Chociaż na co dzień o wiele chętniej piszemy smsy lub wiadomości na Messengerze, niż wysyłamy tradycyjne listy w papierowych kopertach, to i tak pewnie chociaż raz na parę miesięcy masz coś do odebrania na poczcie. Tej zwykłej, a nie elektronicznej. List nie umarł. Nadal ma się świetnie. Wystarczy, że wejdziesz do pierwszego z brzegu urzędu, a od razu zauważysz, że papierowych dokumentów jest w obiegu mnóstwo. Nadal, jeżeli chcesz wysłać list lub niewielki przedmiot, to jest Ci do tego potrzebna papierowa koperta. Producenci papierowych kopert mają naprawdę wiele do zaoferowania każdemu, niezależnie od tego, w jakiej branży działa.
Z tego wpisu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje, rozmiary oraz sposoby zamykania kopert papierowych. Jeżeli Cię to interesuje, to zachęcamy do czytania. Na pewno się na nas nie zawiedziesz!
Rodzaje kopert z papieru
Koperty standardowe są najlepszym wyborem do wysyłania w nich zwykłych listów. To właśnie do nich pakujesz na co dzień kartki lub listy. Tego rodzaju koperty są strzałem w dziesiątkę również w sytuacji, gdy wysyłasz do bliskiej osoby, której nie możesz odwiedzić kartkę z życzeniami urodzinowymi. Tego rodzaju
koperty papierowe są dostępne nie tylko na poczcie, ale również w bardzo wielu sklepach papierniczych. To stwierdzenie odnosi się również oczywiście do sklepu internetowego Neopak. Najczęściej te koperty występują w kolorze białym lub brązowym. Czasami w sklepach możesz spotkać również koperty standardowe z różnymi nadrukowanymi na nich wzorami. Wtedy stają się one o wiele bardziej dekoracyjne i przez to atrakcyjniejsze.
Koperty standardowe są produkowane z papieru oraz zaklejane za pomocą specjalnego kleju. Uaktywnia się on po wcześniejszym zwilżeniu, na przykład wodą lub śliną.
Na rynku są aktualnie dostępne:
- Koperty papierowe białe;
- Koperty papierowe brązowe;
- Koperty na zaproszenia;
- Koperty na listy;
- Koperty z oknem;
- Koperty z otwarciem po dłuższym boku;
- Koperty papierowe pakiety 25 sztuk;
- Koperty papierowe pakiety 50 sztuk.
Kopert standardowe – co warto wiedzieć?
Koperty z warstwą folii bąbelkowej będą Ci bardzo potrzebne w momencie, gdy chcesz wysłać niewielki przedmiot, który wymaga specjalnej ochrony. Może to być na przykład biżuteria albo płyta CD. W środku tego rodzaju kopert występuje charakterystyczna folia pokryta bardzo wieloma wypełnionymi powietrzem bąbelkami. Wierzchnia warstwa koperty jest identyczna, jak przy kopercie standardowej. Chcemy tutaj również dodać, że koperty bąbelkowe są dostępne w aż dziesięciu formatach. Zaczyna się na rozmiarze A, a kończy na formacie K. Tego rodzaju koperty papierowe są wyposażone w taśmę samoklejącą, która jest chroniona przy użyciu paska papieru. Po jego odklejeniu w razie potrzeby zawsze można ponownie zakleić kopertę. Koperty bąbelkowe charakteryzują się tym, że są bardzo lekkie. Jest to ich zaleta, ponieważ nie generują one wysokich opłat za przesyłkę.
Czym charakteryzują się koperty kartonowe?
Na pewno już nie raz otrzymałeś w tego rodzaju kopercie książki z ulubionej księgarni. Wynika to stąd, że są one wyjątkowo sztywne. Są idealne między innymi do przechowywania i przewożenia ważnych dokumentów. Tego rodzaju koperty gwarantują odpowiednią ochronę dokumentów przed pognieceniem się. Koperty kartonowe możesz kupić w naszym sklepie internetowym Neopak. Występują w kolorze białym lub brązowym. Gdy wybierzesz tego rodzaju kopertę, to będziesz miał stuprocentową pewność, że przesyłka dotrze do adresata w stanie nieuszkodzonym, ani niepogiętym.
Rozmiary kopert papierowych
W ofercie naszego sklepu internetowego Neopak znajdziesz koperty w następujących rozmiarach (przykładowo):
- Koperty kwadratowe K4;
- Koperty papierowe B4;
- Koperty papierowe B5;
- Koperty papierowe B6;
- Koperty papierowe C3;
- Koperty papierowe C4;
- Koperty papierowe C5;
- Koperty papierowe C6;
- Koperty papierowe CD;
- Koperty papierowe DL;
- Koperty papierowe E4;
- Koperty papierowe PLUS;
- Koperty papierowe RTG;
- Koperty rozszerzane 3D.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że na co dzień nie są Ci do niczego potrzebne specjalistyczne nazwy kopert i ich rozmiarów. Jednak mogą Ci się one przydać, gdy będziesz miał on wiele większą świadomość, co oznaczają. Na pewno ta wiedza w znacznym stopniu ułatwi życie pani na poczcie. Pewnie ma ona już szczerze dość i nie ma się jej co dziwić petentów, którzy zawile wyjaśniają jej jako koperta jest im w danym momencie potrzebna. O ile spokojniejsze i mniej skomplikowane byłoby jej życie, gdyby każdy petent dokładnie wiedział, co znaczą oznaczenia kopert papierowych i co się w nich zmieści.
Już bez dalszego narzekania przejdziemy do konkretów. Z kolejnych akapitów tego artykułu dowiesz się, czym różni się koperta C4 od E4. Znajdziesz w nich również odpowiedzi na kilka innych, istotnych pytań.
Właśnie po to stworzyliśmy ten krótki poradnik, aby przekazywać konkretną wiedzę. Do określenia formatów arkusza papieru używa się oznaczeń literowych. Są to litery A i B. Natomiast do samych kopert używa się litery C. Poniżej wyjaśnimy Ci, jakie formaty kopert papierowych są najczęściej używane oraz jakie są metody składania kartki A4 do poszczególnych kopert.
Rozpoczniemy oczywiście od największej koperty, czyli C3. Do tak dużej koperty bez składania z powodzeniem zmieści się kartka papieru o rozmiarze A3. Natomiast w kopercie C4 możesz wysłać kartkę A4 lub A3 złożoną na pół. W kopercie C5 zmieści się kartka w rozmiarze A5, A4 złożona na pół lub A3 złożona cztery razy.
Tradycyjną i jednocześnie jedną z najczęściej używanych kopert jest ta w rozmiarze C6. W niej możesz wysyłać listy oraz innego rodzaju pisma. Zmieści się w niej kartka w rozmiarze A6, A5 złożona na pół lub A4 złożona cztery razy.
Ostatnia znana nam koperta to DL. Jest ona dużo bardziej podłużna niż pozostałe dostępne koperty. Jej rozmiar wynosi jedną trzecią kartki A4. Możesz do niej włożyć kartki w formacie A5 poziomym złożonym na połowę lub A4 złożoną na trzy części. W naszym sklepie internetowym Neopak bez problemu znajdziesz dokładnie wymiary każdego z tych formatów kopert. Pamiętaj jeszcze o tym, żeby zawsze bardzo starannie je adresować przed wysyłką. Wtedy na pewno trafią pod właściwy adres.
Jakie są rodzaje zamknięć kopert?
Zastanawiasz się nad tym, który rodzaj zamknięcia kopert będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Zobacz, czym różnią się od siebie konkretne rodzaje zamknięć. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu koperty papierowej?
Koperty różnią się między sobą rozmiarem, grubością papieru oraz rodzajem zamknięcia. Z uwagi na typy zamknięć, możemy wyróżnić cztery metody zamykania kopert.
Klejenie na mokro (NK)
To najczęściej pojawiająca się forma zamykania kopert o niewielkich rozmiarach. Na klapie zamykającej kopertę jest klej. Zaczyna on działać dopiero po zwilżeniu. Natychmiastowo po zwilżeniu klapy kopertę możesz bez problemu zamknąć. Z uwagi na właściwości kleju, który nakłada się na zamknięcie koperty, to ta forma klejenia jest niezwykle wytrzymała. Przy właściwym przechowywaniu kopert są one praktycznie bardzo trwałe. Ich przydatność do użytku nigdy się nie kończy. Zdecydowanie polecamy koperty z klejeniem na mokro (NK).
Klejenie samoklejące (SK)
To bardzo komfortowy rodzaj zamykania kopert papierowych z wykorzystaniem lateksu. Koperty na klejenie samoklejące (SK) są wyposażone w dwa paski kleju, które są odpowiednio na klapie otworowe oraz na kontr-klapie. Żeby zakleić kopertę, to trzeba delikatnie odgiąć kontr-klapę oraz nałożyć ją na klapę. Wtedy klej zaczyna działać.
Klejenie samoklejące z paskiem (HK)
Koperta z paskiem foliowym zabezpieczającym klej nazywana jest również kopertą z odrywanym paskiem. Klapa koperty posiada pasek foliowy, którzy przykrywa klej i zabezpiecza go przed wyschnięciem.
Koperta bez naniesionego kleju (BK)
Jeżeli chodzi o koperty bez naniesionego kleju, to musisz samodzielnie nałożyć klej na klapy koperty. Wtedy zagwarantujesz jej solidne zamknięcie. Z uwagi na to ograniczenie, koperty bez naniesionego kleju, wybiera się stosunkowo rzadko.
A jakie Ty wybierasz koperty? Czy na co dzień wysyłasz listy, czy tylko je odbierasz? Podziel się opinią w komentarzach!