Opakowania modułowe – co to jest i jak z tego korzystać?

Wchodząc do sklepu stacjonarnego i przemierzając kolejne alejki lub przeglądając strona po stronie w przypadku sklepów online, Twoim oczom ukazuje się asortyment wyjątkowo bogaty. Nie da się ukryć, że produkowane są na chwilę obecną na świecie różnego rodzaju produkty, różniące się od siebie nie tylko masą, ale również wielkością. Powiesz, że nie napisaliśmy niczego odkrywczego? Oczywiście, zgadzamy się z Tobą – poniekąd. Bo warto zauważyć, że wymaga to optymalizacji podatności transportowej. Co to takiego? Określana jest ona jako odporność na warunki przemieszczania wynikające z biologicznych, fizycznych i chemicznych cech oraz właściwości przewożonego towaru.

Paleta z kartonami umieszczona na wózku widłowym
 

Podatność transportowa – dlaczego ma to aż tak duże znaczenie?

Produkowane towary docierają dziś do nawet najodleglejszych zakamarków globu. Tym samym pokonują tysiące, a czasami dziesiątki tysięcy kilometrów. W tym czasie poddawane są wewnętrznym czynnościom przeładunkowym – załadunki i rozładunki oraz czynnościom magazynowym. Oprócz tego transportowane są zewnętrznymi środkami komunikacyjnymi. Takimi, chociażby jak samoloty, statki, pociągi czy samochody dostawcze. Następnie są składowane w magazynach i dopiero z nich najczęściej wyruszają w drogę do sklepów, czy odbiorców hurtowych. Niezależnie od tego ostatniego kawałka drogi – towar jaki dotrze do odbiorcy docelowego, powinien być w pełni sprawny i nie nosić na sobie żadnych oznak uszkodzeń. O czym nalezy pamiętać oprócz takich materiałów jak wypełniacze do paczek, czy solidne taśmy pakowe?
 

Jak dbać o przesyłki – wybór odpowiednich kartonów i innych akcesoriów

Chcąc zadbać o to, aby towary były doręczane do odbiorcy finalnego w jak najlepszym stanie, trzeba odpowiednio zadbać o ich zabezpieczenie w transporcie i na czas magazynowania. Z pomocą przychodzą kartony, które dzięki swoim właściwościom zapewniają bardzo dobrą ochronę znajdującym się wewnątrz produktom. Wysokiej jakości tektura, której użyto do ich produkcji to bardzo wytrzymały i solidny materiał. Jednak nie tylko jakość zachwyca. Warto wspomnieć o współczesnych technologiach i szerokiej gamie tektury falistej, która daje wręcz nieograniczone możliwości. Mając to wszystko na uwadze, musisz wiedzieć, że w zasadzie nie ma dziś problemu z dopasowaniem wymiarów do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Nie mówimy tutaj tylko o zamówieniach spersonalizowanych. Raczej o tym, że w ramach ułatwienia pracy przewoźnikom, ale również firmom produkcyjnym i hurtowniom podjęte zostały prace normalizacyjne nad ujednoliceniem wymiarów.

Przesyłka paletowa na taśmie rolkowej
 

Prace normalizacyjne – na czym polegały?

Podjęte prace nad normalizacją opakowań doprowadziły do opracowania normy ISO 3394-1974 (E). Znajdują się w niej zapisy dotyczące tego, że do międzynarodowego obrotu towarowego wprowadzony został typoszereg wymiarowy ładunków jednostkowych. Jak do tego doprowadzono? Został on oparty na najbardziej powszechnym module powierzchni podstawy kartonu, który wynosi 40×60 cm. Możesz zobaczyć, że jest on doskonale dostosowany do palet o wymiarach 80×120 i 100×120 cm. A dzięki mnożeniu lub dzieleniu podstawowego wymiaru, o którym wspomnieliśmy wyżej otrzymuje się niemalże cały system opakowań modułowych.
 

Czy to rozwiązuje wszystkie problemy?

Opracowanie normy ISO 3394-1974 (E) nie wyczerpuje jednak w pełni tematu związanego z jak najlepszym i najkorzystniejszym wykorzystaniem przestrzeni zarówno transportowej, jak i magazynowej. Znaczenie ma bowiem również wysokość opakowania oraz całego ładunku. Zwłaszcza ta druga wymagała ujednolicenia. Dlatego przyjęte zostały dodatkowo standardy, które uwzględniają:

  • wysokość regałów magazynowych;
  • wysokość pomieszczeń, takich jak np. magazynów, placówek handlowych oraz hal produkcyjnych;
  • wysokość podnoszenia urządzeń, które służą do transportu drogowego;
  • wielkość otworów drzwiowych, skrzyń samochodów dostawczych, przestrzeni kontenerów i pojemników.

Zabezpieczona paleta z kartonami przestawiana paleciakiem

Wysokość załadunku ustalono więc na 105 cm i 160-190 cm. Skąd wiadomo, z której wysokości skorzystać? Ostatecznie wszystko zależne jest od porozumienia między dostawcą a odbiorcą.
 

Kartony modułowe – zamów w sklepie Neopak

Jak widzisz, nie tylko jakość wykonania ma znaczenie. Chcąc dobrze gospodarować swoimi zasobami oraz przestrzenią magazynową i transportową warto zastanowić się nad zakupem odpowiednich kartonów. Na szczęście w ofercie sklepu Neopak znajdziesz wszystko, czego możesz potrzebować. A w razie pytań możesz kontaktować się z pracownikami.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Rozmiar

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *