SPIS TREŚCI
Popularność produktów eko na przestrzeni ostatnich lat
Nie da się nie zauważyć, że w ostatnich latach branża eko przybiera na popularności. Coraz częściej na sklepowych półkach możemy znaleźć produkty pochodzenia naturalnego. Jak wiadomo, z przyczyn oczywistych, produkty te są droższe od innych. Mimo to klienci coraz częściej sięgają właśnie po nie. Ciężka sytuacja w ostatnich latach, nie zatrzymała rynku i w dalszym ciągu gwałtownie pnie się do góry. Rynek ten dzieli się na wiele segmentów, a jednym z nich jest żywność. Sam rynek żywności ekologicznej w roku 2020 był wart ponad 120 miliardów euro, a uprawy ekologiczne zajmują już 75 milionów hektarów na całym świecie. Jak sami widzimy liczby te są ogromne, podobnie jak potencjał firm eko.
Dlaczego tak ważne jest, aby opakowania także były eko?
Biorąc pod uwagę modę i popularność firm oraz produktów eko, warto jest podążać w tym samym kierunku. Klienci coraz częściej wybierają produkty eko od świadomych marek. Idea ochrony jest piękna i warto ją promować. Pokazywanie i śmiałe mówienie o tym, że nasza firma dba o planetę, z pewnością przyniesie wiele korzyści i nowych klientów. Warto zacząć właśnie od opakowań i ich zmiany na ekologiczne.
Opakowania ekologiczne są produkowane z surowców naturalnych. Do wytworzenia ich nie potrzeba tak dużych zasobów energii jak do opakowań np. plastikowych. Są one również bardzo solidne i wielozadaniowe. Nadają się więc do wielokrotnego użytku i transportu. Dzięki tym cechom możemy powiedzieć, że opakowania ekologiczne obniżają koszty.
Rodzaje ekologicznych opakowań
- Pudełka kartonowe – aktualnie są one najbardziej popularną alternatywą dla plastikowych opakowań. Tworzone są z pulpy drzewnej, która pochodzi z recyklingu. Jest wiele rodzajów tektur. Najbardziej powszechną jest tektura falista. To właśnie z niej jest wykonana większość kartonowych pudełek. Mają one wiele zalet. Jedną z nich jest oczywiście optymalizacja zużycia plastiku w branży TSL. Poza tym kartony są bardzo wytrzymałe, więc nadają się praktycznie do wszystkiego. Można w nich przechowywać oraz transportować przedmioty, nawet te, o sporych gabarytach i wadze. Kolejną zaletą ich jest to, że świetnie spełniają funkcję zabezpieczenia przedmiotów. Ponadto wyglądają bardzo estetycznie, więc bez problemu można używać ich wielokrotnie lub jako dekoracja, na przykład w szafie lub na komodzie. Na co jednak warto zwrócić uwagę? Na producenta kartonu i na to ile tektury pochodzi z recyklingu.
- Opakowania z alg morskich – te opakowania nadają się do opakowania produktu, ale nie do transportu. Materiał ten jest otrzymywany z powszechnie występujących alg czerwonych. Sprawdza się on świetnie do opakowania różnego rodzaju suchych produktów spożywczych.
- Bio plastik – jest to rodzaj tworzywa biodegradowalnego. Tworzony jest z kompostu roślinnego. Stosowany jest on głównie do produkcji bio foliopaków (szczególnie przydatnych w branży TSL) i torebek foliowych.
Rodzaje kartonów wysyłkowych – jakie wybierać?
Pakowanie produktów ekologicznych – jakich wypełniaczy używać?
- Papier nacinany – świetnie sprawdzi się jako zamiennik dla folii bąbelkowej. Struktura 3D bardzo dobrze działa jako ochraniacz i amortyzator dla przedmiotów owiniętych w taki papier.
- Papier z makulatury – jest to świetne rozwiązanie, ponieważ do produkcji takiego papieru nie musimy ponownie wycinać drzew. Produkowany jest on ze wcześniej użytych papierów. Po prostu najadamy mu się drugie życie, a przy tym nie wycina się bardzo cennych drzew i terenów zielonych.
- Papier bąbelkowy – struktura jego świetnie zastępuje folie bąbelkową. Doskonale amortyzuje przedmioty, podczas transportu. Można go używać wielokrotnie. Bardzo wygodnie owija się nim nieregularne przedmioty.
- Papier składany – jest on kolejną formą papieru, który sprawdza si przy wypełnianiu paczek. Można go stosować również przy automatycznym wypełnianiu paczek.
- Papierowe wiórki – ten papier wygląda jak zygzak i ma właściwości amortyzujące. Sprawdza się świetnie, gdy przedmiot jest w nieregularnym, trudnym do owinięcia kształcie. Jest on również w pełni biodegradowalny.
- Ekologiczny skropak – jest on niesamowicie lekki, więc nie trzeba martwić się, że będzie on zwiększał koszty wysyłki. Jest on biodegradowalny, więc nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Świetnie amortyzuje przedmioty zarówno podczas transportu, jak i przechowywania. Jest on wytrzymały więc może służyć, nawet jako amortyzator dużych i ciężkich przedmiotów.
- Naturalna wełna drzewna – inaczej wiolina. Wykonana z surowca naturalnego, w tym przypadku z drzewa. Wygląda ona bardzo estetycznie i elegancko, więc może służyć również jako element ozdobny. Użycie wypełniacza dobrego, ekologicznego i ładnego, znacząco zwiększa wartość dodaną produktu. Jest to wypełnienie w pełni biodegradowalne, więc nie szkodzi środowisku.
- Eko flupis – jest to innowacyjny wypełniacz ekologiczny. Został wykonany z brykietu oraz spienionego papieru. Dzięki temu jest on bezpieczny dla środowiska, a zarazem świetnie chroni przedmioty podczas transportu. Jest to produkt biodegradowalny, więc podczas rozkładu nie zatruwa środowiska.
- Papierowe poduszki powietrzne – świetnie chronią produkty bardzo delikatne. Są również świetnym zastępcą dla poduszek powietrznych plastikowych. Są one wielokrotnego użytku i wyglądają estetycznie. Nadadzą się do przesyłek prywatnych oraz firmowych. W całości zostały wykonane z papieru, dzięki czemu są w 100% biodegradowalne.
Co to są opakowania biodegradowalne i jak z nich korzystać?
Na rynku ecommerce pojawia się coraz więcej marek oferujących produkty ekologiczne. Żeby ich strategia była spójna, niezbędne staje się wykorzystanie opakowań ekologicznych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że pakowanie produktów ekologicznych również powinno być ekologiczne. Na szczęście branża opakowaniowa oferuje coraz więcej ciekawych rozwiązań, które mają na celu zastąpić te mniej korzystne dla środowiska.