Muzyka z tuby i dźwięki z pudełka

 

Z kartonu można stworzyć całą orkiestrę. I nie mówimy wcale o kartonach pocztowych czy pudłach z przeprowadzki uderzanych kijem od szczotki. Mówimy o profesjonalnie wyglądających instrumentach. Niektóre zostały zaprojektowane tak, by jak najlepiej brzmieć. Inne są mistrzowsko wykonane i artystycznie ozdobione. Chcecie je zobaczyć?

Karton, tektura oraz kartonowe tuby są naprawdę wspaniałym tworzywem dla autorów replik instrumentów muzycznych. Można stworzyć z nich pięknie wyglądające kartonowe gitary oraz całkiem dobrze brzmiącą perkusję. Kartonowe tuby i rolki mogą łatwo przemienić się też w proste do wykonania cymbałki dla maluchów.

Do wykonania najprostszych instrumentów wystarczy pudełko po chusteczkach higienicznych i gumki recepturki. Jednak z kartonu i opakowań można wykonać prawdziwe perełki.

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-1Źródło: pinterest.com

Kartonowe instrumenty inspirują nie tylko muzyków i najmłodszych poszukiwaczy kartonowych przygód. Również artyści wizualni, tacy jak Kiel Johnson, tworzą w kartonie rzeźby odwzorowujące instrumenty muzyczne. Czasem kartonowe skrzypce wiszą w pięknym porządku, czekając na dotyk wirtuoza.

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-2Źródło: www.kieljohnson.com

Innym razem tekturowe pudła rezonansowe prezentują się jak po udanym i żywiołowym koncercie.

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-3Źródło: www.kieljohnson.com

Zapraszamy więc do zapoznania się z przeglądem kartonowych instrumentów. Mogą stać się inspiracją do stworzenia całej tekturowej orkiestry w miniaturze. A nawet takiej naturalnych rozmiarów.

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-4Źródło: tenor.com

Tekturowa gitara

Chyba najpopularniejszym instrumentem pod słońcem jest gitara. Klasyczna, akustyczna, elektryczna, czy tekturowa?

Każda z nich będzie prezentowała się świetnie. Na kwestię brzmienia spuścimy tym razem zasłonę milczenia. Oglądając poniższy film możecie sami przekonać się, jak brzmią struny ręcznie stworzonej gitary z kartonu.
 

Jednak prawdziwym i niekwestionowanym mistrzem tworzenia gitar z kartonu jest Jon Almeda. Podejrzewamy, że stworzenie tak cudnych i dopieszczonych w każdym detalu kartonowych instrumentów jest bardziej skomplikowane niż wyprodukowanie ich pierwowzorów:

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-5Źródło: ecofriend.com

W kartonowej gitarze elektrycznej zarówno korpus i gryf, jak i wszystkie detale gitary – progi, kołki, struny czy podstrunnica – są wykonane z kartonu. Wszystkie krawędzie są wygładzone. A autor zadbał nawet o wyrzeźbienie w kartonie gniazda na kabel zasilający.

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-6Źródło: facebook.com

Niewiele osób jest w stanie poświęcić tyle energii, siły i talentu na wykonanie kartonowych instrumentów. Czy zostaje im tylko podziwianie tekturowych cudów, takich jak gitary Jona Almedy? Niekoniecznie! Jest wiele prostszych instrumentów, które możemy wykonać sami używając powszechnie dostępnego kartonu i paru dodatkowych materiałów.

Kastaniety z kartonu i kapsli

Kastaniety z kartonu i kapsli są wręcz perfekcyjne do zabawy. Sprawdzą się w każdych warunkach. A wykonać je można nawet podczas urlopowego wyjazdu. A potem świetnie się bawić wystukując rytmy podczas tańca! Robi się je bardzo łatwo. A podczas karnawałowych albo letnich szaleństw będą niezastąpione.

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-7Źródło: oneperfectday-accessories-and-bags.blogspot.com

Do stworzenia podstawowej wersji tekturowych kastanietów potrzebny będzie tylko kawałek kartonowego opakowania, dwa kapsle i karton, klej i porządne nożyczki albo bezpieczny nożyk do tapet. Podpowiadamy, jak wykonać efektowne, kartonowe kastaniety:

  • wytnij z dużego kartonu wydłużony prostokąt, – powinien mieć około 13 cm długości i 4 cm szerokości, a najlepsza będzie tektura o grubości 2 do 3 mm, czyli na przykład karton, w jaki pakowane są zabawki i urządzenia elektroniczne, taki jak karton na laptopa
  • złóż karton na pół – na zewnątrz pozostaw ładniejszą stronę kartonu, a jeśli chcesz, możesz dodatkowo ją ozdobić, na przykład narysować wzory albo pomalować farbą plakatową
  • posmaruj klejem ostrą krawędź pierwszego kapsla
  • umieść go przy krótkiej krawędzi kartonowego prostokąta od jego wewnętrznej strony i dobrze przyciśnij, a jeśli karton jest gruby, możesz nawet lekko wcisnąć go w karton
  • powtórz dwa poprzednie kroki z drugim kapslem umieszczając go po drugiej stronie tekturowego paska
  • zostaw na chwilę do wyschnięcia i gotowe!

W ten sposób możesz przygotować całą kolekcję zdobionych kastanietów wykorzystując tylko powszechnie dostępne i w zasadzie darmowe materiały.

Kartonowy ksylofon, czyli cymbałki z rolek

Kolejnym tego typu projektem artystycznym może być stworzenie kartonowego ksylofonu, czyli cybałków z rolek lub tub kartonowych. Na pewno spodobają się najmłodszym, a świetną zabawą będzie ich wspólne wykonanie.

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-8Źródło: instructables.com

Tym razem do ich wykonania potrzebne będą tylko cztery elementy: tekturowe tuby, porządne nożyczki albo bezpieczny nożyk, gumki recepturki i sznurek lub tasiemka.

  • potnij tubę na pięć nierównych części – najlepiej, żeby ich długość różniła się o co najmniej 2 cm; w cymbałkach uporządkuj je według wysokości
  • zacznij od dwóch najmniejszych kartonowych tubek – połącz je razem za pomocą gumki recepturki; nałóż gumkę na jedną rolkę, przekręć, a powstałą pętelkę nałóż na drugą
  • po kolei dołączaj kolejne tubki – nałóż następną gumkę na dłuższą tubę, przekręć, a w powstałą pętelkę włóż nieco większą kartonową rolkę
  • gdy skończysz dodawanie tub kartonowych, czas na sznurek sizalowy lub wstążkę – przepleć go między tubami i stwórz uchwyt, dzięki któremu będziesz mogła powiesić kartonowe cymbałki

Chcesz wykonać kartonowy instrument, który będzie brzmiał lepiej, a na pewno bardziej donośnie? Będzie ci potrzebne jeszcze pudło o odpowiednich wymiarach.

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-9Źródło: instructables.com

Gdy umieścisz w dużym pudle wykonany z kartonowych tub ksylofon, zyska on pudło rezonansowe. A tym samym dźwięk się wzmocni i dźwięki domowego koncertu poniosą się znacznie dalej. A jeśli jesteś prawdziwym fanem brzmienia ksylofonu, możesz spróbować takiego eksperymentu.

Trochę egzotyki, czyli kartonowa deszczownica

Kartonowa deszczownica jest kolejnym bardzo prostym do wykonania, a zarazem efektownym instrumentem muzycznym. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że wydaje naprawdę przyjemne dźwięki.

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-10Źródło: youtube.com

Do jej wykonania potrzebne będą:

  • kartonowa tuba
  • arkusz brystolu
  • nożyczki
  • taśma klejąca
  • folia aluminiowa
  • ryż albo suche fasolki
  • wstążka

Jak zrobić kartonową deszczownicę? Na to pytanie szczegółowo odpowiada film, w którym zobaczycie, jak to zrobić!

Podoba wam się muzyczna zabawa z kartonowymi tubami? Mamy jeszcze jeden pomysł, jak wyczarować z nich niespotykany tekturowy instrument muzyczny.

Didgeridoo– kartonowy zawrót głowy

Jeśli przemawia do was egzotyka kartonowej deszczownicy, warto do zestawu instrumentów dodać jeszcze tekturowe didgeridoo. Didgeridoo to instrument dęty australijskich Aborygenów. Technika gry na didgeridoo jest dość prosta, możemy podłapać ją z tego filmiku:

Za sam instrument posłużyć może odpowiednio długa kartonowa tuba – nawet bez żadnych upiększeń. Chyba, że mamy ochotę ozdobić nasze didgeridoo – wtedy możemy wziąć w dłoń farby, naklejki, kredki i flamastry. I dać upust naszej aborygeńskiej fantazji.

Muzyka-z-tuby-i-dwiki-z-pudeka-11Źródło: pinterest.com

Pudełkowa perkusja

Najprostszym sposobem wykonania pudełkowej perkusji jest po prostu znalezienie poręcznego pudełka i rytmiczne uderzanie w nie ręką. Nie oznacza to jednak, że to jedyne rozwiązanie. Możemy zainspirować się fantastycznymi miniaturowymi zestawami perkusyjnymi wykonanymi z kartonu. Wyglądają jak prawdziwe.

Niczego sobie prezentuje się również zestaw perkusyjny z kartonu naturalnej wielkości. Został stworzony jako projekt studencki w ramach zajęć z podstaw projektowania trójwymiarowego. Wykorzystuje logo zespołu Tool, ulubionej kapeli autora kartonowej perkusji.

Na perkusji wykonanej z kartonu można naprawdę grać. I to nawet z nagłośnieniem. Dowodzą tego próby zamieszczone w tym nagraniu. Warto wysłuchać do końca – brakuje tylko głosu Toma Waitsa i kartonowy perkusista może rozpoczynać trasę koncertową!

Mamy nadzieję, że spodobały się wam kartonowe instrumenty muzyczne. Nas urzekła najbardziej finezja kartonowych gitar i odjechane dźwięki wydawane przez didgeridoo z kartonowej tuby. Wypróbujcie sami, jakie jeszcze instrumenty można wyczarować z kartonowych opakowań. Z pewnością dostarczą wiele radości podczas ich tworzenia i używania 🙂

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Tuby kartonowe

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *