Opakowania plastikowe vs tektura falista

Opakowania-plastikowe-vs-tektura-falista-

Opakowania plastikowe, czyli tworzywa sztuczne kontra tektura falista – dziś bierzemy pod lupę te dwa materiały. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę z czego wykonane jest opakowanie wybieranego przez nich produktu. Co za tym idzie mogą dokonywać swoich decyzji zakupowych także w oparciu o ten aspekt. Przyjrzyjmy się więc jak wygląda sytuacja na rynku opakowań, jakie są problemy wynikające z powszechnego stosowania tworzyw sztucznych i jakie są dostępne dla nich alternatywy. Jakie zamienniki są najczęściej stosowane dla opakowań plastikowych i co z tego wynika dla nas i dla naszego środowiska? Sprawdźmy!
 

Plastik, a recykling i ekologia

 

Opakowania-plastikowe-vs-tektura-falista--1Zacznijmy od przyjrzenia się jak opakowania plastikowe wpływają na nasz ekosystem. Oczywiście jasne jest, że plastik może rozkładać się nawet setki lat, co czyni z niego duże obciążenie dla planety. Branża opakowaniowa jest świadoma tego problemu, dlatego ciągle zmienia się i dostosowuje do panujących warunków. W świadomości wielu ludzi funkcjonuje pojęcie produkt nadający się do recyklingu. Często kojarzy się to automatycznie z tym, że rzeczywiście produkt będzie poddany recyklingowi. Jednak wcale tak nie musi się stać. Część odpadów, które będą nawet oznaczone takim symbolem, nie może zostać poddana recyklingowi z różnych względów. Podstawowym argumentem, który stawia recykling w roli nieodpowiedniego działania jest to, że niektóre opakowania plastikowe poddane recyklingowi zużyłyby bardzo duże ilości energii. Mogłoby się więc okazać, że ich szkodliwość dla ekosystemu będzie jeszcze większa. Takie materiały jak polistyren i torebki spożywcze pozostawiałyby zbyt duży ślad węglowy. Ponadto, na świecie jest niewiele zakładów, które mogą poddawać bezpiecznie recyklingowi niektóre materiały. Dlatego też recykling odpadów plastikowych wiązałby się z długotrwałym transportem i nie zawsze byłby pozytywny dla środowiska naturalnego. 
 

Opakowania plastikowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

 

Opakowania plastikowe wielokrotnego użytku cały czas są powszechnie stosowane przez producentów. Wynika to z faktu, że są stosunkowo tanie. Wiele opakowań z tworzyw sztucznych może posiadać w swoim składzie niezbyt zdrowe substancje takie jak np. styren. Nie tylko więc opakowania z tworzyw sztucznych mogą być negatywne dla środowiska np. poprzez brak możliwości poddania ich recyklingowi, ale także dla naszego zdrowia. Niektórzy producenci chcąc wyróżnić się na rynku i działać ekologicznie, wybierają opakowania, które można bez problemu poddać procesowi recyklingu. Niesie to za sobą zarówno korzyści dla planety, jak i pozytywne opinie klientów, które wpływają na rozwój marki. 
 

Zmiany na rynku opakowań plastikowych

 

Opakowania-plastikowe-vs-tektura-falista--2Warto nieco dłużej pochylić się nad kwestią zmian na rynku opakowań plastikowych. W dużej mierze zmiany zachodzą w kwestii testowania i wdrażania bardziej ekologicznych alternatyw tam, gdzie jest to możliwe. Jednym z działań jest także eliminowanie zużycia niepotrzebnego plastiku. Aktualnie ok. ⅓ wszystkich opakowań plastikowych nie zostaje ponownie wykorzystana ani poddana recyklingowi. Dlatego firmy pracują nad innowacyjnymi technologiami takimi jak recykling chemiczny i zwiększenie produkcji opakowań kompostowalnych. Coraz większa wagę przykłada się do tego, żeby jak najwięcej plastikowych produktów mogło być wykorzystanych ponownie. Oprócz pojęcia recyklingu na rynku funkcjonują jeszcze dwa inne określenia, takie jak upcycling i downcyckling. Pierwsze z nich oznacza przetwarzanie materiału, dzięki któremu można otrzymać produkt o jeszcze lepszej wartości niż pierwotny. Przykładem może być wykorzystanie pudełek kartonowych do porządkowania drobnych przedmiotów w domu. Niektórzy dostosowują je do własnych potrzeb ozdabiając w wyjątkowy sposób. Dzięki temu teoretycznie zużyte opakowanie zyskuje nowe życie. Downcycling z kolei polega na przetworzeniu określonego tworzywa tak, że straci ono część swoich właściwości. Przykładem może być tu plastik, który po przetworzeniu ma bardzo słabą jakość.
 

Tekstura – właściwości, rodzaje i zastosowanie 

 

Opakowania-plastikowe-vs-tektura-falista--3W branży opakowań tektura falista zastępuje materiały opakowaniowe z tworzyw sztucznych. Jest to bardzo wytrzymały materiał, lekki i co ważne – ekologiczny. Produkuje się go z pulpy papierowej. Składa się zwykle z kilku warstw papieru, co zapewnia odpowiednią odproność na uszkodzenia. Najczęściej wykorzystywana jest tektura falista 3-warstwowa, która składa się z dwóch płaskich warstw zewnętrznych i warstwy środkowej, która przypomina harmonijkę. Ta specyficzna konstrukcja sprawia, że materiał świetnie amortyzuje wszelkie uderzenia i wstrząsy. Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje tektury falistej: 
  • tektura falista 2-warstwowa – ekologiczna, biodegradowalna i często używana w magazynach, hurtowniach i firmach kurierskich
  • tektura falista 3-warstwowa – idealna do produkcji przekładek i do opakowań kartonowych różnego typu. Jest chętnie stosowana w branży budowlanej jako izolator akustyczny i termiczny. 
  • dostępna jest także tektura falista 5-warstwowa i 7-warstwowa – to bardzo wytrzymały rodzaj materiału, który stosuje się na przykład do produkcji ciężkich kartonów przeprowadzkowych 
Oprócz ilości warstw możemy wyróżnić sobie różne rodzaje fali tekturowej:
  • tektura o fali B – grubość od  2,5 do 3 mm
  • tektura o fali C – grubość od 3 do 3,7 mm
  • tektura o fali E (mikrofala) – grubość 1,1 do 1,7 mm
  • tektura o fali BC – grubość 6 do 7 mm
  • tektura o fali BE – grubość od 3,7 do 5 mm
Widząc jak wiele jest dostępnych różnych rodzajów tektur, łatwo się domyślić, że produkowane z niej pudełka i inne opakowania mogą mieć różne funkcje i przeznaczenie. Liczne produkty dostępne na rynku produkowane właśnie z tektury falistej mogą doskonale zastąpić wiele nieekologicznych plastików. Przejdźmy więc do alternatyw dla tworzyw sztucznych i sprawdźmy jakimi dokładnie produktami możemy je zastąpić! 
Tektura dwuwarstowa falista w rolce.
 

Ekologiczne, tekturowe alternatywy dla plastiku

 

Opakowania-plastikowe-vs-tektura-falista--4Jeśli sprawimy, że tektura będzie stopniowo wypierała plastik, to nasza planeta wiele na tym zyska. Już dziś specjaliści zwracają uwagę na to, że w wielu przedsiębiorstwach można z powodzeniem sprawnie zastąpić tworzywa sztuczne bardziej eko rozwiązaniami. Cały czas możemy obserwować jak wiele firm podąża za trendami ekologicznymi i wprowadza naturalne linie kosmetyków czy też zdrowych przekąsek w tekturowych opakowaniach. Popularne stały się takie zagadnienia jak zero waste, flow food i slow business. Wszystkie te pojęcia związane ze zdrowszym życiem ludzi i z dbałością o planetę stają się coraz bardziej powszechne. Na rynku opakowań także dochodzi do wielu korzystnych zmian. Sprawdźmy więc jak produkty z tworzyw sztucznych mogą być zamieniane na ekologiczne!
  • Opakowania polistyrenowe są wykorzystywane do transportowania różnych produktów. Należą do nich opakowania na żywność do transportu ryb czy mięsa, opakowania termiczne, farmaceutyczne i przemysłowe. Jednak recykling takich opakowań nie jest wskazany. Stopniowo zastępuje się ten typ opakowań produktami tekturowymi, które są odpowiednio mocne i zabezpieczone. 
  • Wypełnienia do paczek z tworzyw sztucznych wciąż są masowo stosowane w sklepach internetowych i nie tylko. Jednak coraz więcej firm szuka alternatyw dla folii bąbelkowej czy foliowych poduszek powietrznych. Problem ten można rozwiązać kupując po pierwsze bardziej dopasowane opakowania kartonowe do rozmiarów produktu. Dzięki temu zużyje się mniej wypełniacza. Po drugie istnieją nowoczesne rozwiązania takie jak papier bąbelkowy w rolkach. który zastępuje klasyczną folię bąbelkową.
  • Masowo stosuje się także folię termokurczliwą do pakowania butelek, puszek i nie tylko. Można tutaj znaleźć takie rozwiązania jak tekturowe tacki o odpowiedniej, mocnej konstrukcji albo kartony klapowe z kratownicą.
  • Stosowane w branży produkcyjnej i transportowej kątowniki z tworzyw sztucznych często zastępuje się kątownikami kartonowymi. Nie dość, że są ekologiczne, to jeszcze świetnie znoszą różnego rodzaju naciski. Idealnie zabezpieczają brzegi delikatnych przedmiotów takich jak płytki, blaty czy lustra.

Inne alternatywy ekologiczne w branży opakowań

 

Nie tylko tektura jest produktem, który świetnie radzi sobie w zastępowaniu tworzyw sztucznych. Ciekawym produktem jest choćby, wspomniany wcześniej, papier bąbelkowy, który ma właściwości folii stretch. Jeszcze innym rozwiązaniem jest papier nacinany o strukturze plastra miodu, który idealnie przylega do opakowanych produktów niczym wspomniana już folia streczowa. W sklepach wysyłkowych stosuje się bardzo duże ilości wypełniaczy do paczek. Obecnie ekologiczne wypełniacze stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Należą do nich takie materiały jak skropak, który jest produktem całkowicie biodegradowalnym i kompostowalnym. Można także wrzucić go bezpośrednio pod strumień wody lub do toalety, a sam się rozpuści bez szkody dla naszego środowiska. Firmy, którym zależy na wysokich walorach estetycznych swojego opakowania coraz chętniej korzystają z naturalnej wełny drzewnej. Jest to produkt dekoracyjny, a jednocześnie całkowicie naturalny. Do popularnych wypełniaczy należy także zwykły papier makulaturowy lub wykonany z papieru SizzlePak. Alternatyw jest naprawdę wiele, dlatego każda firma może dopasować je do swoich wymagań i potrzeb. Wszystkie wymienione tutaj ekologiczne produkty świetnie zabezpieczają przesyłane produkty, amortyzują upadki, uderzenia i wstrząsy podczas transportu. Dlaczego więc z nich nie skorzystać i nie przyczynić się choć trochę do poprawy kondycji naszej planety? 

Podsumowując, z pewnością rynek opakowań cały czas się zmienia i idzie w kierunku rozwiązań ekologicznych. Takim rozwiązaniem jest z pewnością tektura falista, która dzięki swoim właściwościom pozwala zachować wysoką jakość opakowania bez generowania kolejnych ton plastiku. Odpowiedzialność za zmiany spoczywa zarówno na przedsiębiorstwach, jak i konsumentach. Obie te grupy idą z duchem czasu i ciągle szukają coraz lepszych rozwiązań z myślą o swoim zdrowiu i o naszej planecie.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Tektura

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *