Kompletny przewodnik po kodach FEFCO

Prawdopodobnie spotkałeś się już z kodami FEFCO – są one widoczne na fakturach od dostawców opakowań, a często szukamy właśnie konkretnych opakowań FEFCO. Ale czym są kody FEFCO i dlaczego są ważne, jeśli chodzi o zaopatrywanie się w opakowania hurtowe?

Kody FEFCO są systemem standardowych kodów i szablonów, które określają różne wzory strukturalne, np. style pudełek. W sumie istnieje około 200 kodów. System zapewnia wspólną bazę komunikacyjną, pozwalając producentom, dostawcom i nabywcom na wspólny handel niezależnie od języka i lokalizacji. Dzięki temu, że wszyscy mówią tym samym językiem – czyli kodem FEFCO – korzyści można odnotować wzdłuż całego łańcucha dostaw.

Co to jest FEFCO?

FEFCO to skrót od nazwy Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej, która jest organizacją branżową non-profit reprezentującą producentów tektury falistej i 17 stowarzyszeń krajowych w całej Europie. Jest to jeden z najbardziej szanowanych autorytetów na świecie, wyznaczający standardy i najlepsze praktyki, które zostały przyjęte jako standard międzynarodowy. Być może zauważyliście, że litery akronimu nie pokrywają się z nazwą. To dlatego, że organizacja została założona w Brukseli jeszcze w 1952 roku. Oficjalna nazwa to Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondule, a więc FEFCO.

Organizacja ta opracowała kod FEFCO pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, aby zastąpić skomplikowany system z długimi opisami wzorów pudełek w wielu językach. Był to przełomowy moment dla branży. Zastosowanie uniwersalnych kodów nie tylko przyspieszyło i usprawniło łańcuch dostaw, ale także usunęło barierę językową z równania. Niezależnie od języka, wszyscy dostawcy opakowań i klienci z całego świata mogli działać w oparciu o jedną wspólną bazę.

Obecnie kod FEFCO jest przyjęty do użytku na całym świecie przez International Corrugated Case Association ICCA.

FEFCO, kody FEFCO, standardy FEFCO, standardy opakowań, standardowe opakowania
 

Co kody FEFCO oznaczają dla działalności Twojej firmy?

Teraz, gdy przyjrzeliśmy się temu, dlaczego opracowano kody FEFCO, nadszedł czas, aby przełożyć zalety na poziom biznesowy i zobaczyć, co dokładnie Twoja firma może zyskać dzięki systemowi. 
 

Elastyczność i wybór  

Standaryzacja zasadniczo poszerza rynek, zwiększa konkurencję i zapewnia większy wybór kupującym. Jeśli każdy dostawca i nabywca mówi tym samym językiem (tj. kodem), nie jesteś już ograniczony do swojego lokalnego rynku. Tym samym można wybrać najlepszą ofertę dla siebie. Wystarczy z przewodnika FEFCO dla wybranego typu opakowania, wpisać kod do wyszukiwarki i znaleźć dostawcę 
 

Baza do personalizacji  

Standardowe style FEFCO stanowią bazę do dalszych, indywidualnych projektów opakowań. Można na przykład wykonać kolorowe nadruki wewnątrz i zewnątrz pudełka. Albo dostosować je pod potrzeby sprzedawanych produktów – przykładowo wzmacniając konstrukcję podwójną tekturą falistą typu B. Można również wybrać kolor pudełka oraz zdecydować, czy jego wykończenie będzie matowe, czy błyszczące. Pudełka mogą wyróżniać się również rodzajami zamknięcia. Oraz uzupełnić o przekładki i wkładki. 
 

Podział kodów FEFCO

Skoro wiemy już czym są kody FEFCO i po co powstały czas na poznanie numeracji i kryjących się za nią materiałów i opakowań:
 

  • Kody FEFCO 0100-0110 – rolki i arkusze handlowe – wykonane z jednowarstwowej tektury falistej używanej do pakowania, wyściełania i w wielu innych projektach. Jest produkowana i dostarczana w rolkach.
  • Kody FEFCO 0200-0231 – pudła klapowe – to pudła składające się w zasadzie z jednego kawałka kartonu, których brzeg jest klejony, zszywany lub oklejany taśmą. Pudełka te będą posiadały klapy górne i dolne. Są one dostarczane złożone na płasko, gotowe do użycia i zamknięte za pomocą klap, a do ich zaklejenia przyda się taśma pakowa.
  • Kody FEFCO 0300-0352 – pudełka typu teleskopowego – to pudła złożone z kilku elementów i poza głównym elementem pudła mogą mieć pokrywkę oraz wieko, które nachodzą na siebie.
  • Kody FEFCO 0400-0473 – pudełka składane i tace – składają się zazwyczaj z jednego kawałka tektury. Dno pudełka jest połączone zawiasami, tworząc dwie lub wszystkie ściany boczne i pokrywę. W niektórych konstrukcjach mogą być zastosowane klapki blokujące, uchwyty, okienka ekspozycyjne i tym podobne. 
  • Kody FEFCO 0500-0512 – pudła wsuwane – pudełka tego typu składają się z większej ilości elementów np. wkładek, czy obwolut, które można wsuwać jedno w drugie. Grupa ta obejmuje również zewnętrzne obwoluty do innych pudełek. 

FEFCO, kody FEFCO, standardy FEFCO, standardy opakowań, standardowe opakowania
 

  • Kody FEFCO 0600-0621 – pudełka trwale łączone – opakowania tego typu składają się z dwóch oddzielnych części końcowych i korpusu i wymagają złączenia na przykład poprzez zszycie przed ich użyciem. 
  • Kody FEFCO 0700-0774 pudełka klejone jednoczęściowe – pudełka składające się, jak sama nazwa wskazuje z jednego elementu, które dostarczane są do samodzielnego montażu w stanie płaskim. 
  • Style FEFCO 0900 – wyposażenie wewnętrzne – elementy wyposażenia wnętrza kartonów, takie jak wkładki, podkładki, kratownice, wkładki wypełniające i nie tylko, które stanowią część konstrukcji pudła, ale są osobnymi elementami. Liczba tego typu wyposażenia jest dowolna i może być dopasowywana do potrzeb. Tego typu wyposażenie służy do dostosowania wymiarów pudełka do znajdującego się w nim przedmiotu, dzięki czemu jest lepiej zabezpieczony na czas wysyłki.

 

Jak czytać przewodnik FEFCO? 

Standaryzacja uprościła komunikację między dostawcami i sprzedawcami ułatwiając zakupy, ale pierwsze zetknięcie się z katalogiem może dla wielu być dość dezorientujące. Jednak po zapoznaniu się z metodologią i użytymi symbolami poruszanie się po katalogu nie powinno stanowić problemu. 

Co powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy szukać produktów w katalogu? Po pierwsze wykroje opakowań zostały przedstawione od strony wewnętrznej. Po drugie jeśli nie zaznaczono inaczej, wymiary opakowań podane są w milimetrach i podobnie, jak wykroje dotyczą części wewnętrznej opakowań. Po trzecie wymiary podawane są zgodnie z określoną kolejnością: długość, szerokość i wysokość. 
 

Wymiary opakowań 

Wymiary opakowań, jak wspomnieliśmy wyżej podawane są jako wymiary wewnętrze, ich miary są podawane w milimetrach zgodnie z poniższą kolejnością
 

Długość (L) x Szerokość (B) x Wysokość (H) 

 

  • Długość (L) – dłuższy wymiar przy otwarciu 
  • Szerokość (B) – krótszy wymiar przy otworze 
  • Wysokość (H) – wymiar od góry otworu do podstawy 

Pudła teleskopowe będą miały dodatkowo podaną wysokość pokrywy jako czwarty wymiar po ukośniku. Na przykład: 355 x 205 x 120/40 mm (L)x(B)x(H)/(h) 
 

Wymiary arkuszy falistych

Wymiary arkusza falistego podawane są w milimetrach zgodnie z poniższym schematem: 
 

1. wymiar x 2. wymiar

  • 1. wymiar – wzdłuż kierunku fali
  • 2. wymiar – w poprzek kierunku fali

 

Wersje standardów

Niektóre typy kartonów mogą mieć wersje pochodne, które nie będą się zaliczały jako nowy styl kartonu. Tego typu wersje rozpoznamy po dodatkowym numerze dodanym po myślniku. I takie wersje pudełek mogą być unikalne dla poszczególnych producentów.

FEFCO, kody FEFCO, standardy FEFCO, standardy opakowań, standardowe opakowania

Metody składania pudełek:

Każdy styl projektowy zawiera jedno z następujących oznaczeń: 
 

  • M – który odnosi się do ręcznego montażu pudeł
  • A – oznacza montaż automatyczny
  • M/A – symbolem oznacza się montaż, który może być ręczny lub zautomatyzowany 
  • M+A – złożenie wymaga kombinacji obu rodzajów montażu 

 

Możliwości zamknięcia pudełek:

Poza metodami składania pudełek, możemy również rozróżnić kilka metod zamknięcia opakowań, które można stosować oddzielnie bądź jako połączenie z innymi:
 

  • Najpopularniejszą metodą jest oczywiście zaklejenie kartonów taśmą pakową 
  • Klejenie klap na zakładkę przy użyciu kleju – najczęściej kleju na gorąco
  • Zablokowanie pudeł
  • Szycie drutem

 

Jakie produkty zgodne ze standardami FEFCO znajdują się w ofercie Neopak?

 

Tektura falista w rolkach

W asortymencie Neopak znajdziecie dwuwarstwową tekturę falistą, którą sprzedajemy w rolkach. Tektura może posłużyć do wypełnienia kartonów przeznaczonych do wysyłki, co pozwala na zabezpieczenie przesyłanych w nich delikatnych przedmiotów. Poza dwuwarstwową tekturą, na rynku dostępna jest również tekstura trzywarstwowa, czterowarstwowa, jak i pięciowarstwowa, a nawet siedmiowarstwowa – ilość warstw będzie wpływać na wytrzymałość tektury, a tym samym na jej grubość. Tekturę falistą wytwarza się dzięki przetworzeniu masy papierowej złożonej z surowców wtórnych oraz składników pochodzenia roślinnego. Masa taka jest następnie prasowana. Aby powstała tektura potrzebne są dwa arkusze płaskiej tektury oraz falowane wypełnienie z papieru typu B lub C.
 

Kartony 

Oczywiście kolejnymi produktami, które znajdziecie w asortymencie Neopak są wszelkiego rodzaju kartony, czyli produkty które mają praktycznie nieograniczoną liczbę zastosowań. Poza tym, że mogą posłużyć do przechowywania, przenoszenia, czy przesyłania rzeczy mogą być również nośnikiem marketingowym, ponieważ ich powierzchnia pozwoli na nadruk różnego rodzaju elementów, jak logotypów, haseł reklamowych, czy przygotowanej przez markę grafik. Takie działania pomagają kreować spójny i zapadający w pamięć wizerunek marki. 

FEFCO, kody FEFCO, standardy FEFCO, standardy opakowań, standardowe opakowania

Oferowane przez nas kartony można dopasować do charakteru prowadzonej działalności gospodarczej i produktów, które mamy zamiar w nich przesyłać. W końcu kartony można dopasować rozmiarami do zawartości, spersonalizować wypełniacze i dodać elementy kojarzące się z marką – jak na przykład taśma z personalizowanym nadrukiem, jak hasłem reklamowym, czy logotypem. Można również opakować produkty w bibułę z nadrukiem lub kolorem dopasowanym do firmowych barw. Oferowane przez nas kartony dostępne są w wielu różnych rozmiarach, ale również można je dopasować wybierając rodzaj zamknięcia. Można wybrać kartony, które nie wymagają użycia taśmy pakowej do ich zamknięcia, albo takie, których niezbędne będzie jej użycie. W przypadku problemów z doborem odpowiednich kartonów zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem, który chętnie odpowie na pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości. 
 

Pudełka z wiekiem

Pudełka z wiekiem również dostępne są w naszej ofercie. Podobnie jak innego rodzaju kartony dostępne są w różnych rozmiarach pozwalając na dopasowanie produktów do przesyłanych przedmiotów. Poza przesyłaniem sprzedawanych produktów w kartonach z wiekiem można przechowywać przedmioty – na przykład pomogą podczas organizacji rzeczy w szafach albo posłużą jako pudła na ubrania sezonowe po które sięgniemy przy zmianie pogody.
 

Przekładki kartonowe

Przekładki i wkładki kartonowe pozwalają na dopasowanie wewnętrznych wymiarów pudełka do rozmiaru przedmiotów, które się w nich znajdą. Dzięki temu można zarządzać przestrzenią wewnątrz kartonu – na przykład podzielić środek na części co pozwoli na bezpieczne zapakowanie kilku mniejszych przedmiotów. Zabezpieczą przed zarysowaniami szczególnie gdy istnieje ryzyko zetknięcia się ze sobą większej ilości przedmiotów. Przekładki pomagają również w segregacji przedmiotów lub wzmacniania ścianek kartonów.

Oceń artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Kategorie artykułu: Kartony

ZAPOZNAJ SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *