  2. pakowaniu mebli;
  3. służy jako papier osłonowy w przemyśle lakierniczym;
  4. bierze udział w produkcji kopert i toreb ozdobnych;
  5. uczestniczy w wytwarzaniu taśm, wstążek i sznurów;
  6. jest stosowany jako opakowanie dla świeżej żywności, kwiatów oraz książek;
  7. stanowi zabezpieczenie krawędzi przesyłanych towarów;
  8. zabezpiecza powierzchnie w trakcie remontu i prac malarskich.
Co istotne, papier pakowy kraft jest przyjazny dla środowiska i w 100% biodegradowalny. Nadaje się do recyklingu i dzięki temu jest rozwiązaniem prawdziwie ekologicznym.
  • Papier natronowy – kolejny rodzaj papieru pakowego, który może się przydać zarówno w domu, jak i firmie. Jest on wytwarzany z włókien roślinnych, w tym m.in. z drzew eukaliptusowych, akacjowych i sosnowych. Charakteryzuje go wysoka jakość, lekkość oraz duża wytrzymałość. Spotkać go można w wielu gramaturach i odmianach kolorystycznych. Papier natronowy jest wykorzystywany przede wszystkich jako:
  1. ochrona paczek i przesyłek przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  2. osłona przed światłem słonecznym;
  3. surowiec do produkcji toreb, worków papierowych itp.;
  4. po pokryciu laminatem foliowym stanowi zabezpieczenie przed wilgocią oraz zapachami z zewnątrz.
  • Papier półpergaminowy – ten rodzaj papieru z pewnością przysłuży się w branżach związanych z artykułami spożywczymi i żywieniowymi: restauracjach, pizzeriach, sklepach mięsnych, cukierniach itp. Jest rozwiązaniem bardzo trwałym i tanim. Pozwala bezpiecznie i higienicznie zapakować produkty żywnościowe. Jest przyjazny dla środowiska, gdyż wykonano go w 100% z celulozy. Odpowiednie atesty zaś sprawiają, iż jak najbardziej nadaje się do kontaktu z żywnością. Specjalna bariera, którą jest on powlekany, daje możliwość pakowania w niego nawet wilgotnych czy bardziej tłustych produktów takich jak: wędliny, sery, słodkie wyroby. Dzięki półprzeźroczystej strukturze łatwiej rozpoznać rodzaj zapakowanych artykułów. Oczywistą funkcją jest też ochrona przed brudem i kurzem oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Ta odmiana papieru jest też chętnie stosowana jako wypełniacz w przypadku pakowania obuwia oraz bardziej delikatnych przedmiotów takich jak: ceramika, porcelana i szkło. Tradycyjne krawcowe z kolei używają półpergaminu jako wzornika do wykrojów przy różnego rodzaju projektach krawieckich.
  • Papier nacinany – tego rodzaju papier przysłuży się znacznie do wszelkiego rodzaju prac zabezpieczających przedmioty i przesyłki na czas transportu. Charakteryzuje go bardzo specyficzna struktura przypominająca plastry miodu. To właśnie ona pozwala na dokładne owinięcie, a tym samym i ochronę artykułów wykonanych z tworzyw sztucznych, szklanych i innego typu, takich jak na przykład: butelki, słoiki, filiżanki. Doskonale dopasowuje się do kształtu podłoża i powierzchni artykułu. Stosując go, wiesz, że przesyłka będzie bardzo dobrze zabezpieczona, a Ty działasz w duchu zrównoważonego rozwoju, gdyż papier ten jest całkowicie biodegradowalny i może być przetwarzany w papierniach wytwarzających tekturę.
  • Szary papier pakowy makulaturowy

W jaki sposób dobrać papier pakowy do własnych potrzeb?

Papier-pakowy--ekologiczne-rozwizania--2

Decydując się na wybór konkretnego papieru do pakowania, warto dopasować go do celu, któremu na służyć. Szary papier przysłuży się nam, jeśli wysyłamy paczki i przesyłki, np. w ramach działalności sklepu internetowego. Tego rodzaju papier może stać się także gustownym opakowaniem dla podarunków w duchu zero waste oraz gdy lubimy minimalizm w opakowaniach. Do ochrony przedmiotów i dekoracji świetnie nada się papier o niskiej gramaturze, np. pergamin czy bibuła. Jeśli z kolei zależy nam na odpowiednim zabezpieczeniu produktów żywnościowych, na podstawie przytoczonych powyżej informacji, łatwo się domyślić, iż najlepszym w tym przypadku będzie papier powlekany, który zapewni nam m.in. odporność na wilgoć.

Spersonalizowamy papier – jakie ma zalety?

 

Bardzo dobrze przyjął się na naszym rynku papier, który jednoznacznie pozwala zidentyfikować towar gatunkowo lub połączyć go z daną marką. Drukowanie loga, motta firmy czy jej nazwy na papierze pakowym jest świetną formą reklamy. Konsument dzięki temu w szybki sposób jest w stanie rozpoznać dane przedsiębiorstwo albo też skorelować przesyłkę z rodzajem produktu, który zakupił. W obecnej dobie, gdzie przykłada się coraz większą wagę do działań proekologicznych, papier pakowy z logiem firmy może stać się jego pozytywną wizytówką, która wskazywać może również na świadomość właścicieli dotyczącą potrzeby ochrony środowiska.

Papier pakowy a kwestie recyklingu

 

Papier-pakowy--ekologiczne-rozwizania--3
Wybierając materiał opakowaniowy, z pewnością papier do pakowania przewyższa pozostałe tworzywa, biorąc pod uwagę czas rozkładania się tegoż materiału. Dla zainteresowanych można przytoczyć tu szczegółowe dane, które przedstawiają się następująco:
  • papierowa torba potrzebuje ok. 75 – 80 dni na proces rozkładu w glebie;
  • opakowania z polietylenu (opakowania foliowe) będą się rozkładać nawet 400 lat;
  • szklana butelka wymaga aż 4000 lat, aby ulec rozkładowi w glebie!!!
Informacje te jednoznacznie wskazują wyższość papierowych opakowań nad pozostałymi. Ulegają biodegradacji najszybciej, a przez to są najmniej uciążliwe dla środowiska.
Warto zatem zastanowić się, zanim wybierzemy idealne dla nas rozwiązanie.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Papier pakowy

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *