Noże, nożyki i nożyczki – rodzaje i zastosowanie

Noże, nożyki i nożyczki to niezbędne akcesoria do pracy na magazynie, ale także i w biurze. Są one również niezastąpione w każdym domu. Istnieje niezwykle wiele rodzajów nożów, nożyków i nożyczek – od klasycznych, które mogą być używane przez każdego po specjalistyczne narzędzia, mające spełniać konkretną funkcję. Poznaj razem z nami ten niezwykły świat ostrzy i wybierz najodpowiedniejsze dla Ciebie.

Niezależnie od tego czy szukasz odpowiednich nożyczek do używania w domowej kuchni, w biurze, czy specjalistycznych noży do używania przez Twoich pracowników na magazynie, tutaj znajdziesz zestawienie ich najpopularniejszych rodzajów. Noże, nożyki i nożyczki nie mają dla nas żadnych tajemnic.
 

Nożyczki 

-Noe-noyki-i-noyczki--rodzaje-i-zastosowanie-Nożyczki występują w wielu różnych rodzajach i kształtach. W zależności od celu, do jakiego są przeznaczone, wyróżniamy nożyczki z dwoma ruchomymi ostrzami lub tylko z jednym ruchomym ostrzem. Dzisiejsze nożyczki przegubowe zaczęły być stosowane do połowy XIV wieku. Mówiąc o nożyczkach, pod względem budowy dzielimy je na 2 podstawowe rodzaje:

Nożyczki z dwoma ruchomymi ostrzami

Klasyczne nożyczki, które wyposażone są w dwa ruchome ostrza. Trzonki są połączone z trzonkami, a w celu cięcia konieczne jest ich ściśnięcie. Od XIV wieku przegubowe nożyczki powoli zaczęły się umacniać, a od XVII wieku prawie całkowicie wyparły inne rodzaje nożyc. Mają one wiele obszarów zastosowań i możliwości. Są obecnie standardowymi nożyczkami, które oczywiście można znaleźć w praktycznie każdym sklepie. Dwa skrzyżowane na osi ostrza są skierowane do siebie ostrą stroną. Każde ostrza kończą się rękojeścią w kształcie pierścienia, która jest również nazywana okiem. W zależności od potrzeb i wykorzystania, nożyczki z dwoma ruchomymi ostrzami mają różne kształty, wymiary, a także ostrza. 

Nożyczki z ruchomym ostrzem

Możemy wyróżnić trzy rodzaje nożyczek z tylko jednym ruchomym ostrzem: nożyczki kowadełkowe, nożyce rolkowe i nożyce gilotynowe (ręczne nożyce dźwigniowe). Mimo, że łaczy je fakt, żę mają tylko jedno ruchome ostrze, to jednak każde z nich pełni inną funkcję i przeznaczony jest do cięcia innych materiałów.

Nożyczki kowadełkowe w rzeczywistości nie są nożyczkami. Ich użycie wytwarza siłę miażdżącą. Prawdopodobnie znasz nożyce kowadełkowe jako typowe nożyce do przycinania, na przykład podczas przycinania drzew. Ostrze prześlizguje się przez ścinki, a następnie uderza w kowadło, metalowy odpowiednik, który jest zablokowany i nie jest naostrzony, więc robisz cięcie dociskowe. W przypadku nożyc rolkowych, okrągłe ostrze w kształcie dysku porusza się po nieruchomej krawędzi tnącej. Ostrze osadzone jest na ruchomym suwaku. Takie nożyczki są często wykorzystywane do wycinania z folii lub blachy, ale także w sektorze papierniczym. Są dostępne do użytku ręcznego, ale także jako warianty napędzane silnikiem, na przykład w drukarniach. Nożyce gilotynowe stosuje się natomiast do cięcia blach. Są one napędzane hydraulicznie lub silnikami elektrycznymi. Posiadają ruchome ostrze, które przesuwa się po nieruchomym ostrzu pod niewielkim kątem. 
 

Zastosowanie

-Noe-noyki-i-noyczki--rodzaje-i-zastosowanie--1Nożyczki to uniwersalne narzędzia, które stosowane są w wielu branżach, Przemysł, krawiectwo czy ogrodnictow nie mogłyby dobrze funkcjonować bez nożyc. Są one niezastąpione również w domu czy w biurze, dlatego nożyczki dzielimy również ze względu na funkcję, do której zostały przeznaczone. I tak wyróżniamy:

  • Nożyczki biurowe służą do cięcia papieru i innych materiałów takich jak taśmy klejące. Zazwyczaj nie mają bardzo ostrych ostrzy i nie mogą być używane do cięcia twardych materiałów. Ich rozmiar jest niewielki (średnia długość 12 cm).
  • Nożyczki kuchenne to duże nożyce, odpowiednie do przygotowywania warzyw, ziół lub mięsa. Powinny mieć ząbkowane ostrze lub inną powierzchnię, która ułatwia cięcie. Rozmiar nożyczek kuchennych to około 18 – 22 cm.
  • Nożyczki do tkanin, jak sama nazwa wskazuje, służą do cięcia tkanin. Nożyczki te mają zagięcie ułatwiające użytkowanie przy prostym nadgarstku. Utrzymuje również tkaninę płasko na stole podczas cięcia.
  • Nożyczki krawieckie nadają się szczególnie do grubszych, cięższych materiałów, takich jak dżins lub skóra.

Nożyki modelarskie

-Noe-noyki-i-noyczki--rodzaje-i-zastosowanie--2Modelowanie wymaga narzędzi bardzo specyficznych dla danej dyscypliny. Niezależnie od tego, czy budujesz, uszlachetniacz, retuszujesz, drążysz czy wygładasz powierzchnię swoich dzieł, będziesz potrzebować narzędzi do modelowania. Nożyk modelarski ma wiele cech, które odróżniają go od standardowego chowanego ostrza. Po pierwsze, teksturowany uchwyt zapewnia wygodniejsze trzymanie nożyka. Dzięi temu, nożyk modelarski leży w dłoni jak długopis, umożliwiając bezpieczne i wygodne trzymanie go i uzyskanie optymalnej kontroli. Zakrzywione i proste noże hobbystyczne dają możliwość dopracowania detali, których potrzebujesz we wszystkich rodzajach projektów. Tam, gdzie żyletka jest praktyczna wyłącznie do wykonywania prostych cięć, ostrze nożyka modelarskiego pomaga wyciąć wszystko, od idealnych okręgów po delikatne, skomplikowane wzory.
 

Noże do magazynu

-Noe-noyki-i-noyczki--rodzaje-i-zastosowanie--3Kartony, folia stretch, klej, taśmy plastikowe, paski folii i papieru, tekstylia… w magazynie jest wiele materiałów do cięcia, a personel musi być wyposażony w wydajne i bezpieczne noże. Na magazynie najlepiej sprawdzą się noże bezpieczne. Są to to wszechstronne narzędzia pracy, które można wykorzystać do cięcia lub obróbki szerokiej gamy materiałów. Nóż bezpieczny zwykle składa się z rękojeści i ostrza. Ostrze może wystawać z korpusu noża przez odpowiedni mechanizm lub być całkowicie zakryte, aby skaleczenia były praktycznie niemożliwe. W zależności od materiałów, które mają być cięte oraz stopnia bezpieczeństwa wyróżniamy:

Proste noże do krojenia lub noże do kartonów

Ten rodzaj noży zapewnia niewielką ochronę. W tej klasie znajdują się proste noże do dywanów i noże tapicerskie. Aby móc korzystać z noża, konieczne jest wysunięcie właściwego ostrza. Noże tnące są często wykonane z tworzywa sztucznego i mają „ostrze łamane”, które odnawia powierzchnię cięcia z określonym punktem złamania, gdy się stępi. Niestety, używanie tych noży tnących często prowadzi do wypadków. Noże mogą również przypadkowo odłamać się pod wpływem siły podczas procesu cięcia, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Ponadto noże te nie mają sprężynowego ostrza, które automatycznie wciąga ostrze z powrotem do środka rączki. Istnieje zatem ryzyko, że ostrza mogą leżeć otwarte w miejscu pracy, co stanowi kolejne potencjalne zagrożenie.

-Noe-noyki-i-noyczki--rodzaje-i-zastosowanie--4Nóż do cięcia z automatycznym chowaniem ostrza

Noże bezpieczne z automatycznie chowanym ostrzem zapewniają dość wysoki poziom bezpieczeństwa. Stabilizator sprężynowy w tych nożach tnących zapewnia, że ​​ostrze jest cofane, gdy tylko palec zostanie zwolniony z suwaka. Ten specjalny rodzaj noża tnącego zapewnia zwiększoną ochronę ludzi i materiału. Ta technologia jest również często określana jako CTE.

Bezpieczny nóż do cięcia z całkowicie automatycznym chowaniem ostrza

Noże tnące z całkowicie automatycznym chowaniem ostrza zapewniają jeszcze większą ochronę i są dużo bezpieczniejsze od ich dwóch poprzedników. To najwyższa klasa noży bezpiecznych do cięcia i tylko noże bezpieczne z ukrytym ostrzem zapewniają większe bezpieczeństwo. Jeśli proces cięcia zostanie przerwany, ostrze jest automatycznie chowane do środka rączki, gdy tylko ostrze zostanie zwolnione z ciętego materiału. Nóż bezpieczny „czuje”, kiedy ostrze opuszcza materiał i cofa go.

-Noe-noyki-i-noyczki--rodzaje-i-zastosowanie--5Nóż bezpieczny z ukrytym ostrzem

Noże bezpieczne z ukrytym ostrzem zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Przy całkowicie osłoniętym ostrzu i haczykowatej konstrukcji, która odsłania tylko niewielką powierzchnię ostrza, ale nie pozwala na kontakt z palcem pracownika, prawie niemożliwe jest zranienie się podczas procesu cięcia.
Istnieje kilka rodzajów noży bezpiecznych z ukrytym ostrzem. Obejmują one od bardzo podstawowych jednorazowych noży bezpiecznych, przez noże bezpieczne z wymiennymi ukrytymi ostrzami, po noże bezpieczne wykrywalne przez wykrywacz metalu dla przemysłu spożywczego.

Jakie noże bezpieczeństwa wybrać – poradnik

-Noe-noyki-i-noyczki--rodzaje-i-zastosowanie--6Otwieranie pudełek i kartonów opakowaniowych jest nieodzowną czynnością w wielu firmach, zwłaszcza w działalności dystrybucyjnej i przemyśle wytwórczym, szczególnie w obszarze logistyki i pakowania. Stosowanie bezpiecznych noży znacząco zmniejsza ilość wypadków przy pracy, które mogą występować z takich przyczyn jak poślizg spowodowany złymi metodami cięcia, manipulacja ostrzami podczas ich wymiany, mimowolny kontakt podczas chwytania, gdy ostrze nie jest cofnięte czy nieostrożne porzucanie używanych ostrzy. Rany i przecięcia skóry, spowodowane użytkowaniem noża, są najczęściej łagodne, ale zawsze istnieje ryzyko, że może dojść do poważniejszego wypadku. Dlatego wskazane jest, aby być precyzyjnym w doborze noża i ostrożnym w jego użyciu podczas operacji rozpakowywania. To, na jaki rodzaj noża bezpiecznego się zdecydować, zależy od:

  • Różnorodność ciętych materiałów – wytrzymałość materiałów opakowaniowych jest ważnymi kryteriami wyboru.
  • Ciężar noża profesjonalnego – waga może być istotnym kryterium doboru. W zależności od częstotliwości użycia i ilości wykonywanych gestów, lżejszy nóż może sprawdzić się lepiej i być praktyczniejszy. Materiał noża (aluminium, włókno szklane itp.) może wpływać na jego wagę.
  • Noże bezpieczne są obecnie w większości oburęczne – praworęczni i leworęczni mogą z nich korzystać w ten sam sposób.

Przy wyborze noża rozważ również czy nóż ma być jednorazowy czy lepiej dokupić zapasowe ostrza. Wmiana jest konieczna, aby zapewnić jakość cięcia i bezpieczeństwo. Jednorazowe noże są bezpieczniejsze, ponieważ unika się ryzyka przecięcia podczas wymiany ostrza. Natomiast noże z wymiennym ostrzem mogą być dużo trwalsze i lepiej wykonane. Pamiętaj również o przeprowadzeniu testów. Wybierając nóż bezpieczeństwa, zadaj sobie pytanie, co czyni go bezpieczniejszym. Czy to kształt rączki? A co z jego ostrzem? Czy narzędzie jest ergonomiczne? Zwróć większą uwagę na bezpieczeństwo, aby uzyskać lepszy zwrot z inwestycji. W końcu po co używać noża bezpieczeństwa, jeśli nie używasz najbezpieczniejszego?
 

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Nożyki i nożyczki

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *