SPIS TREŚCI
Sprzęt sportowy to często produkty dość drogie, nierzadko o delikatnej konstrukcji. Ich producenci i sprzedawcy w celu zapakowania takiego towaru przed uszkodzeniem (w transporcie, podczas wysyłki, w trakcie magazynowania) używają specjalistycznych opakowań i materiałów do pakowania. My zajmujemy się dziś natomiast nietypowymi metodami na zabezpieczenie sprzętu sportowego. Wskazówki mogą się więc przydać osobom chcącym zabezpieczyć swój sprzęt sportowy. Mogą być też praktycznymi radami dla osób sprzedających swój używany sprzęt, na przykład w serwisach ogłoszeniowych.
Jakie materiały do pakowania przydadzą się do zabezpieczenia sprzętu sportowego?
Myśląc o domowych metodach na zapakowanie sprzętu sportowego, weźmiemy pod uwagę użycie materiałów, które wiele osób ma w domu. Jeżeli mielibyśmy bowiem użyć materiałów pakowych lub opakowań, które wymagałyby zamówienia, równie dobrze moglibyśmy przecież nabyć dedykowane opakowanie lub pokrowiec.Do pakowania sprzętu sportowego możemy więcużyćnastępujących produktów:
- kartonowych pudełek
- taśmy pakowej
- folii bąbelkowej
- folii typu stretch
- pianki polietylenowej
- worków na śmieci
- reklamówek
- papieru pakowego
Przygotowując paczkę, warto też oczywiście mieć pod ręką akcesoria takie, jak nożyczki ostry nóż. Jeśli natomiast chcą Państwo być pewni, że przygotowana paczka spełni wymogi firm kurierskich lub poczty, warto pamiętać o wadze i miarce.
Jak zabezpieczyć sprzęt sportowy?
Pakowanie sprzętu sportowego może być banalnie proste lub dość skomplikowane. Wszystko zależy od tego, jaki konkretnie produkt planujemy zabezpieczyć i w jakim celu. Pozostawiając sprzęt sportowy poza sezonem w piwnicy lub garażu warto zadbać, aby zbytnio się nie zakurzył. Wtedy zwykle wystarczy owinięcie go folią stretch lub nawet narzucenie starego koca. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy planujemy coś wysłać.Jeśli jest to tak skomplikowany i kosztowny sprzęt sportowy jak na przykład rower, warto użyć wielu materiałów do pakowania. Ich połączone właściwości zapewnią bezpieczeństwo nawet podczas długiej podróży w odległe miejsca.
Niewielkie sprzęty i artykuły sportowe, jak odzież i obuwie, możemy po prostu zapakować do koperty bąbelkowej. To estetyczne i niedrogie opakowanie pozwala na niemal błyskawiczne zapakowanie produktu na czas transportu. Rzeczy wymagające dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, warto pakować natomiast w kartonowe pudełka. Oczywiście, zawsze możemy podnieść poziom ochrony poprzez zastosowanie folii bąbelkowej (amortyzuje wstrząsy) lub folii stretch (ochroni przed dostępem wilgoci).
Jak zapakować rower?
Jednym z rodzajów sprzętu sportowego, którego transport i wysyłka mogą wymagać dodatkowej ochrony,są rowery. Nic dziwnego – mają przecież wiele wystających, ruchomych i delikatnych elementów. Rowery głównie są narażone na uszkodzenie mechaniczne.Z tego względu najlepiej do ich zabezpieczenia użyć dużego, kartonowego pudła. Karton na rower powinien mieć odpowiedni format – sporą długość i wysokość oraz niedużą szerokość. Elementy takie, jak kierownica i pedały możemy dość łatwo odkręcić i zabezpieczyć folią bąbelkową. Znacznie zmniejszymy wtedy szerokość roweru. Również siodełko bez trudu zdemontujemy, szczególnie gdy ma zamknięcie na szybkozamykacz. Również je warto zabezpieczyć, aby nie obijało się o inne elementy roweru.
W celu zmniejszenia rozmiarów paczki warto zdjąć koła roweru. Z przednim nikt nie powinien mieć problemu. Demontaż tylnego koła może być nieco bardziej skomplikowany. Warto zapoznać się z instrukcją jego demontażu i podobnego montażu. Wszystkie elementy roweru,także jego ramę i elementy napędu, zabezpieczamy z wykorzystaniem posiadanych materiałów do pakowania. W przypadku demontażu kół posiadających tarcze hamulcowe,pamiętajmy o zabezpieczeniu zacisków i klocków. Wystarczy po prostu wsunąć między nie arkusz tektury lub kartonu. Zabezpieczając rower zwróćmy uwagę na:
- demontaż elementów
- zabezpieczenie wystających elementów kartonem lub tekturą
- osłonięcie podzespołów papierem pakowym, folią bąbelkową lub pianką PE
- wyposażenie się w duży karton, który zmieści całość
Jak zapakować piłkę na prezent?
Przykład pakowania roweru to skrajność w przypadku sprzętów sportowych. Wiele innych akcesoriów, przyrządów i elementów wyposażenia sportowego zapakujemy znacznie łatwiej. Kolejnym przykładem może być pakowanie piłki. Nie musimy przesadnie dbać o jej zabezpieczenie. Do pakowania piłek można użyć kartonowych pudełek, papieru pakowego lub jakiegoś rodzaju folii.
Chcąc zapakować piłkę na prezent, możemy natomiast użyć papieru ozdobnego. Piłkę możemy zwinąć na kształt cukierka. Owijamy ją w papier ozdobny, a odstające rogi łączymy tasiemką, wstążką lub sznurkiem. Taki nietypowy prezent z pewnością zaciekawi odbiorcę. Szczególnie dzieci powinny być zachwycone po otrzymaniu takiego “sportowego cukierka”!
Torebki ozdobne na sprzęt sportowy
Oczywiście, chcąc zapakować sprzęt sportowy na prezent, można wybrać torebki sportowe. Takie woreczki prezentowe mogą mieć związane ze sportem motywy i nadruki. To niedrogi sposób na szybkie i estetyczne zapakowanie niedużego sprzętu sportowego, a także odzieży sportowej lub butów.