Mimo postępu technologicznego drukowane lub odręcznie pisane dokumenty oraz listy, umieszczone w kopercie, wciąż odgrywają ważną rolę w naszym codziennym życiu. Najważniejsze jest to, aby dobrać odpowiedni rodzaj koperty do typu korespondencji lub gabarytów wysyłanych przedmiotów. Koperta to nic innego, jak płaskie, papierowe opakowanie, do którego wkładane są dokumenty lub towar dokument. Następnie koperta jest zamykana i wysłana do odbiorcy. Koperty są jednym z najtańszych artykułów biurowych i ekonomicznym rodzajem opakowania.
Rynek kopert na świecie – aktualne dane
Koperty są powszechnie używane do pakowania płaskich przedmiotów, takich jak listy, kartki okolicznościowe, broszury i dokumenty. Koperty są coraz częściej wykorzystywane w dostawach w handlu internetowym. Z powodzeniem zastępują małe kartonowe pudła, używane do dostarczania lekkich towarów. Korzystanie z kopert okazuje się wyjątkowo zrównoważonym i ekonomicznym rozwiązaniem dla firm z branży e-commerce. Popyt na koperty w nadchodzących latach najprawdopodobniej będzie rosnąć. Jednak wraz z rozwojem mediów elektronicznych, zużycie kopert do korespondencji znacznie się zmniejszyło w ostatnich latach. Nie zmienia to faktu, że popyt, generowany przez branżę wysyłkową, prawdopodobnie będzie napędzał globalny popyt na koperty.
Producenci oferują również koperty z nadrukiem, które są wykorzystywane przez firmy do podniesienia estetyki wysyłanych przedmiotów i umieszczenia na niej informacji brandingowych. Do personalizowania kopert dostępne są różne techniki druku, w tym nadruk fleksograficzny czy offsetowy. Zastosowanie niestandardowych technik druku sprawia, że koperta wyróżnia się i nadaje jej profesjonalnego charakteru. W związku z tym popyt na koperty z nadrukiem prawdopodobnie będzie rósł w umiarkowanym tempie w latach 2019-2029. Z uwagi na fakt, że media cyfrowe wciąż się rozwijają, zmniejsza się zapotrzebowanie na papier i druk. Chociaż spadek jest obserwowany na całym świecie, zapotrzebowanie na koperty rośnie w umiarkowanym tempie.
Według Europejskiej Federacji Producentów Kopert (FEPE), aż 45% towarów waży mniej niż 0,5 kg i może być transportowane w kopertach. Uważa się, że zapewni to ogromny potencjał producentom kopert. Ponadto oczekuje się, że branża e-commerce zapewni duże możliwości wzrostu dla globalnego rynku kopert. Firmy, zajmujące się handlem elektronicznym, nieustannie poszukują lekkich rozwiązań opakowaniowych, aby zmniejszyć koszty i generowane odpady opakowaniowe. Kluczowi gracze rozwijają swoją ofertę produktów, aby zaspokoić dynamiczne potrzeby branży e-commerce i jak najlepiej wykorzystać obecną sytuację. Szacuje się, że globalny rynek kopert jest bardzo rozdrobniony i konkurencyjny, z kilkoma producentami kopert i drukarniami działającymi w różnych regionach. Analiza geograficzna globalnego rynku kopert wykazała, że region Azji i Pacyfiku odpowiada za ponad 40% globalnego popytu, a liczba zamówień w branży e-commerce i w sektorze przewozowym jest dość wysoka w Chinach, Indiach i innych krajach azjatyckich. W Europie oczekiwany jest stały popyt na koperty, ponieważ przesyłki reklamowe stanowią prawie 30% wszystkich przesyłek pocztowych w regionie. Przewiduje się, że rynek kopert na Bliskim Wschodzie i w Afryce odnotuje umiarkowane tempo wzrostu w latach 2019-2029.
Historia powstania kopert papierowych
Zanim wynaleziono papierową kopertę, dokumenty były składane i zaklejane woskiem, bez żadnego zabezpieczenia. Historia kopert sięga do 3500 roku p.n.e., kiedy to miały postać glinianych tabliczek. Następnie, w II w. n.e. został wynaleziony papier, a stąd już niedaleka droga do papierowych nośników korespondencji.
Pierwsza koperta papierowa, która pojawiła się na świecie
Pierwsza na świecie koperta pochodziła ze starożytnego Babilonu. Wiadomości zapisywano na glinianych tabliczkach, a następnie wypiekano je aż do stwardnienia. Utwardzoną tabliczkę pokrywano większą ilością gliny i ponownie wypalano. Kiedy odbiorcy otwierali kopertę, dosłownie łamali zewnętrzną warstwę gliny. Była to bezpieczna metoda plombowania dokumentów, ale właściwie jednorazowego użytku. Kolejnym krokiem naprzód było wykonanie kopert ze skóry zwierzęcej i liści. Koperty, jakie znamy obecnie, pojawiły się zdecydowanie później. Koperty papierowe mają swój początek w Chinach. Znane jako chih poh, były używane do przechowywania prezentów pieniężnych. W południowej dynastii Song chiński dwór cesarski używał papierowych kopert do rozdawania prezentów pieniężnych urzędnikom państwowym. Mniej więcej w tym samym czasie bogaci Japończycy używali wczesnych wersji kopert do wysyłania prezentów krewnym po śmierci. Uważano, że w tamtych czasach zarówno chińska, jak i japońska wersja były raczej prymitywne z uwagi na ręczne wykonanie.
Koperta papierowa w czasach nowożytnych
Dopiero w epoce średniowiecza techniki produkcji uległy ulepszeniu do tego stopnia, że papierowa koperta mogła być używana do wysyłania wiadomości. Jednak nawet wtedy koperta była dodatkową kartką papieru, złożoną i zapieczętowaną woskiem. Takie wiadomości były bardzo powszechne wśród arystokracji i starszyzny Kościoła. Pieczęć była wykonywana z wosku pszczelego i żywicy, a także opatrzona herbem. Rewolucja przemysłowa zmieniła kopertę i nadała jej wygląd, przypominający obecną formę. Jedna z pierwszych w historii wiadomości wysyłanych na odległość w nowoczesnej kopercie została napisana przez Sama Adamsa w 1775 roku. Wysłał jeden list z Bostonu do Filadelfii i zapłacił za tę możliwość 22 centy. Początkowo koperty papierowe nie były projektowane tak, jak są obecnie. Były to kawałki papieru w kształcie rombu, które trzeba było ręcznie złożyć i zapieczętować woskiem w miejscu, gdzie się stykały. Król francuski Ludwik XIV spopularyzował użycie tego typu koperty jako okładki w celu ochrony prywatności listów. Benjamin Franklin jest uważany za założyciela poczty w Ameryce. Był autorem skrzynek dystrybucyjnych z przegródkami, w których listy można było oddawać w popularnych miejscach odbioru. Położył też kamienie milowe na drogach, co pomogło listonoszom roznosić korespondencję i uzyskiwać za tę pracę zapłatę, ponieważ płacono im za milę.
Koperty w XIX wieku
Przed 1845 rokiem koperty były wykonywane ręcznie i powszechnie stosowane do użytku komercyjnego oraz domowego. Warren De La Rue i Edwin Hill otrzymali w 1845 roku brytyjski patent na pierwszą maszynę do produkcji kopert. Produkowane maszynowo koperty nie przypominały tych, które spotykamy obecnie. Ówczesne koperty były to płaskie arkusze w kształcie rombu, które zostały wstępnie przycięte przed bigowaniem. Po zagięciu były gotowe do łatwego złożenia w prostokątny kształt. Krawędzie tych kopert, które zachodziły na siebie, były pokryte klejem lub pastą, aby pomóc zabezpieczyć klapkę po umieszczeniu listu w środku. Sposób ułożenia symetrycznej klapy pozwolił na umiejscowienie własnej pieczęci lakowej na wierzchołku klapy. Koperty w kształcie rombu były już używane na początku XIX wieku. Swoje zastosowanie znajdowały głównie do zaproszeń lub listów pisanych przez tych, którzy mieli czas na ich tworzenie. W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy stały się bardziej powszechne, gdy rząd brytyjski przejął kontrolę nad usługą pocztową. Wówczas zlecono brytyjskiemu nauczycielowi, Rowlandowi Hillowi wprowadzenie kopert do masowego użytku. W maju 1840 roku wprowadzono ilustrowaną wersję koperty z bardzo cenionym i sławnym pierwszym znaczkiem pocztowym z klejem: Penny Black. Przy produkcji tego stempla zastosowano proces drukowania autorstwa Jacoba Perkinsa, co miało zapobiec fałszerstwom i tworzeniu podróbek. Znaczki pocztowe były sprzedawane i drukowane w arkuszach po 12 sztuk. Ilustracje, użyte do kopert, wykonał William Mulready. Koperty zostały jednak wycofane po tym, jak nie znalazły uznania wśród opinii publicznych z powodu ilustracji. Ówczesny projekt koperty był prosty, ale nadal z wymaganym znaczkiem pocztowym. W tym czasie koszt przesyłki zależny był od ilości kartek oraz do dodatkowej koperty, na którą mogli sobie pozwolić tylko zamożni ludzie. W wyniku tego opłaty zaczęto naliczać ze względu na wagę i odległość do odbiorcy korespondencji, dzięki czemu koperty stały się dostępne dla większej liczby osób. W 1851 roku list mógł zostać wysłany z jednego wybrzeża Stanów Zjednoczonych na drugie za jedyne trzy centy za uncję. Po tym upowszechnieniu wysyłek wzrosło zapotrzebowanie na koperty, a ręczne składanie każdej z nich było niezwykle czasochłonne. Brytyjscy wynalazcy Edwin Hill i Warren De La Rue rozwiązali ten problem w 1840 roku, tworząc pierwszą masowo produkowaną maszynę do produkcji kopert.
Maszyny do produkcji kopert papierowych
Wynalazek Hilla i De La Rue zainspirował do produkcji kopert, a sam proces produkcyjny uległ usprawnieniu. Chociaż ich maszyna mogła szybko produkować koperty, nadal musiała być obsługiwana ręcznie. W latach pięćdziesiątych XIX wieku Russell L. Hawes wynalazł pierwszą automatyczną maszynę do składania kopert, która mogła produkować 2500 kopert na godzinę. Następnie, w 1876 roku, Henry i D. Wheeler Swift ulepszyli projekt Jamesa Greena Arnolda i stworzyli samoobsługową maszynę do kopert. Ich urządzenie miało pędzel, który nakładał gumę na uszczelkę koperty, co wcześniej było wykonywane ręcznie. W 1902 roku Americus F. Callahan opatentował kopertę z oknem, aby zaoszczędzić czas i pracę , wykonywaną przy ręcznym adresowaniu. Maszyna Fourdrinier jest najsłynniejszą ze wszystkich maszyn papierniczych, służących do produkcji kopert. Wytwarzanie przez nią papieru obejmuje proces pobierania wstępnie przetworzonej masy celulozowej i przekształcania jej w ciągłą wstęgę, która jest następnie zbierana w okrągłą rolkę. Rolka jest następnie cięta gilotyną wzdłuż krawędzi i tworzy duże prostokątne arkusze papieru. Do dziś wszystkie mechaniczne maszyny drukarskie, w tym maszyna do pisania, są przystosowane do obróbki arkuszy papieru o prostokątnym kształcie. Obecnie do różnych zastosowań używa się różnych rozmiarów papieru. Najczęściej używanym formatem jest papier A4. Wysokiej jakości maszyny do kopertowania zostały wprowadzone pod koniec XX wieku. Są w stanie wyprodukować 1200 kopert na minutę. Pod koniec procesu produkcyjnego z udziałem maszyny koperty są gotowe do dystrybucji. Ze względu na koszty produkcji tych maszyn, w XIX i XX wieku pojawiali się bardzo nieliczni twórcy. Winkler+Dunnebier to jedno z wiodących przedsiębiorstw, które opracowało nawet dwie trzecie ilości maszyn do masowej produkcji kopert.
Koperty obecnie
W 1998 roku, pod koniec XX wieku, nastąpiła rewolucja w druku cyfrowym,. Poczta amerykańska stała się pierwszym urzędem pocztowym, który zatwierdził umieszczanie znaczka pocztowego na kopertach za pośrednictwem Internetu. Ten innowacyjny projekt znaczka pocztowego pozwolił firmom i innym instytucjom na masową produkcję wstępnie dostosowanych kopert, które były gotowe do wysłania. Dziś koperty nadal pozostają w powszechnym użytkowaniu, jednak dzięki obecnej technologii i nowym sposobom wysyłania wiadomości nastąpił niewielki spadek korzystania z poczty tradycyjnej. Spadek ten nie powstrzymał działalności producentów kopert i artykułów papierniczych, ponieważ dziesiątki tysięcy firm codziennie wysyła swoje paczki w kopertach. Chociaż istnieje poważne zagrożenie, że poczta internetowa zastąpi tradycyjną, to jednak uważa się, że skoro ludzie i firmy nadal korzystają z tradycyjnej korespondencji, koperta będzie nieustannie ewoluować i zdobędzie miano silnego konkurenta w świecie opartym na technologii.
Mało znane ciekawostki z historii
Nawet koperty mają interesującą historię i związane z nią zabawne fakty, które pokazują, że są czymś więcej niż tylko kawałkami prostokątnego płaskiego papieru z zamykaną klapką. Oto ciekawe fakty z dziejów kopert:
- prawdopodobnie niemal codziennie trzymasz w ręku jakiś rodzaj koperty, bez względu na to, czy przeglądasz pocztę, czy wysyłasz list,
- pierwsze koperty powstały około 3500 roku p.n.e., kiedy to starożytni ludzie na Bliskim Wschodzie formowali gliniane zabezpieczenia na monety podczas transakcji biznesowych,
- koperty papierowe zostały wynalezione w II wieku n.e. w Chinach i służyły do przechowywania prezentów pieniężnych,
- koperty posiadają symetryczne klapki, które spotykają się dokładnie w środku, dzięki czemu można je zamknąć i zabezpieczyć pojedynczą pieczęcią,
- chociaż koperty mogą mieć różne rozmiary i grubości, w Stanach Zjednoczonych wyróżnia się 13 standardowych rozmiarów kopert,
- najpopularniejszym rozmiarem koperty w USA jest koperta nr 10, która ma wymiary 4×9½ cala,
- dziś koperty są produkowane z kawałków papieru,dociętych do kształtu rombu, krzyża lub formy przypominającej latawiec,
- koperty z oknem, w których przezroczysta folia pozwala uwidocznić adres dla osób z zewnątrz, została wymyślona przez Americusa F. Callahana z Chicago w 1902 roku,
- koperty z okienkiem były pierwotnie nazywane “kopertami perspektywicznymi”,
- w trakcie wojny secesyjnej wielu żołnierzy konfederacji tworzyło koperty z tapet, ponieważ wówczas tradycyjny papier i koperty nie były dla nich dostępne,
- koperty były ręcznie wykonywane do 1840 roku,
- mechaniczny proces wycinania i składania kopert został opracowany w 1845 roku,
- poczta w USA przetwarza ponad 500 milionów listów dziennie, czyli 20 milionów na godzinę i ponad 5000 na sekundę,
- koperty można składać na różne sposoby,
- w epoce wiktoriańkisej twórczo wykorzystywano umieszczenie znaczka, aby ukryć tajne wiadomości między kochankami, którym rodzice ocenzurowali ich pocztę,
- koperty manila noszą nazwę zapożyczoną z materiału, z którego zostały wykonane, konopie manilskie to gatunek bananów z Filipin, których włókna są twarde i idealne do produkcji papieru,
- w latach 2017-2018 Royal Mail dostarczyła około 14,4 miliarda listów,
- koperty kieszonkowe różnią się od portfela tym, że mają klapkę wzdłuż krótszego boku, podczas gdy portfel ma ją wzdłuż dłuższego boku.
Właściwości oraz budowa kopert
Większość z nas codziennie używa lub obsługuje koperty, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak zbudowana jest koperta. Opakowanie jest tak samo istotne, jak jego zawartość. Rozmiar przesyłki, rodzaj przesyłki, budżet i to, czy pakowanie będzie automatyczne, wpływa na wybór odpowiedniego rodzaju koperty. Można skupić się wyłącznie na określonych rozmiarach i typach kopert, aby poprawić wizerunek marki lub wywołać określoną akcję. Koperty składają się z wymienionych i opisanych poniżej części.
Przednia część
Jest najczęściej bezszwowa. Może posiadać okienka, przez które prześwituje zawartość wewnętrzna. Na przedniej stronie koperty znajduje się adres odbiorcy, znaczek lub opłata pocztowa oraz adres zwrotny.
Tylna część
Tył koperty jest zwykle pozostawiony pusty. To miejsce, w którym klapki spotykają się, aby uformować i zakleić kopertę.
Klapy
To części koperty, które są składane, nakładane na siebie i zaklejane w celu zamknięcia zawartości. W większości przypadków są prostokątne lub trójkątne, występują z zaokrąglonymi, zwężającymi się lub spiczastymi narożnikami. Klasyczna koperta składa się z dwóch bocznych klapek, klapki dolnej i górnej. Klapki boczne są składane jako pierwsze, a klapka dolna zostaje podniesiona. Klapy są zaklejone w miejscu, gdzie się na siebie nakładają. Górna klapa zakładana jest na klapy boczne i dolne, a następnie zamykana po włożeniu zawartości do koperty.
Górna klapa
Inaczej nazywana klapką uszczelniającą, występuje w czterech głównych rodzajach kopert – biznesowych, portfelowych, kwadratowych i spiczastych.
Boczna klapa
Boki koperty zagięte są do wewnątrz. Zaklejone wzdłuż klapki dolnej tworzą kieszeń. Klapy boczne mogą być szerokie lub wąskie, prostokątne lub trójkątne z prostymi lub zaokrąglonymi rogami.
Dolna klapa
Klapa dolna jest zagięta i uszczelniona wzdłuż krawędzi klap bocznych, tworząc w ten sposób kieszeń. Może być kwadratowa lub trójkątna, w zależności od typu koperty, z prostymi, zaokrąglonymi lub spłaszczonymi rogami.
Szwy
Styl klap determinuje rodzaj szwów, krawędzie, w których klapki koperty stykają się i zachodzą na siebie. Koperty z trójkątnymi zakładkami tworzą ukośne szwy z tyłu koperty. Szwy boczne znajdują się blisko zewnętrznej krawędzi koperty. Boczne szwy występują w kwadratowych lub prostokątnych klapach. Szwy środkowe występują w kopertach katalogowych, dużych kwadratowych lub prostokątnych, gdzie boczne skrzydełka spotykają się i stykają na środku koperty. Jeśli zakładki nachodzą na siebie, tworzą tzw. zakładki szwów.
Sposoby zamykania i otwierania kopert
Otwarcie koperty to miejsce, w którym jedna strona jest niezaklejona i służy do wkładania zawartości. Otwieranie koperty nie zawsze odbywa się z wykorzystaniem górnej klapki, ale z użyciem boku, na którym znajduje się otwór. Pozostałe części składowe kopert prezentują się następująco:
- gardło,
- ramię,
- okno,
- otwarta strona.
Produkcja kopert
Aby zrozumieć, jakimi właściwościami wyróżniają się koperty, warto najpierw przeanalizować ich proces produkcyjny. Podobnie, jak w przypadku pozostałych wyrobów papierniczych, proces produkcyjny kopert obejmuje kilka etapów, opisanych poniżej.
Większość kopert jest wykonana z papieru. Niektóre duże, mocne koperty są produkowane z materiałów syntetycznych, takich jak polietylen. Wytwarzanie folii polietylenowej nie może się odbyć bez udziału ropy naftowej. Papier, używany do produkcji, większości kopert jest wykonany z drewna. Nowoczesna technologia pozwala na pozyskiwanie drewna z niemal każdego rodzaju drzewa. Papier, z którego wykonuje się koperty bardzo wysokiej jakości, może być wytwarzany częściowo lub w całości z bawełny albo z lnu. Niektóre koperty są wykonane z manili, włókna z liści rośliny, występującej na Filipinach, która wytwarza mocny, żółtawy papier. Większość tak zwanych kopert z manili jest jednak wykonana z papieru, pozyskanego z drewna, które tylko przypomina prawdziwą manilę. Klej nakładany na koperty może być różny.
Proces produkcyjny
Koperta jest tak powszechną częścią naszego codziennego życia, że niewielu z nas zastanawia się, jaką drogę przechodzi surowiec, aby zamienić się w białe, papierowe koperty, znane obecnie. Aby pomóc w wyjaśnieniu tematu, trzeba przyjrzeć się bliżej procesowi produkcyjnemu. Co prawda istnieje kilka wyjątków, ale w przypadku większości kopert, które są dostępne na rynku, używa się bielonego papieru. Przetwarzanie drewna na papier nie jest wcale łatwym zadaniem.
Wytwarzanie pulpy drzewnej
Do przekształcenia drewna w miazgę można użyć metod mechanicznych, ale w ten sposób powstaje stosunkowo słaby papier, który jest używany do produkcji gazet i podobnych produktów. Papier, przeznaczony na koperty, wytwarzany jest z masy celulozowej uzyskiwanej metodami chemicznymi. Najpopularniejszą metodą chemiczną, stosowaną do przetwarzania drewna na miazgę, jest, podobnie, jak w przypadku tektury, roztwarzanie siarczanowe. Zrębki drewna są umieszczane w dużym, szczelnym pojemniku zwanym warnikiem. Warnik zawiera silny roztwór wodorotlenku sodu i siarczku sodu. Mieszaninę ogrzewa się do temperatury pomiędzy 160-180°C pod ciśnieniem około 800 kPA przez około dwie godziny. Istnieją różne metody wybielania powstałej miazgi. Jego celem jest usunięcie ligniny, substancji, znajdującej się w miazdze drzewnej, która nadaje papierowi brązowy kolor. Wybielanie polega w głównej mierze na mieszaniu masy włóknistej z utleniającymi substancjami chemicznymi, które reagują z ligniną. Po każdej mieszaninie miazga jest przemywana roztworem alkalicznym, usuwającym ligninę. W celu poprawienia jasności, nieprzezroczystości i gładkości papieru,do masy włóknistej dodawane są wypełniacze (np. glinka kaolin). Uformowane arkusze papieru przesuwane są przez szereg rozgrzanych cylindrów, które dalej suszą papier. Arkusze są następnie nawijane na szpule.
Właściwa produkcja papieru
Miazgę dodaje się do wody, aby utworzyć bardzo rozcieńczoną zawiesinę i uzyskać papier o równomiernej gęstości. Zanieczyszczenia są przepompowywane przez ruchome sita siatkowe. Woda spływa przez małe otwory w siatce, tworząc z zawiesiny warstwę mokrego materiału. Szybko obracające się rolki pod siatką powodują ssanie i częściowe podciśnienie, które usuwa całkowicie wodę z mieszanki. Arkusz papieru przesuwa się następnie po taśmie wykonanej z filcu, zawierającego wełnę i włókna syntetyczne. Filc wchłania wodę i zapobiega uszkodzeniom arkusza podczas przemieszczania się między wałkami, które wyciskają więcej wody. Arkusz kolejno jest przesuwany na pas wykonany z filcu zawierającego bawełnę i inne włókna. Ten lżejszy filc umożliwia odparowanie podczas przesuwania arkusza wokół ogrzewanych rolek. Do wysuszenia arkusza może być potrzebnych nawet 40-70 rolek. Wysuszony arkusz przesuwa się między wałkami wygładzającymi. Następnie jest nawijany na dużą szpulę. Różnice w procesie wytwarzania papieru pozwalają uzyskać papier o szerokiej gamie gramatur.
Docelowa produkcja kopert
Do wytwórni kopert docierają rolki papieru, zwykle ważące 100 kg. Papier może wymagać docięcia przed wsadzeniem go do automatycznej maszyny, wytwarzającej koperty, lub może być podawany bezpośrednio do maszyny z roli. Po cięciu arkusze są układane w stosy i cięte na wykroje. Wykrój ma kształt koperty z otwartymi i ułożonymi na płasko klapkami. Najczęściej są to romby i są wycinane z arkuszy w taki sposób, aby jak najbardziej zminimalizować straty. Jeśli rolka jest podawana bezpośrednio do maszyny, bardzo szybko tnie papier na wykroje za pomocą ostrych ostrzy. Maszyna w bardzo szybkim tempie składa również wykroje w koperty. Nakłada ponadto na strategiczne miejsca mocny klej. Słabszy klej nakładany jest na klapkę, która zostanie zaklejona już przez konsumenta. Maszyna następnie składa wykrój, tworząc kopertę. Maszyna wykonuje wszystkie operacje w bardzo szybkim tempie. Jeśli potrzebna jest przezroczysta okienko w kopercie, wokół niego nakłada się mocny klej. Gotowe koperty są pakowane w kartony i wysyłane do sprzedawców detalicznych.
Kontrola jakości kopert
Nowoczesna produkcja kopert jest wysoce zautomatyzowana, a jej rezultatem jest niezawodny produkt. Chociaż ciągłe testowanie kopert nie jest konieczne, niektóre właściwości są sprawdzane w celu zapewnienia odpowiedniej jakości. Papier dostarczany do fabryki jest sprawdzany, aby upewnić się, że ma odpowiednią gramaturę. Czasami weryfikuje się również kształt i rozmiar kopert oraz sprawdza, czy klej został nałożony we właściwych miejscach. Wszelkie nadruki, które pojawiają się na kopercie, muszą znajdować się we właściwej pozycji i we właściwym kolorze. Jeśli w kopercie wycięte są jakiekolwiek okienka, muszą one mieć prawidłowe wymiary i znajdować się w prawidłowej pozycji.
O czym należy pamiętać wybierając koperty?
Wybór odpowiedniej koperty może być zadaniem trudnym. Wszystko zależy od tego, co będzie w niej wysyłane, kto ma być odbiorcą i co koperta ma mówić o nadawcy. Przy wszystkich dostępnych kształtach, rozmiarach, rodzajach i kolorach kopert, nie powinno dziwić, że wybór właściwej opcji może być mylący. Jest kilka czynników, na których warto się skupić, aby mieć pewność, że wybiera się odpowiednią dla siebie kopertę. Po pierwsze trzeba sobie zadać pytanie, co ma być wysłane. Jeśli na przykład ma to być gruby katalog, to nie ma sensu wybierać kopert, które zostały przeznaczone na listy. Następną rzeczą do rozważenia jest to, do kogo wysyłana jest korespondencja. Styl i kolor koperty, która zostanie użyta, prawdopodobnie będzie się różnić w zależności od odbiorcy. Decyzja o tym, do kogo ma być wysłana koperta z zawartością, może pomóc wybrać odpowiedni kolor i styl dla odbiorcy docelowego. Kolejna istotną kwestią jest to, co koperta ma mówić o nadawcy. Decydowanie o komunikacie, który ma być przekazany ludziom, jest ważnym czynnikiem przy wyborze koperty. Dzięki dokładnemu przeanalizowaniu każdego z tych punktów łatwiej będzie zdecydować, która koperta jest najlepsza. Poniżej opisane zostały inne, równie ważne aspekty, o których należy pamiętać, wybierając odpowiedni rodzaj kopert dla siebie.
Rozmiar kopert
Rozmiar powinien być dopasowany do zawartości, ale jednocześnie musi się wyróżniać na tle innych. Większość przychodzącej poczty pozostaje niezauważona, chyba że jest to opakowanie, przykuwające uwagę.
Jakość papieru
Chociaż trzymanie się podstaw wydaje się ekonomiczne, ale wybór z szerokiej gamy papierów. dostępnych na rynku. będzie po prostu gwarancją jakości. Należy pamiętać, że marka lub firma jest nieustannie oceniana i to, że klienci nie doceniają nieprzemyślanych posunięć.
Gramatura papieru
Najpopularniejsza gramatura papieru, wykorzystywanego do produkcji kopert, to 80 lub 90 g/m2. Jest to typowa waga dla wszystkich standardowych wysyłek. Gramatura koperty mierzona jest w gramach na metr kwadratowy (g/m² lub gsm) i może być postrzegana jako wartość gęstości papieru, a jednocześnie wskaźnik jakości. Oznacza to, że im niższa gramatura, tym cieńsza i lżejsza koperta. Jeśli koperty mają być wykorzystywane hurtowo, a na ich zakup nie są przeznaczone duże kwoty, można zdecydować się na papier o gramaturze poniżej 80 g/m2. Taka gramatura papieru najczęściej występuje w kopertach brązowych lub papierze typu manila. Jest to opcja bardziej przyjazna dla środowiska ze względu na mniejsze zużycie papieru na kopertę. Koperty lepszej jakości powinny być produkowane z papieru o gramaturze 100/110/120 g/m2. Poniższe zestawienie ukazuje możliwe opcje, jeśli chodzi o gramaturę papieru.
Gramatura papieru kopert |
Zastosowanie w wysyłce |
< 80 g/m2 |
Wykorzystywane do jednoarkuszowych przesyłek o niskich kosztach i w dużych ilościach |
80-90 g/m2 |
Wykorzystywane do codziennych, standardowych i wysokonakładowych wysyłek |
100-120 g/m2 |
Używany do wysyłek wysokiej jakości i towarów premium |
> 120 g/m2 |
Stanowi dodatkową ochronę przesyłek |
Kolor papieru użytego do produkcji kopert
Użycie odpowiedniego koloru do wysyłki korespondencji może mieć ogromne znaczenie, szczególnie dla firm. Najpopularniejszym kolorem w kopertach jest biel. Koperty w tym kolorze oferowane są w wielu różnych formatach, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Idealnie nadają się do wysyłania listów biznesowych, ponieważ jest to najbardziej neutralna, prosta, a jednocześnie profesjonalna opcja, aby przekazać odbiorcy odpowiednią wiadomość. Dużą popularnością cieszą się również brązowe koperty z papieru ekologicznego. Jest to ciemniejszy kolor, powszechnie używany do tanich wysyłek lub archiwizacji i przechowywania dokumentów ze względu na jego mniej estetyczny wygląd. Koperty kolorowe są używane do rzadszych zastosowań, takich jak cele marketingowe i imprezy okolicznościowe.
Rodzaj papieru, z którego powstają koperty
Istnieje sześć głównych rodzajów papieru, używanych do produkcji kopert: tkany, wzmocniony powierzchniowo biały, kraft, makulaturowy, specjalny i odporny na rozdarcie. Każdy z nich posiada swoją angielską nomenklaturę.
Ten typ papieru ma krótkie włókna i dobrze się drukuje. To gładka w dotyku i ekonomiczna opcja. Jest dostępny w wielu gramaturach i kolorach, a w swojej oryginalnej formie znany jest jako papier Bright White (o poziomie jasności 92). Jest to popularny papier przeznaczony zarówno do wysyłania dokumentów, jak i do korespondencji bezpośredniej.
- Surfaced Enhanced White Wove (papier wzmocniony powierzchniowo biały)
Papier ten jest często określany jako papier kalandrowany (posiadają trójwymiarową strukturę), który jest używany w druku offsetowym. Utwardzony, wzmocniony biały splot jest bardzo gładki i idealny do wykonywania nadruków na kopertach.
Papier kraft jest wyjątkowo mocny, ma dłuższe włókna niż tkanina i jest powszechnie spotykany w brązowej wersji. Jednak papier pakowy ze względu na długie włókna nie nadaje się pod nadruk.
- Recycled (papier makulaturowy)
Z tego papieru można stworzyć ekologiczną kopertę. Używanie papieru makulaturowego w kopertach to świetny sposób na poprawę zrównoważonego rozwoju. Najczęściej papier makulaturowy, używany do produkcji kopert, zawiera od 10-30% materiałów pochodzących z recyklingu.
Papiery specjalne są dostępne w wielu kolorach, wykończeniach, teksturach i gramaturach. Ze względu na swoje praktyczne funkcje idealnie nadają się do produkcji kopert.
- Papier odporny na rozdarcie
Ten typ papieru jest praktycznie niezniszczalny i nie rozdziera się w trakcie standardowego użytkowania. Często wykazuje również odporność na wodę i wilgoć. Koperty Tyvek i Protec wykonane są z papieru odpornego na rozdarcie.
Recykling kopert
Miliardy kopert są nieustannie produkowane i wykorzystywane na całym świecie. Dziś koperty znane są ze swojego prostokątnego kształtu i produkowane głównie z papieru. Są nadal cenione za ich dyskrecję, zachowanie tajemnicy i odrobiny prywatności. Być może dlatego konsekwentnie pozostają w użytkowaniu. Jednakże koperty nie mogą funkcjonować obok problemów współczesnego świata. Nadal stanowią wiele wyzwań dla ekologii i innych działań na rzecz ochrony środowiska. Ochrona środowiska opiera się na ekologicznych nawykach produkcyjnych i konsumpcyjnych, a także na zapewnieniu zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Korzystanie z kopert stanowi wyzwanie, ponieważ są one w większości wykonane z papieru (a czasem z folii polietylenowej), który okazał się mieć negatywny i degradujący wpływ na środowisko.
Recykling kopert jest jak najbardziej możliwy, a jego przeprowadzenie nie jest procesem skomplikowanym. Największym problemem jest marnotrawstwo papieru. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych papier stanowi aż 40% wszystkich odpadów stałych. To ogromna ilość, a koperty z pewnością będą stanowiły ich znaczną częścią, ze względu na liczbę kopert użytkowanych codziennie. Dodatkowo należy brać pod uwagę fakt, że produkcja papieru powoduje szybko postępujące wylesianie planet oraz utratę bioróżnorodności. Proces, w którym wytwarzany jest papier, uwalnia również szkodliwe gazy, takie jak metan i dwutlenek węgla. Tym samym za sprawą jego produkcji pogłębia się globalne ocieplenie i tylko przyczynia się do coraz bardziej widocznych zmian klimatycznych. Koperty można poddać recyklingowi, ponieważ są głównie materiałami papierowymi, a sam papier jest produktem nadającym się do recyklingu (pozyskiwanym z materiałów organicznych, tj. pulpy drzewnej). Mimo że materiały, z których produkowany jest papier, są zwykle poddawane obróbce chemicznej podczas produkcji, produkt końcowy nadal nadaje się do recyklingu. Niektóre koperty papierowe można poddać recyklingowi nawet sześć razy, zanim ich włókna staną się zbyt krótkie do dalszego recyklingu. Nie ma więc żadnych obaw, jeśli chodzi o kwestię recyklingu kopert. Wystarczy je wrzucić jedynie do odpowiedniego pojemnika na surowce wtórne.
Czy koperty mogą być recyklingowane razem z klejem?
Ogólnie rzecz biorąc, koperty można recyklingować z wraz z klejem. Wynika to z faktu, że kleje, wykorzystywane w kopertach, są produkowane z organicznych i naturalnych surowców, które ulegają biodegradacji. Jednak nie wszystkie zakłady, w których przeprowadzany jest recykling, podejmują się tego zadania, ponieważ może to zanieczyścić maszyny i opóźnić cały proces, szczególnie jeśli wiąże się to z ponownym przetwarzaniem masy włóknistej na papier.Czy koperty można kompostować?
Z uwagi na fakt, że większość kopert jest wykonana z papieru, w dużej mierze nadają się do kompostowania. Papier może być również kompostowany z innego powodu. Świetnie pochłania wilgoć z podmokłej gleby, a jednocześnie zatrzymuje ją, gdy jest sucho i gorąco. Papier z kopert to doskonałe źródło węgla, niezbędnego do zachowania naturalnej równowagi gleby między azotem i węglem. Oprócz dostarczania glebie składników odżywczych, papier rozkłada się w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy. Do kompostowania najlepiej rozdrobnić papier. Następnie należy go wymieszać z innymi odpadami na kompost. Papier, używany do produkcji kopert, jest całkiem bezpieczny i nie stwarza ryzyka przedostania się toksycznego materiału do gleby.
Koperty z surowców innych niż papier
Jednak niektóre koperty są wykonane z plastiku lub mieszanki plastiku i papieru. Należą do nich foliopaki, koperty na segregatory, teczki na dokumenty, koperty z okienkiem i koperty bąbelkowe. Koperty, do których produkcji zastosowano folię polietylenową, wyróżniają się trwałością i wodoodpornością. Niektóre koperty, wykonane z innych niż papier surowców, to opakowania jednorazowego użytku. Większość foliowych kopert jest wykonana z polietylenu, który nadaje się do recyklingu. Aby sprawdzić, czy dana koperta nadaje się do recyklingu, wystarczy spojrzeć na oznaczenie jego stopnia. Mogą być one następujące:
- 100% z recyklingu – zawiera materiały pochodzące z recyklingu poużytkowego i/lub przedużytkowego,
- FSC (Forest Stewardship Council) – międzynarodowy znak certyfikacji, który potwierdza, że kupowany papier pochodzi z dobrze zarządzanych lasów i weryfikuje, czy nie jest mieszany z produktami z lasów niecertyfikowanych na żadnym etapie łańcucha dostaw,
- PEFC (Program Zatwierdzania Certyfikacji Lasów PEFC) – to program międzynarodowej organizacji pozarządowej non-profit, której celem jest promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej (SFM) poprzez niezależną certyfikację strony trzeciej, organizacja dostarcza dowodów na to, że produkty z drewna pochodzą z certyfikowanych, dobrze zarządzanych lasów i weryfikuje, czy nie są one mieszane z produktami z lasów niecertyfikowanych na żadnym etapie łańcucha dostaw,
- TCF i ECF (bez chloru i chloru elementarnego) – oznakowanie określa, czy produkt jest wytwarzany z papieru bezchlorowego, a papier jest wykonany z włókien pierwotnych, które są bielone lub bielone bez szkodliwych pochodnych.
Rozmiary kopert dostępnych w sprzedaży
Koperty należą do najbardziej powszechnych rodzajów opakowań. Są używane właściwie od tysięcy lat jako środek do przechowywania i ochrony dokumentów, a także waluty. Obecnie koperty podróżują po całym świecie, kryjąc w sobie faktury biznesowe, kartki okolicznościowe i sprzedawany towar. Z uwagi na fakt, że ich zawartość różni się rozmiarem i wagą, koperty mają również różne kształty, rozmiary i style. Jednak ich podstawowym przeznaczeniem jest wysyłka, więc należy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych kwestii, dotyczących rozmiaru kopert. Koperty C6 to jeden z najmniejszych wymiarów, co czyni go idealnym do wysyłki niewielkich przedmiotów czy drobnej elektroniki bez konieczności pakowania ich do kartonów. Koperty w rozmiarze DL to jedna z najczęściej stosowanych opcji. Ta koperta mieści w sobie papier A4 złożony wzdłuż na trzy części. Uznaje się ją za standardowy typ kopert, wykorzystywanych głównie przez firmy do wysyłania listów. Regularna wysyłka korespondencji wymaga zaopatrzenia się w koperty DL. Koperta C5 jest dedykowana dla przedmiotów w formacie A5. To kolejna popularna opcja, ponieważ mieści w sobie arkusz papieru A4 złożonego wzdłuż na pół. Ten rodzaj koperty jest bardziej odpowiedni niż DL, jeśli wysyłane są nieco dłuższe listy, ponieważ składanie arkuszy papieru na połówki, zamiast na trzy części, jest wygodniejsze. Koperty C5 mogą być także użyte do przechowywania artykułów w rozmiarze zeszytowym, większych kartek okolicznościowych i wydrukowanych zdjęć. Regularną wysyłkę większych dokumentów, z pewnością ułatwi koperta B4. Jest wystarczająco duża, aby pomieścić format A4, można ją zakupić w opcji trójwymiarowej. Oznacza to, że możliwe jest wysyłanie grubych dokumentów czy umów po niższych kosztach, niż w kartonie. Z kolei koperta C4 jest przystosowana do formatu papieru A4. Świetnie nadaje się do małych drukowanych dokumentów, certyfikatów i czasopism – to bardzo popularny rodzaj koperty. Szczególnie polecane do wykorzystywania w biurach. Koperta C3 dopasowana jest do formatu A3. To jedna z największych kopert, dostępnych na rynku. Zwykle używana jest do wysyłki i przechowywania plakatów, które wymagają zabezpieczenia przed zgnieceniem i spłaszczeniem. Norma międzynarodowa ISO 269 definiuje kilka standardowych rozmiarów kopert. Wymiary kopert są dostosowane do normy formatów arkusza ISO 216, co przedstawia poniższa tabela.
Format koperty |
Wymiary w mm |
DL |
220×110 |
C0 |
917×1297 |
C1 |
648×917 |
C2 |
458×648 |
C3 |
324×458 |
C4 |
229×324 |
C5 |
114×162 |
C6 |
176×250 |
C7 |
81×114 |
C8 |
57×81 |
C9 |
40×57 |
C10 |
28×40 |
Rodzaje kopert oferowanych na rynku
Zwykła poczta listowa nie jest już tak istotna jak kiedyś, ale dla firm papier drukowany jest nadal ważnym narzędziem komunikacji. Istnieje mnóstwo różnych rodzajów kopert, ale nie musisz warto znać ich wszystkich. Różnią się między sobą tylko kilkoma odmiennymi czynnikami, w tym rozmiarem, kształtem, stylem klapy czy jej umiejscowieniem. Kilka z nich jest ściśle związanych z konkretnymi zastosowaniami, jak na przykład długie i wąskie koperty zazwyczaj używane są do przechowywania dokumentów prawnych. Inne koperty wykraczają poza standardowe odmiany. Można wybrać niestandardową kopertę w nietypowym kształcie i rozmiarze w celach promocyjnych. Możesz zamówić ją w kolorach pasujących do marki lub po prostu wydrukować swój papier firmowy. Aby uzyskać naprawdę charakterystyczny, ekskluzywny wygląd, można wybierać nawet spośród rodzajów papieru, użytego do ich wykonania oraz sposobów zamknięcia kopert. Tabela przedstawia rodzaje kopert klasyfikowane według przeznaczenia, materiału i sposobu klejenia.
Kryterium klasyfikacji |
Rodzaje kopert |
Charakterystyka |
Przeznaczenie |
Koperty ochronne |
- koperty bąbelkowe,
- koperty tekturowe,
- koperty usztywniane,
- zabezpieczają zawartość przed uszkodzeniem
|
Koperty ozdobne |
- idealne do wysyłania kartek okolicznościowych i zaproszeń,
- mogą posłużyć do wręczania prezentu w postaci finansowej,
- szeroki zakres zdobień
|
Koperty na przedmioty wartościowe |
- koperty kurierskie,
- koperty bezpiecznie,
- koperty z poddrukiem uniemożliwiające przejrzenie zawartości
|
Zastosowana technologia lub materiał |
Białe koperty listowe |
- najczęściej spotykane,
- wykonane z tradycyjnego papieru o gramaturze 75-150 g/m2
|
Koperty listowe szare/brązowe |
- wykonane z papieru w wersji ekologicznej,
- produkowane z papieru o gramaturze 120 g/m2
|
Koperty kolorowe |
- rodzaj kopert ozdobnych,
- mogą być wykonane ze wzorzystego papieru
|
Koperty bąbelkowe |
- wykonane z papieru i folii bąbelkowej,
- służą do wysłania delikatnych przedmiotów,
- gwarantują bezpieczeństwo towarom i ich dostarczenie w nienaruszonym stanie,
- lekkie i ekonomiczne rozwiązanie
|
Koperty kurierskie |
- przezroczyste,
- wykorzystywane w przesyłkach kurierskich do umieszczania listów przewozowych,
- ułatwiają pakowanie
|
Koperty bezpieczne |
- wykonane z polietylenu,
- zapewniają poufność przesyłki,
- zabezpieczają przed dostępem nieuprawnionych osób,
- polecane do wysyłania gotówki,
- białe na zewnątrz i czarne w środku,
- zamykane na samoprzylepny pasek
|
Koperty usztywniane |
- posiadają tekturową tylną ścianę,
- polecane do wysyłki dokumentów,
- chronią przed zgnieceniem przesyłki
|
Koperty tekturowe |
- lepsza wersja kopert usztywnianych,
- posiadają dwie ściany, wykonane z tektury falistej,
- zabezpieczają przesyłkę przed uszkodzeniem z każdej możliwej strony,
- pomieszczą przedmioty o różnych gabarytach,
- zamykane za pomocą paska samoprzylepnego
|
Koperty RTG |
- służą do przechowywania zdjęć rentgenowskich i klisz,
- produkowane z brązowego, prążkowanego papieru
|
Koperty z poszerzeniem |
- posiadają opcję poszerzenia brzegu,
- polecane do wysyłki grubych dokumentów
|
Koperty z okienkiem |
- okienko standardowe ma rozmiar 45×90 mm,
- wykonane z przezroczystej folii,
- ułatwiają adresowanie korespondencji seryjnej
|
Sposób zaklejania kopert |
BK – bez kleju |
- nie posiadają naniesionej warstwy klejącej
|
NK – na kopercie |
- pasek naniesiony na kopercie klei się po jego nawilżeniu
|
SK – samoklejąca koperta |
- koperty posiadają dwa paski kleju – na klapie i na przedniej ścianie,
- zetknięcie pasków prowadzi do zaklejenia koperty
|
HK – samoklejąca koperta z zabezpieczeniem |
- udoskonalona wersja koperty samoklejącej,
- paski kleju posiadają dodatkową osłonę,
- wykazują dłuższa przydatność kleju
|
Pozostałe typy kopert
Oprócz powyższych rodzajów kopert, można się spotkać również z produktami, opisanymi poniżej.
-
Koperty ogłoszeniowe (anonsowe)
Bardziej formalne i tradycyjne niż koperty w stylu A, koperty biznesowe są głębsze i mają dużą spiczastą klapkę. Są popularne na zaproszenia, kartki okolicznościowe, ogłoszenia.
Najczęściej używane do ogłoszeń, zaproszeń, kartek, broszur lub materiałów promocyjnych. Koperty te zazwyczaj mają kwadratowe klapki i są dostępne w różnych rozmiarach.
Koperty kwadratowe są często używane do ogłoszeń, reklam, specjalnych kart okolicznościowych i zaproszeń.
Najpopularniejsze koperty do korespondencji biznesowej, koperty komercyjne, mają różne style klapek, w tym komercyjne,i kwadratowe.
Zazwyczaj większe niż koperty anonsowe, koperty książkowe to najczęściej używane katalogi, foldery i broszury.
Dobrze nadaje się do prezentacji sprzedaży twarzą w twarz, prezentacji pozostawionych i przesyłania wielu dokumentów pocztą.
Specjalistyczne typy i rozmiary kopert są oparte na popularnych typach biznesowych, katalogowych i broszurowych.
Koperty z zapięciem przypominają te katalogowe, ale metalowe zapięcie ze wzmocnionym otworem na górnej klapie umożliwia wielokrotne otwieranie i zamykanie. Mogą również mieć podgumowane klapki dla wyjątkowo bezpiecznego zamykania.
Kolejna wersja koperty w stylu katalogowej. Koperty na monety to małe opakowania, używane do przechowywania monet, znaczków, małych części i innych niewielkich przedmiotów. Ze względu na mały rozmiar nie można ich wysyłać pocztą.
-
Koperty rozszerzane (harmonijkowe)
Posiadają wstawki wzdłuż boków i czasami na dole, które pozwalają na umieszczenie obszernej zawartości do przechowywania lub wysyłania. Zwykle produkowane są z papieru o wysokiej gramaturze.
Tego typu koperty używane są do przechowywania wyciągów, wniosków, depozytów bankowych i innych rodzajów materiałów, w których odbiorca będzie wysyłał coś z powrotem do nadawcy. Klapka koperty może zawierać perforację.
Zgodnie z nazwą wykorzystywane do przechowywania biletów do kina, na koncerty i do teatru.
Personalizacja kopert to jedna z możliwości, ułatwiających korespondencję biznesową. Jednocześnie jest w stanie budować profesjonalny wizerunek marki na rynku. Wszystkie materiały drukowane, w tym oferty handlowe, faktury, umowy, kupony, bony dla klientów, a nawet kartki świąteczne, przesyłane są przy pomocy poczty firmowej. Chociaż niektóre z nich mogą być przekazywane drogą mailową, to jednak tradycyjna korespondencja jest wciąż mile widziana. Dużym udogodnieniem w obsługiwaniu tego typu poczty firmowej mogą być koperty z nadrukiem.
Jakie koperty z nadrukiem wybrać?
Klasyczne koperty, jako artykuły papiernicze, powinny znajdować się w każdym biurze. Stanowią podstawowe wyposażenie tego typu miejsc i najczęściej są wykorzystywane do przesyłania korespondencji. Stosowanie w codziennym wysyłaniu poczty najprostszych form kopert nie wygląda w oczach klientów zbyt profesjonalnie, dlatego też, aby wzbudzić większe zaufanie kontrahenta, warto skierować do niego korespondencję w personalizowanych kopertach. Koperty z nadrukiem to indywidualne opakowania, na powierzchni których nanoszone są przez drukarnie nadruki na zamówienie. Najczęściej taki nadruk obejmuje:
- nazwę firmy, zazwyczaj uzupełnioną o logotyp marki,
- adres firmowy,
- oznaczenie opłaty pocztowej (umowy z przewoźnikiem).
Każda firma sama decyduje o rodzaju nadruku i elementach, które mają zostać umieszczone na kopertach. Oprócz wspomnianych powyżej wariantów można dodatkowo na kopercie umieścić indywidualny komunikat dla klienta, który, otwierając taką przesyłkę, poczuje się wyjątkowo.
Dlaczego warto zdecydować się na inwestycję w personalizowane koperty firmowe?
Koperty firmowe z nadrukiem mają mnóstwo zalet i są inwestycją, której rezultaty widoczne są długoterminowo. Wiele firm decyduje się na ten rodzaj promocji. Każda koperta z nadrukowanym logotypem stanowi nośnik reklamy. Przyciąga wzrok stałych i potencjalnych klientów, a to przekłada się bezpośrednio na wzrost zysków. Tego typu personalizowane koperty pozwalają również na wyróżnienie się firmy na tle konkurencji. Marka, która dysponuje kopertami drukowanymi na zamówienie, przybiera w oczach klienta profesjonalny wizerunek. Co więcej, dzięki takim materiałom reklamowym, firma buduje świadomość marki, zwiększa swoją rozpoznawalność, a to w świecie biznesu ma ogromne znaczenie. Ponadto druk personalizowanych kopert ułatwia ich adresowanie – nie trzeba za każdym razem umieszczać na nich adresu zwrotnego.
Rodzaje kopert firmowych z nadrukiem
Koperty z nadrukiem funkcjonują w wielu opcjach do wyboru. To sprawia, że każdy klient jest w stanie dopasować je do swoich potrzeb i wybrać opcję, najlepszą dla siebie. Koperty z nadrukiem na zamówienie powinny być dobrane pod względem formatu, ale równie ważny w nich jest system zamykający. Warto zastanowić się także nad wyborem odpowiedniej gramatury papieru i kolorystyki kopert. Formaty kopert z nadrukiem:
- koperty DL (220×110 mm) – najczęściej wybierany format kopert, przeznaczony na dokumenty wielkości formatu A4, złożone na trzy części,
- koperty C4 (229×324 mm) – idealne na dokumenty w formacie A5,
- koperty C5 (162×229 mm) – przeznaczone na dokumenty w formacie A5 lub w formacie A4, ale złożone na pół,
- koperty C6 (162×114 mm) – wykorzystywane do wysyłki dokumentów w formacie A6.
Jeśli chodzi o gramaturę papieru, z którego produkowane są koperty z nadrukiem, to najczęściej wybierana jest ekonomiczna wersja o niskiej gęstości. To produkty o uniwersalnym zastosowaniu, polecane szczególnie do przesyłki dokumentów. W kwestii kolorystyki największą popularnością cieszą się koperty białe, ale klienci również wybierają koperty w innych odcieniach.
Jakie koperty są potrzebne w biurze?
Nie ma tu reguły, ponieważ każde biuro pracuje w swoim rytmie. Najpierw należy rozróżnić, czy jest to typowe biuro, czy mała firma, która jednocześnie wysyła produkty. Istnieją dwa rozmiary kopert, które powinno mieć na wyposażeniu każde biuro. Są to rozmiary DL i C4. Najczęściej posiadają okienko, dzięki czemu możliwe jest drukowanie bezpośrednio na kopercie. Koperta DL jest wystarczająco duża, aby pomieścić trzykrotnie złożoną kartkę A4. Koperta C4 nadaje się na arkusze A4, dokumenty, umowy, czasopisma, których nie powinno się składać. Koperty te są również dostępne bez okienka adresowego i ze wzmocnionym tyłem, aby dokument się nie wyginał. Liczba potrzebnych kopert zależy od tego, do ilu klientów wysyła się korespondencję. Zakup 100 kopert to niewielki wydatek, a bardziej opłacalna inwestycja.
Korzyści płynące ze stosowania kopert
Koperta jest ważnym nośnikiem reklamowym dla każdej firmy i pierwszym sposobem na identyfikację marki. Pomaga budować wizerunek marki i jednocześnie wspiera wszelkie działania marketingowe. Koperta to narzędzie do oprawy i archiwizacji listów. W związku ze wzrostem nakładów finansowych firm na działania marketingowe, drukowane materiały promocyjne wciąż zyskują na popularności. Koperty mogą zrobić dobre pierwsze wrażenie na klientach. Są pierwszą rzeczą, z którą styka się klient, a która może go nakłonić do skorzystania z usług konkretnej firmy. Koperty z nadrukiem pomagają wywrzeć dobre wrażenie na klientach, zwłaszcza jeśli są drukowane na wysokiej jakości papierze i mają wyraziste kolory, co wskazuje na dbałość firmy o najmniejszy szczegół. Umieszczenie na kopertach logotypu firmy stanowi najlepszy sposób na dotarcie do potencjalnego klienta. chociaż jest to jeden z najlepszych sposobów na przyciągnięcie uwagi i przekonanie klientów, wiele firm wciąż zaniedbuje ten obszar działalności.
Typowe i nietypowe zastosowanie kopert
Mała,
papierowa koperta, podtrzymuje tak ważne kontakty na odległość ze światem towarzyskim, handlowym, politycznym i instytucjonalnych. Koperta dzisiaj przemierza morza, rzeki, a nawet podróżuje koleją. Poczta i tradycyjny ty korespondencji jest obecnie dostępna dla wszystkich, zarówno bogatych, jak i biednych. Kopertę nietrudno znaleźć w każdym domu. Nadmiar niepotrzebnych kopert nie musi wylądować w śmieciach. Wystarczy zmienić ich przeznaczenie, przekształcając je w zakładki, listy rzeczy do zrobienia, etykiet lub przestrzeń do przechowania różnego typu przedmiotów. Najważniejsze, aby po prostu użyć swojej wyobraźni. Można zachować je w nienaruszonym stanie lub wyczarować przydatne rzeczy z pociętych na części kopert.
- Organizowanie przestrzeni do przechowywania
Koperty są niezwykle przydatne do sortowania nie tylko papierowych produktów. Wszystko, od paragonów po nasiona, można posegregować za pomocą zwykłych białych kopert (lub kolorowych kopert).
Paragony można sortować według daty, kategorii lub innego kryterium, korzystając z kopert. Przydają się również do przechowywania raportów fiskalnych w sklepach. Kopertę można zabrać ze sobą i mieć wszystkie rachunki w jednym miejscu.
Ważne kupony mogą być trzymane w kopercie w dogodnym miejscu, na przykład przypięte do lodówki lub tablicy ogłoszeń. Ważne, aby regularnie przeglądać kopertę z kuponami, na bieżąco pozbywać się tych przeterminowanych i uniknąć bałaganu.
Koperty są tanim i wygodnym sposobem na przechowywanie nasion. Wystarczy je wsypać do koperty i zamknąć ją, a następnie oznakować z przodu. Mogą być przechowywane w dowolny sposób – w segregatorze, na półce lub w szufladzie.
Zamiast albumów na zdjęcia można wykorzystać koperty. Wystarczy skrócić róg i posortować zdjęcia w kopertach. Mogą być posegregowane według okresu lub nazwy. Koperty stanowią doskonały sposób na uporządkowanie wydrukowanych zdjęć bez inwestowania środków w albumy fotograficzne.
Kilka rodzajów znaczków będzie łatwo odnaleźć, jeśli będą umieszczone w kopercie. Będzie je można wyciągnąć w dogodnej chwili.
Specjalne
koperty na pieniądze doskonale nadają się do przechowywania banknotów, ponieważ mają idealny rozmiar, aby pomieścić gotówkę. Ponadto są jednorazowe, aby można je było wyrzucić w i zachować czystość. W kopertach można przechowywać wcześniej wyznaczoną ilość gotówki, aby uniknąć nadmiernych wydatków, lub schować gotówkę, przeznaczoną na konkretny cel. W tym miejscu należy wspomnieć o ciekawej inicjatywie, a mianowicie systemie oszczędzania za pomocą kopert autorstwa Dave’a Ramseya.
System kopert pieniężnych Ramseya
System kopert pieniężnych Ramseya to metoda, która właściwie istnieje od dziesięcioleci. Niestety niektórzy nadal nie wiedzą dokładnie, na jakich zasadach działa. System kopert to metoda na dokładne śledzenie, ile pieniędzy znajduje się w każdej kategorii budżetowej na dany miesiąc, co jest możliwe dzięki przechowywaniu gotówki, schowanej w kopertach. Pod koniec miesiąca można zweryfikować, ile pozostało gotówki, zaglądając szybko do koperty z pieniędzmi.
Jeśli wciąż wydajesz zbyt dużo pieniędzy w określonej kategorii (np. na jedzenie lub ubrania), wyjmij kwotę pieniędzy, którą zaplanowałeś na ten cel i włóż ją do koperty. Kupując w tej kategorii, płać tylko tymi pieniędzmi, które znajdują się w kopercie gotówkowej. Gdy pieniądze znikną, zaczniesz się zastanawiać i zweryfikujesz nadmierne wydatki, co pomoże w osiągnięciu celów finansowych. Jednym z powodów, dla których przekraczamy kwoty wydatków, jest to, że nie ma takiej siły, która kazałby nam przestać. Tu właśnie przydają się koperty z gotówką. To świetne narzędzie, które pomoże utrzymać budżet w ryzach. Oto jak z nich korzystać:
- pomyśl o kategoriach budżetowych, które potrzebują koperty pieniężnej – dobrym pomysłem jest użycie systemu kopertowego w przypadku przedmiotów, które zwykle nadwyrężają Twój budżet,
- ustal wysokość swojego budżetu – jeśli wiesz, że masz tendencję do przekraczania wydatków, spróbuj ograniczyć je do określonej kwoty w ciągu miesiąca i trzymaj się tego wyznacznika,
- stwórz i wypełnij koperty gotówkowe dla kategorii budżetowych – upewnij się, że masz ze sobą wystarczająco dużo pieniędzy, aby pokryć wydatki,
- wydawaj tylko tyle, ile umieściłeś w każdej kopercie gotówkowej – kiedy pieniądze znikną, nie można już ich dokładać.
Zalety korzystania z kopert gotówkowych
- prosta i skuteczna droga do oszczędzania,
- ćwiczenie dyscypliny,
- wzbudzanie odpowiedzialności,
- mniej okazji, aby przepłacić.
Ważne, aby nie pożyczać z innych kopert z gotówką. Jeśli chodzi o system kopert, przekładanie gotówki z jednej kategorii w celu sfinansowania innej może być naprawdę kuszące, ale warto pamiętać, że jedynym celem korzystania z kopert gotówkowych jest kontrolowanie wydatków i pomoc w utrzymaniu budżetu.
Notatniki i dzienniki
Jedną z możliwości jest wykonanie notesów z kopertami. Wystarczy przyciąć je do jednolitych rozmiarów, nałożyć klej na górną stronę papieru i przykleić je. To wszystko; zacznij zapisywać rzeczy, które chciałbyś kupić podczas następnej podróży.
Opakowania prezentowe
Zamiast kupować papier do pakowania prezentów, można rozciąć koperty i zapakować podarunek. To nie tylko oszczędność, ale zrównoważone podejście do surowców.
Mniej znane sposoby na wykorzystanie kopert
Oprócz najbardziej rozpowszechnionych sposobów użytkowania kopert, warto jeszcze zwrócić uwagę na te mniej znane metody. Oto przykłady niektórych z nich:
- scrapbooking – jako mini teczki i kieszonki,
- jako organizer na tablicy ogłoszeń,
- do stworzenia kalendarza adwentowego,
- do przechowywania oszczędności,
- lejek z koperty – wystarczy przeciąć kopertę na pół i odciąć jeden z jej rogów,
- zakładki do książek,
- opakowanie na banknoty dla dzieci,
- przechowywanie kuponów restauracyjnych lub menu,
- przechowywanie i porządkowanie znaczków oraz etykiet adresowych,
- organizowanie przestrzeni dla drobnych artykułów rzemieślniczych (naklejek czy skrawków papieru).
Bogaty asortyment kopert w ofercie sklepu internetowego Neopak
W dobie cyfryzacji wiele osób zrezygnowało już ze stosowania standardowych, papierowych kopert. Istnieją jednak instytucje, które nadal muszą wykorzystać tradycyjny typ korespondencji. Koperty to szczelne, a co najważniejsze – niezawodne i bezpieczne opakowania chroniące ważne dokumenty czy towary. To również niezbędne akcesoria dla firm i przedsiębiorstw, prowadzących sprzedaż wysyłkową i zabezpieczających swoje produkty w drodze do odbiorcy za pomocą kopert bąbelkowych. Dlatego też sklep Neopak wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i proponuje szeroka gamę różnego rodzaju kopert. Wszystkie produkty, znajdujące się w asortymencie sklepu, wykonane są z największą starannością. Co więcej, Neopak oferuje je swoim klientom w konkurencyjnej cenie. Firma Neopak do dyspozycji klientów udostępnia najbardziej pożądane rodzaje kopert, w tym koperty standardowe, kartonowe, foliowe, bąbelkowe i ozdobne.
Koperty bąbelkowe
Koperty bąbelkowe, zwane inaczej pęcherzykowymi, sprawdzają się głównie w sklepach internetowych, wysyłających swoje produkty do kupujących. To najczęstszy sposób na zapakowanie drobnych produktów, aby dotarły do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Polecane są do zabezpieczania drobnych przedmiotów o nieregularnych kształtach i ostrych krawędziach. Koperty bąbelkowe to uniwersalny sposób pakowania, a jednocześnie bardzo praktyczny. Neopak proponuje klientom koperty bąbelkowe z nadrukiem, które pomogą zadbać o renomę marki.
Koperty bąbelkowe A11 to produkty o zewnętrznych wymiarach 120×175 mm. Są małymi opakowaniami, które znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim do pakowania i przechowywania małych przedmiotów – artykułów biurowych i biżuterii. Tego typu produkty znacznie ułatwiają wysyłkę drobnych elementów. Wyróżniają się wysoką wytrzymałością i dzięki temu w odpowiedni sposób chronią zawartość. Solidna konstrukcja tych kopert bąbelkowych gwarantuje zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Warstwa wewnętrzna, wykonana z folii bąbelkowej, amortyzuje przechowywane w środku przedmioty, a wzmocniona polietylenem warstwa zewnętrzna gwarantuje odporność na rozerwanie. Koperty bąbelkowe A11 zostały wyposażone w komfortowy system zamykania. Neopak proponuje tego typu koperty pęcherzykowe w białym i brązowym kolorze, sprzedawane w zestawach po 10 lub po 200 sztuk.
Koperty bąbelkowe o tym rozmiarze przydatne są przede wszystkim w sprzedaży wysyłkowej. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, wyróżniające się wytrzymałością i solidną konstrukcją. Koperta pęcherzykowa B12 to produkt o zewnętrznych wymiarach 140×225 mm. Sprawdzą się do przechowywania drobnych przedmiotów w warunkach domowych. Koperty pęcherzykowe B12, oferowane przez Neopak, produkowane są z trzech warstw surowców. Fundamentem jest papierowa koperta, która z zewnątrz jest wzmocniona polietylenem, a od wewnątrz posiada bąbelki. Dzięki takiemu rozwiązaniu koperta jest w stanie zamortyzować wstrząsy i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. W tego typu opakowaniach mogą być wysyłane przedmioty o niewielkich gabarytach, typu biżuteria, drobna elektronika, pamiątki czy artykuły dekoracyjne. W ofercie sklepu Neopak koperty B12 występują w wersji białej, brązowej i kartonowej. Firma oferuje jest w sprzedaży w zestawach po 10 i po 200 sztuk.
Ten rodzaj kopert to lekkie i niezwykle praktyczne produkty. Ich rozmiar jest zbliżony do formatu A5, dzięki czemu zwiększa się spektrum możliwości pakowania w nich przedmiotów. Podobnie, jak koperty A11 i B12, koperty pęcherzykowe C13 składają się z trzech warstw – papieru, wzmocnionego polietylenem i folią bąbelkową. Taka konstrukcja sprawia, że koperty są odporne na uszkodzenia mechaniczne. W tej kategorii produktowej Neopak oferuje również koperty metalizowane, które świetnie wyglądają wizualnie. Koperty bąbelkowe w formacie C13 idealnie nadają się do przewozu książek, gier komputerowych, drobnej elektroniki, kosmetyków i biżuterii. Są wyposażone w pasek taśmy do zamykania, którego otwarcie zawsze prowadzi do uszkodzenia koperty. Oprócz metalicznych kopert bąbelkowych w ciekawych kolorach w ofercie Neopak w rozmiarze C13 można znaleźć białe i brązowe koperty, sprzedawane pojedynczo lub w zestawach po 10, 50, 100 i 200 sztuk.
To świetne rozwiązanie do pakowania drobnych przedmiotów – elektroniki, biżuterii, płyt DVD, książek i innych materiałów drukowanych. Koperty D14 są niezwykle lekkie i ekonomiczne w zakupie. Zabezpieczają zawartość przed wstrząsami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Wyposażone są w specjalny pasek zamykający. Neopak w asortymencie kopert bąbelkowych o tym formacie oferuje zarówno produkty standardowe, jak i metalizowane i kolorowe. W sprzedaży występują jako pojedyncze sztuki lub w praktycznych zestawach do wyboru.
Podobnie, jak pozostałe wersje kopert bąbelkowych, produkty w formacie E15 składają się z trzech warstw – papieru, folii bąbelkowej i polietylenu. To sprawia, że zapewniają odpowiednie zabezpieczenie przechowywanym w nich przedmiotom. Koperty zamykają się przy użyciu specjalnego paska z taśmą, są lekkie i przystępne w cenie. Najczęściej stosowane są do wysyłki elektroniki, kosmetyków, biżuterii, a czasami pakowane są również do nich książki. Neopak proponuje koperty o tym rozmiarze w wersji białej, brązowej i metalizowanej. Można je zakupić pojedynczo lub w praktycznych zestawach, więc każdy znajdzie opcję idealną dla siebie.
Ta opcja wykorzystywana jest najczęściej do transportu dokumentów, delikatnych przedmiotów oraz kosmetyków i odzieży. Ich solidna, trzywarstwowa konstrukcja jest w stanie zagwarantować ochronę przed wstrząsami, zgniataniem i upadkiem. Koperty F16 to jedna z najdroższych opcji, jeśli chodzi o koperty bąbelkowe, dlatego też stosowane są rzadko, głównie z przeznaczeniem specjalistycznym. Neopak proponuje koperty pęcherzykowe F16 w standardowej wersji kolorystycznej, dostępne są w sprzedaży w zestawach po 10 i 100 sztuk.
Koperty bąbelkowe skonstruowane są z trzech warstw, na które składa się papier, folia polietylenowa i foli bąbelkowa. Przedmioty, które mogą być w nich przechowywane, muszą odpowiadać wymiarom koperty, czyli 250x350x50 mm. Najczęściej wysyłane są w nich książki, elektronika, biżuteria i artykuły dekoracyjne. Koperty są wodoodporne i wytrzymałe. Posiadają specjalny pasek zamykający, który gwarantuje, że nie jest możliwe bezinwazyjne otwarcie koperty. Produkty są lekkie, więc w żaden sposób nie zwiększają kosztów wysyłki. W tej kategorii produktowej Neopak proponuje koperty w standardowej i w metalicznej wersji. Mogą być zakupione pojedynczo lub w praktycznych zestawach.
Koperty o takich wymiarach mogą z powodzeniem pomieścić w sobie format A3. Posiadają solidną konstrukcję, która gwarantuje bezpieczną wysyłkę przedmiotów za ich pośrednictwem. Dodatkowo zostały wzmocnione folią polietylenową z zewnątrz i bąbelkową wewnątrz. Dzięki temu amortyzują i chronią przed uszkodzeniami znajdujące się wewnątrz towary. Wyposażone zostały w trwałe zamknięcie w postaci samoprzylepnego paska. Koperty w formacie H18 najczęściej są wykorzystywane do transportu dokumentów, kalendarzy, książek, drobnego sprzętu elektronicznego, kosmetyków i odzieży. W sklepie internetowym Neopak możliwy jest zakup białych, brązowych i metalizowanych kopert o takich wymiarach jednostkowo lub w zestawach.
Koperty I19 formatem przypominają klasyczne koperty C3. Ich wzmocniona polietylenem konstrukcja gwarantuje bezpieczny transport towaru. Dzięki temu koperty są odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Zamykanie kopert odbywa się za pomocą specjalnego samoprzylepnego paska. Z pomocą kopert I19 można wysyłać książki, katalogi, albumy obrazy, fotografie, a także odzież czy obuwie. W ofercie sklepu internetowego Neopak koperty bąbelkowe I19 występują w standardowej wersji kolorystycznej, dostępne w zestawach po 10 lub 50 sztuk.
Koperty bąbelkowe w formacie K20 są szeroko stosowane w branży e-commerce. Z uwagi na swoją wzmocnioną konstrukcję, gwarantują bezpieczny transport zamkniętych w nich towarów. Są w stanie ochronić zawartość przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi. Polecane są do przechowywania i wysyłki biżuterii, wydruków, artykułów biurowych i dekoracyjnych. Posiadają samoprzylepny pasek, który umożliwia ich bezinwazyjne zamykanie. Koperty K20 są lekkie, więc nie zwiększają kosztów wysyłki. W ofercie Neopak występują jako produkty białe, brązowe, kartonowe i metaliczne, możliwe w zakupie pojedynczo lub w praktycznych zestawach.
Ten format kopert bąbelkowych to jedna z najpopularniejszych opcji tych produktów. Sprawdza się idealnie przy wysyłce elektroniki, materiałów biurowych, kalendarzy, zdjęć, dokumentów, książek, a nawet płyt. Dzięki temu, że składają się z trzech warstw – papieru o wysokiej gramaturze, folii polietylenowej i folii bąbelkowej – gwarantują pełną ochronę zawartości na czas transportu. Są wytrzymałe na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, a zarazem wyjątkowo lekkie. Ich dodatkową zaletą jest atrakcyjna cena. Koperty wyposażone zostały w samoprzylepny pasek do zamykania, który ułatwia pakowanie towarów i gwarantuje bezinwazyjność. Neopak oferuje ten typ kopert bąbelkowych w białej wersji kolorystycznej, w zestawach po 50 sztuk.
To koperty przeznaczone do transportu dużych przedmiotów. Chronią je przed wstrząsami i rozbiciem, co gwarantuje dodatkowa warstwa polietylenu i folii bąbelkowej. Format kopert sprawia, że polecane są do wysyłki odzieży, książek, fotografii, artykułów dekoracyjnych i mniejszych części zamiennych. Produkty wykazują wysoką wytrzymałość, ponadto dostępne są w sprzedaży w przystępnej cenie. Ich zamykanie odbywa się przy pomocy samoprzylepnego paska, gwarantującego bezinwazyjność. Neopak oferuje białe koperty w formacie L21, dostępne w zestawie po 50 sztuk.
-
Koperty bąbelkowe na płyty CD
Z uwagi na produkty, które są w nich wysyłane, koperty bąbelkowe o tym formacie muszą wyróżniać się wytrzymałością. To zagwarantuje solidna konstrukcja, wzmocniona warstwą polietylenową i folią bąbelkową. Koperty bąbelkowe CD są wodoodporne, chronią przed wstrząsami i rozbiciem. Posiadają specjalny pasek zamykający, który uniemożliwia otwarcie koperty bez jej uszkodzenia.
To najbardziej rozpowszechniony rodzaj kopert bąbelkowych, które cechuje doskonały stosunek ceny do jakości. Białe koperty bąbelkowe także są wzmocnione dodatkową warstwą polietylenu z zewnątrz, co gwarantuje ich wysoką wytrzymałość. Ich zamykanie jest możliwe dzięki paskowi samoprzylepnemu, który nie pozwala na otwarcie koperty bez jej uszkodzenia. W asortymencie sklepu internetowego Neopak białe koperty bąbelkowe występują w różnych wariantach do wyboru. Klienci mogą zakupić je w zestawach po kilkadziesiąt sztuk.
-
Brązowe koperty bąbelkowe
Koperty bąbelkowe koloru brązowego powstają z materiału, który pochodzi z recyklingu. Chociaż wizualnie wypadają trochę gorzej, niż koperty białe, wciąż są chętnie wybierane przez wielu klientów. Brązowe koperty bąbelkowe cechuje wysoka wytrzymałość, odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Posiadają pasek samoprzylepny, który służy do zamykania kopert i gwarantuje im bezinwazyjność. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tych kopert w ilościach hurtowych, ponieważ jest to najbardziej opłacalna opcja. W takiej wersji sprzedaje je również Neopak, którego oferta obejmuje brązowe koperty pęcherzykowe w zestawach.
-
Foliowe koperty bąbelkowe
Foliowe koperty to te, które posiadają dodatkową zewnętrzną warstwę polietylenową i wewnętrzną – w postaci folii bąbelkowej. Właśnie ona gwarantuje wysoką wytrzymałość tych produktów i ich wodoodporność. Foliowe koperty pęcherzykowe cieszą się sporą popularnością wśród firm, które prowadzą sprzedaż wysyłkową. To jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o koperty, gwarantują stuprocentowe bezpieczeństwo przedmiotom przechowywanym lub transportowanym wewnątrz. Koperty foliowe występują w asortymencie firmy Neopak w różnych opcjach formatu, dostępne są w hurtowych ilościach.
-
Kolorowe koperty bąbelkowe
Różne opcje kolorystyczne kopert bąbelkowych pozwalają klientom na wybór odpowiedniej opcji dla siebie. Takie opakowania wysyłkowe sprawdzają się przede wszystkim w firmach, prowadzących handel w sieci. Dzięki zastosowaniu kolorowej koperty, firma ma możliwość wyróżnienia swojej przesyłki i zaprezentowania klientowi swojego profesjonalnego podejścia. Jeśli dodatkowo koperta posiada spersonalizowany nadruk, taki sprzedawca wyłącznie zyskuje w oczach kupujących. Kolorowe koperty pęcherzykowe mogą być również wykorzystywane do segregacji przedmiotów. Neopak proponuje te produkty w bogatej gamie kolorystycznej, w zestawach po 100 sztuk.
-
Metaliczne koperty bąbelkowe
Koperty metaliczne to kolorowe produkty, pokryte dodatkowo folią metalizowaną. Świetnie sprawdzają się podczas promocji produktów, jako wersja premium. Ich głównym atutem jest walor estetyczny – bez wątpienia wyróżniają się na tle klasycznych kopert bąbelkowych. Specjalna powłoka sprawia, że koperty metalizowane odbijają światło. W ofercie Neopak występują w wielu barwach (m. in. w kolorze złotym) i rozmiarach. Oprócz efektu wizualnego wciąż zachowują podstawowe właściwości kopert bąbelkowych, a więc doskonale chronią zawartość przed uszkodzeniem i wilgocią. Można je zakupić zarówno w pojedynczych sztukach, jak i w praktycznych zestawach.
-
Koperty w zestawach po 10 sztuk
Zestawy kopert to idealne rozwiązanie dla firm, które wykorzystują je w większych ilościach. Większość produktów, dostępnych w asortymencie Neopak, możliwa jest w zakupie właśnie w takich pakietach. Takie niewielkie zestawy sprawdzą się również w gospodarstwach domowych do przechowywania różnych przedmiotów. Neopak oferuje opakowania kopert bąbelkowych po 10 sztuk w różnych opcjach formatu.
-
Koperty w zestawach po 100 sztuk
To doskonałe rozwiązanie dla firm, które prowadzą handel wysyłkowy na masową skalę. Zakup zbiorczych opakowania kopert w zestawach po kilkuset sztuk gwarantuje oszczędności, stąd ich wysoka popularność. Pakiety po 100 szt. zawierają w sobie niemal wszystkie rodzaje dostępnych w ofercie sklepu Neopak kopert bąbelkowych.
Koperty ochronne
Koperty bezpieczne stworzone zostały po to, aby chronić zawartość przed czynnikami z zewnątrz. Dzięki ich zastosowaniu można być pewnym, że transportowane przedmioty nie ulegną uszkodzeniu. Tego typu koperty znajdują swoje zastosowanie również w placówkach, gdzie przechowywane są poufne dokumenty, np. w bankach.
-
Kartonowe koperty ochronne
Zastosowana do ich wykonania wysokiej jakości tektura falista sprawia, że są one jedną z najlepszych form zabezpieczenia dla dokumentów. Posiadają samoprzylepne zamknięcie typu HK, które zabezpiecza zawartość przed nieuprawnionymi osobami. Koperty kartonowe są bardzo lekkie, więc nie wpływają na koszty wysyłki. Ponadto są biodegradowalne i ekonomiczne. W asortymencie sklepu Neopak występują w kolorze białym, brązowym i czarnym, mogą być dodatkowo zadrukowane. Za ich główny walor uważa się długą żywotność i wytrzymałość. Są odporne na warunki atmosferyczne.
-
Bezpieczne koperty kurierskie
Koperty kurierskie, zwane inaczej zawieszkami, to specjalne opakowania na listy przewozowe firm kurierskich. Posiadają warstwę mocnego kleju, która zapewnia ścisłe przyleganie do powierzchni paczki, bez względu na warunki, panujące na zewnątrz. Takie koperty ułatwiają pakowanie paczek i zwiększają wydajność pracy. To doskonałe rozwiązanie dla firm transportowych oraz dla branży e-commerce. Neopak oferuje koperty kurierskie w najbardziej popularnych formatach do wyboru.
-
Bezpieczne koperty bankowe
Koperty bankowe, jak sama nazwa wskazuje, są idealnym rozwiązaniem do przechowywania i przewożenia cennych przedmiotów. Produkuje się jej z wytrzymałej folii, zabezpieczającej przed rozerwaniem. Co więcej, koperty bankowe posiadają specjalny kod kreskowy, który umożliwia ich rejestrację w systemie. Wyposażone są w pasek samoprzylepny do zamykania, który uniemożliwia ich otwarcie bez wyraźnych śladów. Koperty bankowe, oferowane przez sklep internetowy Neopak, posiadają certyfikat AmerSafe®, wydawany przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne. Koperty bankowe w asortymencie firmy występują w wielu wariantach do wyboru.
-
Bezpieczne koperty foliowe
Te produkty wykonane są z przezroczystej folii. Doskonale sprawdzają się w transporcie książek, katalogów, czasopism odzieży i multimediów. Foliowe koperty występują w różnych formatach, ale odpowiadają międzynarodowym standardowym wysyłkowym, Folia zapewnia bezpieczeństwo dla zawartości. Asortyment sklepu Neopak obejmuje koperty foliowe w bogatej gamie kolorystycznej i w praktycznych zestawach.
-
Ochronne koperty piankowe
Koperty piankowe są przeznaczone do pakowania delikatnych i kruchych przedmiotów, przede wszystkim narażonych na zarysowania. Świetnie sprawdzają się w sprzedaży wysyłkowej. Wyposażone są w dodatkową piankę polietylenową, której głównym atutem są właściwości amortyzacyjne. Koperty piankowe są produktem lekkim, niemającym wpływu na koszt wysyłki towarów. Wykazują odporność na wodę i zanieczyszczenia. Neopak proponuje koperty piankowe w różnych rozmiarach, sprzedawane w zestawach po 100 sztuk.
Koperty papierowe
Koperty papierowe znajdują swoje zastosowanie w życiu codziennym. Służą do przechowywanie przedmiotów i do wysyłki dokumentów. Koperty papierowe są często użytkowane w biurach i urzędach. Koperty papierowe klasyfikowane są w głównej mierze ze względu na ich format, ale na rynku występują również w różnych opcjach zamykania. Papierowa wersja kopert może być w pełni poddana recyklingowi.
To najpopularniejszy wariant kopert papierowych, najczęściej spotykany w użytku codziennym. Są zróżnicowane pod względem rozmiarów – od małych kopert na wizytówki po duże formaty, przekraczające wymiary A4. Białe koperty papierowe to najczęściej wykorzystywana opcja, jeśli chodzi o korespondencję. Mogą być wyposażone w różne systemy zamykające, a wiele z nich ma specjalne okienko adresowe. Neopak proponuje swoim klientom szeroki wybór białych kopert papierowych w różnych wariantach.
-
Brązowe koperty papierowe
Koperty w kolorze brązowym występują w wielu formatach do wyboru. Znajdują swoje zastosowanie w biurach i urzędach, świetnie nadają się do przechowywania dokumentów. Brązowe koperty są odporne na rozerwanie i doskonale zabezpieczają zawartość. To wersja bardzo ekonomiczna, dostępna w sprzedaży w przystępnej cenie. W ofercie Neopak występują brązowe koperty papierowe w wielu formatach i różnych opcjach zamykania, więc każdy klient znajdzie opcję idealną dla siebie.
-
Koperty papierowe na przyjęcia
To koperty stworzone z myślą o zaproszeniach, najczęściej występują w różnych kolorach ze zdobieniami. Koperty na przyjęcia są dopasowywane do rozmiaru zaproszenia i opcji jego składania. Najczęściej wykonuje się je z papieru ozdobnego i dzięki temu posiadają walory estetyczne. Firma Neopak w swoim asortymencie posiada szeroki wybór tego typu kopert w bogatej gamie kolorystycznej.
-
Koperty papierowe z oknem
Koperty papierowe z oknem zostały stworzone z myślą o korespondencji. Przezroczyste okienko ma uwydatnić adres, tak, aby był odpowiednio widoczny. Jest to ułatwienie pracy w miejscach, gdzie wysyła się duże ilości listów. Koperty papierowe z oknem występują w ofercie sklepu internetowego Neopak we wszystkich najpopularniejszych rozmiarach, a okienko może znajdować się w dowolnym miejscu. W tej kategorii do dyspozycji klientów są również koperty z oknem na płyty CD.
-
Koperty papierowe kwadratowe
Koperty kwadratowe są najczęściej wykorzystywane na zaproszenia, materiały promocyjne, elementy dekoracyjne i płyty CD. Jako opcję mogą posiadać wnętrze z folii bąbelkowej, które zapewnia jeszcze wyższy poziom zabezpieczenia. W ofercie sklepu Neopak występują w różnych opcjach formatu do wyboru.
-
Koperty papierowe z otwarciem po dłuższym boku
Te produkty zwane są inaczej kopertami listowymi i najczęściej wykorzystuje się jej do korespondencji biznesowej. To opcja ekonomiczna w zakupie. Wyposażone są w system zamykania SK lub HK. Świetnie sprawdzają się do wysyłki dokumentów. Koperty listowe występują w asortymencie Neopak w wielu kolorach i rozmiarach. Można je zakupić w zestawach nawet po 1000 sztuk.
To opakowania, które są popularne ze względu na swój rozmiar (odpowiadający formatowi A5). Świetnie pomieszczą w sobie różnego rodzaju wydruki i drobną elektronikę. Mogą posłużyć do wysyłki artykułów biurowych. Koperty B4 najczęściej posiadają system zamykania HK, czyli samoprzylepny pasek klejący. Ta kategoria jest reprezentowana w sklepie Neopak prze koperty białe i brązowe, dostępne w sprzedaży w zestawach.
Koperty w formacie B5 przypominają wymiarami A5, ale są nieco większe (176×250 mm). Znajdują swoje zastosowanie w biurach i urzędach. W ofercie Neopak występują w białej i brązowej wersji kolorystycznej, sprzedawane są w zestawach.
Koperty o takim formacie to najczęściej spotykany rozmiar na rynku. Pomieszczą tradycyjne pocztówki, można w nich również przechowywać inne drobne przedmioty. Mogą być użytkowane zarówno komercyjnie, jak i w gospodarstwach domowych. W ofercie Neopak występują w wielu wersjach kolorystycznych w praktycznych zestawach do wyboru.
To koperty papierowe o wymiarach 328×458 mm, przeznaczone do wysyłki przedmiotów większych, niż format A4. Sprawdzą się w transporcie kalendarzy, materiałów reklamowych i dużych obrazów. Nadają się więc zarówno do korespondencji biurowej, jak i do wysyłki na skalę masową. Pomimo dużego rozmiaru koperty C3 są lekkie i nie wpływają na wzrost kosztów transportu. Neopak proponuje te koperty w wersji brązowej i białej w praktycznych zestawach do wyboru.
Koperty papierowe C4 o wymiarach 324×229 mm do doskonałe opakowania na dokumenty w formacie A4. Są niezbędnym wyposażeniem biur i urzędów, ponieważ mogą stanowić przestrzeń do przechowania wszystkich ważnych papierów. Oprócz tego są wykorzystywane do wysyłki katalogów, kalendarzy oraz innych materiałów promocyjnych. Tym, co je wyróżnia, jest doskonały stosunek jakości do ceny. Neopak oferuje te produkty w wielu wersjach kolorystycznych do wyboru.
To produkty o wymiarach 162×229 mm wykorzystywane najczęściej do korespondencji formalnej w formacie A5. Bardzo często służą również do przechowywania dokumentów. Pomieszczą w sobie zdjęcia, pocztówki i wydruki reklamowe. Zaletą tego rodzaju kopert jest ich estetyka i lekkość. Neopak oferuje te produkty w wielu barwach i z różnymi opcjami zamykania.
To standardowe koperty przeznaczone na przedmioty w formacie A6. Mogą zostać wykorzystane zarówno do korespondencji, jak i do magazynowania ważnych dokumentów. To idealne opakowania na pocztówki, banknoty i zaproszenia. Mieszczą w sobie ponadto standardowy format zdjęć 10×15 cm. W asortymencie Neopak do dyspozycji klientów są koperty papierowe C6 w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru.
Koperty o wymiarach 210×110 mm należą do najpopularniejszych produktów tego typu. Mieszczą w sobie dokumenty A4, złożone na trzy części lub wydruki w formacie DL. Wiele z nich wyposażonych jest w okienko adresowe, które ułatwia wysyłkę korespondencji. Najczęściej wykorzystywane są do przekazywania dokumentów, faktur, zaproszeń i rachunków. Sklep internetowy Neopak oferuje koperty papierowe DL w wielu kolorach i z różną opcją zamykania, więc każdy znajdzie idealny produkt dla siebie.
Koperty o wymiarze 280×400 mm mieszczą w sobie format A4 i stanowią opcję pośrednią między kopertami C3 i C4. Stąd są często stosowane do wysyłki dokumentów. Koperty E4 świetnie nadają się do zadrukowania. Najczęściej wysyła się w nich świadectwa, certyfikaty, pisma formalne, a także zdjęcia. Neopak proponuje te produkty w wersji białej i brązowej do kupienia w zestawie po 50 lub 250 sztuk.
Te trójwymiarowe koperty sprawdzają się przy wysyłce artykułów papierniczych o dużej masie. Bez problemu udźwigną masę 500 g. Mogą być w nich wysyłane kalendarze, książki, czasopisma, katalogi i albumy. Znajdą swoje zastosowanie również podczas wysyłki standardowych dokumentów w wielu arkuszach. To doskonałe rozwiązanie do archiwizacji dokumentów i przechowania akcesoriów biurowych. Koperty plus produkowane są z papieru o wysokiej gramaturze, który gwarantuje wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Neopak proponuje koperty papierowe plus w standardowym białym kolorze, w zestawach po 100 sztuk.
Jak sama nazwa wskazuje, koperty te służą do zabezpieczenia zdjęć rentgenowskich, ale na tym nie kończy się ich przeznaczenie. Mogą być stosowana jako ochrona przed wilgocią ważnych dokumentów i wartościowych przedmiotów. Koperty RTG są stosowane także przez różnego rodzaju instytucje do przechowania poufnych wydruków. Neopak oferuje tego typu produktów w zestawach po 250 sztuk.
Koperty trójwymiarowe służą do wysyłki przedmiotów o dużej objętości, dlatego najchętniej są wykorzystywane na katalogi, albumy i książki. Z powodzeniem zastępują pudełka kartonowe, a dzięki temu obniżają koszty wysyłki. Koperty 3D wykazują wysoką wytrzymałość na uszkodzenia. Znajdą także swoje zastosowanie przy magazynowaniu wieloarkuszowych dokumentów. Pojemne koperty 3D Neopak oferuje swoim klientom w klasycznych kolorach – białym i brązowym.
-
Koperty papierowe w zestawach po 25 sztuk
Opakowania hurtowe stanowią zawsze najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Pakiety kopert papierowych po 25 sztuk sprawdzą się tam, gdzie z kopert korzysta się okazjonalnie. W tej kategorii produktowej w sklepie internetowym Neopak występują różne kolory i formaty kopert.
-
Koperty papierowe w zestawach po 50 sztuk
Opakowania zbiorcze kopert będą przydatne w miejscach, gdzie regularnie wysyła się korespondencję. To zdecydowanie bardziej opłacalna opcja, niż zakup pojedynczych sztuk produktów. W tej sekcji Neopak proponuje koperty w różnych formatach i w bogatej gamie kolorystycznej.
Koperty ozdobne
Koperty ozdobne znajdują swoje zastosowanie przy różnych okolicznościach. Najczęściej mieszczą w sobie zaproszenia na uroczystości lub vouchery. Mogą też posłużyć jako opakowanie na banknoty, jeśli prezent jest wręczany w tej właśnie formie. Koperty ozdobne mogą być dodatkowo udekorowane. Produkowane są w różnych opcjach formatu i rozmaitych wersjach kolorystycznych. Neopak w swojej ofercie posiada koperty ozdobne we wszystkich najpopularniejszych rozmiarach, dostępne są w sprzedaży w wersji klasycznej i bąbelkowej. Do dyspozycji klientów są:
- koperty ozdobne metalizowane,
- koperty ozdobne na wizytówki,
- koperty kolorowe kartonowe,
- koperty ozdobne 3D,
- koperty ozdobne C4,
- koperty ozdobne C5,
- koperty ozdobne C6,
- koperty ozdobne CD,
- koperty ozdobne DL,
- koperty ozdobne B6,
- koperty ozdobne beżowe,
- koperty ozdobne białe,
- koperty ozdobne srebrne,
- koperty ozdobne złote.
- koperty ozdobne brązowe,
- koperty ozdobne czarne,
- koperty ozdobne czerwone,
- koperty ozdobne ecru,
- koperty ozdobne fioletowe,
- koperty ozdobne niebieskie,
- koperty ozdobne pomarańczowe,
- koperty ozdobne różowe,
- koperty ozdobne szare,
- koperty ozdobne zielone,
- koperty ozdobne żółte,
- koperty ozdobne w zestawach – mix kolorów.
Koperty Double Bag
Koperty Double Bag produkowane są z dwóch warstw papieru, nazywa się je także trójwymiarowymi lub kopertami 3D. Wyróżniają się pośród innych kopert tym, że mają poszerzone dno i boki. Produkuje się je z wytrzymałych surowców, dzięki czemu są w stanie zagwarantować odpowiednią ochronę dla zawartości. Najczęściej wykorzystywane są do wysyłki wieloplikowych dokumentów, a nawet segregatorów. Mogą posłużyć ponadto do archiwizacji dokumentów w biurze. Koperty Double Bag klasyfikuje się według czterech kategorii, a każda z nich jest dostępna w sklepie internetowym Neopak.
Ten rodzaj kopert Double Bag produkowany jest z grubego papieru o wysokiej gramaturze. Ich wysoka wytrzymałość sprawia, że są często wybierane do wysyłki produktów, wymagających specjalnego zabezpieczenia. Koperty Double Bag Extreme ochronią przedmioty o ostrych krawędziach oraz elementy o dużej masie. Ich solidna konstrukcja i zamykanie na pasek kleju gwarantują pełne bezpieczeństwo. Neopak sprzedaje koperty Extreme w pojedynczych sztukach, dostępnych w kolorze białym lub brązowym.
Koperty Double Bag Light służą do przechowywania i wysyłki dokumentów. Do ich produkcji stosuje się papier o wysokiej gramaturze, który zapobiega uszkodzeniu koperty. Ich system zamykający stanowi samoprzylepny pasek, a kopertę można domknąć druga warstwą papieru. W ofercie firmy Neopak tego typu koperty sprzedawane są jednostkowa w kolorze białym lub brązowym.
-
Koperty Double Bag Standard
Koperty Double Bag Standard to wyjątkowo lekkie produkty, dzięki czemu nie zwiększają kosztów wysyłki. Wykonane są z mocnego papieru o wysokiej gramaturze, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w transporcie dokumentów, katalogów, książek i segregatorów. Zamykane są za pomocą systemu HK, co sprawia, że ich otwarcie bez uszkodzenia stanowi niemały problem. Neopak oferuje te produkty w wariancie klasycznym.
-
Koperty Double Bag Strong
Koperty Strong produkty przeznaczone do wysyłania przedmiotów o sporej masie. Znajdują także swoje zastosowanie przy archiwizacji dokumentów. Ich wysoka wytrzymałość wynika z faktu, że koperty te powstają z podwójnej warstwy papieru o wysokiej gramaturze. Z kolei cała konstrukcja opakowania jest wzmocniona specjalnymi tekturowymi paskami w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia. W asortymencie sklepu Neopak występują w klasycznym wariancie.
Rozmiar koperty to chyba najważniejsze kryterium przy ich wyborze. Międzynarodowe oznaczenia kopert znacznie ułatwiają dobór opakowania do zawartości. Sklep internetowy Neopak oferuje koperty w najpopularniejszych formatach, więc każdy znajdzie opcję idealną dla siebie. Asortyment produktowy obejmuje koperty sklasyfikowane w następujący sposób:
- koperty według rozmiarów A3 i C3,
- koperty według rozmiarów A4 i C4,
- koperty według rozmiarów A5 i C5,
- koperty według rozmiarów A6 i C6,
- koperty według rozmiarów A7 i C7,
- koperty według rozmiaru B4,
- koperty według rozmiaru B5,
- koperty według rozmiaru B6,
- koperty według rozmiaru E4,
- koperty według rozmiaru CD,
- koperty według rozmiaru K70,
- koperty według rozmiaru DL.
Koperty według rodzaju zamknięcia
System zamykający koperty to niezwykle ważna cecha, gwarantująca bezpieczeństwo przedmiotom, znajdującym się wewnątrz. Wyróżnia się cztery rodzaje zamknięć kopert, a każdy z nich ma swoją reprezentację w asortymencie sklepu Neopak. Firma do dyspozycji klientów udostępnia koperty z systemem zamykania HK, SK, NK i BK.
-
Koperty z paskiem samoprzylepnym
Koperty z takim systemem zamykającym posiadają specjalny pasek samoprzylepny (HK). Zamykanie odbywa się poprzez usunięcie paska ochronnego z klejonej powierzchni i dociśnięcia samoprzylepnej klapki. Koperty z klejem HK są więc proste w obsłudze i nie wymagają nadmiernego zaangażowania. Tym systemem zamyka się najczęściej koperty bankowe, bąbelkowe i kurierskie. To produkty, które cieszą się sporą popularnością szczególnie tam, gdzie wysyłki realizowane są masowo. System HK stanowi integralną część koperty, więc nie ma możliwości jej otwarcia bez uszkodzenia całości. Ta kategoria jest reprezentowana w ofercie sklepu internetowego Neopak prze szeroką gamę produktów.
-
Koperty z zamknięciem samoprzylepnym
Koperty samoprzylepne z systemem SK posiadają klej zarówno na klapie, jak i po drugiej stronie koperty. Do zaklejenia wystarczy tylko zetknięcie obu powierzchni. Trwałość tego kleju niestety nie jest wystarczające i może stracić swoje właściwości po kilku miesiącach. To najczęściej stosowane zamknięcie w kopertach, a zarazem ekonomiczne w zakupie. Neopak, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, w tej sekcji proponuje szerokie spektrum produktów.
-
Koperty z nawilżeniem kleju
Koperty z takim systemem zamykania posiadają mokre zamknięcie (NK). Najczęściej są wykorzystywane do korespondencji, ponadto są tanie w zakupie. Tego typu koperty stosowane są przede wszystkim w użytku domowym, rzadziej do wysyłki przedmiotów. Asortyment sklepu Neopak obejmuje koperty z nawilżeniem kleju w różnych wersjach kolorystycznych.
-
Koperty zamykane bez użycia kleju
To najrzadziej spotykany rodzaj kopert, jeśli chodzi o sposób zamknięcia. Koperty zamykane bez nośnika klejącego służą najczęściej do przechowania dokumentów medycznych i kartotek. Mogą być wykorzystywane do segregacji przedmiotów, dlatego przydatne są także archiwach. W asortymencie sklepu Neopak ta kategoria produktów jest reprezentowana przez koperty na wizytówki, koperty RTG i koperty na płyty CD.