SPIS TREŚCI
Od lipca 2021 roku do marca 2022 roku przez Krajowy Instytut Mediów przeprowadzane było badanie dotyczące czytelnictwa w Polsce. Przebadano 32 tysiące osób powyżej 16 roku życia. W wynikach można znaleźć informację pokazującą, że po przynajmniej jedną książkę sięgnęło 44% respondentów. Czytanie ma ogromne korzyści. Wśród nich wymienić należy pobudzanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, zwiększanie wrażliwości oraz zwiększenie wiedzy ogólnej. Dlatego mamy nadzieję, że coraz więcej osób sięgało będzie po książki. W związku z rozwojem księgarni internetowych, a także coraz częstszą sprzedażą książek używanych na różnych platformach chcemy powiedzieć kilka słów o tym, jak prawidłowo zabezpieczać książki do wysyłki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury.
Kartony i owijki na książki – zadbaj o wysokiej jakości podstawowe materiały do pakowania
Niestety kurierzy bardzo często nie zwracają uwagi na przesyłki, za które są odpowiedzialni. Oczywiście książka nie jest przedmiotem kruchym czy delikatnym jak produkty szklane. Niemniej jednak wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na czas przesyłki. Dlatego nie ma znaczenia, czy wysyłasz książkę prywatnie, czy prowadzisz sklep internetowy, odpowiadasz za to, aby produkt dotarł w nienaruszonym stanie do odbiorcy. Pomóc w tym mogą odpowiedniej jakości produkty do pakowania. Wśród nich najdą się kartony, ale nie tylko. W sklepie Neopak znajdziesz tekturowe owijki na książki. Charakteryzują się wytrzymałością i solidnością. Zabezpieczają produkty przed kurzem, pyłem i zarysowaniami.
Zadbaj o to, aby waga przesyłki nie była zbyt duża
Owijki na książki dostępne są w różnych rozmiarach. Wielkością różnią się też kartony, które znajdziesz w ofercie sklepu. Czy to jedyne sposoby na opakowania do wysyłki książek? Oczywiście, że nie. Wszystko zależy od tego, ile przedmiotów chcesz wysłać. Jeśli wysyłasz większą ilość, warto zdecydować się na duże kartony wykonane z wytrzymalszej tektury. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przeciążać za bardzo opakowań. Najczęściej kurierzy mają maksymalną wagę 30 kg. Paczki niemieszczące się w tym limicie są ponadgabarytowe i kosztują więcej.
Jakie rodzaje opakowań mogą jeszcze przydać się podczas pakowania książek?
Kartony i owijki na książki to nie jedyne możliwości. Jeśli wysyłasz kilka książek, możesz skorzystać z alternatywnych sposobów. Jednym z nich jest foliopak. Dzięki użyciu tego rodzaju koperty będziesz mógł zabezpieczyć książkę przed wilgocią. Mało tego, możesz zaoszczędzić na taśmie pakowej, gdyż najczęściej foliopaki wyposażone są w pasek klejący. Zwróć jednak uwagę na to, że warto przed włożeniem książki do foliopaka owinąć ją przynajmniej jedną warstwą folii bąbelkowej i zabezpieczyć taśmą, aby się nie rozwinęła. A co jeśli szukasz ekologicznych alternatyw? Dobrze, że trafiłeś do sklepu Neopak. Znajdziesz tutaj nie tylko papier nacinany, który ma podobne właściwości jak folia bąbelkowa, ale również koperty kurierskie EKO i taśmy papierowe EKO.
Koperty bąbelkowe – ciekawy sposób na wysyłkę ksiażek i oszczędność materiałów oraz środków
Kolejnym rozwiązaniem są koperty bąbelkowe. Folia pęcherzykowa, która wyścieła wnętrze papierowej koperty, chroni przed wilgocią i amortyzuje upadki. Dzięki niej okładki się nie porysują, co ma ogromne znaczenie dla wielu miłośników książek. Z uwagi na to, że koperty bąbelkowe wyposażone są podobnie jak foliopaki w pasek klejący, nie musisz dodatkowo zabezpieczać ich taśmą pakową.
Wypełniacze do paczek – jakich używać przy wysyłce książek?
Jak już wspomnieliśmy, książki nie są produktem delikatnym, takim jak np. szkło. Jednak warto je odpowiednio zabezpieczyć na czasy wysyłki. Dlatego, jeśli wysyłasz je w kartonie, zadbaj o to, aby puste przestrzenie były wypełnione. Podstawą jest oczywiście odpowiednio dobrany rozmiar kartonu – na szczęście na rynku dostępnych jest ich całe mnóstwo, a dodatkowo Neopak jako producent opakowań, może zaoferować kartony o nietypowych rozmiarach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się z pracownikami sklepu. Pamiętaj o tym, aby karton nie był ani za duży, ani za mały. W doborze odpowiedniej wielkości również może pomóc Ci doradca.
Jakie wypełniacze do paczek wykorzystać przy pakowaniu książek?
W sklepie Neopak znajdziesz szereg produktów, które doskonale sprawdzą się, jako wypełniacze do paczek przy pakowaniu książek. Jednym z nich, jest papier Kraft. Skutecznie wypełni wolne przestrzenie i zapobiegnie przemieszczaniu się książek w kartonie. Dobrze sprawdzi się też skropak i papier nacinany. Jeśli wysyłka ma być prezentem dla odbiorcy, można skorzystać z dekoracyjnych wypełniaczy, takich jak np. wiolina. Dostępna jest w różnych kolorach.
O czym pamiętać wysyłając książki?
Jako osoba przygotowująca książki do wysyłki musisz pamiętać o kilku kwestiach. A przynajmniej dobrze by było, abyś pamiętał. O kilku z nich już wspomnieliśmy, a o kilku jeszcze nie. Warto jednak przeczytać i zapamiętać – zwłaszcza że dotarcie przesyłki do klienta bez oznak zniszczenia jest podstawą budowania bliższej i dłuższej relacji z Klientem. Dlatego właśnie zadbaj o to, aby:
- dopasować rodzaj opakowania i jego wielkość do gabarytu książki lub książek, które wysyłasz;
- przykładaj wagę do wypełnienia wolnych przestrzeni w kartonie;
- chronić książki przed wilgocią – karton lub owijka mogą zostać dodatkowo zabezpieczone przy użyciu produktu, jakim jest folia stretch;
- zadbać o to, aby przesyłka była estetyczna – wypełniacze do paczek mogą być dekoracyjne, np. sizzlepak, a karton może być przewiązany sznurkiem. Ciekawym sposobem ostatnio jest też dekorowanie wnętrza kartonu. Na dno kładzie się arkusz bibuły dekoracyjnej, następnie wypełniacz, produkt, który się sprzedaje i znów wypełniacz. Na końcu robi się zakładkę z arkusza i zabezpiecza naklejką, aby się nie rozwinęła. Naklejki okrągłe z podziękowaniami znajdziesz w sklepie Neopak;
- chcąc zaoszczędzić, korzystać z alternatywnych sposobów pakowania i zamiast kartonu lub owijek wybierz foliopaki albo koperty bąbelkowe;
- wybierać ekologiczne opakowania i materiały zabezpieczające – Klienci coraz częściej zwracają na to uwagę;
- wysyłając książki do paczki wrzucać pochłaniacze wilgoci – w ten sposób, nawet jeśli do wnętrza dostanie się wilgoć, będzie mniejsza szansa na to, że książka ulegnie uszkodzeniu;
- wybierać wysokiej jakości taśmy pakowe, które dobrze zabezpieczą karton;
- opakowania okleić w widocznych miejscach etykietami – list przewozowy powinien też być zabezpieczony, doskonale sprawdzą się koperty kurierskie kangurki.
Podsumowanie – w co pakować książki do wysyłki?
Sposobów na wysyłkę książek jest mnóstwo. Wśród nich należy wymienić np. kartony klapowe, pudełka wykrojnikowe, owijki na książki, koperty kartonowe lub bąbelkowe oraz foliopaki. To, które rozwiązanie wybierzesz, zależy od tego, czego konkretnie szukasz i co chcesz zaoferować swoim klientom. Dodatkowo przydadzą się akcesoria i materiały takie jak wypełniacze, folia bąbelkowa czy taśmy pakowe. Mimo wszystko pakowanie książek do wysyłki nie jest czynnością nad wyraz skomplikowaną. Dlatego, jesteśmy pewni, że z odpowiednimi materiałami i zapałem doskonale sobie poradzisz.