Jaki
papier ksero do drukarki wybrać? Jakie są jego rodzaje? Mogłoby Ci się wydawać, że nie ma nic prostszego na świecie, niż pójście do sklepu i kupienie papieru do drukarki. Zanim sam nie stanąłeś przed takim dylematem. Nie każdy
papier do drukarki jest przecież taki sam! Jak bardzo różnią się one między sobą? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w tym poradniku.
Co oznaczają parametry papierów ksero?
Gdy rzucisz okiem na specyfikację konkretnego papieru ksero, to pewnie szybko dostrzeżesz, że ma on podaną gramaturę i klasę. Aby znaleźć papier, który będzie zgodny z Twoimi indywidualnymi oczekiwaniami, to najpierw musisz dowiedzieć się, co oznaczają te poszczególne parametry. Istnieje również mnóstwo innych charakterystycznych cech, jakie powinien posiadać dobrej jakości papier do drukarki. My opiszemy poniżej tylko te najważniejsze.
Czym jest gramatura papieru?
Gramatura służy do tego, aby informować o tym, ile waży jeden arkusz. Wyraża się ją w gramach na metr kwadratowy (g/m2). Ogólnie rzecz biorąc, im wyższą gramaturę widzisz, tym cięższa, grubsza i sztywniejsza będzie jedna kartka. Powinieneś wiedzieć również o tym, że standardowy papier biurowy wyróżnia się gramaturą 80 g/m2. Natomiast papiery ozdobne posiadają gramaturę od 160 do 250 g/m2.
Wybór papieru, jeżeli chodzi o gramaturę jest zależny przede wszystkim od rodzaju dokumentów, jakie musisz w danej chwili wydrukować. Co to oznacza w praktyce? To, że musisz również sprawdzić, czy Twoja drukarka jest odpowiednia do tego, aby drukować na danej gramaturze. Gdy niewłaściwie dobierzesz papier, to nie tylko wydruki nie będą zbyt atrakcyjne, ale również możesz sobie wywołać awarię drukarki. A jak się już pewnie przekonałeś, z jej naprawą wcale nie jest już tak prosto. Wszystko psuje się łatwiej. Co dalej z tym papierem ksero?
Czym jest grubość papieru?
Możemy najprościej powiedzieć, że grubość to odległość pomiędzy spodem a wierzchem arkusza papieru leżącego płasko. To od niej jest zależne to, jak wybrany przez Ciebie papier, będzie się zginał. Im będzie grubszy, tym naturalnie będzie sztywniejszy. Jaką grubość może mieć kartka papieru? Jeżeli chodzi o papier standardowo używany w kserokopiarkach, to jest to 110 mikronów. Nam też to nic w pierwszej chwili nie mówiło. Jednak trochę już poczytaliśmy i wiemy, że jest to przeciętna grubość włosa.
Jaka może być klasa papieru do drukarki?
Pewnie jesteś przekonany o tym, że klasa papieru do drukarki to jej poziom jasności. Coś w tym jest, ale nie do końca. Musimy to wytłumaczyć jednak trochę bardziej profesjonalnie. To czym w końcu jest ta klasa
papieru do drukarki? Może zaczniemy od tego, że papier o klasie A jest najbielszy, klasa B to wariant pośredni, a papier klasy C jest najbardziej atrakcyjny pod względem cenowym. Nie ma tutaj żadnych kryteriów, które moglibyśmy przytoczyć. Nie ma jasnej klasyfikacji
papieru do drukarki do poszczególnych klas.
Jaki może być format papieru do drukarki?
Format to inaczej wymiary papieru do drukarki. Format A4 (210 x 297 mm) pewnie znasz doskonale, bo jest najpopularniejszy na rynku. Jednak na nim nasza lista się nie kończy. Papier do drukarki występuje również w wielu innych wariantach. Największy wybór będziesz miał przy kupowaniu papieru specjalistycznego, na przykład fotograficznego. Na rynku są dostępne również papiery ozdobne do drukarki. Warto tutaj jeszcze dodać, że drukowanie w formatach niestandardowych, czyli innych niż A4 wymaga posiadania odpowiedniego modelu drukarki. Musi ona po prostu obsługiwać interesujący Cię format wydruku.
Czym jest nieprzeźroczystość papieru do drukarki?
Nieprzeźroczystość papieru jest zależna od kilku podstawowych czynników. Możemy wśród nich wymienić na przykład: strukturę papieru oraz ilość włókien. Papier do drukarki, który ma niską nieprzeźroczystość absorbuje więcej światła niż papier, który wyróżnia się wyższym parametrem. Jeżeli spojrzymy na to od strony praktycznej, to szybko zauważymy, że papier jest narażony na działanie światła.
Może ono przenikać z jednej strony na drugą. Gdy kartka zostanie zadrukowana po dwóch stronach, to łatwo możesz się domyślić, jaki będzie tego rezultat. Mamy tutaj na myśli fakt, że teksty, grafiki, a nawet zdjęcia będą na siebie nachodziły. Nieprzeźroczystość papieru do drukarki jest wyrażana w procentach.
Dlaczego gładkość papieru do drukarki jest tak ważna?
Gładkość papieru jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o jakość wydruku. Im gładsza jest kartka, tym lepiej odwzorowane są kolory i detale. Taka gładka kartka gwarantuje również lepszy kontrast wydruku. Ten parametr jest niesamowicie istotny w przypadku wybierania papieru fotograficznego. Papiery do drukarek są uznawane za gładkie. Wtedy standardowo są powlekane specjalną powłoką. Ma ona wpływ właśnie na ich nieprzeźroczystość.
Czy jest jeden papier do drukarki, który odpowiadałby wszystkim?
Aż chciałoby się tutaj zacytować klasyka mówiącego o tym, że gdy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Warto tutaj również trzymać się tej zasady. Musimy Ci uświadomić jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. Jaką? Mianowicie taką, że papierem uniwersalnym bardzo często nazywa się papier ksero do drukarki. Wyróżnia się on gramaturą 80 g/m2. Jest również przyjazny pod względem cenowym.
Czy to jest w ogóle możliwe, aby taki papier istniał i jeszcze do tego miał wysoką jakość? Szczerze? Mocno w to wątpimy. Nie ma czegoś takiego, jak papier nadający się absolutnie do każdego zastosowania i do drukarki. Dlatego, zanim sięgniesz po konkretny papier do drukarki, to najpierw zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz.
Wybrać papier do drukarki atramentowej, czy laserowej?
Druk atramentowy i laserowy różnią się nie tylko pod względem wizualnym, ale również techniką druku. W związku z tym, nie możesz mieć nierealnych oczekiwań wobec papieru do drukarki. Mamy tutaj na myśli fakt, że żaden papier nie będzie się tak samo idealnie sprawdzał zarówno w przypadku drukowania atramentowego, jak i laserowego. Niestety taka jest rzeczywistość. Nie radzimy Ci nawet próbować drukować fotografii na tradycyjnym papierze biurowym.
Przy drukowaniu zdjęć na zwykłym papierze drukarka będzie pobierała o wiele większe ilości tuszu, niż w czasie drukowania tekstu. Właśnie dlatego wybrany przez Ciebie papier powinien mieć optymalną grubość. Wtedy zaaplikowany na niego tusz będzie się bardzo dobrze i równomiernie wchłaniał. Papier biurowy nie ma takiej grubości. Dlatego nie możesz od niego oczekiwać, że wydrukowane na nim fotografie będą się prezentowały rewelacyjnie.
Jaki papier będzie odpowiednim wyborem do drukarki igłowej?
A jaki papier bardziej Ci się przyda, jeżeli masz drukarkę laserową lub atramentową? Drukarki do użytku domowego zazwyczaj są przeznaczone do drukowania dokumentów w kolorze czarnym. Rzadko ktoś się decyduje na zakup kolorowej drukarki do domowego biura. Chyba, że tego wymaga jego praca. Zazwyczaj w mieszkaniach drukujesz pewnie różne pisma, faktury, referaty albo eseje dla dzieciaków do szkoły. Studenci też często korzystają z najprostszych drukarek laserowych, czy atramentowych.
Chociaż papier do drukarki, którego używasz na co dzień, najczęściej jest odpowiedni do wielu rozmaitych zastosowań, to nie możemy nazwać go uniwersalnym. Nie możesz tutaj zdawać się na przypadek, bo nie przyniesie Ci to absolutnie żadnych korzyści. Na samym początku powinieneś sprawdzić, jaki masz w domu typ drukarki. Postaramy się podpowiedzieć Ci tutaj, jakie właściwości powinien mieć papier do drukarki atramentowej, laserowej oraz igłowej.
Jaki papier do drukarek igłowych?
Jeszcze parę lat temu absolutnie wszyscy spisali drukarki igłowe na straty. Miały je zastąpić o wiele lepsze i nowocześniejsze technologicznie modele laserowe i atramentowe. Jednak jakoś się im to nie do końca udało. Może dlatego, że drukarki igłowe są najbardziej ekonomiczne. Są tanie w eksploatacji i niezawodne. Tak samo, jak stare samochody. O wiele łatwiej jest je naprawić, nawet samodzielnie niż drukarki, które dopiero w tym roku weszły na rynek.
Drukarki igłowe bardzo często możesz spotkać w różnego rodzaju przedsiębiorstwach oraz w biurach. Jak tam głębiej się zastanawiamy, to możemy dojść do wniosku, że czeka je tam jeszcze długa kariera zawodowa. Papier do drukarek igłowych jest dosyć specyficzny pod względem wizualnym. Charakteryzuje się on boczną perforacją i ciągłą konstrukcją arkusza. Jeżeli kiedykolwiek wcześniej widziałeś już taki papier do drukarki, to na pewno bardzo dobrze go zapamiętałeś. Składa się z dwóch warstw, co daje Ci możliwość jednoczesnego wydruku oryginału oraz kopii dokumentu.
Jakie cechy ma papier do drukarek atramentowych?
Musimy przyznać, że
papier do drukarek atramentowych jest najlepszym wyborem do codziennych zastosowań. Charakteryzuje się stosunkowo niewielką gramaturą. Jednocześnie nigdy nie jest ona mniejsza niż 80 g/m2. Papiery do drukarek o niższej gramaturze, raczej nie wzbudzą Twojego entuzjazmu. Po prostu są niskiej jakości. Dodatkowo nie dają one możliwości drukowania obustronnego. Najtańszy papier jest po prostu zagrożeniem dla Twojej drukarki. Może się w niej zaciąć i spowodować poważną awarię. Nie polecamy, bo są to tylko pozorne oszczędności.
Jakie jeszcze właściwości powinien mieć papier do drukarek atramentowych? Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że tego rodzaju papier musi mieć odpowiednią strukturę. Dzięki temu tusz będzie się w niego równomiernie wchłaniał i szybko schnął. To jeszcze nie koniec dostępnych na rynku papierów do drukarki. Chociaż musimy tutaj przyznać, że nieuchronnie się do niego zbliżamy. Mamy jeszcze do omówienia papier do drukarek laserowych.
Czym charakteryzuje się papier do drukarek laserowych?
W przypadku drukarek laserowych zalecamy wybór trochę wyższych gramatur, niż przy papierze do drukarek atramentowych. Według nas optymalne wartości to między 80 a 120 g/m2. Pamiętaj również o tym, że papier musi być dopasowany do specyfikacji konkretnego urządzenia. Mamy nadzieję, że już wiesz, jaki papier będzie idealny do Twojej drukarki!