SPIS TREŚCI
Jak zrobić oryginalne opakowania prezentowe
Sezon prezentów nigdy się nie kończy. Niemal każdego dnia znajdzie się okazja, by obdarować bliskich, przyjaciół czy współpracowników. Nieskazitelny styl Twojego prezentu lub jego figlarny styl podkreśli odpowiednio dobrane opakowanie.
O co chodzi z opakowaniem?
Dlaczego pakowaliśmy prezenty? Ponieważ wyglądają lepiej „ubrane”. Oryginalne pakowanie udowadnia, że ktoś starał się je spersonalizować i włożył serce w prezent, zamiast po prostu włożyć go w zwykłe opakowanie. Im piękniejsze opakowanie prezentowe, tym większe zaskoczenie i radość tych, którzy je otrzymują. Myślisz też o reakcji wywołanej odsłonięciem prezentu z opakowania? Potwierdzili to również psychologowie, którzy udowodnili w badaniach, że emocje odczuwane podczas rozpakowywania zwiększają satysfakcję z otrzymanego przedmiotu. Dzieci dużo częściej cieszą się bardziej z możliwości rozpakowania prezentu niż z jego zawartości. Zwykłe słodycze sprezentowane w pięknym opakowaniu prezentowym mogą mieć większy impakt niż droga zabawka wręczona tak po prostu. Co więcej, pakowanie prezentów stało się sztuką samą w sobie. Na rynku dostępne są najróżniejsze, często przepiękne opakowania prezentowe.
Ludzie pakowali prezenty od II wieku p.n.e, a zwyczaj ten rozpoczął się od Chińczyków, którzy pakowali monety prezentowe w papier. Dwa tysiące lat później cały przemysł rozwinął się wokół pakowania prezentów i chociaż wykorzystuje się wiele materiałów pochodzących z recyklingu, ponad 30 milionów drzew jest wciąż ścinanych rocznie w celu produkcji papieru do pakowania. Branża ta wypracowała wiele opcji opakowań – papierowe, pudełka prezentowe, plastikowe torby czy kolorowe koperty, a także akcesoria takie jak wstążki, kokardki, etykiety, nożyczki, klipsy, specjalne linijki czy nawet stoły do pakowania. Uwierz mi, nie potrzebujesz aż tyle do zapakowania prezentu, tylko kilka prostych rzeczy, które każdy z nas posiada w domu.
Dlaczego warto pakować prezenty w oryginalne opakowania prezentowe
Najprostszym sposobem na zapakowanie prezentu jest zapakowanie go w pudełko upominkowe. Duże i małe, okrągłe i kwadratowe, na długopisy i naczynia, wykonane z papieru i plastiku, możesz znaleźć i kupić pudełko na prezent na każdą okazję. Możesz również swój prezent owinąć papierem pakowym czy włożyć do torby prezentowej. Jednak samo opakowanie może znaczyć więcej. Odpowiednie opakowanie podkreśli charakter Twojego prezentu, a do tego samo w sobie może stanowić prezent.
Nasze relacje z najbliższymi czy przyjaciółmi bywają szczególne, tak jak okazje, na które szykujemy prezent. Nie zawsze sprawdzi się klasyczna torba prezentowa. W szczególności, jeżeli pragniemy, aby nasz prezent wywołał konkretne emocje. Jeśli nasz prezent jest sentymentalny, opakowanie prezentowe, wykonane ze zdjęć jeszcze bardziej wzmocni przekaz. Gdy nasz prezent jest zabawny i żartobliwy, lepiej sprawdzi się humorystyczne opakowanie. Czasami również lepiej jest wykonać takie opakowanie samodzielnie niż kupować gotowe w sklepie. Wszystko zależy od okazji, naszych relacji z obdarowaną osobą i intencji, z jaką dajemy prezent. Często oryginalne opakowanie na prezent będzie godnym zamiennikiem zwykłej torby.
Pomysły na oryginalne opakowania prezentowe
Nie ma żadnych zasad, jeśli chodzi o pakowanie prezentów. Niech Twoja kreatywność zawładnie Twoim umysłem i ciałem. Czasami kilka suszonych kwiatów, ładna kartka lub słodycze na opakowaniu sprawią, że prezent będzie prawdziwą atrakcją. Oto kilka sprawdzonych pomysłów na oryginalne opakowania prezentowe:
1. Użyj skrawków papieru do pakowania
Jeśli papier pakowy jest już w użyciu, nie powinniśmy wyrzucać go do kosza zaraz po rozpakowaniu prezentu. Prostą alternatywą dla kupowania papieru do pakowania jest zatem przechowywanie zużytego papieru. Wymaga to jednak pewnego instynktu przy rozpakowywaniu. Warto również pamiętać od kogo otrzymaliśmy konkretny papier. Bardzo łatwo jest wtedy uniknąć obdarowania tej samej osoby, która kiedyś podarowała Ci prezent, swoim własnym papierem. Wystarczy napisać ołówkiem imię i nazwisko ofiarodawcy na wewnętrznej stronie papieru. Używaj również istniejącego papieru do pakowania i używaj go oszczędnie podczas pakowania. Warto poświęcić chwilę, aby opanować trudną sztukę pakowania prezentów. Oszczędzi to nie tylko Twój czas, ale również papier.
2. Zawiń prezenty we własny papier do pakowania
Domowy papier do pakowania nie tylko oszczędza pieniądze, ale również bardziej cieszy obdarowanego. Pięknie, własnoręcznie zaprojektowane opakowania jest zawsze lepsze niż papier do pakowania z dyskontu. Do pakowania prezentów możesz na przykład zrobić kolaże ze starych czasopism lub wkładek reklamowych, lub przerobić całe strony książek na papier do pakowania. To samo dotyczy starych gazet. Trzymaj je, aby zawijać w nie prezenty! Możesz ich również używać do ozdabiania. Wycięte z gazety litery, gwiazdki lub serduszka szczególnie dobrze prezentują się na brązowym, naturalnym papierze do pakowania. Pamiętaj, że Twoim oryginalnym opakowaniem prezentowym może stać się wszystko. Nie wyrzucaj więc starych kartek kalendarza, map, komiksów czy nut. Jako opakowanie prezentowe przyciągają one wzrok i są bardzo oryginalne.
3. Pakowanie prezentów – z prezentami!
Kolejnym świetnym pomysłem na nie marnowanie papieru do pakowania jest pakowanie prezentu w inny prezent. Np. książka kucharska wygląda dwa razy lepiej w fartuchu lub nowej ściereczce, a buty sportowe, w worku treningowym czy materiałowej torbie wielokrotnego użytku. Prezenty nie zawsze muszą się zgadzać w 100 procentach. Obdarowany z pewnością nadal będzie cieszył się z nowej czapki, szalika czy skarpet, w których czeka drugi prezent. Przewiąż materiał wstążką czy sznurkiem, a całość będzie wyglądać bardzo odświętnie.
4. Owiń prezenty materiałami, które i tak masz w domu
Możesz mieć pewność, że znajdziesz w swoim domu opakowanie na prezenty na ostatnią chwilę. Pudełka na buty tworzą piękne pudełko na prezent, wystarczy zawinąć je w papier pakowe, najlepiej ten własnej roboty. Ozdobione naturalnymi materiałami lub odświętnymi metkami, prezentują się znacznie bardziej elegancko. Również kolorowy papier budowlany, skrawki tkanin lub resztki tapet mogą stanowić wyjątkowe opakowanie na prezent. Wystarczy zajrzeć do piwnicy, do szafki z narzędziami lub do kuchennej, na pewno znajdziesz coś do pakowania.
5. Owiń prezenty materiałem
Tradycja pakowania prezentów w materiał wywodzi się z Japonii i znana jest pod nazwą „Furoshiki”. Możesz użyć własnych chust jako opakowania na prezent lub kupić nową, która Twoim zdaniem spodoba się odbiorcy. Tym bardziej że Furoshiki są same w sobie świetnym prezentem. Te zarówno piękne, jak i bardzo praktyczne chusty mogą być oryginalnym opakowaniem prezentu. Można w nie również zawinąć śniadanie do szkoły lub do pracy, albo przekąski na piknik. Po rozwinięciu furoshiki będzie piękną serwetą. Więc radość jest dwa razy większa!
6. Puszki wielokrotnego użytku
Puszki wielokrotnego użytku na herbatniki, czekoladki itp. Często leżą nieużywane w szafie, możesz je również wykorzystać jako opakowanie prezentowe. Dużą zaletą puszek jest fakt, że są one metalowe i nie da się wybadać, co jest w środku. Dodatkowo obdarowana osoba, nie ma pojęcia, co dostaje. W końcu widzi metalowe opakowanie po ciastkach czy cukierkach. Element zaskoczenia jest również bardzo ważny w przypadku prezentów.
7. Użyj rolki z papieru toaletowego lub ręczników kuchennych
Do owijania drobiazgów nadają się puste rolki papieru toaletowego lub kuchennego. Po prostu skróć rolki do żądanej długości, włóż prezent do środka, np. zawiń go papierem do pakowania i zawiń w cukierka z naturalnym sznurkiem – gotowe! Jest to też świetny sposób do pakowania grafik czy plakatów. Połączone rolki świetnie sprawdzą się jako tuba kartonowa. Dzięki temu Twój prezent nie tylko będzie piękny, ale również jego zawartość bezpiecznie dotrze do odbiorcy.
8. Torba na prezent z tkaniny
Inną alternatywą wielokrotnego użytku są torby prezentowe z tkaniny. Albo używasz tkanin, które już masz w domu, albo kupujesz nowe torby materiałowe. Możesz ich używać wielokrotnie, jeśli odbiorca nie chce ich zatrzymać. Każdy, kto kupuje nowe tkaniny, powinien upewnić się, że są one jak najbardziej uczciwe i ekologiczne oraz wykonane z trwałych materiałów. Worki na prezenty działają podobnie do worków na pranie i są szyte samodzielnie w ciągu dziesięciu minut. Możesz również skorzystać z gotowych worków na owoce.
9. Zapakuj prezenty w słoiki
Dla tych, którzy rozdawać słodycze lub artykuły spożywcze, oczywistym pomysłem jest, aby wypełnić nimi słoik. Ale inne prezenty można również dobrze zapakować w szkło. Prezenty pieniężne w rodzaju wiadomości w butelce są o wiele lepsze niż w nudnej karcie.
10. Owiń prezenty papierem z recyklingu
Jeśli nie masz w domu żadnych materiałów do rękodzieła lub nie masz czasu, możesz skorzystać z zakupionego papieru podarunkowego. Należy jednak upewnić się, że używasz przyjaznego dla środowiska papieru do pakowania z recyklingu. Czego powinieneś unikać? Połyskujących folii z tworzywa sztucznego lub innego papieru powlekanego tworzywem sztucznym. Może i są ładne, ale praktycznie nie nadają się do recyklingu! Ozdobne papiery z recyklingu swoją urodą nie odbiegają od innych, a do tego są przyjazne dla środowiska.
11. Pomysłowo zapakuj prezenty pieniężne
Dawanie pieniędzy jest mądrzejsze, niż wielu ludziom się wydaje. Ma tę wielką zaletę, że nie można nie trafić z prezentem. Odbiorca może kupić to, co tylko zechce. Czasami pieniądze są nawet na liście życzeń. Aby poradzić sobie z tym osobiście i kreatywnie, istnieją różne sposoby robienia prezentów pieniężnych, które Cię zaskoczą. Na przykład, nie tylko włóż banknoty do koperty, ale także dodaj gwiazdki konfetti. Możesz też przywiązać kopertę do balonu. Ewentualnie włóż pieniądze do balonu, który następnie nadmuchasz. Bez rozerwania balonu obdarowany nie dostanie prezentu. Jeśli jednak nie chcesz dawać pieniędzy w wypróbowanej, chociaż podrasowanej kopercie, to banknoty możesz sprezentować z ramkami do zdjęć lub tablicami do przypinania, na przykład z motywem ślubnym lub z obrazkiem, na co przeznaczone są pieniądze. Możesz też zwinąć banknoty i włożyć je do jajek niespodzianek lub innych małych pojemników. Jeśli to możliwe, kilku, aby odbiorca miał do otwarcia wiele małych paczek. Jeśli planujesz również dać kwiaty, po prostu zrób kwiaty lub małe motyle z banknotów i umieść je w bukiecie.
Oryginalne pudełka
Jeżeli masz ograniczony czas i ciężko zrobić Ci swoje własne, oryginalne opakowanie prezentowe, możesz poszukać po sklepach już gotowych produktów, które świetnie się do tego nadają. Czasami wystarczy wejść do sklepu z dodatkami do domu czy sklepu z opakowaniami, aby znaleźć coś pięknego i oryginalnego. Co to mogłoby być?
Pudełko na słodycze
Bardzo trudno dziś zaskoczyć słodkim prezentem. Jeśli jednak Twój prezent jest zapakowany w tekturową tubę i ozdobiony złotą folią, to można go bezpiecznie wręczyć. Nie tylko słodkości w środku zrobią wrażenie, ale również ich prezentacja. Jeżeli wręczasz komuś czekoladki, możesz je przełożyć do szkatułki czy pudełka magnetycznego. Ułóż swoje czekoladki tak, aby po otwarciu prezentowały się jak najlepiej.
Pudełko w kształcie kapelusza
Żadna kobieta nie odmówi prezentu w takim pudełku, a otrzymawszy go w swoje ręce, będzie zaintrygowana tym, co jest w środku. Świetne do pakowania drobnych akcesoriów osobistych, perfum czy biżuterii. Samo pudełko już wzbudzi zachwyt.
Pudełko na napoje alkoholowe
Napoje alkoholowe to najlepszy prezent dla tych, którzy je rozumieją. Jeśli uważasz, że dobry alkohol wymaga odpowiedniego opakowania, to pudełko z tektury introligatorskiej, wyłożone fakturowanym papierem, będzie godną ozdobą Twojego prezentu.
Pudełko na kubek
Wydawałoby się, że zwykłe pudełko na kubek nie jest w stanie być oryginalne. Jeśli jednak umieścisz na pudełku ciekawy rysunek z życzeniami, otrzymasz doskonały prezent dla różnych osób. Co więcej, takie pudełka już są często sprzedawane z ciekawymi rysunkami, życzeniami na dzień Ojca, Mamy, Babci itp. Wystarczy dobrze poszukać. A jeżeli dodatkowo w środku znajdzie się kubek, to tylko lepiej dla Ciebie.
Udekoruj opakowanie w sposób oryginalny
Ładnie zapakowany prezent to nie tylko papier czy pudełko, ale również dodatki. Tutaj również możesz skorzystać z klasycznych wstążek czy kokardek. Jednak czasami wystarczy zwykły papier do pakowania i oryginalne dodatki aby stworzyć niepowtarzalny prezent. Aby uzyskać świąteczny wygląd, zbierz szyszki i gałązki sosny i przypnij je do wstążki. Zamiast taśmy przylepnej z powodzeniem możesz użyć sznureczka wykonanego z naturalnych włókien. Zawieszki na prezenty z łatwością wytniesz ze starych kartonowych pudełek. Możesz nawet przetwarzać zawieszki na prezenty w kolorze złotym lub srebrnym, z pokrywek kubków po jogurcie lub z wnętrza pudełek po czekoladkach. Możesz samodzielnie wykonać kartki świąteczne z papieru i ozdobić guzikami. Wystarczy dobrze poszukać w domu, a uda Ci się pięknie i oryginalnie zapakować prezent.
Pomysłów na oryginalny opakowanie prezentowe jest bardzo wiele. Jeżeli masz małe pudełeczko z prezentem w środku, możesz je powiesić na plastikowej zabawce za pomocą małego sznurka. Plastikowy konik czy osiołek niosący mały kartonik z prezentem brzmi świetnie, prawda? Efekt gwarantowany. Jeżeli nie masz akurat żadnej zabawki pod ręką możesz udekorować swój prezent cukierkami, lizakami czy innymi twardymi słodyczami. Bardzo smaczny pomysł na opakowanie prezentowe! Stwórz śliczną, cukierkową girlandę, którą owiniesz prezent. Ten pomysł na opakowanie powinien zachwycić każde dziecko. Oprócz cukierków, na opakowaniu możesz umieścić niewielkie samochodziki, które stanowią dodatek do prezentu, jednocześnie nadając mu miły akcent oryginalności. Zdjęcie zamiast prostego imienia to dobry sposób na podzielenie się wspomnieniami, a jednocześnie oryginalne i spersonalizowane opakowanie prezentowe. Jeżeli marzy Ci się prezentowy blichtr wystarczy zwykły papier, trochę dwustronnej taśmy i spora garść konfetti w krzykliwych kolorach. Oryginalne, kolorowe i świecące opakowanie na prezent stworzysz w kilka minut. ,Aby uzyskać jeszcze bardziej wyjątkowy wygląd, odważ się mieszać kolory, a nawet tekstury z błyszczącym konfetti.
Niezależnie od tego, na jaką okazję szykujesz swój prezent, wyjdź poza zwykły papier do pakowania i kokardki. Zdziwisz się, jak oryginalne prezenty można przygotować. Druga osoba doceni, że zainwestowałeś czas w opracowanie specjalnego pomysłu na udaną niespodziankę. Tworząc swoje opakowanie prezentowe, pamiętaj również, że nie możesz kierować się tylko efektem WOW. Twoja kreatywność powinna iść w parze z taktem. Jeżeli przygotowujesz prezent dla kogoś o tradycyjnych poglądach lub osoby starszej, lepiej sprawdzą się eleganckie pudełka prezentowe, jednolite papiery pakowe i szerokie satynowe wstążki do przewiązania. Jeżeli jednak obdarowywana osoba wyróżniające się poczuciem humoru i dystansem do siebie, to możesz pozwolić sobie na kreatywne szaleństwo. Najlepszy prezent to taki, który został zrobiony z myślą o konkretnej osobie.